Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

O českých granátech (Zajímavosti)  - Litoměřicko a Podřipsko

Zpět na článek

Počet komentářů: 9

Titulek: Alexander von HUMBOLDT Zasláno: 25.01.2007 19:43:47
Autor: Otradovcová J.
Alexander von HUMBOLDT, německý geograf a humanista, navštívil v r. 1844 zdejší Sutomský vrch a též zdejší krajinu označil za jednu z nejkrásnějších...souviselo to pravděpodobně s jeho zájmem o geologii - a českým granátem. S velkou pravděpodobností navštívil tehdejší faru, kde na Vás dnes čeká příjemné ubytování v soukromí / 5 km od Třebenic./.
Titulek: Alexander von HUMBOLDT na Sutomi Zasláno: 25.01.2007 19:39:09
Autor: Otradovcová J.
Alexander von HUMBOLDT, německý geograf a humanista, navštívil r. 1844 zdejší Sutomský vrch a též zdejší krajinu označil za jednu z nejkrásnějších...
Titulek: Pro celkový přehled i účinky kamene /udělejte si šperk/: Zasláno: 25.01.2007 19:24:15
Autor: Otradovcová J.
Kursy pořádané keramickou dílnou – Sutom / 5 km od Třebenic/ ÜT:1.května: Kámen lásky: český granát Neď:13.května: Hliněná pohlednice / jíl + český granát / 2.-3.června: Výpal ve venkovní peci +český granát / rýžování, šperk/ 2-6.července: Točení na kruhu + český granát a výroba stříbr.prstýnku 27.-31. srpna: Točení na kruhu + český granát a výroba šperku Kurzy na objednávku: Pro skupiny zájemců nad 5 osob nabízíme kurzy mimo stanovené termíny: jaro+podzim Pro celkový přehled i účinky kamene: Granát /název je odvozen od latinského g r a n a t u s – zrno/ -skupina křemičitanů s podobnými vlastnostmi a stejné krystalizace: PYROP Mg3Al2(SiO4)3, tvrdost 6,5 - 7,5 Nejhojnější je amaldin, který se obyčejně nachází v rulách. Ovšem nejkrásnější a nejohnivější je ČESKÝ GRANÁT - pyrop, jehož řecký název PYROPOS znamená ohnivý. Najdeme jej dodnes v písčitých naplaveninách západně od Třebenic. GRANÁT je kámen všesvazujícího ohně, vášně, ale i čistoty srdce. Daruje životnou energii , podněcuje nás k činnosti jaké-hokoliv druhu, probouzí v nás aktivitu nejen sexuální, ale i obecnou, a podporuje naše nadšení a vytrvalost dovést vytyčená předsevzetí ke zdárnému cíli. Posiluje naši vůli , sebedůvěru a v krizových situacích zmírňuje depresi. Podporuje naši představivost a otevírá náš vnitřní pohled skrytému a utajenému. Ve středověku byl nošen jako talisman proti zranitelnosti a nehodám. Dodnes je granátu přičítána moc ochrany před nákazou. Obecně je znám jako kámen lásky.
Titulek: Poraďte prosím... Zasláno: 21.07.2008 15:34:21
Autor: Burle Václav
...jak se pozná český granát od těch co se v současné době prodávají v Praze, ale i jinde. V televizi byl pořad, že ty nepravé nemají vůbec žádnou cenu. Jak to mám udělat, abych nenaletěl. To je problém naprosté většiny našich i zahraničních turistů. Domnívají se, že kupují originální český šperk, ale opak je pravdou!
Titulek: jak poznat prave granaty Zasláno: 11.02.2011 21:16:38
Autor: Jana
asi to zmizelo ale jednoduse - kupte si je v Turnove firma Granat Turnov, jediny licencovany pro tezbu a zpracovani granatu. Maji prodejnu na namesti. Obecne je poznate ze amaldin ze z Mongolska a je do hneda, granat je nas cesky a rudy. Nejvetsi granat ktery kdy kdo u nas nalezl mel asi tri a pul cm v neopracovanem stavu. Granat se brousi nahore osm plosek, dole osm plosek a nahore a dole po jedne..na kaminku kolem tri mm. Takze az uvidite ty obrovske kameny na pesich zonach nadepsane jako \"Ceske granaty\", bude to bud obarvene lahvove sklo nebo pravy mongolsky amaldin. :-)
Titulek: Srdeční záležitost Zasláno: 15.07.2007 22:36:29
Autor: Lenka
Já osobně si s českými granáty spojuji svoji nejkrásnější dovolenou, kdy jsme v r. 2002 s manželem šli rýžovat pánví granáty v jednom nejmenovaném :-) potoce. Tento kraj mi opravdu velice přirostl k srdci...Kraj zvlněný, charakteristicky kopcovitý, my těm útvarům soukromě říkali \"prsiska\". Na jedno / třeba s Házmburkem/ se člověk vyškrábe, rozhlédne do kraje a zeptá se KAM? A odpoví si: Tak třeba na tamto...A za nějakou dobu vyleze na jiném / třeba s Košťálovem/...***
Titulek: jeste ja a granaty Zasláno: 11.02.2011 21:22:40
Autor: Jana
naleziste je jedno jedine na celem svete u nas v Cechach..existovaly dve a jedno je jiz vytezene. prava na tezbu ma prave firma Granat Turnov. Mimochodem jejich sef z neznamych duvodu uhorel v aute. Nejspis nekomu vadil. Muzete to najit myslim na super ci spy... je tam zprava ze sperkar uhorel v aute. Otocil klickama a proste nebyl. Myslim ze se to nikdy nevysetrilo. :-( a byl to moc hodnej pan.Delala jsem s nim asi mesic predtim reportaz...kdyz budete mit zajem, poslu vam sken.
Titulek: prosba Zasláno: 8.01.2017 11:19:49
Autor: Jiří Bartoš
K textu jsem se dostal až dnes a prosím o zprávu o úmrtí šperkaře, pokud jím byl RNDr. Ivan Turnovec. Jsme totiž dávní spolužáci. Děkuji Vám.
Titulek: Jeste prave granaty Zasláno: 11.02.2011 21:20:06
Autor: Jana
granat ma jako jediny na svete teplotu tavu nad 1800 stupnu celsia... pokud si zakoupite napriklad sklenenou misku s neopracovanymi granaty jako suvenyr, mate stoprocentne pravy cesky granat protoze zadny jiny kamen takovou teplotu neprezije. Roztavi se. Granat ne. Apropo... i v Granatu prodavaji sperky kombinovane s amaldinem ale vzdy vas na to upozorni. Mam prstynek kde je uprostred amaldin a kolem male granatky. Vite jak to poznam? vecer, pod lampou. Amaldin je nechutne tmavy, hnedy a ac brouseny, neleskne se a neleskne. Male granatky jsou nadherne rude a zari a jisrkni tak nadherne a romanticky, ze az takovy prstynek koupite sve slecne, padne vam okamzite do naruce :-D

Reklama

O českých granátech - informace k místu

O českých granátech - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů je muzeum specializované na betlémy v Třebechovicích pod...
Potštejn

Potštejn

Zámek se nachází v centru obce Potštejn a právem je nazýván barokní perlou Východočeského...
Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

V nenápadném Úvalně na Bruntálsku se nachází nečekaná atrakce proděti i dospělé -...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.