Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Zámek Radim

Střední Čechy

Zámek Radim

Radim 1, Radim u Kolína, 28103

tel.: +420 603 833 981
http://zamek-radim.cz/

Zámek Radim

Radimský zámek byl vytvořen částečně přestavbou původní gotické vodní tvrze pocházející ze 14. století a částečně novou výstavbou. Základní stavba byla dokončena Karlem Zárubou z Hustířan roku 1610.

Historie

Během bouřlivého vývoje v 17. století a i v 18. století se na panství v Radimi vystřídala celá řada majitelů. Sídlili zde Zárubové, Šternberkové, ve 30. letech 17. století se panství dostalo do správy Albrechta z Valdštejna. Koncem března 1634, měsíc po vrždě Albrechta z Valdštejna, panství koupil císařský rada hrabě Berchtold z Uherčic. Od Berchtoldů Radim koupili Gräfenburgové. Ti v 80. letech 17. století panství prodali Gallasům. Roku 1702 zámek koupil nově povýšený rytíř Jan František Brahier. Původním povoláním to byl pražský poštmistr a jeden z prvních vydavatelů novin v Čechách. V dědickém řízení po manželech Brahierových ve 20. letech 18. století panství získal generál Leopold hrabě Šlik, ten však brzy zemřel a majetek zdědil jeho syn František Jindřich. Za jeho správy zámek dopadl neslavně – dostal se až do soudní dražby.

Dražba proběhla roku 1750 a v ní Radim koupila Augusta hraběnka Kinská, která si zdejší zámek zvolila za své sídlo. Život v Radimi pro ni plynul celkem spokojeně, byl vyrušen jen dvěma nepříjemnostmi. První z nich byla bitva u Kolína v roce 1757. Bojiště bylo tehdy nedaleko a radimský zámek dokonce sloužil jako místo, kde byli verbováni rakouští dragouni - slavní holobrádci.
Druhou nepříjemností byla selská bouře z roku 1757. Tehdy se vzbouřili sedláci z okolí proti zámeckému správci, který byl údajně velice krutý, a proto jej vzbouřenci chtěli zabít. Úředník se tehdy zachránil útěkem a na staré hraběnce Kinské bylo, aby rozjitřený dav uklidnila. Částečně se jí to povedlo, zámek byl ušetřen, avšak hněv vzbouřenců dopadl na panského hajného.

Po smrti Augusty Kinské v roce 1783 dědicové prodali radimské panství Liechtensteinům. Ti radimské panství vlastnili a spravovali celých 140 let, až do roku 1923. Během Liechtensteinského vlastnictví byl zámek upraven na správní centrum radimského panství a šlechta v něm již trvale nesídlila.

Roku 1923, po první pozemkové reformě, zámek s přilehlými statky koupila statkářská rodina Bukovských. Bukovští na zámku bydleli až do roku 1950, kdy došlo k jeho zestátnění, po kterém byl upraven na nájemní byty a sídlo místního národního výboru. K těmto účelům zámek sloužil až do 90. let, té době byl vrácen původním majitelům – dědicům pana Bukovského.

V roce 2005 byl zámek restituenty prodán a jeho zatím posledními majiteli se stala rodina Dotlačilových. Stavba sama je do značné míry zachovalá ve své původní renesanční podobě. Asi největším unikátem jsou původní dřevěné záklopové stropy, zdobené malbou. Pro jejich dochování bylo nejdůležitější, že byl zámek ušetřen během třicetileté války. Navíc hlavní východní křídlo zámku nevyhořelo ani nikdy potom, tudíž se vedle záklopových stropů dochoval i původní střešní krov.
Zachovalost je vidět i na jiných detailech, například na původní renesanční toaletě. Většina místností je svými interiéry zasazena do 17. století. Prohlédnout si tedy můžete jídelnu s credenzami a skládacími křesly; pánskou i dámskou ložnici s typickým vybavením té doby, včetně postelí s nebesy.
Dominantou interiérů jsou pak reprezentační sály, zvláštní svým architektonickým řešením. Kromě renesančních místností nabízí radimský zámek i několik pokojů zařízených moderněji. Nejvíce mezi nimi vyniká kancelář panského lesního správce a domácí kaple, obě místnosti zařízené do poloviny 19. století.

Vedle „historicky seriózní“ prohlídky nabízí radimský zámek i prohlídku odlehčenou, pohádkově zaměřenou, určenou pro dětské návštěvníky. Ti si zde poslechnou krátkou pohádku, vyzkouší historické kostýmy, zbraně, navštíví tajemnou místnost, ložnici princezny a nakonec si i trochu zasoutěží.

Nedílnou součástí každého zámku byl samozřejmě i park, jedno z míst oddychu a reprezentace zámeckých majitelů. Původní zámecký park francouzského stylu se dodnes nedochoval. Ve dvacátých letech byl přesázen na anglický a při této úpravě bylo založeno vcelku ojedinělé arboretum – park se pyšní sekvojovcem obrovským, tureckou lískou, jinanem dvoulaločným a dalšími.

Ubytování

Zámek nabízí ve svém areálu i možnost stylového ubytování. Pro ty z Vás, kteří touží vyzkoušet si ten pravý život na zámku, je připravena komnata přímo na zámku. Její součástí je originál postele s nebesy, místnost sama je vybavena dobovým nábytkem. Komnata je vhodná také jako novomanželské apartmá.

Svatby

Pořádání svateb na zámku mělo kdysi velkou tradici a po jeho znovuotevření veřejnosti na ní s úspěchem navazujeme. Obřad probíhá v hlavním sále, který je nejkrásnější a nejreprezentativnější místností zámku. Sál zdobí především malovaný trámový strop dochovaný ve své původní podobě z let 1607 -10. Netradičním místem pro obřad může být i zámecký park v anglickém stylu.

Obec Radim

Obec Radim se nachází v turistické oblasti Podlipansko, která se rozprostírá v oblasti mezi městy Poděbrady, Kolín, Zásmuky, Kostelec nad Černými lesy a Českým Brodem. Jak již sám název napovídá, nedaleko se nachází obec Lipany s připomínkou husitských válek. V okolí se nachází množství turisticky i historicky zajímavých lokalit, z nichž připomeneme alespoň historické město Kouřim, Český Brod a další.

Rovinatý region je protkán množstvím cyklostezek a turistických tras, které Vás provedou nečekanou krásou této krajiny. Pro bližší prozkoumání a naplánování tras doporučujeme navštívit internetové stránky Podlipanska. Zámek Radim je i infomístem pro cyklisty Cyklistévítáni. Věříme, že návštěva našeho regionu a jeho památek Vás příjemně překvapí a okouzlí, tak jako kdysi nás.

Otevírací doba

leden – červen 2018: soboty + neděle (a svátky) 10:00 – 16:00 hod.

Možnost prohlídek pro větší skupiny po předchozí domluvě i v jiných dnech. Sledujte také kalendář našich akcí, připravujeme např. od jara noční prohlídky, rytířský turnaj  (23.+24.6.) a v létě sraz veteránů.

Zámek Radim

adresa: Zámek Radim, Radim 1, 281 03, okres Kolín
telefon: +420 603 833 981
e-mail: info@zamek-radim.cz

zamek-radim.cz

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře -

Neberte nám tábořiště

Václav Burle - 28.08.2009 - 13:54

Když projíždíte republikou, tak nemůžete nevidět všude ten obrovský bordel, čti zmatek....

Nezapomenutelný zážitek

Karel G. - 25.08.2009 - 22:19

Dobrý den všem přátelům historie a kvalitní kultury. Dnes slaví svátek Radim, a proto si dovoluji...

Hezký zámeček

Veronika - 16.08.2009 - 11:34

Pán komentující zámek v Radimi zřejmě nezvládá tak úplně počty - místností jsme navštívili...

Ruina

Pavel - 14.08.2009 - 08:42

Zámek je zvenčí skutečná zřícenina a za prohlídku 5ti místností platit 95 Kč? Nenechte se...

Pension Pod věží

Pension Pod věží

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

penzion Humbuk

penzion Humbuk

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Fitness & Wellness JBI

Fitness & Wellness JBI

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Přerov nad Labem-skanzen

Přerov nad Labem-skanzen

V interiérech a při národopisných výstavách je předváděn...

Přerov nad Labem

Přerov nad Labem

Přerov nad Labem, na jehož území, na tzv. Bílé Hůrce bylo...

Loučeň

Loučeň

Na místě zchátralé středověké tvrze začal v letech 1704 –...

Reklama

Reklama:

Zámek Radim - informace k místu

Zámek Radim - služby v okolí

Turistická mapa ČR -

Čekejte prosím, nahrávám data
Načítám

Reklama

Kalendář akcí

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze  (18.1.2019-18.1.2019)

Papilonia – unikátní motýlí dům v Praze (18.1.2019-18.1.2019) 18.01.2019

Pozorovat zde budete motýly s rozpětím křídel až 20 cm – a to z be...

Zoo si užijte i v zimě! (1.12.2018-28.2.2019)

Zoo si užijte i v zimě! (1.12.2018-28.2.2019) 01.12.2018

 „Zvířata u nás nespí tvrdým zimním spánkem, ba právě naopak! V akc...

ZOO Praha (31.12.2018-31.12.2019)

ZOO Praha (31.12.2018-31.12.2019) 31.12.2018

Pražská zoo patří k chovatelské špičce. Světově prosluly například chovy koní...

Výletník doporučuje

Frenštát pod Radhoštěm

Frenštát pod Radhoštěm

Ve Frenštátě pod Radhoštěm může strávit dovolenou či víkend každý. Ať rodina s dětmi,...

Doporučujeme: