Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Ještědská hřebenovka

Lužické hory a Ještědský hřbet

/images/vylet/horni_hanychov_-_jested-e16.jpg

Z Jítravského sedla na Pláně

Průvodkyní vrcholovými partiemi Ještědského hřbetu nám bude stejně jako v případě Lužických hor kdysi slavná a oblíbená severočeská Hřebenovka, dnes v krajině značená červeně. Na cestu se vydáme z místa, kde jsme skončili putování po Lužických horách, z Jítravského sedla. Budeme stoupat jihovýchodním směrem až k nejvýraznější dominantě severních Čech, k Ještědu, kde kdysi měla Hřebenovka jeden ze svých konců. Odtud sestoupíme na Pláně pod Ještědem a dál budeme pokračovat stále jihovýchodním směrem, ale po modré značce, až do sedla Rašovka. Cestou si užijí milovníci historie, tajemných legend, divoké přírody, uchvacujících výhledů, technických divů, zimních radovánek i skutečného turistického ruchu v tom nejrušnějším smyslu slova.
První zajímavou zastávkou na naší cestě bude rezervace na úbočí vrchu Velký Vápenný. Chráněny jsou zde zbytky původního kleno-bukového pralesa a květnatých bučin. Součástí rezervace je i velký vápencový lom, v němž se nachází nejznámější a dosud největší objevený prostor Ještědského krasu, Západní jeskyně. Byla objevena roku 1956 a má unikátní krápníkovou výzdobu. Je významným zimovištěm netopýrů. Veřejnosti je však jeskyně nepřístupná.

Odbočka na hrad Roimund

Z lomu si můžeme udělat asi dvoukilometrovou odbočku po žluté značce na severovýchod ke zřícenině hradu Roimund. Hrad na strmé skalnaté stráni byl založen v polovině 14. století Janem z Donína. Později se stal i sídlem loupežníků či kališníků. V okolních hvozdech prý unavené poutníky z cesty svádí duchové tří zlých pomlouvačných služebných, které byly zazděny do hradeb. Radši se dáme na cestu, dokud je ještě dost světla.

Malý Ještěd

Asi po devíti kilometrech od začátku cesty se octneme v Křižanském sedle, kudy prochází silnice i železnice mezi Kryštofovým údolím a Křižany. Tam se podíváme při naší další výpravě, při které právě železnice bude hrát hlavní roli. Ze sedla, jak jinak, budeme opět stoupat - až na Ještěd">Malý Ještěd. Dříve oblíbené výletní místo je dnes opuštěným zalesněným vrchem. Pohodlná lesní silnička nás kolem Dánských kamenů, které slouží jako přírodní vyhlídka, dovede až na sedlo Na Výpřeži (Tetřeví sedlo). Je to nejvyšší místo silnice vedoucí napříč Ještědským hřbetem. Pokud přijíždíte do oblasti autem, chcete vystoupat na Ještěd a přitom nejít moc dlouho, je možné zaparkovat tady. Od vrcholu vás budou dělit jen dva kilometry... (...a pořádný krpál).

Ještěd - kopec kopců...

A teď pozor! Ať už jste přišli s námi nebo z jiné strany nebo přijeli lanovkou z liberecké části Horní Hanychov, ještě pár kroků a spolu s ostatními (člověk asi nemůže čekat, že by to tu měl sám pro sebe) stojíte na jedné z nejatraktivnějších a tedy i nejnavštěvovanějších hor severních Čech, Ještědu. Jistě, že jeho přitažlivost je dána vynikajícím kruhovým rozhledem (na okolní i přes 100 km vzdálená pohoří, Český ráj či např. žižkovský vysílač). I proto zde stála první rozhledna už v roce 1876, ta však vydržela nápor turistů pouhých 13 let. Byla postavena další a po jejím zániku horský hotel. Co nás však určitě přitahuje stejnou měrou jako výhledy, je pozoruhodný soulad majestátné hory a jedné z nejproslulejších českých staveb vůbec. Tvůrce „nové“ siluety Ještědu, architekt Karel Hubáček sám říká, že při pohledu na Ještěd hned věděl, jak by měl hotel s vysílačem vypadat. A vzácná byla i naprostá shoda porotců architektonické soutěže. Stavba se začala budovat v roce 1966, řada technických záležitostí se zde řešila v praxi vůbec poprvé a doslova „za pochodu“. Velkým problémem bylo například zatížení celé stavby, to dokončil Zdeněk Patrman. Netradiční není jen vnější vzhled a konstrukce stavby, ale také interiéry Otakara Binara s velkým využitím pro oblast typického materiálu, skla. Již v roce 1969 obdržel Karel Hubáček prestižní Perretovu cenu a v roce 2000 byl ještědský vysílač vyhlášen českou stavbou 20. století.
Další pozoruhodnou památkou Ještědu je kabinová lanovka z Horního Hanychova na vrchol. České dráhy začaly druhou nejstarší visutou lanovku v Čechách provozovat už v roce 1933. Provoz lanovky probíhal bez větších potíží až do roku 1971, poté byla dráha kompletně přestavěna.
Nad horní stanicí lanovky vedle hotelu je upravena ještědská vyhlídka. Na zábradlí je výhledové panorama s popisem jednotlivých vrcholů. Vrcholové partie Ještědu jsou chráněny jako přírodní památka Terasy Ještědu. Jsou zde unikátní terasy, osamělé skály či skalní hradby vzniklé účinkem ledu při zalednění ve čtvrtohorách. Příkladem je skála Krejčík u horní stanice lanovky. Vrcholové sutě jsou domovem vzácných glaciálních reliktů (pozůstatků z doby ledové) bezobratlých živočichů, mechů či játrovek.

Lyžování na Ještědu

Typickým sportem a turistickým lákadlem Ještědu a jeho okolí je odedávna lyžování, nejen běžecké a sjezdové, ale nacházejí se zde i skokanské můstky evropských parametrů. V ještědském areálu je přes 6,5 km udržovaných sjezdovek obsluhovaných šesti vleky a sedačkovou lanovkou. Při dobrých sněhových podmínkách lze s lyžemi vyjet kabinkovou lanovkou a sjet až z vrcholu. Doporučujeme pouze zdatným lyžařům. Vyvrcholením lyžařské tradice oblasti by mělo být MS v klasickém lyžování v roce 2009, kdy se většina disciplín bude odehrávat na Ještědu nebo v jeho blízkosti.
Rozvoji lyžování na Ještědu předcházelo velmi oblíbené sáňkování. Na začátku 20. století zde byla vybudována sáňkařská dráha dlouhá 3300 m, široká 8 m a překonávající převýšení 440 m. Dnes můžeme její smutné zbytky vidět, pokud půjdeme z Ještědu do Horního Hanychova po modré značce. Ale zkusme se nechat vytáhnout lanovkou se sáňkami a použít tuhle modře značenou cestu pro bláznivou jízdu dolů.

Zpět na hřebenovku

Teď se společně vrátíme zase na naši Hřebenovku, ta nás z Ještědu dovede na Černý vrch, kde začíná několik středně těžkých sjezdovek s vleky. Zhruba 3 km od Ještědu sejdeme do Plání pod Ještědem. Původně zde bylo pár chalup roztroušených po rozsáhlých loukách. S rozvojem turistiky se Pláně staly jakýmsi protipólem Ještědu. Jak býval Ještěd spíše německou enklávou, tak láskou českých turistů a horalů byly Pláně. Dodnes jsou lyžařským rájem zejména pro začínající a méně zdatné lyžaře.
Na Pláních se napojíme na modře značenou cestu a cestou na Rašovku, kde naše putování skončí, si užijeme příjemné už ne tolik zalidněné putování s výhledy do Podještědí.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře -

dej přednost v jízdě uranu!

Chudáček - 02.02.2010 - 15:02

Jsem zásadně PRO těžbu uranu v Liberci na Šaldově náměstí! Neberte mne experti za slovo, a...

stop uranu

Bohacek - 02.01.2008 - 06:32

- jsem zásadně proti těžbě uranu pod Ještědem .Máme mnoho jiných zdrojů,jen mne prosím experti...

Reklama:

Reklama:

Ještědská hřebenovka - informace k místu

Ještědská hřebenovka - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze  (18.2.2019-18.2.2019)

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze (18.2.2019-18.2.2019) 18.02.2019

Pozorovat zde budete motýly s rozpětím křídel až 20 cm – a to z be...

Zoo si užijte i v zimě! (1.12.2018-28.2.2019)

Zoo si užijte i v zimě! (1.12.2018-28.2.2019) 01.12.2018

 „Zvířata u nás nespí tvrdým zimním spánkem, ba právě naopak! V akc...

Jarní prázdniny v Penzionu UKO (4.2.2019-17.3.2019)

Jarní prázdniny v Penzionu UKO (4.2.2019-17.3.2019) 04.02.2019

Lyžování v Jizerských horách Aktivní dovolenou s dětmi můžete trávi...

Výletník doporučuje

Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn

Věhlasné turistické a rekreační středisko ležící v srdci Krkonoš, nejvyšších hor České...
Nymburk

Nymburk

Normal 0 21 Starobylé královské město Nymburk bylo založeno kolem roku...
Vinařství Habánské sklepy – prohlídky s degustací vín

Vinařství Habánské sklepy – prohlídky s degustací vín

Habánské sklepy byly postaveny ve Velkých Bílovicích před čtyřmi staletími Habány,...

Doporučujeme: