Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Toulky po dějinami omývaných březích Jizery

Dolní Pojizeří

/images/vylet/benatky-nad-jizerou-d6a.jpg

Benátky nad Jizerou – Předměřice nad Jizerou 15 km

Z: Benátky nad Jizerou – Slepeč – Tuřice – Předměřice 9 km
Č: Předměřice nad Jizerou - Benátky nad Jizerou 6 km

Benátky nad Jizerou – Dominantou Benátek je renesanční zámek,vybudovaný na místě kláštera zrušeného za husitských válek. V roce 1599 zakoupil panství včetně města a zámku císař Rudolf II. Z té doby také pochází vpravdě reprezentativní sgrafitová výzdoba fasád nádvoří. Rudolf II. umožnil dánskému astronomu Tychonovi de Brahe zřídit na zámku moderní observatoř. Památkou na působení slavného hvězdáře je tzv. benátecký poledník vyznačený v jedné ze zámeckých podlah, který Tycho údajně sám vyměřil. V období baroka, v polovině 18. století, startovali svoji hudební kariéru v Benátkách bratři František a Jiří Bendové. Talentovaným sourozencům se podařilo později dosáhnout výrazných interpretačních a skladatelských úspěchů na saské a pruské půdě, kdy se stali členy významných orchestrů. Století po bratrech Bendových hostil benátecký zámek dalšího budoucího významného hudebníka: V letech 1844 – 1847 tu v rodině Leopolda Thun – Hohensteina působil jako učitel hudby mladý Bedřich Smetana.
Dnes v zámku sídlí regionální muzeum s velmi pestrými sbírkami (pravěký příbytek, sochy, nábytek, hudební nástroje, expozice rodáků) a také soukromé muzeum hraček s patrně největší sbírkou pokojíčků pro panenky; některé jeho exponáty jsou až z Japonska nebo Číny.
Původní farní a klášterní kostel Narození Panny Marie byl přičleněn k zámeckému areálu a roku 1702 opatřen dnešní věží.
Barokní doba zanechala stopy i v zámeckém parku, kam přibyly plastiky z dílny Matyáše Bernarda Brauna a Františka Adámka.
Uprostřed náměstí, nacházejícího se pár kroků od zámku, by oko návštěvníka rozhodně nemělo minout nenápadnou, ale půvabnou barokní kapli sv. Rodiny z doby po r. 1720. Po josefinské sekularizaci byl drobná kaple odsvěcena a přepažena na více malých místností ve třech patrech, po požáru budovy radnice v roce 1795 v jejím stísněném prostoru dokonce úřadovali městští úředníci. Prvorepublikové budování státu narušilo v podstatě provinční kolorit náměstí sužovaného bezpočtem požárů progresivním projektem Občanské záložny architekta Jiřího Krohy.
V trochu utajeném koutu za náměstím lze ještě objevit raně barokní kostel sv. Maří Magdalény z druhé poloviny 17. století. Jeho předchůdcem na stejném místě byl bratrský sbor z doby po roce 1590.
Nejvýznamnějším podnikem ve městě je firma Carborundum-Elektrite, nejstarší evropský výrobce brusiva (založena 1895).

Slepeč - přírodní památka, kde jsou zachována přirozená společenstva dubového a habrového lesa na podkladu zvětralých křídových usazenin. V této lokalitě se vyskytuje mnoho chráněných rostlin (střevíčník pantoflíček) a živočichů (zlatohlávci a roháči).

Benátky nad Jizerou - Horky nad Jizerou 10 km

Č: Benátky nad Jizerou - Dražice - Stará Jizera - Horky nad Jizerou 5 km
Č: Horky nad Jizerou - Stará Jizera - Dražice - Benátky nad Jizerou 5 km


Horky nad Jizerou – Panorama Horek ovládá vysoké návrší se zámkem a sousedícím barokním kostelem sv. Mikuláše z let 1723-25. Zámek sice není běžně přístupný, jeho nejbližší okolí ale láká k romantické procházce. Při silnici pod zámkem stojí drobná barokní kaple Narození Páně z r. 1762.

Stará Jizera - území v meandru řeky Jizery mezi Dražicemi a Horkami nad Jizerou. Vyskytují se zde mokřadní rostlinná společenstva (stulík žlutý, leknín bělostný) vázaná na dvě slepá ramena Jizery (tůně Stará Jizera a Měsíc). Celkově jde o vzácně zachovalou říční nivu se záplavovými loukami.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře

Reklama:

Reklama:

Toulky po dějinami omývaných březích Jizery - informace k místu

Toulky po dějinami omývaných březích Jizery - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou - město v srdci Trojzemí Na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi se...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.