Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Nové Mlýny a okolí

Lednicko-valtický areál a Pálava

/images/vylet/vylet_386.jpg Hledáte ideální místo pro letní dovolenou? Chcete, aby se bavila celá rodina? Táta bude rybařit, pubertální synek prožene surf, mladá slečna vystaví bronzové tělo slunci a mamka ocení chladivou vodu. Vydejte se spolu s námi k Novým Mlýnům. Vodní dílo, postavené v 80. letech minulého století, pohřbilo pod hladinou několik původních vesnic. Jediné, co po nich zůstalo, je bývalý Mušovský kostel na ostrůvku v prostřední nádrži. Zato poskytlo domov mnoha druhům ryb a vodního ptactva, zkrášlilo zdejší krajinu a v neposlední řadě vytvořilo rekreační oblast, která turistům nabízí příjemné prožití dovolené v přírodě.
Vodní dílo Nové Mlýny se skládá ze tří nádrží. Přitékající Dyje vytváří nejprve Horní Mušovskou nádrž. Ještě než se sem vydáme na výlet, zastavme se v obcích Novosedly a Drnholec. Obě se nacházejí při březích řeky, každá však z jiné strany. Blíž hranicím s Rakouskem jsou Novosedly, vynikající pěkným kostelem a toskánským sloupem s Madonou. Pokud nás spíš než návštěva památek láká vycházka přírodou, vydejme se do okolí. Severně od obce se nachází nevelký lesní porost, kousek odsud je chráněné území stejnojmenného slaniska. Jedeme-li na sever, dostaneme se přes most do Drnholce, jehož dominantou je bohužel veřejnosti nepřístupný zámek. Cesta podél Dyje nás zavede do Brodu nad Dyjí. Tady stojí za prohlédnutí kostel sv. Jana Nepomuckého a sochy sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého. Že vás cesta znavila? Tak vztyčme stany a přespěme ve zdejším kempu!
Za svítání jsou Nové Mlýny nejkrásnější. Hladina se třpytí v rudé záři, ptáci začínají ladit své písně a koruny stromů rozpínají zelenající se větve jakoby se protahovaly po dlouhé noci. Přejedeme-li most, dostaneme se do Pasohlávek. Okolí této obce je významnou archeologickou lokalitou, chceme-li se dozvědět něco víc, zamiřme se podívat na zdejší Archeologickou výstavu. Zoufat si ale nemusíme, i když budou mít zavřeno. Informace o prehistorii zdejšího území nám jistě rádi poskytnou v informačním středisku. Užívejme si raději vody, tepla a sluníčka. Kempy, hotely a restaurace nejsou všude kolem nadarmo! Právě jsme dorazili k Horní Mušovské nádrži, kde se můžeme koupat či věnovat rybaření. Zatímco pánové zadumaně zírají na splávky na nehybné hladině, pojďme se trochu projít směrem na východ. Narazíme na dva rybníky: Malou a Velkou Lagunu. Kolem jejich břehů je spousta kempů a ubytoven; stačí si jednu vybrat, vyvalit se na pláž a chytat bronz i energii.
Prostřední nádrž vodního díla Nové Mlýny se jmenuje Věstonická a snadno ji poznáme díky ostrůvku s kostelíkem. Kostelík je všechno, co zbylo ze zatopeného Mušova. Dnes je tajemně působící vzpomínkou na všechny domky a stavení, co nadobro ukryly modravé hloubky. Věstonická nádrž je chráněné území, což ostatně nikoho, kdo ji viděl při západu či východu slunce, nepřekvapí. Ze severu přiléhají dvě další rezervace: Betlém a Dolní Mušovský luh. Podél jejich jižního okraje vede turisticky značená trasa, která nás dovede do Pouzdřan. Stojí tu pěkný zámeček; škoda, že je tak zchátralý. Vymlácená okna a oprýskané zdi vybízejí fantazii k vymýšlení všeho, co by zde mohlo fungovat. Tak si při pohledu na pustý objekt představujeme honosný hotel či pěknou restauraci a nezbývá nám než doufat, že se někdo majetnější chopí díla. Turistická trasa vede až do přírodní rezervace Pouzdřanská step, která vnímavému návštěvníkovi jistě připomene Černomoří. Není divu, mnoho druhů rostlin a hmyzu tu má svou severní hranici rozšíření.
