Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Jižní Čechy

Střední Pootaví - Strakonicko

Krajina s rybníkem u Záboří
Někdejší zlatonosná řeka Otava tvoří určitou středovou osu této zvlněné krajiny, plné polí, luk, lesíků, rybníků, ale i osad, vesnic a městeček, mnohdy s tvrzemi a zámečky, potvrzující bývalou slávu celého kraje, součásti starobylého Prácheňska. Severní část oblasti tvoří Blatensko, jehož přirozeným centrem je „město růží“ Blatná s vodním zámkem, nalezneme zde zachovalá městečka Lnáře, Bělčice a Sedlice s řadou památek, ale i méně známá místa s polorozpadlými tvrzemi a zříceninami, či zdáli viditelnými kostely. A snad na každém „kroku“ uvidíme lesknoucí vody rybníka. Jsou různě veliké, největší je Labuť u Myštic, ale objevíme i menší, romantičtější se stinnými alejemi na hrázích a obloukovými kamennými můstky. Území přechází pomalu v Brdy, z mnoha míst se potěšíme krásnými výhledy na pověstmi opředený Třemšín. Centrální část popisované oblasti tvoří Strakonice a jejich blízké okolí. Mocný rod Bavorů v bývalém okresním městě zanechal rozsáhlý hradní komplex, v nedalekém okolí se zachovaly i menší opevněné stavby. Vodňany a jejich okolí ve východním cípu území výstižně opěvuje známá píseň „Kdyby byl Bavorov“. Říčka Blanice svádí část šumavských vod do této rovinatější krajiny plné rozmanitých křížků a kapliček, jimiž je toto území doslova poseto. Z věže hradu Helfenburk nedaleko Bavorova si prohlédneme zajímavá panoramata, zahlédneme věže jaderné elektrárny Temelín, které se jen těžko přehlédnou. Jihozápadní již kopcovitější terén je součástí Pošumaví, přirozenými centry jsou na strakonickém území Volyně a Čestice. Jsou tu ale další pozoruhodná místa, zejména trochu tajemná Dobrš s dvěma kostely, Hoslovice s nedalekým unikátním vodním mlýnem v Podhoslovičkách, vesničky s krásou lidové architektury jako Kváskovice, Nahořany nebo Zechovice. Zde již turista musí vynaložit větší námahu při překonávání vršků a kopečků, má ale mnoho možností se pořádně rozhlédnout a potěšit krásami krajiny. Nejvyšší vrchol Zahájený s nadmořskou výškou 845 metrů je již v těsném sousedství šumavského Javorníku. Jihovýchodně od Volyně se stkví obce doslova „nabité“ skvosty lidové architektury s výrazným podílem lidového stavitele Jakuba Bursy, nejhezčí stavby regionu najdeme v Jiřeticích a Předslavicích.
Na území Strakonicka byly vždy vhodné podmínky pro osídlení. Obtížně přístupné vršky posloužily jako dávná halštatská hradiště, úrodnější okolí řek bylo vhodné pro pozdější rolnické práce. Mnoho nálezů archeologa Dubského a jeho následníků můžeme dnes obdivovat v muzejních sbírkách. Husitská doba se nejvýrazněji zapsala první úspěšnou větší bitvou Jana Žižky v roce 1420 u Sudoměře. V Chelčicích se narodil a pobýval významný reformátor Petr Chelčický. Okolí Vodňan posloužilo celé řadě literátů, psal tady Julius Zeyer a další, z blízkých Stožic pochází Jaroslav Holeček, z Bavorova méně známý Bohumil Havlasa. Ve Strakonicích se narodil František Ladislav Čelakovský, ve Štěkni trávil podzim života Karel Klostermann. Významné je dudáctví, které navazuje nejen na známou divadelní hru Josefa Kajetána Tyla Strakonický dudák, ale i na letité lidové tradice. Periodicky se opakují hojně navštěvované dobře obsazené festivaly hráčů na tento nástroj. V Hošticích strávil část života i známý zpěvák Michal Tučný, obec navštěvují i obdivovatelé režiséra Zdeňka Trošky a jeho trilogie „Slunce, seno...“.
Celá oblast Středního Pootaví a Strakonicka je dopravně snadno dostupná. Ze Strakonic a Číčenic vedou klikatější lokální železniční tratě, které překonávají vzdálenější šumavské hřebeny, koleje se vlní i ze Strakonic do Blatné a odtud dále do Bělčic či do Lnář. Vodáci velmi rádi splouvají Otavu, cyklisté si oblíbili klidné silničky a dobře sjízdné cesty prakticky na celém území Strakonicka. Na některých místech se mohou občerstvit ekologickými potravinami – v Hoslovicích, v Bílsku a na známé Kozí farmě v Březí. Podporována je i hippoturistika, koňské ranče jsou mj. v Malenicích a Hodějově. Přijďte i Vy a seznamte se sami s krásami tohoto malebného území!
Lidé a zvyky v oblasti Střední Pootaví - Strakonicko

