Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Buchlovice a okolí

Chřiby a Dolní Pomoraví

/images/vylet/buchlov-75f.jpg Naše putování po Hodonínsku a Chřibech zakončíme v oblasti kolem městečka Buchlovic, která již leží ve zvlněné krajině Chřibů. Něžné obliny kopců pokrytých vinicemi vystřídají kopečky větší, které však skýtají neméně pěkná zákoutí vybízejících k procházkám a výletům i vyjížďkám po cyklotrasách.
Konec našeho jihomoravského putování začneme v samotných Buchlovicích. Dominantou městečka je bezesporu národní kulturní památka, Buchlovický zámek. Ten byl vystavěn na počátku 18. století v barokním stylu. Zámek přístupný veřejnosti. Kolem něj se rozkládají krásně upravené zahrady, které vybízejí k loudavým vycházkám. Nachází se zde květena středoevropská i exotická, navíc se zde volně procházejí pávi, kteří dotvářejí atmosféru místa, které pro svoji italskou choť nechal vybudovat Jan Dětřich Petřvaldský.
Nedaleko zámku leží kostel svatého Martina, který byl v průběhu staletí upravován do dnešní novobarokní podoby. Zajímavostí je, že před kostelem stojí socha svatého Petra a Pavla, která byla původně umístěna na brněnském Petrově. Kolem zámku vede žlutá turistická značka, která nás po chvíli cesty dovede až k nedalekému hradu Buchlov, stojícím na kopci nedaleko Buchlovic, a tak si užijeme toho, že hrad po celou cestu vidíme, ale jakmile jsme mu nejblíže, ztratí se nám z očí. Hrad je jednou z nejstarších staveb na Moravě, pochází již ze 13. století a byl postaven v pozdně románském stylu, dnešní podoba je však renesanční až raně barokní. Jako ostatně mnoho hradů i tento sloužil, aby hlídal obchodní stezky, zde konkrétně ty, které vedly přes Chřiby. Budeme-li pokračovat směrem od Buchlovic, a to po zelené turistické značce, dostaneme se až k veřejnosti přístupné kapli svaté Barbory, která se nachází v přírodní rezervaci Barborka. Pokud bychom zatoužili po nějaké té přírodní kráse, zvolíme na rozcestníku u hradu červenou turistickou značku, která nás dovede k osamělému skalnímu útvaru nazvanému Buchlovský kámen. Pokud bychom se po červené vydali směrem opačným, dojdeme do poutního města Velehrad, jehož historie je spojena s Velkomoravskou říší a cyrilometodějskou tradicí. Nachází se zde klášter, kolem kterého byly vykonány vykopávky odhalující raně románské základy, jež můžeme shlédnout v přístupném lapidáriu. A abychom nezapomněli, cestou po červené stezce narazíme v obci Chabaně na jistý netradiční strom. Je jím sekvojovec obrovský, který stojí nedaleko autobusové zastávky. Z Velehradu můžeme udělat další výlety a to po modré turistické značce směr dolmen Králův stůl a Jankovice přes obec Modrá v těsném sousedství, kde můžeme navštívit archeopark, nebo na opačnou stranu směr Salaš. Na rozcestníku Na salaši se však budeme napojovat na žlutou. A ze zmiňovaných Jankovic můžeme vyrazit po zelené, směr Košíky a dále po červené přes Halenkovice až do Napajedel, kde se nachází známý hřebčín a navíc zde můžeme shlédnout trosky zámečku.
Další výlet z Buchlovic si můžeme naplánovat ve směru západním a to do nedaleké obce Tupesy. Naším cílem zde bude skanzen, který dokumentuje život tupeských hrnčířů. Z obce Tupesy si to namíříme na jih přes Boršice u Buchlovic do Nedakonic. Zde se totiž nachází husitský sloup a relativně mladý kostel svatého Floriána, postavený až v roce 1928. V Nedakonicích se opět dostáváme k řece Moravě a po lesní cestě je to odtud co by kamenem dohodil do přírodní rezervace Kolébky, kde najdeme krásně zachovalou flóru v jilmových luzích. Směrem na východ se po asfaltové cestě z Nedakonic vydáme přes Polešovice, kde se opět setkáme s vinohrady do obce Ořechov. Zde se nachází původně barokní zámek, který je však nepřístupný veřejnosti. Z Ořechova se po zelené vydáme malebnou stezkou mezi vinicemi přes Újezdec, směr Osvětimany. Cestou mineme přírodní památku Medlovický lom no a zelená značka nás opět zavede do lesů buchlovských, náležejících Stupavské vrchovině.
V nejmenší z podoblastí, na které jsme si Hodonínsko a Chřiby rozdělili naše putování Slovácku končí. Rozloučíme se tedy s krajem vína a vinohrady mezi nimiž zní cimbál a tradiční písničky. Nejlepší zakončení slibuje sklenička výborného moravského vína v některém z vinných sklepů. Takže... Na zdraví!

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře

Reklama:

Reklama:

Buchlovice a okolí - informace k místu

Buchlovice a okolí - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů je muzeum specializované na betlémy v Třebechovicích pod...
Potštejn

Potštejn

Zámek se nachází v centru obce Potštejn a právem je nazýván barokní perlou Východočeského...
Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

V nenápadném Úvalně na Bruntálsku se nachází nečekaná atrakce proděti i dospělé -...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.