Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Z Pardubic na sever

Pardubicko

/images/vylet/kuneticka_hora-8b5.jpg

Kunětice - Ráby - Dříteč - Labem">Opatovice nad Labem - Staré Ždánice

První zastávkou výletu je obec Kunětice, ležící 8 km severně od Pardubic. Archeologové zde objevili množství žárových hrobů i staveb z mladší doby kamenné, což svědčí o velmi brzkém osídlení okolí obce. V Kuněticích se zastavíme u kostela sv. Bartoloměje, abychom si prohlédli fresky z dob Karla IV., tedy ze 14. století. Další architektonickou zajímavostí obce je vojenský most přes Labe, vybudovaný v roce 1947.
Poté projedeme obcí Ráby. Nad námi se majestátně tyčí státní hrad Kunětická Hora. Navštívit zde můžeme Perníkovou chaloupku ( červená a zelená turistická značka). Ta nás pozve na expozici perníku i do Muzea skřítků a strašidel. V areálu nalezneme i kouzelné stromy jako frňákovník, Mrazíkovo sáně i vyhlídku na jelena.
Stoupáme stále vzhůru a Kunětická hora se nám začíná přibližovat. Po asi 2 km dorazíme k úpatí hory. Tato znělcová třetihorní kupa ozdobená bývalým husitským hradem je oblíbeným cílem pro romantiky. Okolí nabízí krásné rozhledy do kraje. Po cestě k vrcholu objevujeme řadu valů, bývalých bran, rozlehlých sklepení i čerstvě zrekonstruovanou mohutnou studnu.
Výborné strategické polohy využil Diviš Bořek z Miletína, když zde v letech 1421–1423 nechal postavit husitský hrad. Z pozdně gotické doby se dochovala jen válcová věž nazývaná Černá nebo Čertova. Obranu hradu zajišťovaly hradby s kruhovými rondely a šest bran. Za třicetileté války byl hrad vypálen a jeho zkázu dokončila těžba kamene. Těžba byla zastavena až na počátku 20. století a ještě později započaly opravy. V hradu si vyposlechneme přesnou historii a prohlédneme muzejní expozici.
Pokračujeme severním směrem přes obec Dříteč. Zde si můžeme prohlédnout gotický kostel sv. Petra a Pavla z konce 14. století. Na pravé straně kostela si povšimněme pamětní desky Václava Veverky, který je zde pochován.
Po dalších cca. 5 km dorazíme do Opatovic nad Labem. Toto místo dříve obývaly slovanské kmeny a obec vyrostla na místě benediktinského kláštera, který dle dávných pověstí skrýval ohromné bohatství. Nejvýznamnější památkou obce je kostel sv. Vavřince z 2. poloviny 13. století. Kostelní věž je zakončena cimbuřím a kamennou helmou.
Hlavní atrakcí obce ovšem zůstává opatovický kanál. U Opatovic totiž odbočuje z Labe a zpět se navrací až mezi Přeloučí a Chvaleticemi. Kanál je renesanční vodní dílo, vybudované mezi lety 1489–1514 pány z Pernštejna. Kanálu se využívalo k napájení rybníků, mlýnů, hamrů a valch. Celkové délka se pohybuje kolem 30 km, šířka je mezi 3 až 8 m, hloubka dosahuje místy až 2 m a celkové převýšení je přes 20 m.
Pokud se vydáme procházkou podél kanálu, ve střední části budeme obdivovat četné meandry. Procházet budeme dubovým porostem a uměle vybudovaný kanál nám bude připadat jako dokonalá součást krajiny. Dnes kanál využívají hlavně vodáci. Celý je dokonale splavný, drobné překážky se dají odstranit obvyklými způsoby.
Při zpáteční cestě z Opatovic můžeme projíždět Starou Ždánicí. Hlavní dominantou je raně gotický kostel sv. Václava z roku 1336. Stylově velmi jednoduchá stavba, která je doplněná nečekanou hranolovitou věží s cimbuřím.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře -

Pěkný výlet naprostou rovinou

Jan Bartoě - 09.01.2008 - 12:16

Výlet je vhodný pro cyklisty, případně lze použít vlakové dopravy - např. ze stanice Čeperka zpět...

Reklama:

Reklama:

Z Pardubic na sever - informace k místu

Z Pardubic na sever - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze  (22.4.2019-22.4.2019)

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze (22.4.2019-22.4.2019) 22.04.2019

Pozorovat zde budete motýly s rozpětím křídel až 20 cm – a to z be...

Velikonoce ve skanzenu v Kouřimi (18.4.2019-22.4.2019)

Velikonoce ve skanzenu v Kouřimi (18.4.2019-22.4.2019) 18.04.2019

Ředitel Regionálního muzea v Kolíně, Mgr. Vladimír Rišlink: "Těší nás, ž...

Velikonoce v Zoo Brno (19.4.2019-22.4.2019)

Velikonoce v Zoo Brno (19.4.2019-22.4.2019) 19.04.2019

Každý den si zájemci budou moci vytvořit a ozdobit vlastní kraslici, u mistra...

Výletník doporučuje

Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou je starobylé město na řece Bečvě v srdci Moravské brány. První písemná...
Hostinec u Zlaté lípy

Hostinec u Zlaté lípy

Ubytovací hostinec se nachází v okrese Česká Lípa v Ralské pahorkatině v malebném údolí řeky...