Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

reklama:

Sklářská minulost kraje Lužických hor

Lužické hory a Ještědský hřbet
Je to především sklářské řemeslo, které je pro tento region v současnosti typické a které jej proslavuje ve světě. A bylo to sklo, které oblast Lužických hor ve světě reprezentovalo i v minulosti. A bylo to také sklářství, které v těchto horách nalezlo svůj domov jako jedno z prvních řemesel Počátky sklářství v Lužických horách spadají podle současných výzkumů do poloviny třináctého století. V průběhu staletí zde vznikalo a zanikalo velké množství sklářských hutí. Toto „stěhování“ hutí bylo zejména ve středověku způsobeno především vyčerpáním surovin, dřeva a křemene, v jejich těsné blízkosti. Později, v renesanci a baroku, byl zánik a opětovný vznik hutí, způsoben spíše historickými událostmi (např. třicetiletá válka) a společenskými změnami. Zejména nedostatek dřeva a fakt, že místní hutě nebyly schopny uspokojit poptávku místních zušlechťovatelů skla, vedly během 18. století ke zrušení většiny sklářských hutí v Lužických horách. Sedmdesátá léta 19. století zde ovšem nastartovala vznik řady nových hutí. Stalo se tak především díky vybudované železnici, která kraji přinesla nejen ekonomický rozkvět, ale také nové palivo – uhlí – a dovoz levnějších surovin.
Pronikání prvních technik zušlechtění skla je ve střední Evropě typické pro renesanční sklářství. Šlo především o malbu na skle vypalovanými emailovými barvami.
V baroku nastupuje zušlechťování skla broušením a rytím a stále přetrvává malba. Severočeští zušlechťovatelé se v době baroka stávají pro své kvality nejvyhledávanějšími v celých Čechách.
Nesmazatelný podíl na rozvoji barokního sklářství má rovněž obchod se sklem. Jeho výchozí centrum se nacházelo právě v oblastech Kamenického Šenova a Nového Boru. Díky organizovanosti a podnikavosti místních obchodníků záhy dosáhl až na vzdálené trhy v zámoří či Orientu.
Rozmanitost zdejšího sklářství v 18. století dokládají i další odvětví tohoto řemesla jako je výroba zrcadel či lustrů.
Kvalitní přípravu pro náročné řemeslo zušlechťování skla získali místní podnikatelé v Kamenickém Šenově až otevřením školy pro odborné kreslení a modelování v roce 1856. Byly tak položeny základy nejstarší sklářské školy v Evropě, ve které se vyučuje dodnes. V roce 1870 je zřízena obdobná škola v Novém Boru.
Po znárodnění vznikají v oblasti velké sklářské kombináty soustřeďující hutní i zušlechťovatelskou výrobu. V 60. letech se rozjíždí první automatické linky a ruční výroba v hutích tak ztrácí své výsadní postavení.
Po roce 1989 opět nastává rozmach v soukromém podnikání a změny ve struktuře podniků. V okolí Nového Boru se opět objevují domácí dílny malířů, rytců a brusičů, jako v dobách minulých. Novinkou jsou malé ateliérové sklářské pícky na tavení skla. Módní se stává výroba replik a imitací skla historického.
Pokud budete pozorní a mít štěstí, ještě dnes je v kraji možné najít stopy po dávné sklářské činnosti. Ať vás pohled na svět přes ohlazený střípek zahřeje u srdce!

Poslední komentáře

Reklama:
Reklama:

Sklářská minulost kraje Lužických hor - informace k místu

Sklářská minulost kraje Lužických hor - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

PENZION U NÁMOŘNÍKA

PENZION U NÁMOŘNÍKA

Rodinný penzion s přímořskou atmosférou Už vás nebaví ubytovací stereotyp? Penzion u...
Ostrov

Ostrov

Město Ostrov leží na úpatí zalesněného hřebenu Krušných hor mezi lázeňskými městy –...
Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad Vildštejn (Wildstein) se nachází severně od Chebu na západní straně stejnojmenného...
Hořovice

Hořovice

Hořovice – Český Betlém V příjemné vzdálenosti od Prahy, malebně rozloženo na...
Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou - město v srdci Trojzemí Na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi se...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.