Výstava Silvia Gajdošíková-Belis: Obrazy zpod kůry

Výstava v galerii Ve Věži v Mělníku

Reklama

10. 3. – 22. 5. 2016

Vystavené dřevěné objekty jsou zpracovány technikou intarzie (obraz vytvořený skládáním a lepením dýh různých barev a struktur) a inkrustace (vkládání dřevěných či kamenných částí do dřeva). Tyto starobylé techniky jsou pojaty osobitým způsobem, ne pouze jako dekorativní a ornamentální prvek umělecké práce. Výtvarnice vkládá do dřevěných obrazů své představy a myšlenky v podobě snových krajin, přírodních bytostí či abstraktních vizí. Tyto obrazy, vycházející ze skrytých koutů podvědomí, ji obklopují už od narození. Tvoří fantastický vnitřní svět, který se neustále letmo vměšuje do každodenní reality.

Dřevo je pro vizualizaci těchto vnitřních obrazů přirozeným nosným materiálem. Přírodní hmota autorku inspiruje svou strukturou a vyzařuje energii, která podporuje imaginaci a často sama nabízí cestu ke zpracování.

Součástí výstavy je i série dřevěných okenních hledítek do krajiny v posledním patře věže, vzniklých v rámci spolupráce s Petrem Niklem na výstavě Orbis pictus – PLAY v galerii Mánes v Praze v roce 2011.

Komiks

Jedno z pater galerie je věnováno rozpracovanému komiksovému projektu vznikajícímu ve spolupráci s terapeutkou Kasiou Kordylewskou, autorkou námětu. Příběh vychází z reálného životního osudu terapeutky, v jeho zpracování nechybí kresebná nadsázka, hra s vizualizací jednotlivých situací a expresivní a uvolněné pojetí. Komiks bude první společnou knihou obou autorek a chystají se ji vydat pod textovou supervizí spisovatele Romana Žižlavského do konce roku 2016.

Výtvarnice se komiksové tvorbě věnuje už od roku 2005, kdy spolupracovala na komiksové knize inspirované texty kapely Traband, nazvané Kontraband.

Více na: http://www.mekuc.cz/misto/galerie-ve-vezi/

www.silviabelis.cz

 

V rámci výstavy proběhne: 

9. dubna od 17.00
FESTIVAL ART JAM 
„Fenomén všestrannosti v umění“

Hosty festivalu budou hudebníci, pro které není hudba jediným tvůrčím proudem, jímž se zabývají. Dalšími jejich aktivitami jsou např. divadlo, malba, sochařství, scénografie, literární tvorba ad.

Téma navazuje na koncepční přesah výstavního programu galerie Ve Věži, která se často zaměřuje na umělce, jejichž tvorba je rozvrstvena do různých uměleckých odvětví. Z výstav pořádaných v minulosti to jsou např. Jarda Svoboda: Opadalo listí zrezivěly plechyDavid Cajthaml: Co je po konci..?Milli Janatková: Z malostranského dvora na ŠumavuPetr Nikl: Automatické kresby a také plánované výstavy Silvie Gajdošíková-Belis Obrazy zpod kůry a obrazy Rudolfa Brančovského.

Účinkující:

Vladivojna La Chia

Hudebnice a skladatelka, absolventka intermediálního ateliéru doc. Petra Lysáčka na Ostravské univerzitě. Věnuje se malbě, kresbě, ilustraci a komiksu, má za sebou řadu samostatných výstav.

Jarda Svoboda

Hudebník, známý jako frontman kapely Traband, maluje a výtvarně zpracovává přírodní a recyklované materiály. Pravidelně vystavuje po celé České republice.

Milánosz

Členy vokální skupiny, která zpívá zejména ukrajinské, ruské, běloruské a polské vícehlasé písně, jsou mimo jiné výtvarnice Silvia Gajdošíková-Belis a režisérka Dana Račková, obě absolventky pražské DAMU.

Antareya

Indie-folkové duo Ondřej Janoušek (tvůrce interaktivních objektů a hudebních nástrojů, spolupracující často s Petrem Niklem) a šperkařka Klára Zikmundová.

Krystyna Skalická

Hudebnice, divadelní herečka, scénografka a zakladatelka divadla Krasohled představí v rámci festivalu své nové album Jeden taniec.

Milli Janatková

Umělkyně, jejíž záběr se rozprostírá od hudby a zpěvu přes výtvarno až k taneční a hlasové improvizaci.

Festival doprovodí videoprojekce projektů jednotlivých umělců, prezentace a workshopy.

Reklama
Sdílejte článek s přáteli:

Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji

Report Nahlásit chybu
Reklama
Reklama