Zákupy

icon/location.png Borská 1, 471 23 Zákupy, Zobrazit na mapě
icon/phone.png +420 487 857 278

Státní zámek Zákupy, obklopený anglickým parkem a francouzskou zahradou, nabízí svým návštěvníkům prohlídku více jak dvaceti přepychově vyzdobených a luxusně zařízených místností. Rozlehlý zámek sloužil ve druhé polovině 19. století jako letní rezidence bývalého rakouského císaře Ferdinanda I. Při prohlídce lze spatřit nejen apartmá císaře, ale i jídelnu či kapli, v níž se r. 1900 oženil následník rakouského trůnu František Ferdinand d´Este s hraběnkou Žofií Chotkovou. Všechny interiéry mají luxusní zařízení a jsou vyzdobeny nástropními malbami od Josefa Navrátila. Raritou je zachovaný osobní výtah z roku 1870. V zámeckém příkopu je chován medvěd brtník. K zámku přiléhá francouzská zahrada s geometricky sestříhanými keři a přírodně-krajinářský park. V roce 2016 byly zpřístupněny hostinské pokoje Františka Josefa I., jeho syna korunního prince Rudolfa a také pokoj velebného pána.

Pro návštěvníky je připravena nová pokladna a zázemí pro návštěvníky. Fotografování v objektu je možné bez stativu a blesku, jen pro osobní potřebu a pouze ve vybraných prostorách.

Prohlídkové trasy

I. ZÁMEK ZA CÍSAŘE FERDINANDA I. – Trasa zahrnuje také aktuálně obnovené třípokojové hostinské apartmá se salonem, ložnicí a ranním pokojem, kde si připomeneme osobnost Napoleonova syna Orlíka, který byl krátkou dobu také majitelem Zákup a honosil se titulem vévody zákupského. Dále prohlídka povede do  samotného bytu císařova nejvyššího hofmistra Karla hraběte Bombellese (pokoj a přijímací salon), císařské jídelny, apartmá císaře Ferdinanda Dobrotivého (hudební kabinet, biliárový sál, oblékárna, salon), ložnice císařského páru a apartmá císařovny Marie Anny Karoliny Savojské (oblékárna, pracovna, pokoj komorné, dvojice salonů). Prohlídka prochází interiéry části západního křídla, jižním a východním křídlem zámku. Asi – 50 min.

II. ZÁMEK ZA CÍSAŘE FRANTIŠKA JOSEFA I. – Trasa zahrnuje císařovnino schodiště, apartmá císařovny-matky Karoliny Augusty Bavorské (salon, pracovna, ložnice) a dále čtyři zcela nově zpřístupněné pokoje k připomenutí pobytů dalších členů panovnické rodiny Habsburků (ložnici císaře Františka Josefa I., pracovnu císaře Františka Josefa I., salon korunní princezny Štěpánky Belgické, lovecký pokoj korunního prince Rudolfa). Salon arcivévodkyně Marie Terezy z Braganzy.   Následuje rytinkový kabinet ze zámku Doksy, zachráněný před zničením přesunem do Zákup v 60. letech 20. století, a nově zpřístupněný pokoj velebného pána. Trasu završí návštěva kaple sv. Františka z Assisi, kde si 1. července 1900 řekli své ano arcivévoda František Ferdinand d´Este s hraběnkou Žofií Chotkovou. Prohlídka prochází interiéry severního křídla, většinou západního křídla a kaplí v přízemí. Asi – 50 min.

III. DĚTSKÁ TRASA – Okruh tvoří čtyři místnosti (pokoj malé princezny, pokoj malého prince, kuchyně a prádelna) zařízené tak, aby připomínaly bydlení zámeckých dětí na zámku. Vystaveny jsou nejenom historický nábytek, obrazy a porcelán, ale i hračky z 19. a 20. století (především panenky a také autíčka). Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu. Asi – 15 min.

IV. POHÁDKOVÉ SKLEPENÍ – Malé sklepení pod severním křídlem nabízí výstavu princezen ze známých pohádek. V několika zastaveních se děti setkají s princeznou Ladou, Sněhurkou, Šípkovou Růženkou, Popelkou, Zlatovláskou či Princeznou na hrášku. Nebude chybět ani drak nebo věrní Popelčini holoubci. Součástí sklepení je také barokní ledárna, nad níž se nachází zámecká kuchyně, přístupná volně k náhledu z nádvoří zámku. Vhodné pro rodiny s dětmi, bez výkladu. Asi – 15 min.

CELÝM ZÁMKEM – Trasy Zámek za císaře Ferdinanda I. a Zámek za císaře Františka Josefa I. za zvýhodněné vstupné. Reprezentační, soukromé a hostinské pokoje s krátkou přestávkou mezi oběma prohlídkami. Asi – 100 min.

PROHLÍDKA S PRINCEZNOU – Princezna dává dětem hádanky, děti hledají plyšové medvídky ukryté v komnatách. Prohlídka uzpůsobaná dětem. Probíhá pouze v červnu a červenci.

Informace pro hendikepované naleznete zde.

Více informací o prohlídkových okruzích naleznete zde.

Vstupné

Natáčené filmy (výběr)

Krvavý román

Tip pro rodiny s dětmi

Červen – soboty:  „Naučná stezka města Zákupy“
Dětská trasa s autíčky, panenkami, dále Pohádkové princezny ve sklepení
O hlavních prázdninách prohlídky s princeznou
Na druhém nádvoří je nově otevřeno občerstvení s posezením v arkádách, pod zámkem penzion/restaurace s výtečnou kuchyní

Svatební obřady

Pro občana s trvalým pobytem v územním obvodu města Zákupy (Božíkov, Brenná, Veselí, Lasvice, Šidlov, Kamenice, Bohatice, Velenice) činí nájemné: 3 300 Kč.
Pro občana s trvalým pobytem mimo územní obvod města Zákupy činí nájemné: 5 300 Kč.
Více informací naleznete zde.

Návštěvní doba

duben, říjen: soboty, neděle, svátky: 10.00 – 15.00 hod.
květen – září: úterý – neděle: 9.00 – 16.00 hod.
– parkování 200 m od zámku, nejbližší železniční stanice Zákupy 1 km.)
– začátek poslední prohlídky je shodný s koncem otevírací doby
– fotografování během prohlídek není dovoleno

Foto: Archiv NPÚ ÚPS na Sychrově

Státní zámek Zákupy

adresa: Státní zámek Zákupy,  Borská 1, 471 23  Zákupy

telefon: +420 487 857 278
e-mail: [email protected]
majitel: ČR
správce: NPÚ, ÚPS na Sychrově
www.zamek-zakupy.cz

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Punkevní jeskyně

Icon 28.02.2021

Otevírací doba pondělí úterý-pátek sobota-neděle leden zavřeno 8:40 – 14:00 8:40 ...

Celý článek

Mladečské jeskyně

Icon 28.02.2021

Otevírací doba   pondělí úterý-pátek sobota-neděle leden po dohodě po dohodě zavřeno ...

Celý článek

Hrad Bítov

Icon 28.02.2021

Otevírací doba: duben, říjen 09.00 – 16.00 hodin Provádí se jen o sobotách, nedělích...

Celý článek

Točník

Icon 28.02.2021

Točník spolu se starším hradem Žebrákem tvoří ojediněle dochované souhradí. Starší hrad Že...

Celý článek

Jeskyně Balcarka

Icon 28.02.2021

Otevírací doba   pondělí úterý-pátek sobota-neděle leden zavřeno zavřeno zavřeno únor...

Celý článek

Bozkovské dolomitové jeskyně

Icon 28.02.2021

Otevírací doba pondělí úterý-pátek sobota-neděle leden zavřeno 9:00 – 15:00 zavřeno ...

Celý článek