Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Mostecko - České středohoří a Krušné hory v okolí Jezeří

Krušné hory a Podkrušnohoří - střed

/images/vylet/vylet_236.jpg Oblast zahrnuje vlastní okresní město Most, jeho okolí a část Krušných hor mezi Novou Vsí v Horách, Lesnou a Vysokou Pecí; okres Most zasahuje i do Českého středohoří, leží v něm například i vrch Milá či Zlatník.
Most je okresní město se 72 tisíci obyvatel; první zmínka pochází z roku 1040 (Kosmova kronika); v 70. letech 20. století proběhla likvidace Starého Mostu v souvislosti s těžbou, některé památky byly zachráněny a přemístěny, známou akcí bylo roku 1975 přemístění děkanského kostela Nanebevzetí P. Marie (1517-1548) o 841 m; kostel je přístupný. V Mostě sídlí oblastní muzeum v budově bývalé průmyslové školy, celoročně přístupné. Za zmínku stojí též Památník obětem II. světové války na Mostecku a krematorium.
Nad městem se zvedá vrch Hněvín, na kterém stával kdysi hrad, který nechal vybudovat Václav I. (1238-48); roku 1651 zbořen (na žádost Mosteckých, aby se nestával příčinou k plenění města); 1879 na základech hradu vybudována výletní restaurace napodobující středověký hrad; hradní věž byla upravena na rozhlednu; vedle hradu stojí každou neděli přístupná hvězdárna. V Mostě rovněž sídlí Planetárium, v současné době v rekonstrukci.
Severně od mostu leží známý Autodrom Most - 4148 m dlouhá závodní dráha dokončená roku 1983.
Pokud pojedeme po čtyřproudé silnici z Mostu na Bílinu, zvedá se nám po pravé ruce 521 m vysoký vrch zvaný Zlatník. Je tvořen znělcem, na úbočí jsou četná suťová pole, místy stromy a keře. I když v mnoha mapách a průvodcích je vyznačena červená turistická značka vedoucí na jeho vrchol z Českých Zlatníků, ve skutečnosti tato značka končí někde u kostela sv. Jiří a dále se musíme vydat cestou necestou. Výstup je poměrně namáhavý, a proto patří Zlatník mezi nejméně navštěvované kopce Českého středohoří. Výhled nám bude ale odměnou, z vrcholové skály je kruhový výhled, můžeme si prohlédnout České středohoří i Krušné hory.
Na severní straně sousedního Želenického vrchu (455 m n. m.) je velký lom. Je rovněž znělcový a na jeho vrchol rovněž musíme necestou. Třetím výhledovým místem východně od Mostu je Kaňkov (436), také znělcový vrch, který je nejsnáze přístupný - po červené značce z obce Kaňkov jsme na vrcholu za 20 minut. Z vrcholové skály je krásný výhled na Bořeň, Želenický vrch a Zlatník.
Tyto tři kopce jsou jaksi trochu "stranou" od hlavního uskupení Českého středohoří. V okrese Most leží ještě vrch Milá (510 m), čedičový vrch vystupující vpravo od silnice z mostu do Loun. Nejlépe se na vrchol dostaneme z obce Milá, kde se dá na modré značce na louce zaparkovat. Z vrcholu porostlého jasany je opět překrásný výhled.
Vydáme-li se z Mostu na sever, projíždíme gigantickým areálem Chemopetrolu a často se vyplatí v autě vypnout venkovní cirkulaci vzduchu. Uprostřed areálu zabočíme doleva a po chvíli přijedeme do Horního Jiřetína, kde stojí nepřehlédnutelný barokní kostel Nanebevzetí P. Marie (1694-1700).
