Doprava

Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

Cyklistický balíček

Hello I am michael, SEO Expert in complete...
25.05.18 (michael33)

Docela šok - prý hodně škodlivé houby...

People who visited this site would love to...
25.05.18 (edibles)

Docela šok - prý hodně škodlivé houby...

Helpful stuff. Many thanks! Buy Weed Online
25.05.18 (buy weed online)

Diskutuj zde

Reklama

Reklama

Vsetín a okolí

Vsetínské a Vizovické vrchy

/images/vylet/vsacky_cab_-3bd.jpg Vsetín leží na rozhraní Vsetínských vrchů, Javorníků, Vizovických vrchů a Hostýnských vrchů. Středem oblasti, která se dříve nazývala Vsacko, protéká řeka Vsetínská Bečva. Tato hornatá krajina skýtá nesčetné možnosti letní a zimní turistiky.

Vsetín

První zmínka o Vsetínu pochází z roku 1308. Město bylo původně rozděleno na dvě části, Horní město, které vzniklo ve 14. století, a Dolní město, založené až za třicetileté války.
Dominantu Horního města tvoří renesanční zámek Vsetín s rondely orientovanými do světových stran a 60 m vysoká původně strážní věž. Na Horním náměstí je také barokní Stará radnice z r.1721, sloužící dnes jako výstavní síň a novorenesanční Nová radnice (hotel).
Jednou z dominant Horního města jsou i tzv. Maštaliska, původně barokní panský dům s konírnou, solnicí, šenkem a nápadným cimbuřím. Tento objekt s novogotickou fasádou pochází z počátku 18. století. A samozřejmě zde najdeme i katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie z r.1656 s farou. Kromě tohoto kostela jsou nedaleko Horního náměstí i dva evangelické kostely, horní helvetský bez věže a dolní Augšpurský s věží.
Vsetín je od nepaměti centrem valašského folklóru, jehož tradice rozvíjely národopisné soubory Vsacan, Jasénka a Kyčera. Ve Vsetíně se každý sudý rok koná mezinárodní folklorní festival „Vsetínský krpec“.
Vsetín je svojí polohou ideálním východiskem pro letní i zimní turistiku. V zimním období je k dispozici lyžařský areál Jasenka s umělým zasněžováním a s večerním lyžováním.

Naučná stezka okolo Vsetína

Začíná na historickém Horním městě, vede přes vrch Jabloňová dále kolem Švagerů k Valové skále. V údolí Za díly po pravé straně se nachází přírodní rezervace Ježůvka s bohatým výskytem chráněných orchidejí. Na stezce jsou umístěny informační tabule.

Nad Vsetínem se vypíná kopec Bečevná, patřící k Vizovickým vrchům. Zde je možno nastoupit po značce pěší túru na hřebeny Vizovických vrchů – směr Vartovna a Sirákov. Na kopci je jako přírodní památka chráněná lokalita vstavače bledého.

Ze Vsetína po proudu řeky Bečvy se dostaneme po cyklostezce, pěšky, na kole nebo i na kolečkových bruslích do Semetína (4km) s přírodním koupalištěm a zajímavou starou valašskou hospodou U Vančurů, která fungovala již za Rakousko-Uherska.
Ze Vsetína směrem na přehradu Bystřičku se dostaneme na vrchol Dušná, odkud odbočuje cesta na Vsacký Cáb (841 m n. m.), který je západní dominantou Vsetínských vrchů. Pod jeho vrcholem se nachází turistická chata stejnojmenného názvu, která již od roku 1928 slouží milovníkům turistiky. Typ na rodinný výlet, vč. nejmenších „turistů“ v kočárku: Dušná (7km od Vsetína) – Vsacký Cáb 5,5km. Přes Vsacký Cáb vedou turistické značky, značené cyklotrasy pro horská kola, v zimě kvalitně udržovaná běžecká trať. Pod chatou se nachází přírodní rezervace Kutaný.

Vsetínské vrchy západ

Tato část Vsetínských vrchů je vhodná pro všechny druhy turistiky (pěší, cyklo, běžky ). Z chaty na Vsackém Cábu se můžeme vydat na túry do tří různých směrů.

Po hlavním hřebeni Vsetínských vrchů

Směrem na Soláň přes vrcholy Ptáčnice, Lušová, Beskyd, Vsacká Tanečnice a Ratkov ( uvedeno v rejstříku Moravskoslezský Beskydů). Z trasy jsou pěkné výhledy na Moravskoslezské výhledy a Javorníky. V zimě je trasa projeta rolbou s lyžařskou stopou (15km).

Směr u Krošenků

Přes sedlo nad Červenkou a dále pak na Vsetín vede trasa po holém hřebeni s překrásnými výhledy do bočních údolí Vsetínských vrchů. Po trase narazíme na typické pasekářské usedlosti s původními valašskými dřevěnicemi.

Směr přes Ptáčnici

Na Santov a dále pak k přehradě Bystřička (10 km). Santov je vysoko položená osada dokumentující původní osídlení Vsetínských vrchů.

Vsetínské vrchy východ

Ze sedla Čarták

Nebo z chaty na Soláni vede 15 km dlouhá turistická trasa přes Benešky, Vysokou k chatě Třeštík. Odtud se můžeme vydat k sedlu U Tabulí, kde jdeme kolem rozhledny, která plní funkci telekomunikační věže, nebo sejít do Velkých Karlovic – Léskového. Na trase míjíme četné valašské dřevěnice. Okouzlující výhled skýtá holý nezalesněný hřeben Benešky i nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů - Vysoká.

VsetínSirákov (18km)

Tato hřebenovka začíná ve Vsetíně na kopci Žamboška, dále pak pokračuje přes Lazy na Chléviska Baťkovou, kde je turisticky navštěvovaná hospoda Pančava, a odtud vede dál do sedla nad Všeminou a na Sirákov. Na Chléviska se dá na horském kole po dvou cyklotrasách – červené ze Vsetína-Janišova a modré ze Vsetína-Semetína. Hřeben skýtá četné panoramatické výhledy. Můžeme tady spatřit původní pasekářské usedlosti. V zimě je tato trasa často vyhledávaná i běžkaři.
Reklama:

Poslední komentáře -

Reklama:

Reklama:

Vsetín a okolí - informace k místu

Vsetín a okolí - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

Návštěvnická sezóna Valašského muzea v přírodě začíná (28.4.2018-24.5.2018)

Návštěvnická sezóna Valašského muzea v přírodě začíná (28.4.2018-24.5.2018) 28.04.2018

Již v sobotu 28. 4. otevře své brány areál Mlýnské doliny a Valašské děd...

Za vinařem do Velkých Bílovic - Velké Bílovice (26.4.2018-9.6.2018)

Za vinařem do Velkých Bílovic - Velké Bílovice (26.4.2018-9.6.2018) 26.04.2018

Vinařská akce, která začíná 26. dubna a končí 5. září 2018. Po dobu 19 týdnů ...

Výletník doporučuje

Vimperk

Vimperk

Město Vimperk je rozloženo v údolí řeky Volyňky v překrásné šumavské přírodě. Malebná poloha...
Jilemnice

Jilemnice

Jilemnice -  město s tradicí, zázemím pro turisty a především v jednom z mála měst...