Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Obora Hvězda, Bílá Hora, Divoká Šárka a Muzeum MHD

Praha 6 - Dejvice, Střešovice, Ruzyně, Liboc, Břevnov, Veleslavín, Vokovice, Sedlec, Suchdol, Lysolaje, Nebušice, Přední Kopanina, Řepy

Jedná se o oázu klidu pro široké okolí, jezdí sem jenom tak spousta Pražanů. Blízko se nachází hlučné výpadovky z Prahy, takže poznáte základní rozdíl. K založení došlo v roku 1534 na základní pokyny císaře Ferdinanda I., který se rozhodl k tomu využít les jinak zvaný Malejov. Proslavený letohrádek Hvězda se postavil až o dvacet let později podle osobních návrhů jeho oblíbeného syna, arcivévody Ferdinanda Tyrolského. Čtyřpatrová budova je postavená na principu Šalamounovy hvězdy ve tvaru šesticípého půdorysu. Považuje se obecně odborníky i laickou veřejností za jednu z vůbec nejkrásnějších renesančních staveb na našem území. Obora se ve vlastních začátcích využívala především pro honitby panovníka, ale nesloužily jenom pro pouhou kratochvíli. Císař Rudolf II., známý alchymik jí využíval pro politická a diplomatická jednání. Také nachal vybudovat obloukovitě vedenou cestu ústící v blízkosti letohrádku od libocké brány. V roku 1620 se obora stala němým svědkem bitvy na Bílé Hoře, později se po několikrát vyplenila nepřátelskými vojáky a letohrádek Hvězda kupodivu sloužil po dlouhá desetiletí jako skladiště pro střelný prach. Začátkem 19. století se celý areál upravil na přírodní park a pro tento účel slouží s drobnými přestávkami dodnes. Lesopark se stal cílem výletů pro všechny lidi, kteří si chtějí odpočinout od rušného centra Prahy. Díky naučné stezce, která se otevřela v květnu roku 2007, je možnost během procházky poznat přírodní okolí.
BÍLÁ HORA
Nachází se hned za zdmi obory Hvězda. Na vrcholu jednoho z nejvyšších kopců na území Prahy se odehrála velká bitva, která se řadí k vůbec největším a nejvíc tragickým v našich dějinách. 8. listopadu roku 1620 v ranních hodinách se na Bílé Hoře střetlo české stavovské vojsko s vojskem Katolické ligy a císařskou armádou. Po jenom dvouhodinové bitce, při které zahynulo několik set vojáků na katolické straně a dva tisíce vojáků stavovské armády, které se opozdily děla vojsko české protestantské armády kapitulovalo. Bitvu nám pro dnešek připomíná kamenná mohyla, která se obklopila několika stromy a keři na jinak holém vrchu Bílé hory. Jinačí pozůstatky po bitvě byste tu hledali docela marně, ostatně větší část tehdejšího bitevního pole pohltila okolní vilková zástavba. Najdeme tu krásný výhled na letohrádek Hvězda, Liboc s Divokou Šárkou, Ruzyni a Hostivice, během pěkného počasí i směrem na Říp a Milešovku. Pokud se vydáte směrem k letohrádku, po čtyřech stech metrech narazíte na zeď Obory. Někde v této oblasti kladla německo-moravská vojska největší odpor, ale spíš nemohli přelézt přes zeď kvůli silnějším postavám vojáků. Za návštěvu stojí také půvabný barokní poutní komplex s kostelem Panny Marie Vítězné, který se rozkládá přímo u konečné tramvají, kterou sem nejlépe dojedete nebo odjedete. Původně se tu nacházela kaple svatého Václava, co se vybudovala v roku 1624 jako památka na padlé lidi v bělohorské bitvě. Lidi z okolí do ní nosili kosti vojáků z rozoraného bojiště. Obdélníkový areál je poutní, má kostel na křížovém půdorysu, který stojí uprostřed a vybudoval se v první polovině 18. století. V současnosti klášter spravují benediktýnky a benediktýni z kláštera v nedalekém Břevnově. Na Bílé hoře se můžeme taky na procházce všimnout rozlehlé bílé stavby při hlavní výpadovce směrem na západ. "Velká hospoda na Bílé hoře" je prastará díky svojí poloze na výrazné obchodní stezce patřila mezi vůbec nejvyhlášenější hostince na českém území. Mnoho vozků jí znalo, ale šlo taky o církevní správu. Původně tu totiž vznikal klášter servitů, jeho stavba se však z finančních důvodů zastavila, a budovy proto začaly po roce 1637 sloužit jenom pro světské účely. Hospoda proto i v současnosti překvapí svou velikostí, díky které nám může nabídnout hned několik restauračních podniků, kde se můžete po prohlídce občerstvit i s dětmi.
DIVOKÁ ŠÁRKA
