Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Rokytecko (okolí říčky Rokytky)

Okolí Prahy - východ

/images/vylet/klanovicky_les_-e1d.jpg Královice - Sv. Markéta – Koloděje - Újezd nad Lesy - Klánovický les – Cyrilov – Jirny


Tato cesta leží na okraji Prahy těsně před prvními sídlišti, typické jsou pro ní výrazné kontrasty. Budeme procházet nesourodou, betonovou americkou suburbií i hlubokým, rozsáhlým lesem na ruinách několika středověkých vesnic...
Nejlepší je dojet městským autobusem do Královic. Nad vesnicí se tyčí dvacet metrů vysoká dominanta gotické tvrze. Dojděme k ní, po dohodě s místními obyvateli se dá vylézt až pod holuby zkálenou dřevěnou střechu. Nad vsí stojí velmi atraktivní, na žluto omítnutý kostel sv. Markéty. Pod nápaditou renesanční fasádou se skrývá gotické zdivo, z vyvýšeniny je dobrý rozhled po zdejší krajině. Za kostelem narazíme na mohutné valy. Jsou to zbytky slovanského hradiště z 10. století.
Cesta pokračuje okolo obezděné zámecké obory do Kolodějí. K výraznému, baroknímu zámku vede lipová alej, zámek je nepřístupný a je využíván vládními představiteli k oficiálním jednáním. Jinak je ve vsi výrazný už jenom kostel Povýšení sv. Kříže z počátku 19. století.
Skrz podivnou obytnou suburbii (se spoustou steakhousů a garáží) dojdeme do Újezdu nad Lesy (nevýrazné barokní jádro vsi leží stranou rušné hlavní silnice) a již vstupujeme do rozlehlého Klánovického lesa.
Samotné Klánovice jsou velice mladá ves (nebo spíš čtvrť), vznikly v průběhu 19. století jako skrumáž několika rekreačních objektů. Velmi zajímavý je les v okolí. Nachází se tu dvě přírodní rezervace - Klánovický les a Xaverovský háj. Xaverovský háj je nejzápadnějším výběžkem celého lesního komplexu, tvoří ho různé typy doubrav a jeden mokřad poblíž místní části Blatov.
Rozsáhlejší východní část skrývá i dvě zaniklé středověké vesnice - Žák a Cyrilov. Byly kompletně zničeny během třicetileté války, zbyly tu po nich jen terénní vyvýšeniny, deprese a zasypané studny, tři zbylé vesnické rybníky byly zničeny stavbou železnice. Přírodní rezervace Cyrilov zahrnuje krom kyselých a bezkolencových doubrav také vlhkou, rašelinnou vegetaci submontánního charakteru. Roste zde i horský druh prha arnika nebo bříza pýřitá, a to přímo u frekventované železniční tratě z Prahy do Kolína.
Po žluté značce dojdeme na konec výletu, do vesnice Jirny, odkud směřují příměstské autobusy do Prahy.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře

Reklama:

Reklama:

Rokytecko (okolí říčky Rokytky) - informace k místu

Rokytecko (okolí říčky Rokytky) - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů je muzeum specializované na betlémy v Třebechovicích pod...
Potštejn

Potštejn

Zámek se nachází v centru obce Potštejn a právem je nazýván barokní perlou Východočeského...
Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

V nenápadném Úvalně na Bruntálsku se nachází nečekaná atrakce proděti i dospělé -...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.