Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Jaroměřice nad Rokytnou a okolí

Vysočina - Třebíčsko

/images/vylet/jaromerice_nad_rokytnou_-c72.jpg

Jaroměřice nad Rokytnou

Jaroměřice byly dle pověsti založeny roku 1131 na místě, kde byl skolen jelen, který se také dostal do městského znaku. Teprve až v sedmnáctém století byly Jaroměřice povýšeny na město. Jaroměřice se také staly posledním útočištěm světově proslulého symbolisty Otokara Březiny (1868-1929), který zde působil jako ředitel měšťanské školy. Proto se také ve městě nachází bývalý Březinův byt, ve kterém můžeme navštívit menší muzeum. Na místním hřbitově se nachází Březinův hrob s jedinečným náhrobkem, jehož autorem je slavný sochař a Březinův přítel František Bílek. Sousoší „Tvůrce a jeho sestra bolest“ pochází z r. 1932. Kostel sv. Markéty se nachází v bezprostřední blízkosti zdejšího zámku a je také architektonicky se zámkem sladěn. Jedná se o centrální stavbu z první poloviny 18. století. Hlavní loď je zaklenuta mohutnou kopulí, vyzdobenou freskou od velkomeziříčského malíře K. F. Töppera.
Muzeum Otokara Březiny, věnované velkému českému básníkovi je připomínkou období let 1901–1929, kdy Otokar Březina žil v Jaroměřicích a působil zde zároveň jako učitel. V muzeu jsou Březinovy soukromé pokoje, je zde zřízena knihovna, soustřeďující veškerá básníkova díla, a další březinovské materiály.

Zámek Jaroměřice nad Rokytnou

Dominantou města je však barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou, který spolu s kostelem svaté Kateřiny a rozsáhlou zámeckou zahradou tvoří jeden z největších zámeckých komplexů v Evropě. Zámek patří mezi největší a nejmonumentálnější zámky v Evropě. Je postaven ve stejnojmeném městě a lemujího nádherné a veliké zahrady. Zámku předcházela středověká tvrz a po té zámek renesanční, který byl na počátku 18. století přestavěn na zámek barokní. Současně se zámkem vznikala zámecká zahrada francouzského typu.

Na kole kolem Jaroměřic nad Rokytnou

Vyjíždíme z půvabného městečka Jaroměřice nad Rokytnou z náměstí po žluté značce směr „Příštpo“ 5 km. Po 2,5 km se za rozcestím Královec napojíme na silnici č. 361 a podél řeky dojedeme do vesničky Příštpo. Odtud pokračujeme stále po silnici směr „Rozkoš“, která vede přes most nad Rokytnou a stoupáme až do Příštpockého lesa. Cestou lesem podél hranice Přírodního parku Rokytná míjíme nepatrné křižovatky s lesáckými cestami (nazvané První, Druhá a Třetí alej) a až na čtvrté křižovatce (Čtvrtá alej) s již zpevněnou lesáckou cestou odbočíme vpravo.
Sjíždíme hlouběji do lesa a po 1,5 km se k nám připojí zprava modrá značka. Jedeme dále podél oploceného Rozkošského lesa a poblíž hájovny – Kyničky se na chvilku připojíme k silnici, ze které asi po 100 m odbočíme vlevo na lesáckou cestu. Mírným terénním sjezdem dojedeme ke křižovatce s další lesáckou cestou, kde po pravé straně uvidíme rozcestí Lišný rybník. Je zde roubené odpočívadlo a dovíme se zde, že nás čeká k zřícenině Bukovina ještě 2,5 km po modré značce.
Jemně zvlněným terénem jedeme střídavě přes různé lesácké cesty až po hustou trávou zarostlé cestě k rozcestí Bukovina – zříc. (401 m). Z původního hradu pocházejícího z 2. pol. 13. stol. zbyly dnes v hustě zarostlém lese hluboké příkopy po obou stranách a nepatrné zbytky zdiva, palácové věže a opevnění. Hrad byl pobořený pravděpodobně za českouherských válek, protože již od r. 1481 je uváděn jako pustý. Zřícenina je v dost nepřístupném terénu, takže se vracíme necelý 1 km stejnou cestou ke křižovatce s lesáckou silnicí, kde odbočíme vpravo a klesáme a projedeme přes údolí Nedveky. Za řekou krátce ostře stoupáme, až se dostaneme nad údolí. Pak postupně klesáme a cestou míjíme dvě křižovatky s lesáckými cestami a na třetí odbočíme vlevo na žlutou značku směr „Střelice“ 2 km. Projedeme přes Černý les až na silnici s výhledem na zámek a kostel v Jevišovicích.
Z obce Střelice převážně ostře stoupáme 1 km vpravo po silnici ke kostelu sv. Josefa na nejvyšší místo v Jevišovicích. Od kostela se můžeme podívat přes dvě malebná náměstíčka k zámku, přestavěného z původně gotického hradu (uvnitř je depozitář Moravského muzea s expozicemi historického vývoje Jevišovic, lidového nábytku a klávesových hudebních nástrojů). Na nádvoří zámku se můžeme občerstvit v restauraci a vinárně U suchého čerta. Na jihovýchodní straně městečka je Nový zámek vzniklý romantickou přestavbou barokního letohrádku s parkem, v němž je cyklus mytologických soch.
Zpět ze Střelic jedeme po silnici č. 361 kopcovitým terénem celkem 4 km do Rozkoše. Vesničku projedeme rovně, u kapličky přejedeme hlavní silnici a ze silnice č. 361 odbočíme kousek před koncem obce vpravo na polní cestu. Jedeme mezi poli k lesu, kde se napojíme na žlutou značku a klesáme přes řeku Rokytnou k rozcestí Pulkovský mlýn.
Kousek za rozcestím odbočíme ze žluté vpravo a stoupáme v terénu kolem osamocené chaty do vesničky Pulkov. Z Pulkova již po silnici dojedeme po 2 km do další vesničky - Biskupice, kde za kostelem sv. Martina odbočíme vlevo na zelenou zn. směr „Hrotovice – bus“ 12,5 km. Členitým terénem střídavě mezi poli a lesem a přes silnici mezi Litovany a Radkovicemi dorazíme k Stinskému rybníku. Zde na křižovatce lesáckých cest zelená odbočí vpravo kolem rybníka a my s ní převážně stoupáme přes Veliký les 5 km do Hrotovic.
V Hrotovicích nejprve projíždíme kolem kostela sv. Vavřince, až se dostaneme na náměstí. V čele náměstí stojí nově zrenovovaný zámek - dnes městský úřad. Z náměstí sjíždíme dolů a odbočíme vlevo podle silničního ukazatele směr „Dalešice“ 2 km. V Dalešicích se můžeme podívat k nepřístupnému baroknímu zámku s kostelem sv. Petra a Pavla a na známý Dalešický pivovar, kde se natáčel film Postřižiny.
Po prohlídce Dalešic pojedeme po silnici č. 351 do obce Valeč, kde u kostela Povýšení sv. Kříže s gotickou věží odbočíme k hřbitovu a za ním již pojedeme po polní cestě do Dolních Vilémovic. Mírně se vlnícím terénem mezi poli a v závěru též lesem přijedeme po 4 km do Dolních Vilémovic. Zde se vydáme po silnici č. 401 a pojedeme přes vesničky Lipník a Boňov zpět do Jaroměřice nad Rokytnou. Celý asi 10 km dlouhý úsek po silnici č. 401 převážně klesáme s výjimkou téměř 2 km dlouhého stoupání za Lipníkem.

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře

Reklama:

Reklama:

Jaroměřice nad Rokytnou a okolí - informace k místu

Jaroměřice nad Rokytnou a okolí - služby v okolí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů je muzeum specializované na betlémy v Třebechovicích pod...
Potštejn

Potštejn

Zámek se nachází v centru obce Potštejn a právem je nazýván barokní perlou Východočeského...
Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

V nenápadném Úvalně na Bruntálsku se nachází nečekaná atrakce proděti i dospělé -...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.