Reklama:

Poslední komentáře -

Naučná stezka po roce

HBA - 08.07.2009 - 12:50

V polovině června 2009 byla Švandova stezka slavnostně otevřena jako naučná. Má sedm zastavení a...

Švandova stezka

HBA - 31.10.2008 - 08:19

Prošel jsem 11 km dlouhou žlutými pásovými značkami vyznačenou okružní Švandovu stezku, která...

Nová naučná stezka

HBA - 26.06.2008 - 12:47

existuje bohužel pouze v mysli pana Burleho. Žlutými značkami vyznačený okruh vede částečně po...

Nová naučná stezka...

Burle Václav - 06.06.2008 - 12:10

...dlouhá 15 km byla otevřena v této oblasti. Začíná a končí na soutoku Otavy a Volyňky.

Ferienhaus Finkova

Ferienhaus Finkova

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Hotel Prajer

Hotel Prajer

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Chalupa Marta Marie

Chalupa Marta Marie

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Strakonice

Strakonice

Na soutoku řek Volyňky a zlatonosné Otavy vzniklo ze čtyř...

Bavorov

Bavorov

Město, které leží na řece Blanici mezi Vodňany a...

Helfenburk u Bavorova

Helfenburk u Bavorova

Svou rozlohou 1,27 ha patří mezi největší zříceniny v...

Reklama

Reklama:

Střední Pootaví - Strakonicko - informace k místu

Střední Pootaví - Strakonicko - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze  (25.6.2019-25.6.2019)

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze (25.6.2019-25.6.2019) 25.06.2019

Pozorovat zde budete motýly s rozpětím křídel až 20 cm – a to z be...

Hrátky na Šumavě (25.6.2019-25.6.2019)

Hrátky na Šumavě (25.6.2019-25.6.2019) 25.06.2019

V aule základní školy v Železné Rudě.

Školní výlety 2019 s NOVINKAMI v parku Fábula (15.5.2019-28.6.2019)

Školní výlety 2019 s NOVINKAMI v parku Fábula (15.5.2019-28.6.2019) 15.05.2019

Projdete dobrodružnou cestu pohádkovým sklepením za Igráčkem. Navštívíte tvoř...

Výletník doporučuje

Odry

Odry

Město Odry  leží v nadmořské výšce 274 m.n.m. v Moravskoslezském kraji, v okrese Nový...
Oslavany

Oslavany

Oslavany jsou konečnou stanicí železnice z Brna přes Moravské Bránice.  Leží v...
Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity

Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity

Chcete poznat místo, kde se před více jak 150 lety zrodila genetika? Navštivte Mendelovo...
Beroun

Beroun

Královské město Beroun , ležící na soutoku řek Berounky a Litavky, láká k návštěvě nejen svými...

Doporučujeme pro ubytování:

  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.