Klatovské katakomby

Klatovské katakomby

icon/location.png Denisova 148, Klatovy, Zobrazit na mapě
icon/phone.png +420 376 320 160

Při návštěvě Klatov určitě neopomeňte nejnavštěvovanější památku, kterými jsou krypty pod jezuitských kostelem zasvěceným Neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignáci z Loyoly – krátce zvané katakomby. V kryptách se pohřbívalo v letech 1676-1783 a svůj poslední odpočinek zde nalezlo více než 200 zemřelých z řad příslušníků jezuitského řádu a podporovatelů řádu.

Těla byla uložena v dubových rakvích na dřevěných hoblinách a obložena chmelem. Díky důmyslnému větracímu systému těla rychle vyschla a došlo tak k jejich přirozené mumifikaci.

Bohužel v 19. a 20. století došlo k narušení ventilačního systému a většina těl se rozpadla, v roce 1937 jich přes 140 bylo pohřbeno na klatovském hřbitově. V současné době je zde 36 mumií a 3 kosterní ostatky, z nichž jedny uložené v původní rakvi byly nalezeny až při stavebních pracích v roce 2021. Všechny mumie i kosterní ostatky jsou od r. 2000 v pravidelné péči odborného týmu restaurátorek.

V roce 2011 prošly krypty velkou rekonstrukcí, při které byly také obnoveny ventilační průduchy vedené až nad střechu kostela a tím se podařilo navrátit funkčnost ventilačního systému. Rekonstrukcí se rovněž zpřístupnili další prostory krypt a současná expozice se rozkládá na ploše více než 800 m2.  Přibližuje návštěvníků historii jezuitského řádu v Klatovech, jejich působení v Čechách i ve světě a jejich přínos v oblasti vědy, medicíny, školství. Výstava je doplněna interaktivními obrazovkami a projekčními plátny.

V jedné z krypt se můžete podívat do tváře Anežce Příchovské z Příchovic, podporovatelce řádu, jejíž tělo se zachovalo ve výjimečném stavu včetně oblečení. Na základě CT vyšetření a následně pomocí 3D tiskárny vznikl model její lebky, kterému antropoložka vdechla život. Restaurátorka pak ušila repliku jejích pohřebních šatů.

Prohlídka katakomb je individuální (trvá 30–45 minut), ale po většinu roku je přítomen i průvodce, který vás expozicí provede, ať už individuálně nebo v sezóně při pravidelných komentovaných prohlídkách. Pro děti máme připravené pracovní listy, za jejichž správné vyplnění dostanou zajímavou odměnu.

V pokladně katakomb je rovněž zakoupit si vstupenky na další okruhy, kterými je komentovaná prohlídka arciděkanského kostela a komentovaná prohlídka jezuitského kostela, který byl v roce 2021 nově opraven. Návštěvník také může využít slevu na společnou vstupenku do katakomb a PASKu.

Katakomby jsou přístupny celoročně každý den (s výjimkou 24. a 25. prosince a 1. ledna). Otevírací dobu a výši vstupného najdete na webových stránkách. Doporučujeme návštěvu skupin předem objednat e-mailem.

www.katakomby.cz

Reklama

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu

Komentáře k článku (0)

Mohlo by se vám také líbit

Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem

Icon 26.11.2021

Také jste si jako malí přáli, aby Vánoce byly vícekrát v roce? Druhé Vánoce v našem muzeu ...

Celý článek

Muzeum strašidel

Icon 18.07.2021

Muzeum strašidel najdete na západní straně nám. Republiky, v samém centru města Plzně. Ve ...

Celý článek

Elektrárny Tušimice

Icon 21.09.2021

Na co se můžete těšit? Pojďte se s námi podívat do klasické elektrárny Tušimice, která pro...

Celý článek

Sklářské muzeum Kamenický Šenov

Icon 30.09.2021

Sklářské muzeum se nachází v klasicistní budově z roku 1770. Zaměřeno je na ryté...

Celý článek

POPMUSEUM – Museum a archiv populární hudby

Icon 21.09.2021

Popmuseum je zkrácený název pro společnost Muzeum a archiv populární hudby a pro její hlav...

Celý článek

Výstaviště Flora Olomouc

Icon 16.07.2021

Zelený areál v srdci Olomouce – to je Výstaviště Flora. Výstaviště Flora Olomouc je ...

Celý článek