Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Údolím Nisy

Lužické hory a Ještědský hřbet

/images/vylet/hamrstejn-179.jpg

Na Grabštejn přes Hamrštejn a Chrastavu

I na dalším výletě se můžeme nechat unášet vlaky a vláčky, tentokrát se ovšem z Liberce vydáme na sever údolím řeky Nisy. Naším hlavním cílem bude starobylý hrad a zámek Grabštejn. Cestou tam však stojí zato udělat alespoň dvě zastávky. Poprvé vystoupíme hned za Libercem, na zastávce Machnín – hrad. Hned na ostrohu nad námi se nachází zřícenina hradu Hamrštejn. Hrad, založený patrně v 1. polovině 14. století, ve středověku střežil jeden z nejstarších hamrů v Čechách, doly v okolních horách a také cestu spojující sídla v údolí Nisy se Žitavou. Hrad měl mnoho majitelů a správců, v polovině 16. století byl však již pustý. Dnes je vrch s hradem porostlý vysokými stromy.

Chrastava

Tou druhou zastávkou bude jedno z nejstarších sídel v údolí Nisy, město Chrastava. Život obce, poprvé zmiňované roku 1352, stejně jako jejího okolí ve středověku ovlivnilo hornictví. V 16. až 17. století však byla velká část rud vyčerpána a zdejší obyvatelé se přeorientovali na výrobu textilií. První průmyslová textilka zde byla postavena roku 1815. V městské části Chrastavy – Andělské hoře – se dochovala secesní budova textilky z červených lícových cihel, skvost industriální architektury.
Charakteristickou dominantou Chrastavy je kostel sv. Vavřince, který má novogotickou podobu z 2. poloviny 19. století. I interiér kostela je historizující. Oltář zdobí obrazy významných malířů, místních rodáků. Jedním z nich byl i Josef von Führich (1800–1876). V hrázděném domě z roku 1802, ve kterém vyrůstal, je dnes muzeum s expozicí o jeho životě a díle. To však není jediné chrastavské muzeum. Někoho jistě naláká Muzeum hasičské techniky s exponáty představující vývoj hasičství od 18. do 20. století. Na náměstí se nachází Městské muzeum otevřené v roce 1996. Můžeme se tu seznámit s historií města a okolí. Teď však už podlehneme volání kejklířů z hradu Grabštejna.

Grabštejn

Zhruba kilometr nás bude dělit od Grabštejna, vystoupíme-li na nádraží v Chotyni. Vydáme se na sever po zelené značce. Datum založení hradu není přesně známo. Od 2. poloviny 13. století ho vlastnili Donínové. Ti ho také během staletí několikrát přestavovali. Donínové hrad udrželi až do 16. století, kdy ho museli pro dluhy prodat. Nový majitel, zemský rada a místokancléř dr. Jiří Mehl ze Střelic, starý gotický hrad velkolepě přestavěl v reprezentační renesanční sídlo. Kaple sv. Barbory, která vznikla vestavbou mezi věž a starý palác, pak přes svoji poněkud stísněnou dispozici patří mezi nejpůsobivější renesanční prostory českého venkova. V 17. století se na hradě vystřídalo několik pánů, až v roce 1704 získal Grabštejn i s panstvím Jan Václav Gallas. Po druhé světové válce byl zámek konfiskován. Od roku 1953 sídlila v objektu vojenská posádka, významné středisko výcviku služebních psů. Po roce 1989 se započalo s náročnou rekonstrukcí, která dosud není úplně dokončena. Hrad je veřejnosti částečně přístupný, často se tu pořádají kulturní akce.

Koupání s Kristýnou

Železniční trať dál vede do Hrádku nad Nisou, tam vystoupíme a vydáme se k zatopenému hnědouhelnému lomu Kristýna. Kristýna leží těsně za Hrádkem, u státní hranice. Lom skýtá nádhernou příležitost ke koupání v průzračné vodě, jsou zde travnaté i písčité pláže. Tady, odpočívající, se pro dnešek rozloučíme.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře -

Je to všechno kousek od sebe

Jan Gazda - 25.06.2007 - 10:02

Mohu doporučit výlet z Hamrštejna podél Nisy na kole. Na Grabštejn jsem jel značenou...

Reklama:

Reklama:

Údolím Nisy - informace k místu

Údolím Nisy - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze  (21.7.2019-21.7.2019)

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze (21.7.2019-21.7.2019) 21.07.2019

Pozorovat zde budete motýly s rozpětím křídel až 20 cm – a to z be...

Vzácní i dosud nepojmenovaní sklípkani v Zoo Praha (16.6.2019-11.8.2019)

Vzácní i dosud nepojmenovaní sklípkani v Zoo Praha (16.6.2019-11.8.2019) 16.06.2019

Výstava sklípkanů je v Zoo Praha už potřetí. Tentokrát je obohacena o nové, n...

Řemeslné pohádkové léto ve skanzenu v Kouřimi (29.6.2019-10.8.2019)

Řemeslné pohádkové léto ve skanzenu v Kouřimi (29.6.2019-10.8.2019) 29.06.2019

O své umění se podělí hračkář, včelař, tesař, bylinkářka, přadlena a pokrývač...

Výletník doporučuje

Beroun

Beroun

Královské město Beroun , ležící na soutoku řek Berounky a Litavky, láká k návštěvě nejen svými...
Olešnice na Moravě

Olešnice na Moravě

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jsou...

Doporučujeme pro ubytování:

  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.