Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

Soi keo Hy Lạp vs Phan Lan bongda365

Soi kèo Hy Lạp vs Phần Lan bongda365 Hy...
15.11.18 (haigiacmo123)

Soi keo Gibraltar vs Armenia bongda365

Soi kèo Gibraltar vs Armenia bongda365...
15.11.18 (haigiacmo123)

Khong phai Morata, day moi la 'chan go' thu thiet luc nay

'Chân gỗ' là biệt danh thường được đặt cho...
15.11.18 (ducmessi3792)

Diskutuj zde

Reklama

Reklama

Vsetín a okolí

Vsetínské a Vizovické vrchy

/images/vylet/vsacky_cab_-3bd.jpg Vsetín leží na rozhraní Vsetínských vrchů, Javorníků, Vizovických vrchů a Hostýnských vrchů. Středem oblasti, která se dříve nazývala Vsacko, protéká řeka Vsetínská Bečva. Tato hornatá krajina skýtá nesčetné možnosti letní a zimní turistiky.

Vsetín

První zmínka o Vsetínu pochází z roku 1308. Město bylo původně rozděleno na dvě části, Horní město, které vzniklo ve 14. století, a Dolní město, založené až za třicetileté války.
Dominantu Horního města tvoří renesanční zámek Vsetín s rondely orientovanými do světových stran a 60 m vysoká původně strážní věž. Na Horním náměstí je také barokní Stará radnice z r.1721, sloužící dnes jako výstavní síň a novorenesanční Nová radnice (hotel).
Jednou z dominant Horního města jsou i tzv. Maštaliska, původně barokní panský dům s konírnou, solnicí, šenkem a nápadným cimbuřím. Tento objekt s novogotickou fasádou pochází z počátku 18. století. A samozřejmě zde najdeme i katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie z r.1656 s farou. Kromě tohoto kostela jsou nedaleko Horního náměstí i dva evangelické kostely, horní helvetský bez věže a dolní Augšpurský s věží.
Vsetín je od nepaměti centrem valašského folklóru, jehož tradice rozvíjely národopisné soubory Vsacan, Jasénka a Kyčera. Ve Vsetíně se každý sudý rok koná mezinárodní folklorní festival „Vsetínský krpec“.
Vsetín je svojí polohou ideálním východiskem pro letní i zimní turistiku. V zimním období je k dispozici lyžařský areál Jasenka s umělým zasněžováním a s večerním lyžováním.

Naučná stezka okolo Vsetína

Začíná na historickém Horním městě, vede přes vrch Jabloňová dále kolem Švagerů k Valové skále. V údolí Za díly po pravé straně se nachází přírodní rezervace Ježůvka s bohatým výskytem chráněných orchidejí. Na stezce jsou umístěny informační tabule.

Nad Vsetínem se vypíná kopec Bečevná, patřící k Vizovickým vrchům. Zde je možno nastoupit po značce pěší túru na hřebeny Vizovických vrchů – směr Vartovna a Sirákov. Na kopci je jako přírodní památka chráněná lokalita vstavače bledého.

Ze Vsetína po proudu řeky Bečvy se dostaneme po cyklostezce, pěšky, na kole nebo i na kolečkových bruslích do Semetína (4km) s přírodním koupalištěm a zajímavou starou valašskou hospodou U Vančurů, která fungovala již za Rakousko-Uherska.
Ze Vsetína směrem na přehradu Bystřičku se dostaneme na vrchol Dušná, odkud odbočuje cesta na Vsacký Cáb (841 m n. m.), který je západní dominantou Vsetínských vrchů. Pod jeho vrcholem se nachází turistická chata stejnojmenného názvu, která již od roku 1928 slouží milovníkům turistiky. Typ na rodinný výlet, vč. nejmenších „turistů“ v kočárku: Dušná (7km od Vsetína) – Vsacký Cáb 5,5km. Přes Vsacký Cáb vedou turistické značky, značené cyklotrasy pro horská kola, v zimě kvalitně udržovaná běžecká trať. Pod chatou se nachází přírodní rezervace Kutaný.

Vsetínské vrchy západ

Tato část Vsetínských vrchů je vhodná pro všechny druhy turistiky (pěší, cyklo, běžky ). Z chaty na Vsackém Cábu se můžeme vydat na túry do tří různých směrů.

Po hlavním hřebeni Vsetínských vrchů

Směrem na Soláň přes vrcholy Ptáčnice, Lušová, Beskyd, Vsacká Tanečnice a Ratkov ( uvedeno v rejstříku Moravskoslezský Beskydů). Z trasy jsou pěkné výhledy na Moravskoslezské výhledy a Javorníky. V zimě je trasa projeta rolbou s lyžařskou stopou (15km).

Směr u Krošenků

Přes sedlo nad Červenkou a dále pak na Vsetín vede trasa po holém hřebeni s překrásnými výhledy do bočních údolí Vsetínských vrchů. Po trase narazíme na typické pasekářské usedlosti s původními valašskými dřevěnicemi.

Směr přes Ptáčnici

Na Santov a dále pak k přehradě Bystřička (10 km). Santov je vysoko položená osada dokumentující původní osídlení Vsetínských vrchů.

Vsetínské vrchy východ

Ze sedla Čarták

Nebo z chaty na Soláni vede 15 km dlouhá turistická trasa přes Benešky, Vysokou k chatě Třeštík. Odtud se můžeme vydat k sedlu U Tabulí, kde jdeme kolem rozhledny, která plní funkci telekomunikační věže, nebo sejít do Velkých Karlovic – Léskového. Na trase míjíme četné valašské dřevěnice. Okouzlující výhled skýtá holý nezalesněný hřeben Benešky i nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů - Vysoká.

VsetínSirákov (18km)

Tato hřebenovka začíná ve Vsetíně na kopci Žamboška, dále pak pokračuje přes Lazy na Chléviska Baťkovou, kde je turisticky navštěvovaná hospoda Pančava, a odtud vede dál do sedla nad Všeminou a na Sirákov. Na Chléviska se dá na horském kole po dvou cyklotrasách – červené ze Vsetína-Janišova a modré ze Vsetína-Semetína. Hřeben skýtá četné panoramatické výhledy. Můžeme tady spatřit původní pasekářské usedlosti. V zimě je tato trasa často vyhledávaná i běžkaři.
Reklama:

Poslední komentáře -

Reklama:

Reklama:

Vsetín a okolí - informace k místu

Vsetín a okolí - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

Farmářské trhy před nákupním centrem Arkády 2018 (14.11.2018-14.11.2018)

Farmářské trhy před nákupním centrem Arkády 2018 (14.11.2018-14.11.2018) 14.11.2018

místo: Na Pankráci 86, Praha 4 datum: každý týden ve středu čas: 8.00–18.00 ...

Farmářské tržiště Jiřák 2018 (14.11.2018-14.11.2018)

Farmářské tržiště Jiřák 2018 (14.11.2018-14.11.2018) 14.11.2018

Místo: náměstí Jiřího z Poděbrad, Praha 3 Datum: každý týden ve stř...

Farmářské trhy Kubánské náměstí (20.3.2018-24.11.2018)

Farmářské trhy Kubánské náměstí (20.3.2018-24.11.2018) 20.03.2018

Trhy probíhají v tyto dny: Úterý: 08:00–18:00 Čtvrtek: 08:00–18:00 Sobo...

Výletník doporučuje

Český Brod

Český Brod

Normal 0 21 false false false CS...
Nejdek

Nejdek

Nejdek je jedním z nejstarších hornických měst v Krušných horách a jako...
BRuNO family park

BRuNO family park

Nejatraktivnější a nejmodernější rodinný park v ČR sídlí v Brně. Na 42 atrakcí najdete uvnitř...
Muzeum Hrotovicka

Muzeum Hrotovicka

Rekonstrukce objektu č. p. 2 v letech 2016-2018 vedla k vytvoření nového Muzea Hrotovicka....
Návštěvnické centrum Budějovického Budvaru

Návštěvnické centrum Budějovického Budvaru

Přijďte se podívat, jak se vaří prémiový ležák Budweiser Budvar Pivovar...