Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Vysocko

Krkonoše - západ

/images/vylet/vysoke_nad_jizerou-ca2.jpg Při silnici ze Semil do Harrachova narazíme na někdejší hospodářské centrum Vysoké nad Jizerou, městečko pocházející z první poloviny čtrnáctého století. 29. července 1834 shořela při ničivém požáru valná většina tehdy ještě ze dřeva vystavěného města, a v ohni zanikla řada vysockých písemných památek. Naše první kroky povedou do Vlastivědného muzea, které nám nabídne expozici ze života v podkrkonoší. Každou chvíli je v muzeu nějaká výstava mající vztah k životu okolních lidí.
Před muzeem nás upoutá kostel sv. Kateřiny Alexandrijské, původní dřevěný kostel vznikl nejpozději v první polovině 14. století. Dřevěný kostel byl obestavěn v letech 1725-1734 novým kamenným kostelem. Při požáru města chytla kostelní věž a oheň roztavil zvony, zničil hodiny, šířil se dále na postranní kruchty, na čtyři postranní oltáře a hlavní oltář. Z doby před ohněm se zachovala křtitelnice, spodní část kazatelny, oltář sv. Barbory, gotická madona a některé sochy. Po požáru byl kostel obnoven a vícekrát opravován a upravován do dnešní podoby.
Ve městě také můžeme navštívit v domě pana Vodceďálka starobylý Kvasničkův pohyblivý betlém a v létě najdeme v Městském parku, nazývaném Park básníků, sochy významných rodáků vysocka, a otevírá se nám krásný výhled na panorama našich nejvyšších hor – Krkonoš. Kousek od náměstí najdeme Kramářovu vilu, kterou postavil hrdý vlastenec Dr. Karel Kramář, dnes sídlo Městského úřadu. Kousek od Vysokého cestou po klikaté horské silničce objevíme Nístějku, zříceninu hradu založeného v první polovině 14. století rodem Valdštejnů. Kolem roku 1460 byl hrad po krátkém držení králem Jiřím z Poděbrad i se svým zbožím připojen k Návarovu. Od roku 1519 se uvádí hrad jako pustý, pravděpodobně po předchozím požáru. Hrad je prohlášen chráněným územím, je místem výskytu Lopuštíku skloněného. Zřícenina je volně přístupná. Na opačné straně Vysokého, kousek od sportovní areálu Šachty, najdeme Petruškovy vrchy, místo táborů lidu v roce 1868, v době bojů za české státoprávní požadavky.
Jakoby stulená pod Vysokým nad Jizerou leží asi dva kilometry severně obec Tříč, dnes prakticky spojená s Vysokým. Najdeme v ní rázovitou podhorskou architekturou a když se vydáme na opačnou stranu od našeho výchozího místa, můžeme si ve Staré Vsi, v domě pana Poloprutského, prohlédnout Slavíkův pohyblivý betlém a Vodseďálkovu zvoničku. Na posledním domku směrem k Roztokám najdeme pamětní desku rodiny Hladíkových, popravených za poslední války.
V zimě nám nabízí toto podhorské městečko širokou škálu lyžařského vyžití. Lyžaři jistě nepohrdnou Lyžařským areálem v Šachtách, kde jsou mimo vleku i vždy upravené běžecké tratě. V létě nám naopak nabízí osvěžení po turistických tůrách koupaliště na Hradském potoce.
Rozhodneme-li se navštívit Vysoké nad Jizerou na podzim, můžeme se stát diváky prestižní divadelní přehlídky ochotnických souborů Krakonošův podzim.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře

Reklama:

Reklama:

Vysocko - informace k místu

Vysocko - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou - město v srdci Trojzemí Na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi se...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.