Přes Černice dojedeme k zámku Jezeří, jehož návštěvu by si žádný návštěvník této oblasti rozhodně neměl nechat uniknout. Stával zde středověký hrad, který byl v roce 1549 přestavěn v renesanční zámek, který po bělohorských konfiskacích získal r. 1623 rod Lobkoviců. Zámek v roce 1649 vyhořel a v letech 1696 až 1713 byl přestavěn v raně barokním stylu. Nová zámecká budova byla postavena na půdorysu písmena H. Součástí výzdoby portálu hlavního průčelí jsou dvě sochy atlantů. Ze zámeckých interiérů vyniká především velký oválný sál, jenž byl v roce 1802 upraven na zámecké divadlo, a kaple Bolestné Panny Marie se štukovou výzdobou z 19.století. V 19. století se zámek stal významným kulturním centrem, navštěvovaným zejména hudebníky a skladateli. Kolem zámku bývala překrásná zahrada, součástí bylo také arboretum (vlevo od příjezdové cesty, dolní zámecký park); za II. světové války zde byli nacisti, po válce připadlo Jezeří čs. státu - byla zde čs. armáda a po ní byl zámek využíván jako internát; od konce padesátých let již nebyl obýván, zařízení bylo rozkradeno, zámek chátral, v 70. a 80. letech se dokonce uvažovalo o zbourání zámku v souvislosti s pokračující povrchovou těžbou uhlí; v roce 1993 byl zámek navrácen Lobkovicům. Okolí zámku značně poničeno silnou vichřicí v r. 2005.
Neméně zajímavé a lákavé je i okolí zámku, jehož prozkoumání nám zabere jistě i půl dne. Po modré značce se můžeme vyšplhat do národní přírodní rezervace Jezerka, která chrání nejpřirozenější a nejzachovalejší porost na jižních svazích východní části Krušných hor. Na nejvyšším bodě rezervace, vrcholu Jezeří (706 m n.m.) nalezneme zbytky hradu Starý Žeberk z 1. čtvrtiny 13. století; od hradu se nabízejí omezené výhledy na Velkolom Československé armády - je zde takřka neustávající hluk. Pokud asi půl kilometru za Jezerkou odbočíme doleva na tzv. Terezinu cestu (neznačená), dojdeme k Terezině vyhlídce, kde kdysi stával dřevěný altán (dnes jen zbytky); je odsud hezký výhled na horu Jezeř. Severně od vyhlídky je pozoruhodný rulový skalní útvar zvaný Skalní okno. V údolí Vesnického či Lesního potoka je údolní nádrž Jezerka z let 1902-1904, která slouží k zásobování pitnou vodou. Vesnický potok vytváří jedno z nejstrmějších údolí v Krušných horách. Kousek pod přehradou nalezneme pravděpodobně nejstarší strom na Mostecku - Žeberskou lípu. Její stáří je odhadováno na 750 let, v obvodu měří přes 7 metrů.
Po modré turistické značce nahoru dojdeme k hájovně Červená Jáma a od ní můžeme podniknout výstup na Medvědí skálu (924 m n. m.), který může být i trochu dobrodružný, protože tudy nevede žádná cesta a orientaci znesnadňují dnes již značně vzrostlé vysazené strom (hlavně smrky. Pokud se však vydrápeme až na vrchol (Medvědí skála je nejvyšší vrchol Rudolické hornatiny), budeme odměněni krásný kruhovým výhledem z vrcholových skalisek.
Uvidíme i nedaleký vrch Jedlová, kde byl v letech 1990-91 postaven televizní a rozhlasový vysílač Jedlák vysoký 78 m, který je za dobré viditelnosti možno pozorovat i z Prahy.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře

Medvědí skála dá zabrat -

Bohacek - 28.01.2008 - 21:43

tady byl opravdu skolen poslední medvěd v Krušných horách a viděl jsemi fotku /svým způsobem...

Most a okolí

Helena - 28.05.2007 - 13:54

Rok jsem žila v Mostě a musím říct , že jsem byla rozčarovaná z celého města postupem času jsem...

vysílač Jedlák na Jedlové hoře, Krušné hory

Lenka - 09.05.2007 - 20:22

Návštěva 17.2.2007. Televizní a rozhlasový vysílač. Objekt ohrazen, vstup zakázán. Doporučuji....

Reklama:

Reklama:

Mostecko - České středohoří a Krušné hory v okolí Jezeří - informace k místu

Mostecko - České středohoří a Krušné hory v okolí Jezeří - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Šumperk

Šumperk

Bezmála třicetitisícové město Šumperk , ležící v malebném údolí řeky Desné pod...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.