Ivaň se rozkládá západně odsud. Máme-li být upřímní, její prohlídku můžeme klidně vynechat. Pokud ale jedeme do Pohořelic, stojí za to udělat si zajížďku a vidět místní kostel sv. Bartoloměje a nepříliš vzdálené chráněné území Plačkova lesa a říčky Šatavy. Podobně je na tom obec Vlasatice. Do zdejšího renesančního zámku se nedostaneme, avšak pokud to máme při cestě, byl by hřích odpustit si procházku zámeckým parkem. V Pohořelicích stojí za vidění farní kostel Jakuba Staršího, fara, Lovecký zámeček či Paarův zámeček. Pak se vydejme na oběd nebo domů. Kromě procházky židovským hřbitovem či městským parkem tu toho pro turisty moc není. Veřejnosti zavřené brány zámečků uspokojí jakžtakž jen fotografy. Pokud s sebou máme rybářské pruty, můžeme alespoň zajet do nedalekých Cvrčovic, kde rybářská zákoutí u břehů řeky Jihlavy skýtají nebývalé možnosti.
Jak jsme se z vlastní zkušenosti přesvědčili, okolí Nových Mlýnů není zrovna poseto hrady a zámky. Vydejme se tedy zpět k vodě a užívejme si relaxace bez snahy o dějepisné vzdělávání. Naším cílem bude poslední ze tří nádrží, které vodní dílo tvoří. Jmenuje se Dolní Novomlýnská a její jižní okraj navazuje na chráněnou krajinnou oblast Pálava. Jižní a východní břehy jsou lemovány turisticky značenou trasou. Další stezka vede po mostě mezi touto a prostřední nádrží, prochází Strachotínem, a nakonec se stáčí do Popic. Když už budeme ve Strachotíně, nemůžeme si nechat ujít prohlídku úzké uličky, lemované z obou stran vinnými sklípky. Vynikající víno dokazuje úrodnost zdejší krajiny; nedivíme se, že si ji pro život lidé vybrali již v 5. století. Tuto skutečnost dokazuje nález sídliště z období stěhování národů. V Popicích se nacházejí zbytky někdejší tvrze z 15. století. Turistická trasa je tu slepá, tak nasedněme na vlak a nechejme se odvést do Šakvic. Vesnice leží v kraji hroznů a meruněk; procházkou malebnou přírodou se podél břehu Dolní Novomlýnské nádrže dostaneme až na Pálavu.
Ještě než se rozhodneme region opustit, zajeďme na chvíli do Hustopečí. Město se může chlubit bohatou historií, zdejší oblast obývali již lovci mamutů. Navštívit můžeme Městské muzeum a galerii, za vidění stojí místní radnice, kašna, židovská modlitebna a kostely sv. Václava a sv. Anežky České. Východně odsud leží Horní Bojanovice s kostelem sv. Vavřince a Němčičky s lyžařským vlekem. Oblast kolem Nových Mlýnů má turistům co nabídnout za každého ročního období!

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře

Dolní Věstonice

helena - 28.05.2007 - 14:37

Ubytování v kempu přímo u nádrže resp. na pláži je vážně kouzelné....rada se sem vracím a doufam...

Reklama:

Reklama:

Nové Mlýny a okolí - informace k místu

Nové Mlýny a okolí - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Muzeum Šumavy Sušice

Muzeum Šumavy Sušice

Sušické muzeum bylo založeno v roce 1880 a dnes sídlí v jednom z nejkrásnějších domů na...

Doporučujeme:

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.