Městské muzeum Veselí nad Moravou

Městské muzeum Veselí nad Moravou

icon/location.png Bartolomějské nám. 41, 698 01 Veselí nad Moravou, Zobrazit na mapě
icon/phone.png 518 322 412

Městské muzeum Veselí nad Moravou je jednou z poboček Masarykova muzea v Hodoníně, příspěvková organizace. Zřizovatelem muzea je Jihomoravský kraj. Budova muzea se nachází v nejstarší městské části města Veselí nad Moravou a ukrývá sbírky spojené s historií města a jeho širšího okolí (Horňácka).

Stálá expozice „Od Doubravy po Javořinu“ přibližuje historii města Veselí nad Moravou a regionu Horňácka. Archeologické nálezy dokladují kontinuitu osídlení města i regionu od starší doby kamenné až po středověk. Historické sbírky představují dějiny města od doby založení hradu a osady u řeky Moravy až po současnost. Národopisná část prezentuje krásu lidových oděvů, rozmanitost lidové keramiky, nábytku, výšivek a kraslic.

Archeologická část stálé expozice je rozdělena do dvou větších celků. První dokumentuje pravěké osídlení na katastru města Veselí nad Moravou a v jeho nejbližším okolí. Veselsko patří mezi tzv. stará sídelní území. Kontinuální osídlení zde máme archeologicky doloženo již od starší doby kamenné. Expozice je řazena chronologicky od nejstaršího dokladu přítomnosti člověka na Veselsku až po dobu velkomoravskou.

Druhý celek archeologické části stálé expozice přibližuje období od pádu Velké Moravy po konec husitských válek. V tomto období se původně tržní osada Veselí přetransformovala na město Veselí. Před polovinou 13. století začal na jednom z říčních ostrovů vyrůstat hrad Veselí. Osada v podhradí se ve 2. polovině 14. století stala městem Veselí, které se záhy stalo centrem stejnojmenného panství.

Historická část stálé expozice představuje dějiny města Veselí nad Moravou a Veselska od doby založení veselského hradu v polovině 13. století až po současnost. Návštěvník si může prohlédnout část inventáře veselského zámku, doklady o činnosti cechů, obrazy, keramiku, lidový nábytek, mince či rukodělné výrobky.

Etnografická část stálé expozice dokumentuje tradiční technologii zpracování surovin pro výrobu textilií a jejich využití při výrobě lidového oděvu. Modrotisk, tkalcovství, nejrůznější výšivky, malovaný lidový nábytek – to vše je zde přehlednou formou prezentováno. Představeny jsou také čtyři základní krojové typy z Veselí nad Moravou a nejbližšího okolí (veselský, ostrožský, strážnický a horňácký).

www.masaryk.info/mestske-muzeum-veseli-nad-moravou/

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Icon 26.11.2021

Také jste si jako malí přáli, aby Vánoce byly vícekrát v roce? Druhé Vánoce v našem muzeu ...

Celý článek

Podskalská celnice na Výtoni

Icon 30.11.2021

Budova bývalé celnice na Výtoni, čp. 412 na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokn...

Celý článek

Muzeum Trilopark: dílny a úžasná prohlídka

Icon 01.10.2021

  V interaktivním muzeu pravěku Trilopark na Vás čeká jedinečná cesta do dob, kdy našem úz...

Celý článek

POPMUSEUM – Museum a archiv populární hudby

Icon 21.09.2021

Popmuseum je zkrácený název pro společnost Muzeum a archiv populární hudby a pro její hlav...

Celý článek

PASK – Pavilon skla

Icon 28.09.2021

V šumavském údolí poblíž Kašperských Hor pracovala do poloviny 20. století sklárna, která ...

Celý článek

Regionální muzeum Mělník

Icon 01.10.2021

Regionální muzeum Mělník Vás srdečně zve do stálých expozic i na výstavy a akce, které poř...

Celý článek