Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

reklama:

Krušnohorské přehrady

Krušné hory a Podkrušnohoří - střed
V Krušných horách bylo vybudováno několik přehrad, které slouží jako zásobárny pitné vody či zásobárny užitkové vody pro podniky v hnědouhelné pánvi. V námi popisované části jich je celkem sedm. Některé z nich jsou krásnými technickými památkami se zděnými hrázemi z lomového kamene (Janov, Jezerka, Kamenička), jiné jsou novější, ať už betonové (Fláje, Křímov) či sypané (Jirkov, Přísečnice), dvě z nich jsou na krušnohorských pláních a jejich hladina zabírá velkou plochu (Přísečnice - 362 ha; Fláje 153 ha), ostatní jsou mnohem menší (6-16 ha), přičemž nejmenší nádrž zabírá plochu fotbalového hřiště (Jezeří 0,64 ha). V každém případě všechny nádrže vytvářejí příjemné prostředí a je turistickým zážitkem se k nim vydat. K některým se snadno dostaneme autem (Fláje, Přísečnice), k jiným musíme kousek pěšky. Většina z nich je obehnána cedulkami se zákazem vstupu kvůli ochraně vodního zdroje.
Pojďme se tedy na jednotlivé nádrže podívat blíže. Poblíž českého Jiřetína bylo na Flájském potoce vybudováno vodní dílo Fláje. Na hráz se sice autem nesmí, pouze pěšky a na kole, ale dá se zastavit hned vedle hráze z obou stran. Přehrada byla postavena v letech 1951-1964 a zatopila tehdy obec Fláje. Její rozvaliny na nás stále vykukují jako nějací duchové při nízkém stavu vody, jako tomu bylo např. v roce 2004, kdy vystoupil dokonce i starý flájský most, technická památka. Dřevěný kostelík v bývalé osadě Fláje byl rozebrán a přenesen do nedalekého Českého Jiřetína. Základy původního kostela jsou však u nádrže patrny dodnes (nejsou zatopeny ani při normálním stavu vody). Hráz přehrady je dutá a podle znalců je ideálním místem pro skladování ovoce. Návštěva těchto obrovských prostorů v hrázi je skutečným zážitkem.
Janov">Vodní dílo Janov 5 km od Litvínova leží v sevřeném údolí potoka Loupnice. Bylo vybudováno v letech 1911-1914. K nádrži se dostaneme po červené a modré turistické značce ze silnice Křižatky - Mníšek. Na hráz se sice nesmí, ale lze ji přehlédnout z cesty, která kolem nádrže vede. Uprostřed zděné 45 m vysoké hráze vyklenuté proti vodě je malá věžička. Do nádrže je přiváděna rovněž voda z potoka Svídnice z čerpací stanice Mníšek.
Údolní nádrž Jezerka na Vesnickém potoce patří mezi ty hůře přístupné. Byla postavena v letech 1902-1904 Moritzem Lobkowitzem a slouží k zásobování pitnou vodou. Má zděnou hráz vyklenutou proti vodě a je nejmenším přehradní nádrží Krušných hor. Lze se k ní dostat z Tereziny cesty.
Další nádrží k zásobování pitnou vodou je vodní dílo Jirkov. Leží na řece Bílině a bylo postaveno v letech 1960-65. Přehrada má sypanou hráz, kolem vodní nádrže je ochranné pásmo a nejsnáze se k ní dostaneme po asfaltové silničce z Orasína. Nad nádrží na skalnatém ostrohu jsou zbytky hradu Najštejna, tedy pouze valy a hromady kamení, ale je odsud krásný pohled na celé vodní dílo. Vodní dílo Kamenička na říčce Kameničce, přítoku Chomutovky pochází z let 1899-1904. Hráz je obloukovitá, zděná z lomového kamene a až k hrázi se dostaneme snadno po modré turistické značce z Chomutova. Před vstupem na hráz je brána s ostrými hroty, které bývají navíc natřeny vazelínou!
Nedaleko leží vodní dílo Křímov, novější přehrada z let 1953-58. Má betonovou hráz a až k ní se snadno dostaneme od Třetího mlýna po asfaltové silničce (žlutá turistická značka k hrázi nevede). Prakticky celou přehradu je možné obejít či objet na kole, aniž bychom porušovali jakýkoliv zákaz.
Posledním vodním dílem středních Krušných hor je vodní dílo Přísečnice. Bylo vybudováno v letech 1969-1976 a jedná se o největší vodní plochu v Krušných horách (362 ha). Slouží také jako zásobárna pitné vody pro severočeskou hnědouhelnou oblast a částečně jako ochrana před povodněmi. Má i energetické využití, průmyslový přivaděč vede vodu do malé vodní elektrárny Hradiště. Hráz přístupná není a vstup k vodní hladině není dovolen, ale vodní dílo lze obdivovat ze všech stran ze silnic, které kolem vodní plochy vedou.

Poslední komentáře

ještě tu chybí Otvická nádrž -

Boháček - 01.02.2008 - 14:13

za Jirkovem u stejnomenné obce,sypaná hráz.Zdá se už napuštěná na maximum.Je vidět z...

Reklama:
Reklama:

Krušnohorské přehrady - informace k místu

Krušnohorské přehrady - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů je muzeum specializované na betlémy v Třebechovicích pod...
Potštejn

Potštejn

Zámek se nachází v centru obce Potštejn a právem je nazýván barokní perlou Východočeského...
Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

V nenápadném Úvalně na Bruntálsku se nachází nečekaná atrakce proděti i dospělé -...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.