Partner portálu

Reklama

Diskusní fórum

phe ve xay ra du ngan cam phat nang

trước khi giải ra mắt, FIFA cũng như nước...
15.07.18 (haigiacmo123)

Docela šok - prý hodně škodlivé houby...

this is good to see i love this forum even...
14.07.18 (psncore123)

Docela šok - prý hodně škodlivé houby...

Excellent! I am going to make it a try....
14.07.18 (mail order marijuana)

Diskutuj zde

Reklama

Reklama

Brno a Brněnská přehrada

Brno a okolí

/images/vylet/spilberk-a5f.jpg "Oskar na nebi, hurá šalinou do štatlu!" řekli by Brňáci. My se správně česky zaradujeme, že vyšlo slunce a vydáme se tramvají do města. Brno je se svými 230 km2 a 384 000 obyvateli druhé největší město České republiky. Nachází se na soutoku Svratky a Svitavy a turistům má jistě co nabídnout. Pokud někdo přemýšlí, kdy se na jižní Moravu vydat, dovolujeme si vám doporučit červen. Ve škole už se tolik nepracuje, tak s sebou můžete vzít i drahé ratolesti, navíc není takové vedro jako v parných dnech prázdnin. A hlavně " v Brně probíhá každoročně mezinárodní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis, kdy se sem sjíždějí turisté z mnoha zemí.
Ať už se do Brna vydáme vlakem, autobusem nebo autem, doporučujeme začít prohlídku poblíž hlavního vlakového nádraží na dolním konci ulice Masarykova. Většina památek je odsud poměrně dobře dostupná pěšky a pokud bychom si přece jen nevěděli rady, v informačním centru na ulici Nádražní nám jistě poradí.
Prohlídku Brna započneme na vrchu Petrov, častém cíli turistů i domácích, kteří hledají po náročném dni odpočinek. Kopec, dříve zvaný Puhlík, pokrývají volně přístupné Denisovy sady a park Studánka. Odpočinku-chtivým návštěvníkům je k dispozici několik laviček, vkusně zasazených mezi hradební zdi, trávníky a ovocné i okrasné stromy. Na návrší se tyčí novogotický chrám sv. Petra a Pavla. V 11. a 12. století zde zřejmě stával hrad s kaplí, který později nahradila románská bazilika, ve 13. století přestavěná na gotický chrám. Ten byl několikrát upraven, aby se stal roku 1777 sídlem brněnského biskupství.
Z Petrova se nám naskytne neobyčejný pohled na Brno, mimo jiné si jistě všimneme hradu Špilberk. Ten je patrně nejvýznamnější turistickou památkou města, pojďme ho tedy navštívit! Z původního gotického vzhledu hradu se zachoval jen pozůstatek klenby a patrový portálek; to, že dnes Špilberk vyhlíží "goticky", má na svědomí rekonstrukce z let 1995"2000. Jako rezidence šlechticů se stavba moc neosvědčila, slávu přinesly až války, které hradu darovaly pověst nedobytné pevnosti. Jak z husitských válek, tak z války třicetileté se vypráví mnoho pověstí, vztahujících se k tajným podzemním chodbám a tajemné auře, která Špilberk a s ním celé Brno chránila. V 18. století sloužila stavba jako vězení, které se po světě nechvalně proslavilo jako "nejtvrdší žalář monarchie" a "žalář národů". To proto, že zde byli kromě našich politických vězňů také uherští jakobíni a polští revolucionáři. Špatnou pověst hradu přinesla kniha Mé žaláře od básníka Silvia Pellica. Tento Ital strávil mezi zdmi špilberského žaláře osm let kvůli propagaci sjednocení, svobody a nezávislosti. První polovina 20. století nepřinesla Špilberku pověst o nic optimističtější. Věznice byla obnovena za obou světových válek. V roce 1960 na hradě zakotvilo Muzeum města Brna, o dva roky později byl prohlášen národní kulturní památkou. Davy turistů si mimo expozice přijíždějí prohlédnout také kasematy.
Po prohlídce Špilberku se můžeme osvěžit v nějaké příjemné restauraci či kavárně nebo zajít na Zelný trh a koupit si čerstvé ovoce. Dominantou náměstí je kašna Parnas ze 17. století. Milovníci kultury nechť procházkou pokračují ke Kapucínskému klášteru s kryptou, kde je k vidění několik mumifikovaných těl, mimo jiné to známého barona Trencka. Nebo se raději podíváme na Líšeňský zámek či Letohrádek Mitrovských" K posezení láká Zemanova kavárna, dílo architekta Bohuslava Fuchse. Pokud si potrpíme na moderní architekturu, pak se vydejme k vile Tugendhat, jež se právem objevila na seznamu světového dědictví UNESCO. Jde o funkcionalistickou budovu z roku 1928, která je spravována Muzeem města Brna. To se snaží o citlivou rekonstrukci; jak se mu to daří, posuďme sami. Navečer můžeme navštívit některé z tradičních divadel " Mahenovo nebo Janáčkovo, a pokud budete mít chuť na avantgardu, vraťte se na Zelný trh do divadla Husa na provázku.
V Brně se nachází několik muzeí, za návštěvu stojí již zmiňovaný Špilberk a vila Tugendhat, dále Pavilon Anthropos, Muzeum romské kultury nebo třeba Mendelianum. Technická herna a Ulička řemesel v Technickém muzeu zaujmou především dětské návštěvníky. Navštívit můžeme některou z mnoha výstav na Brněnských veletrzích a výstavách. A pokud ne, vydejte se do ZOO. Obrovská zahrada nadchne nejen děti, ale i rodiče. Shlédnout můžeme krmení šimpanzů, lachtanů, ledních medvědů nebo kajmanů.
Brno je město kultury a památek. Avšak vydáme-li se do okolí " a stačí skutečně blizoučko " budeme překvapeni malebnou přírodou. V blízkosti města se rozprostírá mnoho chráněných území. Zajímavý výlet můžeme podniknout z Líšně. Jedná se o městskou část na severovýchodě, jejíž novější část se sice nemůže chlubit ničím krásnějším, než řadami panelových domů, ale stačí dojít, co by kamenem dohodil za sídliště, a situace se změní. Les Velká Klajdovka navazuje na Těsnohlídkovo údolí nedaleko Bílovic nad Svitavou a Mariánské údolí. Region je protkán turisticky značenými trasami i mnoha dalšími cestičkami a stezkami, vedoucími k zajímavým cílům. Pěkný výhled je ze Šumbery nebo Velkého Horneku, palouk konikleců můžme obdivovat na Hádecké planince.
Pokud milujeme léto a vodní radovánky, vydejme se spíš než na Brněnskou přehradu do již zmiňovaného Mariánského údolí, kde se v krásné přírodě nacházejí tři velké nádrže. Brněnská přehrada je plná sinic, což jí ovšem nebere na poutavosti. Vodní nádrž, budovaná v letech 1936"1940, je jedním z nejatraktivnějších cílů v blízkosti Brna. Její okolí protíná řada značených i neznačených turistických cest, stezek a mnohé cyklotrasy. Přitažlivost je podtržena možností přepravy po hladině, kterou zajišťuje parník, pravidelně jezdící na trase Brno"Veverská Bitýška od dubna do října.
Jen kousek odtud leží hrad Veveří, vklíněn mezi krásné lesy, které kdysi lákaly českou šlechtu k lovům a odpočinku. Veveří je jedním z nejrozsáhlejších hradních areálů na Moravě, bohužel ne v nejlepším stavu. Původní románský hrad ze 13. století byl několikrát přestavěn, aby se v roce 1925 stal majetkem státu. Za druhé světové války sloužil jako vojenský objekt, obývaný německou armádou, což mu pochopitelně neprospělo. Škody, které utrpěl především na konci války, byly zažehnány; ne však nadlouho. V padesátých letech sloužil hrad Veveří jako lesnické učiliště, později stavba patřila Vysokému učení technickému. Teprve v roce 1999 byl objekt předán Památkovému ústavu v Brně, ten dnes pracuje na jeho rekonstrukci. Pokud si na Veveří uděláme výlet, nebudeme zklamáni. Právě naopak! Porovnávání opravených a neopravených částí má vskutku něco do sebe.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře -

Reklama:

Reklama:

Brno a Brněnská přehrada - informace k místu

Brno a Brněnská přehrada - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

Plané kvítí v kuchyni – Cyklus kulinářských workshopů (16.7.2018-16.7.2018)

Plané kvítí v kuchyni – Cyklus kulinářských workshopů (16.7.2018-16.7.2018) 16.07.2018

Čtyři celodenní workshopy vás provedou vegetační sezonou z pohledu konzu...

Igráček provází interaktivní vzdělávací výstavu (5.5.2018-31.8.2018)

Igráček provází interaktivní vzdělávací výstavu (5.5.2018-31.8.2018) 05.05.2018

12 interaktivních panelů společně s Igráčkem provedou světem fauny, flóry, uz...

Výlety za památkami první republiky. Poznejte 1. republiku a vyhrajte (19.5.2018-30.9.2018)

Výlety za památkami první republiky. Poznejte 1. republiku a vyhrajte (19.5.2018-30.9.2018) 19.05.2018

Světoznámý český architekt Adolf Loos předběhl svými návrhy dobu. V Plzn...

Výletník doporučuje

Potštejn

Potštejn

Zámek se nachází v centru obce Potštejn a právem je nazýván barokní perlou Východočeského...
Zámek Radim

Zámek Radim

Radimský zámek byl vytvořen částečně přestavbou původní gotické vodní tvrze pocházející ze...