Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Z Červenohorského sedla na Špičák

Hrubý Jeseník a Rychlebské hory

/images/vylet/serak-b86.jpg Tato hřebenovka přesahuje délku 25 km pro toho, kdo by ji chtěl projít od Červenohorského sedla přes Ramzovou až po Špičák. Je však na každém, jakou etapu z tohoto úseku si zvolí.

Červenohorské sedlo-Ramzová

První etapou naší cesty je úsek Červenohorské sedlo-Ramzová. Místem startu je oblíbené lyžařské středisko Červenohorské sedlo. Areál se nachází v nadmořské výšce 850-1160 m n. m. Na severních svazích jsou čtyři sjezdovky barevně odlišené dle náročnosti.
Černá uspokojí i náročnější až extrémní lyžaře, délka vleku je 800 m; červená je závodní slalomová s délkou vleku 1050 m; nejdelší je modrá s délkou 1700 m a žluté s délkami 450 a 700 m jsou určené široké veřejnosti. Další dvě sjezdovky menší náročnosti, z nichž jedna je osvětlená, nalezneme na protějším jižním svahu.
Horský hotel a Chata na Červenohorském sedle poskytují ubytování a stravování. Nalezneme zde také přijatelný skiservis, úschovnu a půjčovnu lyží.
Od chaty horské služby stoupáme stále po červené turistické značce až k Bílému sloupu. Po cestě můžeme sledovat účinky škodlivých emisí na zdejší krajinu. Po zhruba 2 km dorazíme na Červenou horu (1333 m n. m.). Jedná se o rozhledový vrch v Keprnické hornatině. Když sejdeme do jeho sedla narazíme na romantickou Vřesovou studánku. Té se přisuzují léčebné schopnosti od doby, kdy vyléčila oční neduhy místnímu lesníku. Okolí studánky bylo v 1. polovině 20. století poškozeno dvěma silnými bouřemi, které tuto oblast připravilo o veškerý život. Zásluhou místních lidí pod vedením přírodovědců se zde podařilo faunu i floru znovu oživit.

Pokračujeme dál a po zelené značce vystupujeme na Vozku. Tento vrch tvoří hraniční vrch Lichtenštejnského pralesa, přírodní památky chráněné státem již od roku 1903. Odtud jdeme po žluté k Trojmezí a poté po červené značce na Keprník.

Vrchol Keprníku je v nadmořské výšce 1423 m, jeho vrch je obklopen nízkými skalami. Keprník nám naskýtá krásný kruhový výhled - jde patrně o ten nejhezčí v celých Jeseníkách. Z jeho vrcholu uvidíme za dobrého počasí i Beskydy a Krkonoše.
I Keprník patří do vzácné soustavy Lichtenštejnského pralesa. Se svými mokřinami, horskými vřesovišti a řadou vzácným zástupců z říše rostlin i zvířat se stává opravdovým skvostem českých hor.

Po dalších 2 km stojíme u chaty Jiřího Pod Šerákem, vydáme se tedy po žluté až k vrcholu (1351 m n. m.). Po ukázkovém výhledu na Jeseníky klesáme kamenitou červeně značenou cestou ke Koňské vyhlídce.
Z ní máme strže Keprníku jako na dlani. Teď máme dvě možnosti. První je, že klesáme stále níž a dorazíme do Černavy – jedná se o mezistanici lanovky Ramzová-Šerák. Po červené značce budeme postupovat dále až ke studánce Dobrá voda. A nakonec za neustálého klesání dorazíme do Ramzové.
Druhá je, že od Šeráku půjdeme ještě dál po modré značce a navštívíme Obří skály (1081 m n. m.). Ty nalezneme na severozápadním svahu Šeráku. Skalní hradba je přes 10 m dlouhá. Tyto Obří skály vznikly jako mrazové sruby ze svoru s velkými krystaly starolitu. Vlivem zvětrávání se v nich vytvořila řada různých tvarů: žlábky, skalní hřiby, pokličky, nebo skalní okno. I v této variantě budeme klesat. Přejdeme přes ochrannou hráz Vražedného potoka a po 2 km klesání přijdeme rovněž do Ramzové.

Ramzová

Významné a nejrychleji se rozvíjející centrum lyžování, to je Ramzová. Sedačková lanovka z Ramzové na Šerák s celkovou délkou 3200 m zpřístupňuje nejdelší sjezdové tratě v Jeseníkách. Souběžně s lanovkou vede několik sjezdovek různé obtížnosti. Dolní část svahů slouží začátečním lyžařům coby cvičné louky. Zcela novou atrakcí, kterou lze provozovat na Ramzové, je jízda na sněhových člunech. V letním období je nahrazena jízdou na minikárách.
Úsek Červenohorské sedlo-Ramzová je dlouhý cca 15 km a běžní návštěvníci jej zdolávají za čtyři hodiny.

Ramzová-Špičák

Další etapou je oblíbená hřebenovka Ramzová-Špičák. Délka je přibližně stejná jako u předešlého úseku, ale ke zdolání budeme potřebovat o hodinu více. Dalším důležitým upozorněním také je, že půjdeme dlouhou dobu po hranicích Česka a Polska. Proto nepřecházejte v takových úsecích na polskou zelenou trasu z české žluté.

Od Ramzovského sedla nastoupíme na červeně značenou cestu. Pokračujeme až k místu zvanému Větrolam, odkud je nádherný výhled na Šerák a Obří skály. Táhlým stoupáním pokračujeme cca. 3 km až na nejvyšší horu Rychlebských hor- Smrk.
Zalesněný vrchol uvidíme ve výšce 1125 m n. m. Blízko vrcholu také můžeme obdivovat malé rašeliniště. Smrk je také místem historického trojmezí - Moravy, Kladska a Slezska. Z vrcholu se vydáme vpravo po žlutě značené cestě až na vrch Kovadlina.

Z vrcholových skal se nám otevře výhled do Polska na Gory Bialskie. Kráčíme dál po hřebeni Rychlebských hor přes sedlo Peklo i vrch Břidličný, až přijdeme k rozcestníku pod Špičákem.
Ze sedla můžeme konečně vystoupat na cíl naší cesty vrch Špičák. Když zdoláme vrcholové sutě , ocitneme se v nadmořské výšce 957 m. Z vrcholových rozsáhlých luk máme výhled na Rychlebské hory, Žulovsko, polské roviny i nádherná jezera Otmuchow a Nysa na polské straně.

Ze Špičáku můžeme sejít po červené (na východ) do 6 km vzdálené Žulové nebo pokračovat až do 12 km vzdáleného Javorníku rovněž po červené (na sever).
Reklama:

Poslední komentáře -

Reklama:

Reklama:

Z Červenohorského sedla na Špičák - informace k místu

Z Červenohorského sedla na Špičák - služby v okolí

Reklama

Výletník doporučuje

Regionální muzeum Mělník

Regionální muzeum Mělník

Regionální muzeum Mělník Vás srdečně zve do stálých expozic i na výstavy a akce, které pořádá...
Golčův Jeníkov

Golčův Jeníkov

Nejsevernějším městem kraje Vysočina je město Golčův Jeníkov . Historie města...
Rakovník

Rakovník

Město památek, piva, bílého mýdla, keramiky a renesančních povídek Zikmunda Wintra...
Botanická zahrada hl. m. Prahy

Botanická zahrada hl. m. Prahy

Venkovní expozice Botanické zahrady se rozkládá na ploše téměř 25 h a je přístupná celoročně....
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum zahrnuje zámek Roztoky s přilehlým parkem, unikátní Ateliér Zdenky Braunerové a...