Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Západ a jih Prostějovska

Haná - Prostějovsko

/images/vylet/nemcice_nad_hanou-b5e.jpg Podnikneme-li výlet do jižní části prostějovska, musíme počítat s tím, že oproti městu, kde najdeme většinu památek soustředěných na nevelké ploše, najedeme desítky kilometrů po památkách a zajímavostech roztroušených po mnoha lokalitách. Jedna z možných tras vede po silnici č. 150 západním směrem do Mostkovic, nad nimiž se vypíná hráz Plumlovské přehrady, jediné větší vodní plochy (56 ha) na Prostějovsku. Přehrada je rekreačním zázemím Prostějova a je napájena především říčkou Hloučelou, pramenící v Drahanské vrchovině. Kolem přehrady najdeme upravené pláže, tenisové kurty i hřiště na minigolf, i dostatek možností ke stravování a ubytování. V blízkosti přehrady jsou v létě provozovány dva autokempy. Za horkého počasí koupání v přehradě pravidelně znemožňuje výskyt sinic, lze však provozovat vodní sporty jako jachting a windsurfing. Plumlovská přehrada je východiskem červené turistické stezky a cyklotrasy č. 5 (Jantarová) nebo cyklotrasy 5057, které nás zavedou do lesů Drahanské vrchoviny s hustým značením turistických cest i cyklotras.

Plumlov

Z Mostkovic můžeme pokračovat podél severního břehu přehrady do městečka Plumlova, kdysi sídla významného panství. Dominantou městečka je zámek, tyčící se nad Podhradským rybníkem. Zámek byl zbudován Lichtenštejny v letech 1680-1688 a měl být původně čtyřkřídlý, k jeho dostavbě však z ekonomických důvodů nedošlo a ani jediné šestipodlažní křídlo nebylo zcela dokončeno. Průčelí zámku upoutá návštěvníky početným sloupovím a manýristickou štukovou a freskovou výzdobou. V sousedství zámku lze spatřit pozůstatky hradu ze 13. století, na jehož místě měl být zámek vystavěn. Zámek bývá v sezóně využíván k výstavám a jiným kulturním aktivitám města.
V Plumlově můžeme též navštívit kostel Nejsvětější trojice ze 16. stol., v jehož ohradní zdi jsou zazděny dvě dělové koule z doby švédského obléhání v r. 1643.

Z Plumlova může podniknout okružní jízdu (cyklotrasa č. 5 – Jantarová stezka nebo pěšky červená) na západ přes Vícov do Stínavy, kde si lze prohlédnout kostel Povýšení sv. Kříže se středověkými nástěnnými malbami, a odtud do Malého Hradiska, kde je možno navštívit pozůstatky jednoho z největších keltských oppid ve střední Evropě s dochovanými mohutnými obrannými valy. Z Malého Hradiska se můžeme vrátit přes Protivanov, Nivu a Drahany, kde z rybníčku na návsi pramení říčka Haná, přes zalesněný úsek Drahanské vrchoviny zpět k Plumlovu.
Před Plumlovem se můžeme vydat jižním směrem, to už se ocitáme mimo Drahanskou vrchovinu. Turistické značení zde sice není, zato můžeme k cykloturistice využít množství silnic a silniček 3. třídy. Pojedem přes Krumsín a Myslejovice do Otaslavic, nad nimiž se nachází torzo hradu ze 14. stol. s dochovanou částí ostění a erbem pánů z Kunštátu, v obci pak si můžeme prohlédnout farní kostel sv. Michaela archanděla z r. 1846 v pseudogotickém slohu s krytým venkovním přístupovým schodištěm.
Z Otaslavic je jen několik minut jízdy do městečka Brodek u Prostějova, jehož nejvýznamnější památkou je kostel Povýšení sv. Kříže z roku 1726. Z lidové hanácké architektury je v Brodku k vidění selský dům čp. 46 s žudrem. Z Brodku u Prostějova můžeme pokračovat přes Želeč, Doloplazy (zámeček z 18. stol. s parkem) do Nezamyslic, odkud si můžeme udělat menší zajíďku do Tištína, tradičního poutního místa s monumentálním barokním kostelem sv. Petra a Pavla z let 1709-1719, nebo pokračovat do Mořic, kde je k shlédnutí zámek, v jeho areálu především však architektonicky hodnotná kaple sv. Martina z r. 1728 se sochami světců na venkovním ochozu.
Z Mořic se budeme již vracet zpět k Prostějovu. Zajedem do městečka Němčicemi nad Hanou, kde si na náměstí můžeme prohlédnout kostel sv. Máří Magdalény s odděleně postavenou věží i dům čp. 66 s žudrem, a odtud budeme již pokračovat na sever přes Hrušku, Tvarovice a Klenovice na Hané do Prostějova. Z Klenovic ještě odbočíme do leva navštívit lázně Skalka s nedávno zrekonstruovaným lázeňským areálem, vybudovaným v roce 1928. Součástí lázeňského areálu je i veřejnosti přístupné koupaliště. Odtud už je to do Prostějova jen nějakých 10 km.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře -

Reklama:

Reklama:

Západ a jih Prostějovska - informace k místu

Západ a jih Prostějovska - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze  (19.3.2019-19.3.2019)

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze (19.3.2019-19.3.2019) 19.03.2019

Pozorovat zde budete motýly s rozpětím křídel až 20 cm – a to z be...

Prohlídka Habánského sklepa s degustací vín  (11.3.2019-24.3.2019)

Prohlídka Habánského sklepa s degustací vín (11.3.2019-24.3.2019) 11.03.2019

Kde: Vinařství Habánské sklepy, Čejkovská 1324, 691 02 Velké Bílovice

ZOO Praha (31.12.2018-31.12.2019)

ZOO Praha (31.12.2018-31.12.2019) 31.12.2018

Pražská zoo patří k chovatelské špičce. Světově prosluly například chovy koní...

Výletník doporučuje

Sobotka

Sobotka

Město Sobotka (2500 obyv.) je nazýváno jižní branou Českého ráje a leží  70 km...
Návštěvnické centrum Becherovka

Návštěvnické centrum Becherovka

Nově zrekonstruované návštěvnické centrum Becherovka se nachází v Karlových Varech, rodném...
Dubí

Dubí

Hledáte-li námět na výlet v Ústeckém kraji, neměli byste opomenout město Dubí...

Doporučujeme: