Nové Město Pražské

 

Reklama

Nové Město Pražské bylo oficiálně založeno Karlem IV. dne 8. 3. 1348. Před jeho založením zde existovala celá řada osad, jejichž názvy se zachovaly v místních pojmenováních (např. osady Poříčí, Zderaz, Podskalí, Rybníček atd.). Nové Město těsně přiléhalo ke Starému Městu, hranice vedla v trase dnešních ulic Revoluční, nám. Republiky, Na příkopě a Národní. Z druhé strany vedly hradby od Vltavy v místech dnešní magistrály, kolem dnešního Václavského náměstí až na Karlov, kde se stáčely kolem dnešního parku Folimanka dolů do Nuslí k Botiči (v těchto místech jsou zbytky hradeb dochované dodnes). Do opevnění Nového Města byl zahrnut i Vyšehrad.

Město se dělilo na dvě části: dolní část s hlavním kostelem sv. Jindřicha a Kunhuty (v dnešní Jindřišské ulici) a horní část s hlavním kostelem sv. Štěpána (v dnešní Štěpánské ulici). Bylo předem přesně naprojektováno, jeho ulice jsou tedy většinou rovné a na sebe kolmé (na rozdíl od křivolakých uliček Starého Města, které vznikalo postupně a živelně). Pro účely trhů zde byla vybudována tři hlavní náměstí: Koňský trh (dnešní Václavské náměstí), Dobytčí trh (dnešní Karlovo náměstí) a Senný trh (dnešní Senovážné náměstí).

Zajímavostí je pětice kostelů, které Karel IV. nechal postavit symbolicky do kříže: uprostřed stojí kostel sv. Apolináře a na ramenech kříže: chrám Nanebevzetí Panny Marie a Karla Velikého na Karlově, kostel sv. Kateřiny (dnes ho najdeme v zahradě psychiatrické léčebny), dále kostel Zvěstování Panny Marie Na Slupi a kostel kláštera Na Slovanech (zvaný též Emauzy).

Po rozšíření Prahy Karlem IV. měřily hradby celkem 19 km a Praha tak byla v té době největším městem Evropy.

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama

Další zajímavá místa v okolí

Reklama