Partner portálu

Reklama

Reklama

Turistické trasy

Turistické trasy připravujeme ve spolupráci s výrobcem programu Trasy www.trasy.net . Po výběru oblasti se vám kromě tipů na turistické trasy tipy na výlety, zajímavosti, hrady, zámky a další tipy z této oblasti.

Turistické trasy, turistické pochody a jiné výšlapy

Celkový počet ve výběru: 14

Reklama

[1]  2  >>

Beroun - Svatý Jan - Karlštejn

Beroun - Svatý Jan - Karlštejn - Výškový profil

Berounsko a Hořovicko

Náročnost: Střední

zdroj: http://www.svatyjan.cz/

Kodským polesím

Kodským polesím - Výškový profil

Berounsko a Hořovicko

Náročnost: Lehká

Náš dešní výlet začneme v pověstmi opředeném Tetíně, který je vzdálený asi 3 km od Berouna. Původní knížecí dvorec byl sídlem kněžny Ludmily, která zde byla roku 921 zavražděna. Můžeme zde navštívit malé obecní muzeum, tetínské kostely sv. Kateřiny a sv. Ludmily nebo se pokochat vyhlídkou do údolí Berounky z hradiště na skalnatém ostrohu. Poté se vydáme po modré přírodní rezervací Kodské polesí, které je typickou ukázkou přírody Českého krasu. Odtud dojdeme do malebné osady Koda, kde se můžeme osvěžit u silného pramene. V Kodě odbočíme na žlutou směr Tobolka. V Tobolce opět změníme barvu, po zelené podejdeme Tobolský vrch a znovu se zanoříme do kodského lesa. Zpátky to máme pěkně z kopce a tak jsme za chvíli zpátky v Tetíně.

Na Žebrák a Točník

Na Žebrák a Točník - Výškový profil

Berounsko a Hořovicko

Náročnost: Lehká

Východiskem je výletu je městečko Žebrák. Nenechme se mýlit názvem, většina zdejších obyvatel měla vždy bohulibější zaměstnání než žebrotu. Jméno je totiž odvozeno od slova žebro, kterým stará čeština označovala mj. úzký a strmý svah. Z Žebráku se vydáme po modré do obce Točník. Po celou cestu se můžeme kochat výhledem na majestátní hrad Točník. V obci však paradoxně najdeme zříceninu, která se jmenuje Žebrák. Po rychlé prohlídce s pěkným výhledem z věže, jak jinak - na hrad Točník - se konečně vydáme po červené prudkým stoupáním k hradu Točníku. Z něho se nejlépe zachoval Královský palác, a to díky tomu, že byl v 1733 upraven jeho velký sál na kapli. Zde se také nacházejí kamenné desky se znaky zemí Království českého, jejich kopie zdobí západní bránu. Na druhém nádvoří stojí Velký palác, v 16. století přestavěný a ozdobený sgrafity. Po prohlídce můžeme pokračovat ještě asi tři km po červené, abychom se po žluté souběžně vedené cestě dostali zpět k hradu Točníku. Procházka lesem nás určitě osvěží. Zpátky do městečka Žebráku se dostaneme stejnou cestou, tedy po modré. A pozor na krční páteř - dozajista se cestou budete otáčet za hradem Točník.

Napříč Českým krasem

Napříč Českým krasem - Výškový profil

Berounsko a Hořovicko

Náročnost: Střední

Východiskem našeho dnešního výletu bude obec Popovice u Králova Dvora, kam se pohodlně dopravíme vlakem ze smíchovského nádraží. Od zastávky Popovice se vydáme po žluté do příkrého úbočí Koukolovy hory. I když žlutá nevede až na vrchol, můžeme si tam udělat fakultativní odbočku. Pěkný výhled nám bude odměnou. Vrátíme se zpět na žlutou a pokračujeme až do Koněprus, které jsou proslulé Koněpruskými jeskyněmi - největším jeskynním systémem u nás. I když jsou Koněpruské jeskyně mimo sezónu zavřené, je v okolí Koněprus několik zajímavých přírodních útvarů. Prostorem vrchu Zlatý kůň, na jehož úbočí Koněprusy leží, vede naučná stezka. Ta nás provede lomem Kobyla, který byl prohlášen přírodní rezervací, a keltským hradištěm Kotýz se dvěma přirozenými skalními branami Jelínkův most a Aksamitova brána. Dodnes jsou zde dochovány zbytky keltského opevnění viditelné hlavně na východním okraji. Z Koněprus budeme pokračovat stále po žluté až do malebné osady Koda, ležící v Kodském polesí. Zde se můžeme občerstvit z jedné z tzv. vyvěraček, která zde plní malý rybníček. Z Kody už je to do Srbska, kde je stanice dráhy, co by kamenem dohodil.

