Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Barokní sýpka – kulturně-sportovní centrum Jevišovického regionu

Jižní Morava

  • restaurace
  • bazén
  • sauna

Barokní sýpka – kulturně-sportovní centrum Jevišovického regionu

Jevišovice 102,671 53

tel.: +420 515 266 721
http://www.sypka.wz.cz

Barokní sýpka

Tento turistický cíl se nachází v mikroregionu, který dlouhodobě podporuje Skupina ČEZ

Zveme Vás k návštěvě nově otevřeného Kulturního centra Sýpka umístěného v malebné obci Jevišovice v krásné přírodě Jihomoravského kraje.Sýpka je centrum sportu a vzdělávání pro občany Jevišovic a přilehlého okolí. Každý si u nás přijde na své .. Bowling, kuželky, kulečník, internet, bar, restaurace, sauna, bazén, galerijní prostory.Více..

Historie

Sýpka se nachází na okraji historické zástavby v areálu bývalého panského dvora. Čtyřboký dvůr byl hlavní branou otočen k městečku a sýpka byla jako dominantní hranolová dvoupatrová stavba s vysokou mansardovou střechou sevřenou štíty s volutovými křídly postavena v severním nároží lichoběžníkové dispozice po jejím boku. Další vjezd do dvora se nacházel na severovýchodní straně při dvorním průčelí sýpky. Dobu výstavby sýpky a zřejmě i celého dvora upřesnilo dendrochronologické datování průvlaků v jednotlivých podlažích, podle něhož bylo dřeva na stavbu káceno v roce 1746. Podle obvyklé praxe bylo stavební dříví, v tomto případě borovice, opracováno za syrova a na stavbě užito do dvou až tří let. Stavbu sýpky lze tedy přesněji datovat do doby kolem roku 1750.

Po drobných stavebních úpravách byla do sýpky na přelomu 19. a 20. století vestavěna místnost. K větším opravám došlo v 50. letech 20 století, kdy byl uživatelem objektu národní podnik Krajská správa výkupu Brno, výkupní podnik Znojmo (sýpka tehdy sloužila jako sklad obilí s kapacitou 50 vagónů). Okresní stavební podnik Znojmo provedl v roce 1956 generální opravu spočívající ve vyztužení nosné konstrukce ve všech podlažích přízedními průvlaky nesenými sloupky se sedly. Při této opravě byly prolomeny postranní vjezdy uzavřené bedněnými branami na kolejnicích. Střední část přízemí byla snížena tak, aby do sýpky bylo možno přímo zajíždět. Na přelomu let 1957 - 1958 byl nahrazen starý krov novou konstrukcí vazné soustavy, jejíž řešení umožňovalo využití podkroví. Další užitkové úpravy ve druhé polovině století představovaly obvyklé degradující zásahy v podobě zaslepení oken, atd.

Z dominanty strašákem

Jak je patrné z historického vývoje stavby, netěšila se sýpka ve 2. polovině 20. století příliš velké přízni majitelů ani veřejnosti. Stavba postupně chátrala a z bývalé dominanty se stal "strašák" uprostřed jinak malebné obce Jevišovice. V roce 2000 vznikla myšlenka na rekonstrukci objektu do původní barokní podoby a jeho adaptaci na centrum kultury, sportu a vzdělávání pro občany Jevišovic a přilehlého okolí. Za tímto účelem vznikl Dobrovolný svazek obcí Jevišovicka, který se stal hlavním investorem celé akce. Ke zdárnému průběhu rekonstrukce významně přispívá i spolupráce s Agrodružstvem Jevišovice, v jehož areálu se sýpka nachází.

Popis interiéru

První patro

Nyní Vás s dovolením situujeme do role návštěvníka, který vstoupil hlavním vchodem do budovy. Ocitáme se ve foyer, naproti nám je recepce, kde jsou k dispozici informace o provozu zařízení a zároveň je zde umístěno turistické informační centrum Jevišovického regionu. Po pravé straně je vchod do internetové učebny, jež je k dispozici nejen veřejnosti, ale i pro výuku žáků základní školy, vlevo je zázemí pro hráče bowlingu a kuželek. My však stoupáme po schodišti do prvního patra, kde je nám k dispozici restaurace s kuchyní a dva kulečníkové stoly.

Druhé patro

Druhé patro nabízí taktéž útulné posezení, galerijní prostory a je zde situováno i sociální zařízení. Všechny tyto služby doplňují charakter Jevišovic, jako turistického centra regionu a měly by se stát společně se dvěma zámky, kostelem a přehradou lákadlem pro návštěvníky oblasti Jihomoravského kraje. Záměr investora zaujal i výběrovou komisy programu SAPARD, která rozhodla o spolufinancování celé akce formou dotací. Tento finanční zdroj výrazně napomohl ke zdárnému průběhu rekonstrukce, díky níž naleznou Jevišovice další dominantu, která napomůže rozvoji cestovního ruchu v regionu.

Ubytování

Provozujeme malé ubytování ve dvou nových apartmánech pro 4 a 6 osob. Vhodné zejména pro cyklisty a rodiny s dětmi. K ubytování je možno využít služeb centra sýpka jako jsou bazén, sauna, masáže, bowling, nebo kuželky.

Restaurace na Sýpce

Příjemné prostředí restaurace restaurace nabízí 120 míst . Zde můžete ochutnat z 98 jídel připravených týmem našich kuchařů. Jsme připraveni poskytnout Vám naše celé prostory a služby k uspořádání různých společenských akcí jako jsou rodinné oslavy, firemní školení, manažerské kurzy.

U příležitosti těchto setkání vám za příznivé ceny sestavíme speciální menu v souladu s vašimi požadavky.

Bowling, Kuželky,kulečník,internet,bazén sauna,relaxační vana,perličková vana.
Více.. www.sypka.wz.cz

Fotogalerie

Reklama:

Poslední komentáře -

Penzion Podzámčí

Penzion Podzámčí

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Penzion Viktoria

Penzion Viktoria

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Villa Ida

Villa Ida

Nabízené služby: Ubytování rekreace a wellness

Šobes

Šobes

Nachází se 4 kilometry jihovýchodně od obce Podmolí....

Národní park Podyjí

Národní park Podyjí

Členité území Podyjí je součástí pahorkatiny...

Bývalá kanonie premonstrátů s kostelem sv. Václava

Bývalá kanonie premonstrátů s kostelem sv. Václava

Zakladatelem kláštera se stal český kníže Konrád Ota a...

Reklama

Reklama:

Barokní sýpka – kulturně-sportovní centrum Jevišovického regionu - informace k místu

Barokní sýpka – kulturně-sportovní centrum Jevišovického regionu - služby v okolí

Turistická mapa ČR -

Čekejte prosím, nahrávám data
Načítám

Reklama

Výletník doporučuje

Beroun

Beroun

Královské město Beroun , ležící na soutoku řek Berounky a Litavky, láká k návštěvě nejen svými...
Olešnice na Moravě

Olešnice na Moravě

V městečku Olešnici se nachází několik míst, za kterými se stojí vypravit na vycházku. Jsou...
Pevnost poznání v Olomouci

Pevnost poznání v Olomouci

Místo, kde se zamilujete do vědy  Na první pohled vidíte historickou...

Doporučujeme pro ubytování:

  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.