Nachází se na dohled od Pražského hradu. Jedná se o výjimečný kout přírody, který můžou Praze závidět všechny metropole v Evropě. Přírodní rezervace Šárka, první a jedno z nejcennějších chráněných území hlavního města, je skutečný kus divočiny takřka v srdci moderní metropole. Divoké skalní scenérie tu kontrastují s klidně plynoucím potokem v údolní nivě, kvetoucí louky se střídají s lesními porosty s kamenitými sutěmi na příkrých svazích okolo. Do Šárky se nejvíc pohodlně vstupuje skalní soutěskou jménem Džbán. Dostat se k ní po malé silničce klesající údolí jenom pár desítek metrů za tramvajovou smyčkou. Na vršku strmých skal nad soutěskou se rozkládalo jedno z největších slovanských hradišť na českém území a v současnosti jsou zde stále patrné obranné valy. Cesta do nitra chráněného území pokračuje po asfaltové stezce podél Šáreckého potoka. Díky chladivé vodě a vysokým skalám tu v parných letních obdobích bývá velice přijemně. Asi půl kilometru za soutěskou se nalézá proslulé přírodní koupaliště U Veselíků a o kousek dál neméně vyhlášený hostinec Dívčí skok, nad kterým se do devadesátimetrové výšky s majestátností tyčí stejnojmenný skalní útvar. O chvíli později cestamíjí prastaré budovy bývalého Čertova mlýna. Dnešní kolemjdoucí pouze stěží pozná, že tu na začátku 20. století existoval rozsáhlý přírodní divadelní amfiteátr využívaný taky Národním divadlem. Do hlediště, které se rozkládalo na okolních svazích se vešlo několik tisíc diváků. Každý rok na začátku září se zde odehrává Prodaná nevěsta, což je ozvuk známé minulosti. Údolní cesta vede dál až k usedlosti Želivka, kde opouští potok a začíná stoupat vzhůru směrem do lesa. Po chvíli se k ní připojí červená turistická značka, která vede zpátky ke vstupu do rezervace. Cestou je možné odbočit na vrchol Dívčího skoku, odkud se otevírá překrásný výhled na celou Divokou Šárku.
MUZEUM MHD
Na cestě do města můžeme lehce odbočit do Střešovic a zastavit se v muzeu MHD. Dopravní podnik hlavního města Prahy během let shromáždil unikátní sbírku historických vozidel a dalších předmetů z historie městské hromadné dopravy v Praze. Základem celé kolekce se už v roce 1925 stal historický otevřený vůz koněspřežné tramvaje z roku 1886. Sbírka historických tramvají se začala systematicky vytvářet v šedesátých letech minulého století. Převážná část vozovny Střešovice, kde se muzeum od roku 1993 nachází, se postavila v roce 1909. Tehdy vznikaly tři haly se zajímavou dřevěnou střešní konstrukcí podepřenou sloupy. V roku 1923 se přistavěla čtvrtá hala s unikátní prkénkovou střešní konstrukcí a o sedm let později se tři starší haly prodloužili. Tady se použila železná střešní konstrukce, proto návštěvníci mohou vidět různá stavební řešení. Areál vozovny dotváří taky administrativní budova z roku 1909 a někdejší výpravna, původem hasičská zbrojnice, přeměněná v současnosti na restauraci. V muzeu se umístilo více než pět desítek historických vozidel a řada dalších předmětů. Tedy modely vozidel, fotografie, historické dokumenty, jízdenky a plány. Všechny jsou součástí doprovodné expozice o historii pražské hromadné dopravy. Mezi nejcennější exponáty patří vedle vozu koněspřežné železnice otevřený vyhlídkový motorový vůz z roku 1913 nebo trolejbus Praga, co v roce 1936 zahajoval trolejbusovou dopravu v Praze,. V muzeu jsou však vozidla, která návštěvníkům města a obyvatelům Prahy sloužila ještě v nedávné minulosti. Například kloubový autobus Ikarus 280.08 či starý sovětský vůz metra. Ne veškeré exponáty jsou vždycky k vidění, některé se nacházejí v depozitáři, jiné se postupně renovují pro lepší názornost. Mnoho vystavených předmětů, jako součásti trolejového vedení jsou majetkem Národního technického muzea a do Muzea MHD se dlouhodobě zapůjčily. Kolekce vozidel a sbírkových předmětů, jakož i celá vozovna ve Střešovicích, se prohlásila technickou památkou Minisaterstva kultury České republiky. Muzeum je otevřeno od dubna do listopadu o víkendech a svátcích. Vyjíždí taky odtud historická linka č. 91, možné je tedy vydat se směrem do centra Prahy stylově.
Reklama:

Poslední komentáře

Reklama:

Reklama:

Obora Hvězda, Bílá Hora, Divoká Šárka a Muzeum MHD - informace k místu

Obora Hvězda, Bílá Hora, Divoká Šárka a Muzeum MHD - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Muzeum Šumavy Sušice

Muzeum Šumavy Sušice

Sušické muzeum bylo založeno v roce 1880 a dnes sídlí v jednom z nejkrásnějších domů na...

Doporučujeme:

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.