Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Františkovy Lázně a jejich západní okolí

Chebsko a Smrčiny

/images/vylet/komorni_hurka-104.jpg Tento výlet nás povede z Františkových Lázní přes Komorní hůrku k hranici s Německem, kde stojí ohrožená tvrz v Pomezné, navštívíme podhradí hradu Libá a expozici hradu Seeberg a kolem rybníka Amerika se vrátíme zpátky do Františkových Lázní. Trasa měří 25 km a není nikterak náročná.

Františkovy lázně

Františkovy Lázně byly založeny až roku 1793. Jsou pojmenovány po rakouském císaři Františku I., tchánovi Napoleona. Město bylo budováno plánovitě, takže budovy mají předepsanou výšku, vzhled a dokonce i barvu fasád. Město bylo vyhlášeno roku 1992 městskou památkovou rezervací. Vytváří jedinečný architektonický celek s parky a lesoparky.
Při prohlídce Františkových Lázní si povšimneme zejména kruhového pavilonu nad Františkovým pramenem, Splečenského domu na Národní třídě, dvorany Glauberových pramenů, kostela Povýšení sv. Kříže. Ve městě sídlí městské muzeum s expozicí dějin města a lázeňství. Symbolem města je soška Františka poblíž Františkova pramene.
Z Františkových Lázní se vydáme na okruh, který nás provede po všech zajímavostech v okolí. Jižně od města na místě zvaném Na Vyhlídce stojí umělá zřícenina Salingburg z roku 1906, která byla postavena jako rozhledna (obdobou je například Hamelika v Mariánských Lázních). Je volně přístupná, ale výhled z 10 m vysoké věže není nikterak úchvatný, hezčí pohled je na samotnou rozhlednu.

Komorní hůrka

2 km jižně od Františkových Lázní dojdeme k přírodní památce Komorní hůrka (503 m n. m.), nemladší česká sopka s nejlépe zachovalou ukázkou povrchové sopečné činnosti v České republice. Od informačního centra vede naučná stezka. Dříve byl kopec nezalesněný, dnes hustě porostlý bukem a dubem. Na jihovýchodní straně je bývalý lom na těžení sopečného popela a strusky, kde můžeme spatřit ve stěně krásný profil sopkou. V lomu se vyskytuje vzácná květena, obzvlášť masová populace vstavače obecného. Pokud máme hlad, dva km jižně po červené značce je úžasná hospůdka U Statku.

Pomezná

6 km západním směrem dojdeme do Pomezné. Zde stojí tvrz z roku 1309, které hrozil zánik už v roce 1908, ale tehdy byla díky veřejné sbírce zachráněna. V 50. letech se ovšem tvrz dostala do hraničního pásma, objekt byl postupně bořen a dodnes se dochovala pouze věž bývalé tvrze, které hrozí zánik.

Libá

Dále po červené dojdeme kolem rybníka Kladivo do obce Libá. Zde stojí krásný, ale chátrající hrad s mohutnou věží zakončenou helmicí. Objekt je v soukromých rukách a zdá se, že je v procesu nedokončitelné rekonstrukce. Původně zde stával hrad Liebenstein ze 13. stol., v 18. stol. byl hrad přestavěn v barokní zámek. Na východ od zámku jsou patrné zbytky bývalé zámecké zahrady s cestičkami.

Ostroh

Z Libé se po žluté značce kolem smírčího kříže dostaneme po 4 km do obce Ostroh. Tady na skalnatém ostrohu najdeme hrad Seeberg, který byl založen kolem roku 1200. Areál hradu je tvořen předním a zadním hradem oddělenými hlubokým příkopem s dřevěným mostem. V interiérech najdeme různé expozice, např. expozice měšťanského nábytku a módy 19. stol., karlovarského porcelánu, černou kuchyni; na nádvoří je sýpka z počátku 18. století, hrázděná stodola s národopisnou expozicí a dřevěný holubník.

Amerika

Z Ostrohu po modré a pak po zelené značce dojedme po 4 km k přírodní památce rybník Amerika. Uprostřed rybníka je ostrov, který slouží jako hnízdiště a tahová zastávka pro vodní ptactvo. Rybník je vyhledávaným rekreačním místem s možností koupání, lze si tady půjčit loďku, je zde restaurace, minizoo a do Františkových Lázní se odtud dostaneme kupříkladu i minivláčkem.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře

Reklama:

Reklama:

Františkovy Lázně a jejich západní okolí - informace k místu

Františkovy Lázně a jejich západní okolí - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů je muzeum specializované na betlémy v Třebechovicích pod...
Potštejn

Potštejn

Zámek se nachází v centru obce Potštejn a právem je nazýván barokní perlou Východočeského...
Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

V nenápadném Úvalně na Bruntálsku se nachází nečekaná atrakce proděti i dospělé -...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.