Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Hodonínsko

Chřiby a Dolní Pomoraví

/images/vylet/hodonin-dbe.jpg Hodonín i jeho okolí leží na samém jihu České republiky, v rovinatém kraji Dolnomoravského úvalu. Je to kraj romantických vinařských oblastí, stejně jako památek historie dávné i nedávné. Vydejme se tedy poznat srdce Slovácka.
Naši cestu po Hodonínsku začneme ve městě, které podoblasti propůjčilo jeho název, tedy v Hodoníně. Hned na úvod by bylo hříchem nezmínit nejznámějšího a zároveň nejvýznamnějšího hodonínského rodáka - Tomáše Garriqua Masaryka. Ten se narodil v domku na dnešní Dobrovolského ulici. Je samozřejmostí, že se podle něj jmenuje náměstí a na dalším náměstí, jež se jmenuje 17. listopadu stojí jeho busta. Ale začněme popořadě. Na zmíněném Masarykově náměstí můžeme shlédnout radnici postavenou v secesním stylu inspirovaném německým městem Norimberk. Před radnicí stojí též morový sloup, který měl chránit obyvatele před morovou hrozbou. Po Masarykovi se zde jmenuje i muzeum, které stojí za to navštívit už proto, že se nachází v prostorách barokního zámečku. Další galerie a výstavy můžeme navštívit v Galerii Kaplička a v Galerii výtvarného umění, která sídlí v budově v jejímž vzhledu se vkusně mísí lidová architektura se secesními prvky.
Málokdo si město Hodonín spojí s lázeňstvím a přesto toto pohraniční město může nabídnout i služby lázeňské. Léčí se zde jodobromovou vodou, která patří mezi nejkvalitnější v Evropě. No a k lázním samozřejmě patří příjemný park, kam můžeme uniknout, pokud se budeme cítit přesyceni památkami historickými. Když už budeme u památek přírodních, nesmíme zapomenout na to, že příroda v nejbližším okolí je ovlivněna řekou Moravou. Naváté písky říčních niv a lesnatá krajina slibují výskyt mnoha rozličných rostlin a živočichů. Pokud bychom se o přírodě v tomto koutku vlasti chtěli dozvědět víc, můžeme se projít po trase naučné stezky Dúbrava. No a pokud bychom zatoužili po přírodě, konkrétně fauně, exotičtější, můžeme v Hodoníně navštívit ZOO.
Zajímavý zážitek slibuje i plavba po řece vyhlídkovou lodí Konstancie. Na výběr máme plavbu pohádkovou, kterou je nutno předem objednat a pravidelnou plavbu vyhlídkovou, která slibuje trochu netradiční pohled na město.
Krom toho, jaké kulturní památky Hodonín skrývá, je i rozcestníkem turistických tras. Je tedy jen na nás, kterým směrem se vydáme. První trasu můžeme volit směrem severním a to po modré turistické značce. Ta slibuje delší vycházku přes Hodonínskou doubravu do Ratíškovic. Zde se nachází Muzeum ve vlaku, které připomíná hornickou minulost v regionu. Hornictví zde však ustoupilo nedlouho po roce 1945, takže jej dnes připomínají pouze opuštěné budovy dolů. V obci samotné se nachází i další atrakce, kterou si nesmíme nechat ujít. Lze si zde zapůjčit šlapací drezínu, kterou se můžeme projet po opuštěné trati, která dříve sloužila k přepravě uhlí z přilehlých dolů do výklopníku v Sudoměřicích, odkud náklad dále putoval po vodním Baťově kanále až do Otrokovic. Trasa měří tři kilometry a je zajímavým zpestřením výletu.
Pokud bychom se na východ vypadli po zelené, nenarazíme sice na významné kulturní památky, ale příjemně se projdeme v blízkosti řeky Moravy. Projdeme kolem rezervace Očovské louky v těsné blízkosti Hodonína a vycházku můžeme skončit v nedalekém Rohatci.
V Hodoníně si též můžeme zvolit červenou turistickou značku, jejíž trasa se nazývá Cesta T. G. Masaryka. Naším cílem bude vinařská oblast Mutěnice a musíme tedy počítat s delší procházkou, která nás však provede kolem rezervace Mutěnické rybníky, která rozhodně stojí za shlédnutí. V Mutěnicích se nachází pozdně barokní kostel svaté Kateřiny a především dvě lokality vinných sklepů, Mutěnické búdy a Dubňanská hora. Chceme-li se projít mezi vinicemi, zvolíme v Mutěnicích zelenou turistickou značku vedoucí do Dubňan. Cesta na západ z Mutěnic však slibuje další kulturní vyžití, a to v obci Čejkovice, která není neznámá znalcům vína. Víno se zde skladuje ve sklepích bývalé gotické tvrze, jejíž existence je spojena s existencí Templářského řádu. Dnes je tvrz upravena do podoby zámecké a krom toho, že je tu hotel, je tu i Zámecká galerie vín. A aby toho nebylo málo, najdeme zde i domek T. G. Masaryka. Ten zde totiž po jistý čas navštěvoval školu. Příroda si v této lokalitě s ničím nezadá, unikátní lokalitou jsou Čejkovické špidláky, které hostí velké množství stepních společenství. Do Hodonína se můžeme vrátit pěšky a to prvně po červené trase a nedaleko Starého Poddvorova se napojíme na modrou. Starý Poddvorov stojí také za zastávku a to kvůli starému dřevěnému větrnému mlýnu. Po modré můžeme pokračovat kolem Hodonínských rybníků zpět do Hodonína.
Další zajímavé výlety slibuje jih Hodonína. Na jih vedou dvě turistické značky, modrá a zelená. Pokud půjdeme po zelené, budeme kopírovat státní hranice se Slovenskou republikou a dojdeme až k národní kulturní památce Mikulčice - Valy. Ta rozhodně stojí za vidění. Nachází se zde ranné středověké hradiště, které patřilo k významným střediskům Velkomoravské říše. V těsné blízkosti se nachází přírodní rezervace Skařiny, to už jsme však na samých hranicích se Slovenskem. Pokud by se nám zachtělo putovat dále po slavné minulosti Velkomoravské říše, stojí za to navštívit i Slovenskou republiku. V nedalekých Kopčanech se totiž nachází starý kostelík svaté Margity Antiochijské, který pochází z 9. století. Nicméně po zelené můžeme podél hranic pokračovat dál kolem rezervace Stibůrkovská jezera až do nejjižnější obce na Moravě, Lanžhotu.
Pokud bychom se z Hodonína vydali po modré, projdeme obcemi Lužice a Mikulčice, a tak jako tak se napojíme na zelenou. Další volbou je však opuštění modré v Mikulčicích. V tom případě budeme dále pokračovat po cestě na Moravskou Novou Ves, Týnec, Tvrdonice, Kostice, až dojdeme opět do Lanžhotu. Cestovat po asfaltu sice není tak příjemné, jako procházet se lesem, na druhou stranu si však projdeme známé vinařské obce, kterým se cestou po zelené vyhneme.
Na jih od Lanžhotu už bohužel nevedou značené turistické značky, což však neznamená, že se po lesních cestách nemůžeme vydat až k samotnému soutoku Moravy a Dyje na česko - slovensko - rakouských hranicích. Cestou mineme rezervace Ranšpurk a Cahnov, zkrátka o krásná zákoutí nebude nouze.
U soutoku Dyje a Moravy naše putování po Hodonínsku zakončíme a příště se vydáme do Strážnice a okolí.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře

Reklama:

Reklama:

Hodonínsko - informace k místu

Hodonínsko - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů je muzeum specializované na betlémy v Třebechovicích pod...
Potštejn

Potštejn

Zámek se nachází v centru obce Potštejn a právem je nazýván barokní perlou Východočeského...
Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

V nenápadném Úvalně na Bruntálsku se nachází nečekaná atrakce proděti i dospělé -...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.