Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Východní Čechy

Železné hory a Chrudimsko

Popisovaná oblast zahrnuje Železné hory a víceméně se kryje s okresem Chrudim. Na západ zasahuje až po Ronov nad Doubravou, na sever po Chrudim, na jih pár kilometrů jižně od Hlinska a na východ až po Toulovcovy a Městské maštale u Nových Hradů.
Jádrem popisované oblasti jsou Železné hory, které jsou západním výběžkem Českomoravské vrchoviny. Na západě a na jihu spadají příkře do roviny u řeky Doubravy, zatímco na severu pozvolna přecházejí do Polabí. Jedná se o nesmírně zajímavou a cennou oblast, a proto tady také v r. 1991 byla vyhlášena Chráněná krajinná oblast Železné hory. Pro oblast je charakteristický příkrý zlomový svah na západě - Železné hory se od Kutné Hory jeví jako hradba zvedající se nad relativní rovinu do výšky přes 200 metrů. V Železných horách najdeme velmi pestrou a rozmanitou krajinu, jsou zde původní bukové lesy, hluboká údolí, louky, pole. Se Železnými horami jsou také neodmyslitelně spjati Keltové, kteří nás při toulkách budou často provázet.
Hory jsou rozmanité i co se týče geologického složení, centrální část je tvořena především žulami a rulami, místy vystupují čočky vápence (Javorka, Vápenice). Na západě jsou horniny předprvohorní. Památkou na doby ledové jsou spraše. Pro celou oblast je typické načervenalé zbarvení hornin, které je způsobeno oxidem železa, od toho také pochází název Železné hory.
Byli to právě Keltové, kteří jako první začali rudné bohatství Železných hor využívat – rýžovali zlato a zpracovávali rudy. V jednom z našich výletů navštívíme jejich oppidum v Hradišti u Nasavrk stejně jako expozici na zámku v Nasavrkách, která je Keltům věnována.
Nejvyšší kótou Železných hor je Pešava (697 m n. m., jv. od Hlinska – podle Zeměpisného lexikonu ČR, Hory a nížiny, Academia 1987) nebo také často je uváděn Vestec (668 m n.m.; jižně od Horního Bradla – záleží na vymezení Železných hor). Dalšími význačnými vrcholy jsou Spálava (663 m n. m.) u Horního Bradla, Bučina (606 m n. m.) nad Vápenným Podolem, Krkaňka (567 m n. m.) u Ronova nad Doubravou a Kaňkovy hory (557 m n. m.) u Třemošnice. Ty kromě Spálavy neposkytují výhled.
Oblastí protékají dvě hlavní řeky. Je to především Chrudimka">Chrudimka, která k Železným horám neodmyslitelně patří. Vytváří místy hluboce zaříznuté údolí, které je chráněno jako přírodní památka (Krkanka, Strádovské peklo">Strádovské peklo). V Železných horách pak na ní bylo vybudováno 5 přehrad, a to Hamry, Seč, Seč II, Křižanovice a Práčov. Naší oblastí protéká také turisticky přitažlivá řeka Doubrava, na které stojí kamenná přehrada Pařížov už od roku 1913. Nad Ronovem protéká Doubrava krásným Chittussiho údolím a stejnojmenným přírodním parkem.
Původními stromy v lesích Železných hor byly buky, jedle, olše a jasany, ve skalních partiích pak borovice. Tyto lesní porosty jsou na mnoha místech nahrazeny smrkovými monokulturami. Najdeme tady také památné stromy, asi nejznámějším z nich je Žižkův dub v podhradí hradu Lichnice či Královská lípa v Klokočově. Původní květena je zachována v několika rezervacích. V oblasti roste přes 1200 druhů rostlin, z nichž nejcennější jsou vrba borůvková, mečík střechovitý, rosnatka okrouhlolistá, kotvice plovoucí a v poslední době opět objevený jednokvítek velekvětý.
Stejně tak původní druhy fauny je třeba hledat v rezervacích, jinde je zvířena pozměněná. Bylo zde napočítáno 230 druhů obratlovců, z nichž 6 je kriticky ohrožených. Zvláštní zmínku zaslouží výskyt měkkýšů. V přírodní rezervaci Oheb jich žije 42 druhů.
V Železných horách je zachováno několik hradů, zejména Lichnice nad Třemošnicí, dále pak Oheb, Vildštejn, Rabštejnek, Žumberk. V okolí Skutče pak ještě najdeme Rychmburk a Košumberk. Stojí zde i středověké tvrze (resp. jejich zbytky) – například v Lipce.
Samostatnou prohlídku si zaslouží největší město regionu, Chrudim, která byla roku 1990 vyhlášena městskou památkovou zónou. Chrudimi při našich toulkách věnujeme zvláštní pozornost.
Za návštěvu jistě stojí i mnohá městečka v Železných horách, jmenujme například Heřmanův Městec, Ronov nad Doubravou, Seč, Vápenný Podol, Horní Bradlo, Nasavrky, Trhovou Kamenici, Slatiňany a další. V okolí Skutče se pak vypravíme do obce Nové Hrady s krásně opraveným zámkem či si prohlédneme městskou památkovou zónu Chrast.
Navštívíme také Betlém, soubor roubených staveb v Hlinsku, a nedaleký skanzen lidových staveb a řemesel Vysočina na Veselém kopci.
K architektonickým památkám patří také dřevěný kostel sv. Bartoloměje z r. 1397 v obci Kočí se samostatnou dřevěnou zvonicí a krytým dřevěným mostem. Železné hory jsou poměrně chudé na rozhledny, je zde pouze rozhledna na Zuberském vrchu nad Trhovou Kamenicí (2004) a Boiika nad obcí České Lhotice (2006). Mimo popisovanou oblast ještě Barborka u Svinčan (2003. Překrásné výhledy jsou ovšem například z Mydlářského domu v Chrudimi, ze severního svahu Bučiny, východního svahu Krkaňky, od televizního vysílače Krásný nad obcí Krásné, z hradu Lichnice atd.

