Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Pražská vysočina

Okolí Prahy - východ

/images/vylet/skvorec_-c0e.jpg Babickým a mukařovským hvozdem: MukařovBabiceBřezí - hradiště Březí - Babický lesŠkvorecPřišimasyTuklaty


Dopravme se do studeného a kyselého Mukařova autobusem z Depa Hostivař. Výlet do babického lesa není sice nijak náročný, zato však, pokud zde budeme ve správný čas, velmi impresivní.
Z ošklivé mukařovské návsi vede cesta okolo socrealistické školy přímo k žulovému kostelíku Nanebevzetí Panny Marie, postavenému na konci 19. století. V okolí kostela je viditelný výrazný kontrast. Ovčí farma mezi ruinami traktorů, naproti umně vyvedené letní byty nebo typové vilky, dodržující dnes již vlastně historický ráz podnikatelského baroka.
Ze severozápadního cípu Mukařova pokračujme neznačenou cestou okolo potoka Výmoly. Nachází se tu soustava lesních rybníčků a solitérní žulové balvany. Podle historických pramenů zde muselo být v historii skalních hříbků, viklanů nebo žulových solitérů nepředstavitelně více, krajina byla evidentně o mnoho pestřejší. Jako první – nejdostupnější - však byly rozlámány a použity jako stavební kámen.
Až dojdeme lesní úvozovou cestou do Babice, spatříme na obzoru první špičky babického lesa. Předtím však procházíme táhlou chatařskou osadou, posléze centrem vsi, která se postupně mění na skrumáž luxusních rezidencí s místy vymazanou kulturní identitou - ze starého mlýna vzniká monumentální kombinát na bydlení, skoro větší jak samotná ves. Po silnici až do Březí procházíme okrajem babického lesa. Na jeho kamenitých svazích jsou k vidění kyselé doubravy s místy nádhernými borovicemi.
Při vchodu do Březí je napravo ve svahu malý, zatopený lom s několika bonsajovitými borovicemi. Tady se těžila žula poté, co kameníci dolámali většinu solitérních balvanů na povrchu a museli „jít do hloubky“. Dle historickým pramenů bylo totiž říčansko velmi kamenitým krajem do té doby, než byla většina žulových balvanů rozmlácena a použita na stavby.
V Březí můžeme vystoupat ke zdaleka viditelnému kostelu sv. Bartoloměje. Okolo stojí velké lípy, výhled je až někam k velkým a nevzhledným továrním halám na okraji Říčan.
Teď se můžeme vypravit ke zbytkům pravěkého hradiště na ostrohu Výmoly. Je vzdáleno asi 1 km po hraně svahu nad údolím, severním směrem - doporučuji použít dobrou mapu. V dubovém lese se zvedají poměrně mohutné dvojité valy, hradiště má kruhový tvar. Vzniklo pravděpodobně v souvislosti s prehistorickou těžbou kovů, která má v tomto kraji společně s uhlířstvím a kamenictvím, velmi dlouhou historii. Když se vydáme neznačenou cestou z hradiště na východ, dojdeme na červenou značku procházející Babickým lesem směrem na Třebohostice a Škvorec. Nejzajímavější částí je údolí Třebohostického potoka s mohutnými smrky a žulovými balvany.
Na polích nad Třebohosticemi je nádherný výhled na Úvaly, Klánovický les a dál k Neratovicům. Sestupný tvar krajiny je dán koncem obrovského masivu žulového plutonu pokračujícího na jih až do jižních Čech, který dole, u Škvorce, přechází v plochou českou křídovou tabuli.
„Nejsevernější žulu“ středních Čech můžeme vidět na nedalekém Klepci u Přišimas, zde ovšem máme příležitost podívat se do opuštěného lůmku „Na plachtě“, který se nachází cca 300 m východně od poloviny cesty z okraje Babického lesa do Třebohostic. Je zdálky viditelný jako plochý vrcholek porostlý břízami a je chráněnou přírodní památkou, protože na jeho celoročně vlhkém dně vzniklo po ukončení těžby významné stanoviště obojživelníků, hlavně vzácné žáby kuňky žlutobřiché.
Po cca dvou kilometrech dojdeme do Škvorce. Ten je, i přes nepovedené novostavby na okraji, bez nadsázky jednou z nejhezčích středočeských vesnic. Najdete tu dva kostely, dva zámky (starší, vzniklý na místě hradu, je v dezolátním stavu, mladší je rekonstruovaný a nepřístupný) a výbornou hospodu na návsi.
Pak už zbývá jenom zamířit na autobusovou zastávku, nebo se vydat na vlak pěšky po žluté a červené značce do nedalekých Úval. Kdo zvolí druhou variantu, může si prohlédnout barokní sochu svatého Donáta, umístěnou na poli u cesty mezi Škvorcem a Úvaly a pokud tu bude na sklonku léta, i najíst výborného ovoce - hrušek, švestek a mirabelek, rostoucích až k úvalskému Hostínu.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře

Reklama:

Reklama:

Pražská vysočina - informace k místu

Pražská vysočina - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů je muzeum specializované na betlémy v Třebechovicích pod...
Potštejn

Potštejn

Zámek se nachází v centru obce Potštejn a právem je nazýván barokní perlou Východočeského...
Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

V nenápadném Úvalně na Bruntálsku se nachází nečekaná atrakce proděti i dospělé -...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.