Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Oderské vrchy a levý břeh Odry

Ostravsko a Poodří

Při toulkách poslední oblastí regionu Poodří opustíme Podbeskydskou pahorkatinu a zamíříme do mírně zvlněných Oderských vrchů, kde pramení Odra, řeka, která dala celé oblasti jméno. Dominantou oblasti je CHKO Poodří a Přírodní park Oderské vrchy, nebude tedy nouze o krásné přírodní scenérie. Zároveň má oblast co nabídnout i těm, kteří mají v oblibě historii a kulturní památky.
Naši pouť započneme přímo v CHKO Poodří, konkrétně v městečku Jeseník nad Odrou. V těsné blízkosti města se nachází přírodní rezervace Meandry Staré Odry a Jesenický rybník. Ve městě je dnes účelově využívaný barokní zámeček a vyvěrají tu hned dna minerální prameny. Naše další kroky budou směřovat do města Odry. Vzhledem k tomu, že zde není značená žádná turistická stezka, můžeme se do Oder dostat vlakem, nebo pěšky podél cesty. Projdeme před obec Mankovice, kde je možno udělat si krátkou odbočku do Hynčic, kde se narodil J. G. Mendel.
V Odrách si můžeme prohlédnou zbytky hradeb a měšťanské domy. Odry jsou velkým rozcestníkem turistických stezek, takže je jen na nás, kam se vydáme. Krom turistických tras vede v těsném sousedství města naučná stezka Stříbrný chodník, která obtáčí Trněný rybník a vrací se zpět na samý kraj města. Ale zpátky k turistickým trasám. Jedna z možných voleb je zelená trasa, která nám slibuje delší příjemnou procházku přes obce Dobešov, Luboměř a Spálov. Ve Spálově stojí původně barokní zámeček, dnes využívaný jako škola, a je tedy veřejnosti nepřístupný. Ze Spálova je to jen kousek do obce Klokočůvek, kde najdeme poutní místo Panna Maria ve skále. Místní atmosféra není nepodobná té ve francouzských Lurdách, akorát nám zde nehrozí davy senzacechtivých turistů, jaké potkáme ve Francii. Taková by tedy byla cesta po zelené, která nás zavede prakticky až na samou hranici vojenského výcvikového areálu Libavá.
Pokud zvolíme červenou turistickou značku, čeká nás trasa o něco málo kratší, která nás kolem přírodní památky Stříbrné jezírko, která připomíná těžbu stříbra v regionu, zavede až do města Fulnek. Dominantou města je pozdně renesanční až barokní zámek, který je však v soukromém vlastnictví a tedy veřejnosti nepřístupný. Nicméně krom zámku můžeme ve městě vidět památník J. A. Komenského, který zde jistý čas pobýval, nebo Starý hřbitov proměněný na městský park.
Po modré značce se z Oder vzdálíme Oderským vrchům a opět se přiblížíme CHKO Poodří. V obci Kletné odbočíme z modré značky na cestu a své kroky dále povedeme do města Suchdol nad Odrou, kde se napojíme na žlutou značku, jež nás provede malebnou přírodou Poodří až do obce Bernartice nad Odrou. Na samém okraji městečka můžeme shlédnout doposud funkční lesní mlýn, kolem kterého půjdeme cestou po žluté.
Při dalším cestování se posuneme o kousek dál, vhodná jsou vlaková i autobusová spojení ze Suchdolu. Pokud však máte chuť na dlouhé procházky, není nic snazšího než se v Suchdole napojit na modrou turistickou značku, která protíná CHKO Poodří a zavede nás až do města Studénka. Studénka je město známé především pro výrobu vagónů.Ve městě tak můžeme navštívit kupříkladu Vagonářské muzeum, které sídlí v barokním zámečku, další dominantě města.
Ve Studénce můžeme také shlédnou zděný mlýn holandského typu, který je dnes obydlený a tudíž veřejnosti nepřístupný. Stýkají se zde hranice CHKO Poodří a přírodního parku Oderské vrchy a město má tudíž co nabídnout, i co se přírodních zajímavostí týče. V těsné blízkosti města se nachází naučná stezka Kotvice, která nás opět provede kouskem malebné krajiny Poodří. Nachází se zde taky velké množství rybníků, které mají co nabídnout především zájemcům o rybolov. Cestou kolem Nového rybníku se též můžeme zastavit ve vesnici Nová Horka, kde se nachází účelově využívaný a veřejnosti tudíž nepřístupný zámek. Naší pouť ukončíme ve městě Bílovec, které hrálo významnou roli v minulosti díky nálezu stříbra. Ve městě se nachází také renesanční zámek, který je prozatím nepřístupný veřejnosti, což se města snaží změnit. No a pokud byste se chtěli dozvědět něco více o historii města, které bylo v průběhu druhé světové války zpustošeno, stačí jen navštívit Městské muzeum se stálou expozicí týkající se právě historie města.
Reklama:

Poslední komentáře

Reklama:

Reklama:

Oderské vrchy a levý břeh Odry - informace k místu

Oderské vrchy a levý břeh Odry - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Muzeum romské kultury

Muzeum romské kultury

Unikátní muzeum, které bylo otevřeno v roce 1991, leží pouze 10 minut od centra Brna....
Jihočeské zemědělské muzeum o.p.s - Zažijte zemědělství všemi smysly!

Jihočeské zemědělské muzeum o.p.s - Zažijte zemědělství všemi smysly!

Chcete si  vyzkoušet, jak se kdysi žilo a hospodařilo? Co se pěstovalo, jaká zvířata...
Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Sklářské muzeum se nachází v klasicistní budově z roku 1770. Zaměřeno je na ryté a...
Bor

Bor

Bor – město s erbem labutě Normal 0 21...
Muzeum Šumavy Sušice

Muzeum Šumavy Sušice

Sušické muzeum bylo založeno v roce 1880 a dnes sídlí v jednom z nejkrásnějších domů na...

Doporučujeme:

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.