Reklama:

Poslední komentáře -

Dalsi tipy

Kuba - 09.03.2008 - 07:25

Dalsi tipy na vylet v Zeleznych horach najdete na www.zeleznehory.blog.cz

protest

Andys - 15.05.2007 - 14:06

proč tady není.............

Penzion a hostinec Na Křížovce

Penzion a hostinec Na Křížovce

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

EA Hotel Kraskov

EA Hotel Kraskov

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Penzion Betlém

Penzion Betlém

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Košumberk

Košumberk

Hrad založený koncem 13. stol. na skále nad Novohradkou,...

Železné hory

Železné hory

Část Českomoravské vrchoviny, plochá vrchovina...

Veselý kopec-skanzen

Veselý kopec-skanzen

Skanzen se nachází na pomezí Železných hor a Žďárských...

Reklama

Reklama:

Železné hory a Chrudimsko - informace k místu

Železné hory a Chrudimsko - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze  (25.3.2019-25.3.2019)

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze (25.3.2019-25.3.2019) 25.03.2019

Pozorovat zde budete motýly s rozpětím křídel až 20 cm – a to z be...

ZOO Praha (31.12.2018-31.12.2019)

ZOO Praha (31.12.2018-31.12.2019) 31.12.2018

Pražská zoo patří k chovatelské špičce. Světově prosluly například chovy koní...

Motýlí louka v zoo Ostrava (8.8.2015-31.12.2019)

Motýlí louka v zoo Ostrava (8.8.2015-31.12.2019) 08.08.2015

Vedle Sovího koutku, Včelí stezky či Broukoviště vznikla v zoo další interakt...

Výletník doporučuje

Sobotka

Sobotka

Město Sobotka (2500 obyv.) je nazýváno jižní branou Českého ráje a leží  70 km...
Návštěvnické centrum Becherovka

Návštěvnické centrum Becherovka

Nově zrekonstruované návštěvnické centrum Becherovka se nachází v Karlových Varech, rodném...
Dubí

Dubí

Hledáte-li námět na výlet v Ústeckém kraji, neměli byste opomenout město Dubí...
Informační centrum obce Lednice

Informační centrum obce Lednice

Informační centrum obce Lednice nabízí informační služby místním občanům i návštěvníkům...

Doporučujeme: