Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

Kevin De Bruyne

Kevin De Bruyne (phat am tieng Ha Lan: ,...
14.08.18 (ducmessi3792)

Cyklotrasa Kladno - Zbraslav

If you are looking for an assignment help...
13.08.18 (Suhana Williams)

Liverpool muon xung vuong phai lam gi

cho tới thời điểm này của TTCN Hè 2018,...
12.08.18 (haigiacmo123)

Diskutuj zde

Reklama

Reklama

Kraj Oty Pavla

Rakovnicko a Křivoklátsko

/images/vylet/vylet_197.jpg "Nad ostrůvkem u řeky stoupala do výšky stráň, a byla to zvláštní stráň, nebylo v ní žádné kamení, jaké v takové stráni bývá, ale hebký vysoký pažit na plošinkách mezi mohutnými duby, sem se chodila pást zvěř a tudy klusala pít k řece. Byla to vlastně krásná zahrada a nebo také zámecký park ...". Tak líčí přírodu Křivoklátska spisovatel Ota Pavel v jedné z nejznámějších povídek - Smrt krásných srnců.
Pro cestu sem můžeme zvolit automobil a udělat si několik okružních pěších výletů, ale tento kraj si nejlépe vychutnáme po vodě, když budeme pomalu brázdit romantickou Berounku a četných zastávek využijeme k načerpání zdejší neopakovatelné atmosféry.

Skryje

Nejstarší zmínky o této obci pocházejí z první poloviny třináctého století. Patřila původně k benediktinskému klášteru v Kladrubech, ale zakrátko se dostala pod Křivoklátské panství.
Kolem obcí Skryje a Týřovice vystupují v údolí řeky Berounky na zemský povrch vrstvy nejstaršího útvaru prvohor - kambria. Dochovalo se zde velké množství zkamenělin tehdy žijících živočichů, z nichž nejznámějšími se stali trilobiti. Když se Fůrstenberkové, jako křivoklátští majitelé snažili v neutěšené době 18. a 19. století povznésti zdejší kraj, zadali projektování železnice francouzskému inženýrovi Joachimu Barrandovi. Ten se v okolí Skryjí setkal s bohatými nalezišti zkamenělin. Barranda objev natolik ovlivnil, že studiu zkamenělin věnoval zbytek svého života. Výsledkem jeho práce bylo vedle množství nasbíraného materiálu i několikasvazkové dílo popisující více než 3 560 druhů zkamenělin. Barrande tak položil základy české paleontologie a začlenil Skryje mezi světová naleziště fosilií.
Dnes tu má svou pamětní síň i památník. Expozice je zaměřena na život a dílo Joachima Barranda a je zde vystaveno mnoho zkamenělin z okolí Skryjí i osobní věci J. Barranda. Další částí expozice je tzv. "Muzeum našich babiček", které se věnuje životu na venkově na přelomu 19. a 20. století. Jsou zde vystaveny fotografie starých venkovských roubených obytných domů i hospodářských stavení. Výstava je doplněna ukázkami hospodářského nářadí a předmětů na domácí přípravu pokrmů.

Týřov

Lesnatá oblast v povodí řeky Berounky byla ve 13.století centrem královských držav v Čechách s nejhustší koncentrací panovnických hradů. Nad ústím potoka Úpoře do Berounky, severně od Skryjí, je možné najít zbytky jednoho kdysi z nejvýznamnějších královských hradů - Týřova. Cesta sem vede z pravého břehu od mostu přez Berounku a povede nás žlutá turistická šipka. Terén je členitý, místy nám pomohou dřevěné chodníčky, občas budeme muset překračovat či podlézat větve stromů a nakonec nás bude čekat prudké stoupání. Z ostrohu, na němž stojí zřícenina hradu Týřov, uvidíme však do dalekého okolí a pohled na vinoucí se řeku Berounku nám námahu našeho výstupu vynahradí.
Hrad byl založen na počátku vlády Václava I. Jeho předlohou byl francouzský kastel, v té době typ nejdokonalejšího hradu ve smyslu obranných možností. Stavba hradu byla dokončena v roce 1249. Spodní část hradu zajišťovalo šest věží umožňující i boční střelbu, tedy daleko aktivnější obranu hradu. Byla zde ještě čtverhranná vstupní brána, obytná věž a další menší stavby. V roce 1315 tu byl Vilémem Zajícem z Valdeka vězněn Jindřich z Lipé. Poté byl hrad několik let v zástavním držení, až jej po svém návratu do Čech jako jeden z prvních hradů vyplatil panovník Karel IV. V roce 1422 získal Týřov ">Týřov Aleš Holický ze Šternberka. Král Jiřík z Poděbrad zastavil hrad Týřov pánům z Ensidle a neboť noví majitelé nedisponovali dostatečnými prostředky k zajištění provozu tak rozsáhlého hradu a důsledkem bylo, že Týřov v průběhu 16. století pustl a změnil se ve zříceninu.

U Rozvědčíka

Jen coby kamenem dohodil a ještě kousek došel, se vlévá do Berounky Skřivaňský potok. "Na tom krásném potoce se kdysi usídlil bezvadný chlap Jarka Franěk se svou ženou," zvěčnil toto místo v knize Jak jsem potkal ryby Ota Pavel. "Býval rozvědčíkem v Indočíně, v Anamu. A když se vrátil, tak tu na rozcestí šedivých silnic pod Nezabudicemi postavil dřevěný stánek s pivem, rumem a žlutou limonádou a nazval jej Anamo. Natřel ho na hnědo a o kus dál na potoce postavil zděnou restauraci U Rozvědčíka." Ta tu stojí dodnes a nabídne vám dobré pivo, guláš, uzená žebírka či vynikající svíčkovou. Před hospůdkou je i částečně zastřešené posezení na zahrádce a stánek s dalšími lákadly v podobě pamlsků i upomínkových předmětů. Sedají tu čundráci, vodáci, trempové, výletníci, skauti, cyklisté i rybáři a vůbec všichni, kteří mají rádi Berounku. Toto místo je nabito zvláštní energií. Za domem zpívá potok a od řeky vane svěží vánek a nikomu se odsud nechce.

Nezabudice

V budově Obecního úřadu v Nezabudicích si můžeme již od července 1998 prohlédnout pamětní síň věnovanou právě výše zmíněnému nezabudickému rodákovi, legionáři, rozvědčíkovi a především statečnému člověku Jaroslavu Fraňkovi. Jsou zde k vidění archivní dokumenty, množství fotografií a předměty osobní památky, které přibližují návštěvníkům osudy J. Fraňka na ruské frontě, vybudování a provozování výletní hospody U Rozvědčíka a odbojovou činnost v době druhé světové války. Pamětní síň je pobočkou muzea T.G.M. v Rakovníku. Obec, která má své kořeny již ve dvanáctém století se může pochlubit i restaurovaným kostelem sv. Vavřince s přilehlou farou a naladí nás na struny z počátku minulého století.

Branov

"Můj tatínek pochopil už tenkrát, že jednou můžeme uvidět bulváry Paříže a mrakodrapy New Yorku, ale už nikdy nebudeme moci týdny bydlet v chalupě, kde voní v peci chleba a v máselnici se tluče máslo," napsal Ota Pavel, když putoval vzpomínkami k Berounce. Ten kraj pod hradem Křivoklát přirostl Otovi k srdci.
Pamětní síň Oty Pavla najdeme v domku převozníka na západním cípu obce Branov, při pravém břehu řeky Berounky. Přístup sem je buď pěšky po zprvu polní, pak lesní cestě z Branova, nebo z druhé strany řeky přívozem.
Ota Pavel se narodil jako Ota Popper v rodině židovského obchodníka Lea a jeho ženy Hermíny. Pavlovo dílo a význam nejlépe vystihuje tento obsáhlejší výrok Jana Wericha: "Víte, kdo psal nádherně o rybách" Jemu ty ryby personifikovaly lásku k tátovi. Ve vztahu k řece byla ukryta láska k mámě. A v osudu řeky a ryb byl hněv nad nelidskostí nacismu i touha po životě. On tohle všechno dokázal říci skrze ryby, a přitom mu nebyly jen záminkou. Kdyby to bylo psaný anglicky, klečel by Pavlovi svět u nohou."

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře -

Stal se zázrak...

Burle Václav - 12.11.2007 - 16:32

Již bylo rozhodnuto, že Středočeský kraj nechá opravit hrad Týřov . Bude to stát desítky...

Valdek je možno navštívit

Burle Václav - 21.05.2007 - 23:49

V tomto článku padlo slovo Valdek. Je to poměrně zachovalá zřícenina hradu ve vojenském prostoru...

Reklama:

Reklama:

Kraj Oty Pavla - informace k místu

Kraj Oty Pavla - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

VEČERNÍ PROHLÍDKY JESKYNĚ PŘI SVÍČKÁCH - Mikulov (13.8.2018-27.8.2018)

VEČERNÍ PROHLÍDKY JESKYNĚ PŘI SVÍČKÁCH - Mikulov (13.8.2018-27.8.2018) 13.08.2018

Prohlídky jsou každé pondělí od 19.00 do 21.00 hodin, vychází je po...

Igráček provází interaktivní vzdělávací výstavu (5.5.2018-31.8.2018)

Igráček provází interaktivní vzdělávací výstavu (5.5.2018-31.8.2018) 05.05.2018

12 interaktivních panelů společně s Igráčkem provedou světem fauny, flóry, uz...

LÉTO OTEVŘENÝCH SKLEPŮ V PAVLOVĚ 2018 (1.6.2018-2.9.2018)

LÉTO OTEVŘENÝCH SKLEPŮ V PAVLOVĚ 2018 (1.6.2018-2.9.2018) 01.06.2018

Rozpis Léta otevřených sklepů pro rok 2018:Č. | Termín | Vinařství | Telefon1...

Výletník doporučuje

Ústí nad Labem

Ústí nad Labem

Město Ústí nad Labem leží v srdci Českého středohoří a nabízí spousty zajímavých...
Svíčkárna, mydlárna a kosmetika RODAS Olomouc - Holice

Svíčkárna, mydlárna a kosmetika RODAS Olomouc - Holice

Sami můžete vyrábět a tvořit ve výrobních dílnách RODAS Olomouc a k tomu shlédnout...