Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Cheb a jihovýchodní okolí

Chebsko a Smrčiny

/images/vylet/stary_hroznatov-dc9.jpg

Cheb

Naše putování po Chebsku a Smrčinách začneme samozřejmě v okresním městě Cheb, které má přes 30 tisíc obyvatel a patří k nejstarším městům České republiky. Poprvé se připomíná roku 1061. Město má zachovalé historické jádro, které bylo vyhlášeno památkovou rezervací a je cílem mnoha turistů. Nejznámějším místem Chebu je starobylé náměstí s gotickými a renezančními domy se světoznámým Špalíčkem, který tvoří jakýsi symbol města. Jedná se o samostatně stojící soubor jedenácti středověkých domů. Na tomto místě původně stály kotce, ale ty byly roku 1320 přestavěné na zděné krámky. Od poloviny 15. století zůstal vzhled Špalíčku prakticky nezměněn. V roce 1965 prošel komplex rekonstrukcí, dnes jsou zde kanceláře, byty i obchody.
Nedaleko Špalíčku na náměstí Krále Jiřího z Poděbrad nevynecháme také tzv. Pachelbelův dům, jeden z nejlépe dochovaných měšťanských domů, s gotickým portálem a renezančním průjezdem. Dne 25. února 1634 zde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna. Od roku 1873 zde sídlí rozsáhlé městské muzeum.
Procházkou z hlavního náměstí dojdeme k areálu Chebského hradu z druhé poloviny 12. století, který je nejvýznamnější památkou Chebu. Zachovala se hranolová dvoupodlažní hradní kaple sv. Erharda a Uršuly, nejcennější a nejzachovalejší část hradu. Z románského paláce se pak dochovalo obvodové zdivo a Černá věž, která je považována za nejstarší chebskou stavbu. V areálu hradu je samostatně přístupná expozice Chebského muzea, kde si můžeme prohlédnout exponáty z archelologie a kamnářství.

Zelená hora

Jen 4 km západně od Chebu můžeme po zelené značce dojít na Zelenou horu, kde od roku 1909 stojí 18 m vysoká kamenná rozhledna zvaná Bismarckova. Po roce 1948 se ocitla v hraničním pásmu a chátrala, dnes je ovšem nově opravená a je z ní překrásný výhled. Autem se dá dojet až ke zbytkům kostela sv. Anny 1,5 km od vrcholu, na ten se pak dostaneme po asfaltové cestě vedoucí k televiznímu vysílači z roku 1973. Za vysílačem lze z ochozu rozhledny v dálce spatřit horu Dyleň. Rozhledna otevřená sezónně (1. 4.-31. 10.) a rozhodně stojí za návštěvu.

Starý Hrozňatov

Z Chebu se vydejme na jih ke Starému Hrozňatovu. Cestou projíždíme Podhrad, místní část Chebu, kde stranou od hlavní silnice stojí v parčíku působivá skupina smírčích křížů. Ve Starém Hrozňatově, který leží od centra Chebu asi šest kilometrů, můžeme zastavit před restaurací Pod hradem a po občerstvení se vydat na obchůzku hrozňatovského hradu a zámku, který stojí na vysokém ostrohu nad Mohelnským potokem. Hrad se původně nazýval Alt Kinsberg a byl založen před rokem 1200. Zachovala se mohutná okrouhlá věž (bergfrit), dále zámková budova ze 16. století ve tvaru písmene L. Celý areál je možné obejít, dostaneme se tak i pod arkýř nové obytné budovy, který bývá často vyobrazován. Vstup do hradu je přes příkop po dřevěném mostě. Tady nás ale zastaví zavřená vrata – objekt je dnes v soukromých rukou a je neudržován. Jiří Úlovec jej poprávu zařadil mezi ohrožené objekty Čech.
Na návrší nad vesnicí stojí loreta s kostelem Nanebevzetí P. Marie z 2. poloviny 17. století, která byla za totality zcela zdevastovaná. Po roce 1992 byla obnovena díky aktivitě Spolku pro zachování a podporu poutního kostela Maria Loreto ve Starém Hrozňatově na Chebsku. Dnes je přístupná a jsou zde kryté ambity se 4 nárožními kaplemi a vstupní věží, po červené značce můžeme ještě navštívit rovněž zrenovovaný Boží hrob.

Doubrava

Východně od Hrozňatova leží obec Doubrava, do které se dostaneme přes Nový Hrozňatov a Mýtinu. Roku 1995 zde byla vyhlášena vesnická památková rezervace. Rozhodně navštívíme soukromé národopisné muzeum, které se nachází v čp. 9, tzv. Rustlerově statku. Za zmínku stojí více než dvě desítky památných stromů.

Dyleň

V Mýtině můžeme nechat auto a vydat se pěšky po červené turistické značce (prochází asi 1 km jižně od Mýtiny kolem objektu Pohraniční policie, bývalé roty) na nejvyšší bod této části Českého lesa, na horu Dyleň (940 m n. m.). Před druhou světovou válkou zde stávala turistická chata s rozhlednou, po roce 1948 se však objekt dostal do pohraničního pásma a stal se nepřístupným. Byla zde vybudována vojenská pozorovatelna s radiolokátory, dnes věž patří rádiu Egrensis, celý areál je oplocen a je zcela nepřístupný. Kousek pod vrcholem je obrovská chátrající budova bývalé roty. Z Mýtiny na Dyleň je 7 km, ovšem musíme překonat 350m výškový rozdíl.

Železná hůrka

Jižně od červené značky u Mýtiny ještě leží přírodní památka Železná hůrka, jedna ze dvou nejmladších sopek na našem území (viz Komorní hůrka). Byla činná ještě počátkem čtvrtohor a je zde vidět profil sopečnými horninami, zejména díky tomu, že zde býval lom.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře

Reklama:

Reklama:

Cheb a jihovýchodní okolí - informace k místu

Cheb a jihovýchodní okolí - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů je muzeum specializované na betlémy v Třebechovicích pod...
Potštejn

Potštejn

Zámek se nachází v centru obce Potštejn a právem je nazýván barokní perlou Východočeského...
Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

V nenápadném Úvalně na Bruntálsku se nachází nečekaná atrakce proděti i dospělé -...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.