Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Hlučínsko

Opavsko

/images/vylet/hnevosice-4b1.jpg

Z Hlučína do Šilheřovic

Z Hlučína vyjdeme nebo vyjedeme po hlavní silnici do části Darkovičky, z níž podle modré značce dorazíme k vojenskému skanzenu z druhé světové války. Prvním opevněním je těžký pěchotní srub Orel, od něj po naučné stezce pokračujeme k dalšímu srubu Alej. Ten je plně vybaven původním zařízením a je zpřístupněn. Po prohlídce pokračujeme stejným směrem po silnici kolen tvrze Obora do lesa, kde na krátké odbočce si můžeme prohlédnout tvrz Šípky. Je zajímavá tím, že byla zařízena i na střelbu minomety.
Vrátíme se k silnici a pokračujeme k pevnosti č. MO-16, u které končí naučná stezka. Od informační tabule pokračujeme po silnici do Šilheřovic, které dosáhneme po 2 km. V obci si prohlédneme barokní kostel z poč. 18. stol. a pak vstoupíme do zámeckého parku. Obejdeme zámek (není volně přístupný) a pěknou procházkou neznačenými chodníky projdeme kolem loveckého zámečku s možnosti občerstvení k mléčnici, rovněž zařízené jako letní restaurace. Od zámku můžeme také zajít k novému hotelu Golf s bazénem a restaurací. U hotelu začíná golfové hříště, které je nejvýznamnější v Moravskoslezském kraji. Po projití této části parku vyjdeme na st. silnici, která tvoří státní hranici s Polskem. Po ní můžeme projít do polských Chalupek nebo se vrátit do centra obce kde nalezneme další možnosti občerstvení a odpočinku a také autobusovou zastávku. Výlet je vhodný pro pěší i cykloturisty.

Okolo Ostré Hůrky

Výlet začíná a končí v obci Háj ve Slezsku. Před nádražím se seznámíme s mapou celé trasy, která je umístěna vedle pomníku připomínajícího P. Bezruče. Nejříve projdeme středem vesnice, kde odbočíme po hlavní ulici směrem k Opavě. Nejdříve dojdeme k pomníku spisovatele Vl. Vančury, který se v Háji narodil. Pokračujeme dále až narazíme na zelenou značku naučné stezky totožné s turistickou trasou.
Podle ní vystoupáme na vrch Padařov, v jehož nitru byla v letech 1935-1938 vybudována pevnost, nyní stále ještě využívána českou armádou. Na povrchu kopce mineme několik povnůstek, které byly propojeny s hlavním pevnostním podzemním prostorem kopce. Pevnůstky nejsou uvnitř přístupné.
Z Padařova sejdeme do údolí potoka Hrabyňky, odkud budeme znovu stoupat na Ostrou Hůrku k památníku. Za památníkem pokračujeme lesem Dubská a překročíme silnici Háj – Velký Polom. Pokračujeme dále lesem kolem Mohyly slezských skautů k památné lípě nad Chabičovem, jímž projdeme až ke kostelu z 19. stol. Za kostelem navštívíme pěkné upravený místní hřbitov, kde jsou pohřbeni příbuzní P. Bezruče. Vedle vstupu na hřbitov stojí pomník obětem druhé světové války padlých v bojích o Háj (celkem 1428 osob). Pokračujeme dále vesnickou zástavbou k hotelu "Pod Ostrou Hůrkou", na němž je pamětní deska A. Vaška – otce P. Bezruče, který se zde narodil. V malé kapli proti hotelu bývají příležitostné výstavy výtvarných děl nebo dokumentů k historii obce. A to už jsme zpět ve středu obce a těsně před výchozím místem výletu u nádraží.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře

Reklama:

Reklama:

Hlučínsko - informace k místu

Hlučínsko - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.  je společností založenou městem...
Restaurace V Trnčí s rozhlednou Rašovka

Restaurace V Trnčí s rozhlednou Rašovka

Další z řady rozhleden Jizerských hor a Ještědského hřbetu se tyčí na okraji osady Rašovka...
Pivovar Starobrno

Pivovar Starobrno

Máte rádi pivo? A jste zvědaví, jak se vyrábí krok za krokem? V tom případě je exkurze...
Pivovar Velké Březno

Pivovar Velké Březno

Velké Březno je malebná obec v polabské kotlině uprostřed krásné přírody a...
Královský pivovar Krušovice

Královský pivovar Krušovice

Chcete nahlédnout pivovarníkům pod pokličku a zjistit, jak se nejznámější český (a...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.