Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Lounské středohoří

Lounsko a Žatecko

/images/vylet/vylet_268.jpg Zajímavá krajina dramaticky modelovaných sopečných vrchů i mírných pahorků svou krásou zlákala již řadu umělců, od výtvarníků přes básníky až k hudebním skladatelům. Nejen malíř E. Filla či básník E. Juliš, ale i množství turistů se nechává unést jedinečným a barevně proměnlivým panoramatem. Pokud chceme získat přehled o Lounsku jako celku, je nejlepší vystoupat na některý z jihozápadních výběžků chráněné krajinné oblasti Českého středohoří severně od Loun. Dobrým začátkem je návštěva rozhledny u Ejemovy chaty na vrchu nedaleko Dobroměřic, jejíž červená střecha dala kopci novodobé jméno Červený vrch, ačkoli již od 16. století jej místní nazývali Stříbrník. Z výšky 274 m se otvírá zajímavý pohled na panorama Českého středohoří a širokou nivu řeky Ohře, lemovanou Džbánskou pahorkatinou. Odtud je to jen kousek k charakteristickým dominantám Lounska, k sopečným vrchům Raná (457 m) a Oblík (509 m). Oba jsou pro svou jedinečnou faunu a flóru národními přírodními rezervacemi a zatímco vrchol Rané ožívá v sezóně zástupy příznivců rekreačního létání na větroních, křídlech a padácích, je vyšší Oblík oázou klidu a zároveň místem s výborným panoramatickým rozhledem. Přístupný je z obce Mnichov ze severní strany starou vozovou cestou, která vede až na vrchol. Již ve středověku zde stávala kamenná kaple svatého Jiří, nahrazená v roce 1675 dřevěnou stavbou, po níž zbyly jen nepatrné stopy. Při oblíbených poutích se zde v té době potkávali lounští měšťané s obyvateli okolních vsí a docházelo i ke rvačkám a výtržnostem. Severním směrem se z vrcholu otvírá pohled na kuželovitý vrch Milá (510 m) a Mosteckou pánev s hradbou Krušných hor, na severovýchod se za sousedními vrchy Brníkem a Srdovem táhne malebné České Středohoří s dominantní Milešovkou (837 m) a jižním směrem široké Poohří s výběžky Džbánu.
Severovýchodním směrem leží obec Libčeves s dobře dochovaným románským kostelem Stětí sv. Jana Křtitele. Mohutná hranolová věž a loď pocházejí z let 1220-1230, gotický presbytář byl přistavěn ve 14. století a své stopy v interiéru zanechalo i baroko. Na malém vršku jižně od vsi stávala kdysi tvrz pánů ze Žerotína, přestavěná v roce 1607 na zámek. Dnes je vinou minulého půlstoletí v troskách, z původního hospodářského areálu pod ním zůstala jen barokní sýpka. Jen kousek odtud stojí na návrší nad obcí Želkovice další románský skvost, jediná rotunda v celém regionu z doby okolo roku 1230. Záhadná drobná plastika ve zdivu rotundy představuje hlavu Tatara a zřejmě odkazuje na mongolské nájezdy ve čtyřicátých letech 13. století. Šest století stavba přetrvala beze změny, až teprve v letech 1852-1853 k rotundě přibyla dlouhá novorománská loď. Severně nad Želkovicemi se již zvedají první vyšší výběžky Milešovského středohoří, západním směrem se okolo smutné vizitky minulého režimu v podobě zničeného poutního kostela svatého Jakuba naproti Lahovicím dostaneme do obce Kozly. Na návsi zaujme barokní kostel svatého Martina z roku 1717 s hrobkou hrabat Chotků, který ale jako téměř všechny zdejší svatyně skrývá staré gotické jádro, a zajímavé doklady lidové architektury z 19. století. V polích západně od obce leží PP Tobiášův vrch (354 m) s bohatými stepními společenstvy, zejména jižní kavylovou stepí. Na severovýchod dominuje výrazný vrch Číčov (476 m), zvaný také Špičák. Druhé jméno zcela vystihuje charakter strmého ostrého kužele, který proslul jako naleziště minerálu aragonitu.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře

raná - to je adrenalin

Bohacek - 11.01.2008 - 14:08

vždy když si vyjdu na tyto kopce tak prožívám adrenalin ač nejsem rogalista.Znáte ten pocit ,když...

Reklama:

Reklama:

Lounské středohoří - informace k místu

Lounské středohoří - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.

Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o.  je společností založenou městem...
Restaurace V Trnčí s rozhlednou Rašovka

Restaurace V Trnčí s rozhlednou Rašovka

Další z řady rozhleden Jizerských hor a Ještědského hřbetu se tyčí na okraji osady Rašovka...
Pivovar Starobrno

Pivovar Starobrno

Máte rádi pivo? A jste zvědaví, jak se vyrábí krok za krokem? V tom případě je exkurze...
Pivovar Velké Březno

Pivovar Velké Březno

Velké Březno je malebná obec v polabské kotlině uprostřed krásné přírody a...
Královský pivovar Krušovice

Královský pivovar Krušovice

Chcete nahlédnout pivovarníkům pod pokličku a zjistit, jak se nejznámější český (a...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.