Doprava

Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

Essay Help For UK University Students

If you really want to deliver a...
21.04.18 (stephenhawking)

Do My Coursework Online

Very good citizenship no longer merely...
21.04.18 (gracie)

cat mario

I know there will be many difficulties and...
21.04.18 (thutrangctp)

Diskutuj zde

Reklama

Reklama

Vyškovsko

Brno a okolí

/images/vylet/vyskov-b9f.jpg Vyškovsko je z oblastí, které v brněnském okolí navštívíme, největší. Kromě města Vyškov, jež má mnoho předpokladů stát se vyhledávaným turistickým cílem, navštívíme zámek v Bučovicích a Ivanovicích, prohlédneme si, co zbylo z někdejšího Nevojického hrádku, a vydáme se pozdravit Valašského krále, oblíbeného herce Bolka Polívku.
Ať už přijedeme do Vyškova vlakem nebo autobusem, budeme mít z hlavních nádraží na náměstí poměrně blízko. Vydáme se podél silnice, prokličkujeme velikou křižovatkou a ocitneme se v historickém jádru města. Dominantou je zámek, v němž sídlí Muzeum Vyškovska. Turisté se přijíždějí dozvědět něco o národopise a přírodě Vyškovska; někdo raději navštíví expozici vyškovské lidové keramiky nebo síň orientalisty Aloise Musila. Muzeum myslí i na milovníky historie, pro které instalovalo výstavy Z dějin Vyškovska a okolí 1850"1945, Vyškov a okolí ve středověku a Pravěk Vyškovska. Na místě dnešního zámku ze 17. století stával o dvě stě let dříve gotický hrad.
Jestliže cestujeme s dětmi, vydejme se menším zámeckým parkem k ranči s koňmi. Ještě pár kroků a ocitnete se před branami ZOO. Vyškovská zoologická zahrada není jen tak ledajaká. Kromě prohlídky domácích i exotických zvířat a posezení v altánku nabízí projížďku DINOexpresem, který nás zaveze k oblíbenému DINOparku, tedy pavilonu dinosaurů. Sice nejsou živí, ale rozhodně nám to tak bude připadat. Prohlídku pohyblivých modelů můžeme završit navštívením DINOkina a dětského hřiště. Snad nás ještě víc naláká informace, že to všechno je v ceně vstupenky.
Asi devět kilometrů od Vyškova se nachází město Ivanovice na Hané s renesančním zámkem. Ten není veřejnosti přístupný, pokračujme tedy po značené turistické trase do Rychtářova. Na první pohled zaujme lovecký barokní zámek, zvaný Trojerov. Budova pochází z 18. století a dnes je domovem tří rodin. Je jen na nás, zda budeme zkoušet klepat a doprošovat se domovní prohlídky. Ať tak jako tak, z Rychtářova pokračuje turistická trasa na kopec Hrádek, na němž stojí stejnojmenná zřícenina, mezi lidmi známá také jako Stagnov. Půjdeme-li po turistické značce dál k rozcestí Pod Hrádkem, máme na výběr, zda stočit náš výlet rovnou zpátky do Vyškova, nebo si výlet ještě o pár kilometrů prodloužit. Zacházka na Kuchlov se vyplatí. Tato zřícenina je opředena tajemstvím, nevíme ani, jak se původní hrad jmenoval. Dnešní pojmenování, odvozené od názvu lesní trati, dostal až v 16. století.
Že se nám nechce skončit výlety po Vyškovsku tak brzy a plánujeme několikadenní výlet nebo program na víkend" Pak se vadejme do Račic. V zalesněné okolí jsou mnohé turistické značené trasy, takže si výlet užijeme, i když zrovna nebude místní zámek otevřen. Renesanční zámek ze 16. století, přestavěný z husity pobořeného hradu ze století třináctého, je veřejnosti přístupný jen při zvláštních příležitostech. Jinak slouží jako vzdělávací a rekreační středisko.
Na výletě z Račic do Habrovan, jejichž dominantou je zámecká stavba, sloužící jako ústav sociální péče, si uděláme malou přestávku. Zastavíme se na farmě Bolka Polívky a kdoví, třeba budeme mít štěstí a samozvaného Valašského krále spatříme na vlastní oči. Pokud ne, jistě oceníme alespoň příjemné posezení v restauraci U klauna. Návštěvníkům, kteří se nemohou nabažit pohledem na krásné koně v ohradě a Drahanskou vrchovinu na obzoru, slouží hotel U krále. V měkounkých postelích tu přečkejme noc a vydejme se do Bučovic, poslední zastávky našeho výletu před návratem do Vyškova. Ti, co si trochu zajedou, ještě můžou po cestě vyfotit zříceninu Vildenberk blízko Viničných Šumic.
Bučovický zámek leží na trase Slavkov " Uherské Hradiště. Jde o renesanční budovu, která svůj vzhled narozdíl od ostatních zámků, které jsme v brněnském okolí navštívili, nezískala přestavbou. Dnešní podobu má už od konce 16. století a vděčí za ni architektovi Pietru Gabriovi. Pokud se sem vydáme s handicapovaným známým, nezoufejme. Do zámku je možnost bezbariérového přístupu. Jestli nás prohlídka Císařského pokoje, síně Pěti smyslů či Zaječího sálu dostatečně neuspokojí a budeme stále prahnout po cestování, zajeďte do nedalekých Nevojic. Zdejší pozůstatky někdejšího hradu jsou zarostlé křovím, část příkopu a náznak valu ale pořád vyniká. A navečer hurá domů plánovat další a další trasy a cíle výletů nebo programů na víkend s naším výletníkem.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře -

Reklama:

Reklama:

Vyškovsko - informace k místu

Vyškovsko - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

Velikonoční generálka na Ořechovce (24.3.2018-24.4.2018)

Velikonoční generálka na Ořechovce (24.3.2018-24.4.2018) 24.03.2018

Tradiční sousedské setkání, Pletení pomlázek, zdobení vajíček a příprava jarn...

Bydliště: panelové sídliště / Plány, realizace, bydlení 1945–1989 (25.1.2018-20.5.2018)

Bydliště: panelové sídliště / Plány, realizace, bydlení 1945–1989 (25.1.2018-20.5.2018) 25.01.2018

Panelová sídliště představují důležitý urbanistický, architektonický i histor...

ZOO Praha (31.12.2017-31.12.2018)

ZOO Praha (31.12.2017-31.12.2018) 31.12.2017

Pražská zoo patří k chovatelské špičce. Světově prosluly například chovy koní...

Výletník doporučuje

Nový Knín

Nový Knín

Město Nový Knín (307 m n. m.) leží na říčce Kocábě, sedm kilometrů východně od Dobříše a...
Autokemp Apollo u Lednice

Autokemp Apollo u Lednice

Autokemp Apollo leží na křižovatce turistických a cyklistických tras překrásné přírodě...
Regionální muzeum Mělník

Regionální muzeum Mělník

Mělník ">Regionální muzeum Mělník sídlí v budově bývalého kapucínského kláštera, původně...