Po stopách Josefa Jungmanna

Po stopách Josefa Jungmanna - Výškový profil

Berounsko a Hořovicko

Náročnost: Lehká

Východiskem výletu je obec Nižbor. Na malebně situovaném zámku vysoko na Berounkou můžeme navštívit Informační centrum keltské kultury, v nedalekých Stradonicích můžeme projít naučnou stezku po bývalém keltském oppidu. Ale to si necháme na příště. Dnes se vydáme z Nižbora po zelené. Po pěti kilometrech dojdeme do bývalé železářské obce Nový Jáchymov, kde se můžeme osvěžit v bývalé štole Josef, která dnes slouží jako vinárna. V letech 1811 až 1819 zde Fürstenberkové vybudovali železárny, jedny z nejproslulejších v habsburské monarchii. Z Nového Jáchymova se vydáme po červené. Projdeme sedlem mezi Krušnou horou a Hudlickým vrchem, oba mají přes 500 m, a po třech kilometrech dojdeme do Hudlic. I Hudlice mají železářskou minulost. Do povědomí českého národa se ale zapsaly především jako rodiště jednoho z vůdčích duchů národního obrození Josefa Jungmanna. Proto zde neopomeneme navštívit dům čp. 43 - Jungmannův rodný domek. V roubence z roku 1718 si můžeme prohlédnout nejen expozici věnovanou tomuto rodákovi a jeho rodině, ale také lidový interiér včetně černé kuchyně. Před domkem stojí Jungmannův novogotický pomník, jak jinak, z novojáchymovské litiny. Z Hudlic pokračujeme ještě asi dva kilometry po červené a dále po žluté zpět do Nižbora pěkným údolím Habrového potoka.

Sovayovy lomy

Sovayovy lomy - Výškový profil

Berounsko a Hořovicko

Náročnost: Obtížná

Východiskem výletu je město Beroun. Červená turistická cesta nás po čtyřech kilometrech dovede do obce Svatý Jan pod Skalou. Už samotná dispozice obce pod mohutným skalnatým hřbetem stojí za vidění. Toto místo je spojeno se sv. Ivanem, podle legend příslušníkem chorvatského panovnického rodu, který zde žil poustevnickým životem. Jeho jeskyni dnes obklopuje kostel Narození sv. Jana Křtitele, který si můžeme prohlédnout. Před oltářem se nachází náhrobek sv. Ivana. Z kostela projdeme přímo do světcovy jeskyně, kde si můžeme např. prohlédnout kámen s údajnými otisky nohou sv. Ivana, díru ve stropě, kterou prý vyletěl poslední ďábel a klášterní kryptu. Od kostela prudce vystoupáme po červené až na vrchol skály, odkud máme Svatý Jan pod Skalou jako na dlani. Od vyhlídky sledujeme naučnou stezku, která nás dovede do cíle našeho výletu, Solvayových lomů. Zde si můžeme prohlédnout důlní expozici těžby vápence, jehož součástí je i rekonstruovaná lomová dráha. Zpět se vydáme po zelené turistické cestě a následně odbočíme na červenou, která nás dovede zpět do Svatého Jana pod Skalou. Odtud se můžeme vrátit do Berouna nebo do Vráže, kde je také stanice dráhy. Minivýlet můžeme absolvovat přímo ze Svatého Jana pod Skalou, který je také dostupný pražskou autobusovou linkou.

Svatý Jan - Ameriky - Mořina

Svatý Jan - Ameriky - Mořina - Výškový profil

Berounsko a Hořovicko

Náročnost: Střední

zdroj: http://www.svatyjan.cz/

[1]  2  >>
Reklama:
Reklama:

Přihlášení

Přihlásit se Nová registrace

Reklama

Booking.com

Předpověď počasí

Středa
Oblačno
4 °C
Čtvrtek
Oblačno
2 °C
Pátek
Slabý déšť
5 °C

In-počasí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou - město v srdci Trojzemí Na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi se...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.