Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Vrbensko

Nízký Jeseník a Zlatohorská vrchovina

/images/vylet/karlova_studanka-43d.jpg Uděláme si malou zajížďku do obce Karlovice, malých klimatických lázní. Dominantou obce je pozdně barokní filiální kostel sv. Jana Nepomuckého z druhé poloviny 18. století. Významnou památkou je původní dřevěná stavba „kosárny“ z roku 1600, upravená do současné podoby v roce 1759. V objektu je dnes muzeum ruční lesnické pěstební a těžební techniky. Naším dalším zastavením je město Vrbno pod Pradědem. Město bylo založeno ve 13. století, kdy zdejším krajem vedla obchodní cesta na Bruntál, Zlaté Hory a dále do Polska. Na ochranu této obchodní cesty byl nad Vrbnem postaven na Zámeckém vrchu hrad, který byl v pozdějších stoletích rozbořen. V polovině 15. století si pronajal bruntálský hrad a okolní panství bohatý rod pánů z Vrbna (název podle polského Vrbna). Páni z Vrbna věnovali velkou pozornost těžbě zlata a kovů. Byly zakládány nové šachty a rýžoviště, rostl počet horníků a osady se rozrůstaly. Od roku 1607 byl majitelem panství Hynek z Vrbna, který se rozhodl povýšit v roce 1611 Vrbno na svobodné horní město pro jeho významnou polohu. Bylo dobudováno čtvercové náměstí a zřízena hornická kolonie. Páni z Vrbna byli horliví stoupenci protikatolické a proticísařské šlechty a zúčastnili se povstání proti Ferdinandovi II. Po Bitvě na Bílé Hoře byl majetek pánů z Vrbna konfiskován a celé bruntálské panství bylo prodáno za 200 000 zlatých Řádu německých rytířů, kteří je vlastnili až do roku 1938. V roce 1641 přitáhla do Vrbna švédská vojska pod vedením generála Torstenssona, který zde svedl krvavou bitvu s císařským vojskem. Švédové byli císařskými poraženi a město od Švédů osvobozeno, hrad Fürstenwalde na Zámeckém vrchu však byl zničen. V historii tohoto města se také projevily dopady inkvizice. Ve druhé polovině 17. století zde byla upálena dvacetiletá Anežka Metznerová nařčená z čarodějnictví, další žena byla upálena o dva roky později v roce 1771. V této době probíhalo v okolí mnoho čarodějnických procesů, vždyť z blízkých Zlatých Hor pocházel největší inkvizitor Boblig, který se později „proslavil“ hlavně na panství Velké Losiny. V roce 1750 byl ve městě zřízen poštovní úřad, dostavník zajišťoval dopravu osob mezi městem Vrbnem a Bruntálem, Olomoucí, Šternberkem a Opavou. V roce 1770 byl otevřen městský špitál, tzv. „Andělský dům“. Byl to vlastně městský chudobinec, ke kterému byla přistavěna kaple. V druhé polovině 19. století byla založena továrna na výrobu kyseliny sírové, která byla přeměněna na továrnu na výrobu skla pro domácnost. Ve městě vznikly průmyslové podniky, zaměřující se především na zpracování dřeva, textilnictví a výrobky z plastů. Z historických památek stojí za návštěvu kostel sv. Michala z 19. století, který má atypicky umístěný oltář na západní straně a zámeček s barokním jádrem ze 17. století, který slouží k rekreaci.
Pro pěší turistiku jsou zde velké možnosti, lesními cestami můžeme vystoupit na Zámecký vrch, kde se nachází zřícenina hradu Fürstenwalde. Vydáváme se jižním směrem do lázeňského městečka Karlovy Studánky. Lázně jsou známé především klimatickými lázněmi s nejvyšší čistotou ovzduší v České republice. Zdejší prameny uhličité minerální vody jsou systematicky využívány od konce 18. století. V Karlově Studánce se nachází kaple sv. Huberta z roku 1757 a empírový kostel Panny Marie Uzdravení nemocných z roku 1829. Procházka tímto malebným městečkem kolem velmi hodnotných, krásných a osobitých domů je velmi příjemná, zvláště okouzlující jsou vodopády na Bílé Opavě. Můžeme si zde také prohlédnout ojedinělou geologickou expozici, ve které je vystaveno několik desítek hornin z celé oblasti Jeseníků.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře

Reklama:

Reklama:

Vrbensko - informace k místu

Vrbensko - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.  je společností založenou městem...
Restaurace V Trnčí s rozhlednou Rašovka

Restaurace V Trnčí s rozhlednou Rašovka

Další z řady rozhleden Jizerských hor a Ještědského hřbetu se tyčí na okraji osady Rašovka...
Pivovar Starobrno

Pivovar Starobrno

Máte rádi pivo? A jste zvědaví, jak se vyrábí krok za krokem? V tom případě je exkurze...
Pivovar Velké Březno

Pivovar Velké Březno

Velké Březno je malebná obec v polabské kotlině uprostřed krásné přírody a...
Královský pivovar Krušovice

Královský pivovar Krušovice

Chcete nahlédnout pivovarníkům pod pokličku a zjistit, jak se nejznámější český (a...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.