Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

reklama:

Krušnohorská údolí

Krušné hory a Podkrušnohoří - střed Údolí potoka Lužec mezi Pyšnou a Svahovou
Krušné hory jsou pohořím, které se zvedá z české strany jako mohutná hradba vysoká v průměru 500 m, zatímco na stranu německou klesají velmi pozvolna. Tato skutečnost je dána geologickým vývojem, protože kra Krušných hor byla vyzdvižena podél krušnohorského zlomu. Tento strmý svah byl rozryt nesčetnými řekami a říčkami, z nichž některé mají obdivuhodně strmý spád, u horního toku Lesního či Vesnického potoka se udává až 15 %!
V těchto krásných údolích se často zachovaly zbytky původních bukových porostů, jejichž stáří dosahuje až 200 let.
Zde se zmíníme jen o několika údolích, která jsou něčím zajímavá, výčet rozhodně není vyčerpávající. Mnohdy nás svou divokou krásou překvapí údolíčka, která ani na turistických mapách nejsou nikterak zvlášť vyznačena, za všechna taková jmenujme například údolí potoka Lužec mezi Svahovou a Pyšnou. Kousek pod místem, kde červená značka ze Svahové na Lesnou tento potok kříží (2 km severně od Svahové) se nachází asi čtyřmetrový vodopád. Spolu s níže položenými peřejemi se někdy setkáme s názvem Helenčiny vodopády (viz odkaz http://www.sweb.cz/rangiroa), ale pokud se vydáme údolím dolů (nevede tudy cesta), tak určitě nebudeme litovat. Budeme procházet kolem četných peřejí skutečnou krušnohorskou divočinou.
Oblíbeným údolím je Šumný důl, kterým prochází naučná stezka Tesařova cesta. Ta měří 12,5 km a pokud si ji projdeme a v klidu a beze spěchu si přečteme všech 17 informačních cedulí, dozvíme se o Krušných horách mnoho zajímavých věcí. Tuto naučnou stezku vřele doporučujeme jako "vstupní bránu" do Krušných hor " s vědomostmi z této trasy se budeme na naše výlety dívat zcela jinak.
Asi nejznámějším krušnohorským údolím je Bezručovo údolí. Ještě před dvaceti lety se tudy smělo jezdit i autem, ale dnes je silnička, která tudy vede, rájem pro cyklisty. Údolí začíná pod Horou Svatého Šebestiána a vede jím nejprve červená turistická značka. Po asi kilometru narazíme na zbytky železničního mostu, pozůstatku bývalé trati Křimov " Reitzenhain (zrušena 1948). Červená značka pak odbočuje k novodomským rybníkům, my pokračujeme po silničce. Po chvíli nás vlevo upoutá kamením vyzděné kaskádovité koryto " je to ústí Dieterovy štoly, která propojuje Bezručovo údolí s údolím Kameničky. Štola odváděla přebytečnou rašeliništní vodu z Kameničky do Chomutovky. Po silničce pak dojdeme ke Třetímu mlýnu, místu, odkud se můžeme vydat doprava po žluté k přehradě nádrže Křimov v údolí Křimovského potoka nebo naopak vlevo dojít po modré k hrázi podél Kameničky k vodnímu dílu Kamenička. Pokud bychom pokračovali po modré ještě asi kilometr, dojdeme k přírodní památce Buky nad Kameničkou s původními 200 let starými buky. Stojí za to vyšplhat na některé ze skalisek vpravo od silničky, odkud je na rezervaci překrásný pohled. O další kilometr dále začíná již zmíněná Dieterova štola.
Od Třetího mlýna do Chomutova již vede silnice, alternativní trasou je pak modrá turistická značka, která vede většinou po pravém břehu Chomutovky vcelku divokou krajinou, i když silnice bude takřka stále "nadohled".
Rozhodně bychom si neměli nechat uniknout ani údolí Prunéřovského potoka, nad kterým se vypíná hrad Hasištejn. Prunéřovský potok protéká pod Celnou krásným údolím s mnoha skalními útvary. Údolí je přístupné po modré turistické značce. A pro milovníky koupání - na Prunéřovském potoce u Nové Vísky je také jedno z nejkrásnějších koupališť s čistou vodou z horského potoka.

Fotogalerie

Poslední komentáře

podívej se na tu trať -

Bohacek - 03.01.2008 - 19:55

stojí to zato.Viz WWW.zeleznice.vanovi.net.Takhle krásně zdokumentoval zaniklou trať zpracoval...

A co vodopád ?

Bohacek - 12.09.2007 - 11:32

Za Šebestiánem se nalézají dva menší vodopády .cesta není značena a moc o nich nikdo neví.Viz...

Reklama:
Reklama:

Krušnohorská údolí - informace k místu

Krušnohorská údolí - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů je muzeum specializované na betlémy v Třebechovicích pod...
Potštejn

Potštejn

Zámek se nachází v centru obce Potštejn a právem je nazýván barokní perlou Východočeského...
Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

V nenápadném Úvalně na Bruntálsku se nachází nečekaná atrakce proděti i dospělé -...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.