Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Podél Jizery a Olešky

Krkonoše - západ

/images/vylet/kostalov_-325.jpg Jsme na začátku svého putování horním Pojizeří na samé východní hranici okresu Semily v obci Bělá u Staré Paky, obcí z roku 1533. Jistě nás zaujme velký drážní čtyřobloukový most a mezi zajímavými stavbami barokní kaplička pod hřbitovem z 2. pol. 18. stol. a novorománská kaple Nejsvětější Trojice z roku 1873.
Z obce odjedeme směrem na západ podél říčky Olešky a když cestou míjíme několik rázovitých dřevěnek přijedeme do obce Libštát, založený ve 13. století Přemyslovci. Hned vlevo od první křižovatky v obci si prohlédneme starý kamenný most z r. 1822 se sochami Jana Nepomuckého a sv. Václava. Při procházce obcí jistě nepřehlédneme pozdně barokní katolický kostel sv. Jiří, z let 1787-89. Hned vedle něho nás upoutá budova čp. 2, roubená stavba školní budovy podkrkonošského typu, doklad dějin školství s počátkem vyučování v r. 1781. Pokud zde budeme chtít ukončit svoji denní pouť, můžeme využít služby pohostinství,Kulturní dům" s ubytováním typu noclehárny.
Pokud nejsme unaveni, vydáme se dále po proudu Olešky do obce Košťálov, který byl založen Valdštejny roku 1361. Na kopci jihozápadně nad obcí nalezneme skromné zříceniny gotického hradu Košťálu ze 14. století a příznivci přírody zde jistě navštíví Kovářův mlýn - malé chráněné území, kde naleznou regionálně významné paleontologické naleziště a nelze přehlédnout mohutnou velkolistou lípu u čp. 17, zvanou Grafkova, která má obvod kmene 620 cm.
Přímo na návsi nás vítá původně gotický kostel sv. Jakuba ze 14. století. Starší ze dvou zvonů pochází z roku 1378 a řadí se mezi nejstarší zvony v České republice.
Jistě vítaným objevem bude pro unavené turisty areál koupaliště s autokempem. Ubytování je možné v zařízených chatkách, ve vlastních stanech, nebo karavanech Lidé se ztíženým pohybem uvítají bezbariérové sociální zázemí, v areálu je kiosek, společné ohniště a volejbalové hřiště, bazén se skluzavkou a skokanským prknem a dětské hřiště.
Tok řeky Olešky zde opustíme, abychom se vydali po příkré cestě do obce Bystrá nad Jizerou. Naši pozornost zde přitáhne zajímavá technická památka – krytý dřevěný věšadlový most přes Jizeru. Most byl postaven v roce 1922 a je stále plně funkční, užívaný i osobními automobily.
To se již dostáváme k řece Jizeře. Kousek proti proudu navštívíme Loukov s tak trochu netradičním bujárkovým Technickým muzeem. Po východu z muzea přitáhne náš pohled na majestátný, nad řekou stojící kostel sv. Stanislava z Krakova z roku 1795, ke kterému se koná vždy na svátek Stanislava (květen) slavná pouť. Vydáme-li se dále proti proudu dojedeme do obce Dolní Sytová, kde je v deskách zemských uveden roku 1323 držitel Havel Huba z Lemberka na Sytovém. V horní části obce najdeme významnou technickou památku, kterou je železobetonový klenutý most přes Jizeru do Pěřimova z roku 1910. Tvoří ho jediný segmentový oblouk a na mostě nás zaujme jeho zdobené zábradlí. Průčelí mostu zdobí pak vždy dvakrát šest vpadlin z každé strany. Zde končíme naši cestu proti proudu Jizery a pomalu se budeme vracet zpět. Necelé dva kilometry cesty od mostu nalezneme zachovalou dřevěnou zvonici.
Dalším cílem putování krajinou Pojizeří bude Benešov, založený jako lesní lánová ves ve druhé polovině 13. století Benešem z Vartenberka. Za povšimnutí stojí několik roubených domů podkrkonošského typu z 1. poloviny 19. století s půvabnými vyřezávanými lomenicemi a velice hezký a vzletně působící moderní lanový most v části obce pod Mošnou.
V Benešově opustíme stříbropěnnou Jizeru a vydáme se do dalšího cíle naší cesty, do obce Příkrý, vesnicí z roku 1623. Z památek zde najdeme zvonici, postavenou za Marie Terezie kolem roku 1751 a vedle kříž s reliéfy svatých. K obci Příkrý patří i osada Škodějov, kde nalezneme kousek od hlavní silnice rázovitou podhorskou zvonici krytou šindelem.
Pokračujeme směrem k severu a naším dalším zastavením bude víska, která poskytla své exteriéry a barokní kostel z roku 1768, k natáčení filmu s Bolkem Polívkou Zapomenuté světlo. Jmenuje se Roprachtice a první písemná zmínka o obci pochází z roku 1352.
V okolí obce nalezneme dva smírčí kříže, jeden s rytinou IHS stojí na místě, kde byl podle pověsti zastřelen francouzský důstojník a druhý s monogramem IHS a letopočtem 1736 postaveného na paměť úmrtí kněze.
Na místě nad vsí směrem do Dolní Sytové nás uvítá socha sv. Jana a překrásný pohled na krkonošské scenerie. Několik hezky upravených soch svatých najdeme i v katastru obce.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře -

Reklama:

Reklama:

Podél Jizery a Olešky - informace k místu

Podél Jizery a Olešky - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze  (20.5.2019-20.5.2019)

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze (20.5.2019-20.5.2019) 20.05.2019

Pozorovat zde budete motýly s rozpětím křídel až 20 cm – a to z be...

Výstava bonsají v Botanické zahradě hl. města Prahy (15.5.2019-2.6.2019)

Výstava bonsají v Botanické zahradě hl. města Prahy (15.5.2019-2.6.2019) 15.05.2019

Blíže se s ní mohou návštěvníci seznámit během komentovaných prohlídek s...

Město v pohybu 2019 (15.5.2019-1.6.2019)

Město v pohybu 2019 (15.5.2019-1.6.2019) 15.05.2019

Hlavními hosty jsou INFLAGRANTI a LEGENDY SE VRACÍ. V pátek 31. května od 18:...

Výletník doporučuje

Regionální muzeum Mělník

Regionální muzeum Mělník

Regionální muzeum Mělník Vás srdečně zve do stálých expozic i na výstavy a akce, které pořádá...
Golčův Jeníkov

Golčův Jeníkov

Nejsevernějším městem kraje Vysočina je město Golčův Jeníkov . Historie města...
Rakovník

Rakovník

Město památek, piva, bílého mýdla, keramiky a renesančních povídek Zikmunda Wintra...
Botanická zahrada hl. m. Prahy

Botanická zahrada hl. m. Prahy

Venkovní expozice Botanické zahrady se rozkládá na ploše téměř 25 h a je přístupná celoročně....
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum zahrnuje zámek Roztoky s přilehlým parkem, unikátní Ateliér Zdenky Braunerové a...