Regionální muzeum v Teplicích – největší muzeum v Ústeckém kraji

Regionální muzeum v Teplicích

icon/location.png Zámecké náměstí 517/14, 415 01 Teplice, Zobrazit na mapě
icon/phone.png +420 412 359 000, +420 778 476 089
icon/email.png info@muzeum-teplice.cz

Regionální muzeum v Teplicích (RMT) je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje, která se specializuje na archeologii, historii a přírodu severozápadních Čech.

Reklama

Značnou pozornost věnuje dokumentaci sklářství, keramiky a lázeňství a správě vzácných knižních sbírek.

Muzeum sídlí v budově zámku, který se nachází v nejstarší části lázeňského města Teplice, obklopený rozsáhlou zahradou, na místě, kde ve 2. polovině 12. století založila královna Judita klášter benediktinek. Uvnitř zámeckých budov jsou dochovány původní interiéry jako např. renesanční sál s malovaným kazetovým stropem, rokokový sál s bohatou štukovou výzdobou či pokoje s dobovým zařízením.

Návštěvníci si mohou prohlédnout muzejní expozice zaměřené na archeologii, geologii, zoologii, historii, lázeňství, numismatiku a výtvarné i užité umění. Do návštěvnického okruhu je zahrnuto i vnitřní nádvoří zámku s vyznačeným půdorysem klášterní basiliky a moderní expozicí „Po stopách zaniklého kláštera v Teplicích“, která je umístěna v tzv. románském křídle zámku. Součástí tohoto prohlídkového okruhu je, kromě umělé jeskyně – grotty ze 17. století a malovaného sálu, i románská krypta s výjimečně zachovalým interiérem, jímž se řadí mezi nejvýznamnější památky románské doby v Čechách.

Vedle stálých expozic můžete v teplickém muzeu celoročně navštívit i řadu zajímavých výstav.

 

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama