Partner portálu

Reklama

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Tipy na výlety a aktuality

Reklama

<< 1  2  3  4  5  [6]  7  8  ...  353  354  355  356  >>
7 tipů, jak se připravit na cestu autem

7 tipů, jak se připravit na cestu autem


01.06. 2020

Sezona letních dovolených se rychle blíží a počasí venku již nyní vybízí k rodinným výletům a delším cestám. Cesta autem ovšem může být zrádná. Nekomplikujte si tedy dovolenou tím, že podceníte kontrolu svého vozu, můžete tím ušetřit desetitisíce korun. Přípravu auta na krátký či dlouhý výlet byste proto neměli odkládat. Na co všechno si dát při cestách pozor poradí Jakub Erben, fleet manažer P2P carsharingu HoppyGo.

1. Mějte vždy v pořádku dokumenty


Může to znít jako banalita, ale zejména pro delší cesty za hranice je důležité mít přichystané všechny potřebné dokumenty, které v případě kontroly budete potřebovat. Jedná se především o:

  •     průkaz totožnosti řidiče (řidičský a občanský průkaz řidiče
  •     malý technický průkaz vozidla
  •     doklad o povinném ručení
  •     doklad o cestovním pojištění
  •     formulář záznamu o dopravní nehodě
  •     v případě potřeby doklady k přívěsu či přídavnému vozíku
  •     optimálně u delších cest asistenční služba
       

2. Před cestou si vždy zkontrolujte provozní kapaliny


Před každou delší cestou doporučujeme zkontrolovat stav oleje (vždy se studeným motorem na rovné ploše), chladící kapalinu, vodu v ostřikovači a brzdovou kapalinu. Na opravdu dlouhé cesty doporučujeme mít zásoby těchto kapalin připravené v kufru. Pokud nemáte, tak je seženete na většině čerpacích stanic cestou. Nepodceňujte ani vodu v ostřikovači. Nikdy nevíte, v jakých podmínkách se budete na cestě nacházet a dobrý výhled budete potřebovat vždy.

3. Mějte v pořádku pneumatiky


Dlouhé cesty jsou náročné rovněž pro pneumatiky. Zkontrolujte si hloubku dezénu a pokud nedosahuje minimálně 1,6 milimetrů, tak jeďte rovnou do servisu pro nové. Porušujete zákon. Pro cesty na dovolenou doporučujeme hloubku minimálně 3 milimetry, přestože některé evropské státy jako Slovensko či Chorvatsko mají v předpisech pouze 1 milimetr. Turisty oblíbené Rakousko má stejná pravidla pro hloubku jako Česká republika. Dále zkontrolujte tlak v pneumatikách. Předepsanou hodnotu najdete v manuálu u vozu či zpravidla na vnitřní straně víčka od nádrže. Pokud jedete opravdu daleko, tak doporučujeme pneumatiky trošku přehustit, aby optimální tlak vydržel co nejdéle.

4. Před samotnou cestou se dobře vyspěte


Dlouhá cesta autem je velice vyčerpávající zážitek, proto se před samotnou výpravou nijak zvlášť nepřetěžujte a dopřejte si vydatný spánek. Probudíte se svěží a v provozu budete rychleji reagovat na ostatní automobily. Vaše ostražitost je důležitá pro bezpečnost celé posádky, proto spánek rozhodně nepodceňujte. Zároveň při pocitu únavy nedoporučujeme používání tempomatu, který může nadělat více škody než užitku.

5. Při cestě věnujte pozornost tomu, co pijete a jíte


Rozhodně se nehodí si před cestou na dovolenou dopřát obligátní guláš s šesti knedlíky. Jezte spíše střídmě, těžká jídla organismus nepříjemně zatěžují a koncentrace může opadat. Přichystejte si na cestu ideálně žvýkačky a nějaké ovoce, které vás osvěží. Pití je kapitolou samo pro sebe. Řada řidičů je zvyklá oddalovat únavu kávou na čerpací stanici, ale to se může lehce obrátit. Po opětovném nasednutí do vozu sice únavu necítíte, ale o to rychleji vás může zasáhnout o pár kilometrů dále. Proto doporučujeme čistou vodu či slabší čaj, které nejsou těžké na žaludek a zároveň udrží tělo při dlouhé cestě hydratované.

6. Dělejte přestávky


Doporučení známé všem, přesto stále zásadní. Platí, že byste měli stavět každé dvě hodiny aspoň na pár minut, abyste se protáhli a nadýchali čerstvého vzduchu. Dlouhé sezení je unavující a opravdu nemá smysl s přestávkami šetřit. Tím, že si řeknete, že si odpočinete například až na hranicích, vystavujete nebezpečí celou posádku auta. Proto se vyplatí vyjet o něco dříve, ale pravidelně zastavovat a protahovat se. Budete se cítit rozhodně lépe.

7. tip na závěr: Zkuste carsharing!


Venkovní počasí opravdu láká k nějakému výletu. Chcete vyjet do přírody či na letní dovolenou a nemáte jak? Zaregistrujte se na www.hoppygo.com. Český carsharing HoppyGo nabízí více než 300 různých modelů aut, mezi kterými si vybere opravdu každý. Od dodávek, přes atraktivní kupé po pohodlné limuzíny. Do carsharingu HoppyGo je v současné době registrováno přes 75 tisíc uživatelů a momentálně je na výběr zhruba 1800 kusů vozidel.

Botanická zahrada v Troji znovuotevírá skleník Fata Morgana

Botanická zahrada v Troji znovuotevírá skleník Fata Morgana


25.05. 2020

Návštěvníci a milovníci Botanické zahrady v Troji se dočkali. V úterý 26.5.2020 se pro veřejnost otevírá tropický skleník Fata Morgana. Tropickou přírodou okolo světa se tak návštěvníci mohou vydat již za několik dní. Čekají na ně nové druhy orchidejí a mnoho dalšího.

Na venkovních expozicích právě v těchto dnech mohou návštěvníci obdivovat velkou sbírku rozkvetlých kosatců. Japonská zahrada stále kvete nádhernými barvami.

A nesmíme zapomenout také na oblíbené bistro Botanická na talíři, které se pro návštěvníky otevírá již 25.5. a na milovníky vína se těší vinotéka sv. Kláry, která se může pyšnit jedním z nejkrásnějších výhledů na panorama Prahy.

V rámci uvolňování opatření na ochranu před epidemií nové koronavirové infekce se od 26. května pro veřejnost otevře skleník Fata Morgana. Návštěvníci se mohou těšit na procházku tropickým rájem plným exotických květin. Během nucené uzavírky skleníku prošly výsadby řadou změn. Expozice krášlí nové druhy rostlin včetně orchidejí, mnohé z nich jsou právě v plném květu. Už od 25. května se návštěvníci Ornamentální zahrady budou moci občerstvit v rostlinném bistru Botanická na talíři, jeho nabídka se nově rozšířila o domácí limonády. Zájemci se mohou už nyní zastavit pro víno u okénka Vinotéky sv. Klára.

Už šestnáct let je tropický skleník vybudovaný na prosluněné trojské stráni chloubou Botanické zahrady hl. m. Prahy. „Poprvé od svého slavnostního otevření v červnu roku 2004 byl skleník Fata Morgana dlouhodobě nepřístupný pro veřejnost. K jeho uzavření navíc došlo v období konání našich každoročně nejúspěšnějších akcí – výstavy orchidejí a výstavy exotických motýlů, což pro nás znamená významný pokles návštěvnosti a samozřejmě i tržeb. Čas, kdy byl skleník nuceně uzavřený pro veřejnost, jsme využili k tomu, abychom provedli několik významných zásahů do výsadeb. Návštěvníci se tak mohou těšit, že se během procházky skleníkem setkají s nově vysazenými vzácnými druhy rostlin, které dosud ještě nebyly prezentovány,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

„Návštěvníci si během cesty do znovuotevřené Fata Morgany budou moct všimnout, jak postoupily stavební práce na novém západním vstupu do areálu botanické zahrady. Ten plánujeme dokončit a slavnostně otevřít letos na podzim,“ říká náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Tropickou přírodou okolo světa
Pokud nyní nemůžete za exotikou cestovat do dalekých zemí, vydejte se za ní do pražské Troji.
Od úterý 26. května je možno opět vstoupit do skleníku Fata Morgana. Procházka jeho expozicemi je jako cesta tropickou přírodou okolo světa.

V sukulentní části mohou návštěvníci obdivovat kvetoucí keře rodu Uncarina a nádhernou formu liánovité Gloriosy se žlutými květy. „Místo velké, běžně pěstované agáve jsme nově vysadili cenný sukulent Calibanus hookeri se ztloustlou bází a velmi vzácně pěstovaný stromek druhu Beiselia mexicana se zajímavě tvarovaným povrchem kmene,“ uvedla Eva Smržová, kurátorka sukulentních rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy.
 
V prostřední části skleníku nedaleko vyhlídkové terasy právě dokvétá bobovitá liána Strongylodon, atraktivní svými nezvykle tyrkysovými květy. Přímo na terasu se snáší záplava květů druhu Thunbergia mysorensis a poblíž vodopádu rozkvétá v přírodě velmi vzácná Aristolochia arborea s bizarními květy.

Zahradníci zde nově rozmístili 15 druhů orchidejí, 3 druhy plavuní, asi 6 druhů zázvorovitých rostlin, 10 druhů kapradin a mnoho dalších rostlin. Z orchidejí jsou nejnápadnější druhy Renanthera vietnamica a žlutokvětá Renanthera citrina. Jejich blízká příbuzná Renanthera monachica už zde roste několik let a momentálně je v plném květu.

„V rámci údržby expozice jsme byli nuceni pokácet dosud nejvzrostlejší strom ve skleníku, druh Bombax s ostnatým kmenem. Jeho kořeny rozrušovaly skálu natolik, že hrozilo sesunutí. Místo něho jsme vysadili menší keřovitý stromek Hauya elegans. Semena tohoto druhu jsme sbírali v Guatemale v roce 1997. Kvete zajímavými, poměrně velkými květy, které během odkvétání mění barvu z růžové na bílou,“ vysvětluje Romana Rybková, kurátorka tropických rostlin Botanické zahrady hl. m. Prahy.. Skalku nově zdobí také byliny Scutellaria costaricana, které kvetou červenooranžovými květy, několik druhů begonií a různé rostliny z čeledi podpětovitých.

V horské části momentálně kvetou především kříženci orchideje rodu Phragmipedium. Návštěvníci je mohou obdivovat v blízkosti můstku. Další druhy orchidejí zde v uplynulých týdnech přibyly. Pokud se jim bude klima horské části líbit, v budoucnu ji ozdobí svými květy. Expozici obohatilo také několik begonií se zajímavě barevnými listy.

Venkovní expozicí se line vůně kosatců

Také venkovní expozice lákají v těchto dnech na paletu barev. Postupně tu rozkvétá sbírka kosatců, kterou se mohou zájemci kochat zejména v severní části areálu zahrady, kde je k vidění 400 kultivarů oblíbených vysokých zahradních kosatců. Jejich květy září všemi barvami duhy a také nádherně voní.

Rostlinné bistro se otevírá 25. května
Při procházce venkovními expozicemi se můžete od pondělí 25. května zastavit i v místním rostlinném bistru nazvaném Botanická na talíři. Ochutnat tu lze jarní salát, lehkou pomazánku, jahodové smoothie s kokosem a nově také domácí limonády, které vás v teplých dnech dokonale osvěží. Ve venkovním stánku jsou nyní v nabídce bezlepkové párky a klobásy, doprovázené klasickým nebo bezlepkovým pečivem.

Vinotéka sv. Klára již otevřela své „okénko“
Při procházce vinicí sv. Kláry nevynechejte ani místní vinotéku. Vychutnat si zde můžete skvělá vína, která svou kvalitou překvapila i proslulého herce a vinaře Pierra Richarda. Vinotéka sv. Klára je už v provozu přes okénko a víno můžete popíjet na některé z přilehlých teras s krásným výhledem na Prahu.

Kouzelné Jeseníky – neokoukaný ráj turistů

Kouzelné Jeseníky – neokoukaný ráj turistů


25.05. 2020

Toužebné myšlenky na letní dovolenou jsou stále silnější a budoucnost nyní nejistá. Není však důvod smutnit po zahraničních destinacích a přeplněných rozpálených plážích, když máme na dlani osvěžující živou přírodu našich malebných českých hor. Příroda a nekonečné zajímavosti nejrůznějších zákoutí naší země vybízejí rok od roku k objevování stále větší počet turistů. Jedním z lákadel jsou také Jeseníky – poklad severní Moravy.


Jeseníky – oblast o něco méně známá než Šumava či Krkonoše, ale o to větší pozornost si její krása, bohatství a jedinečnost zaslouží. Nejdelší a zároveň nejvýše položené lyžařské sjezdovky, které se vybaví většině z nás, nyní po zimě odpočívají a pozornost přechází na věčně se zelenající přírodu plnou nekonečných turistických stezek a možností pro jednotlivce i celé rodiny. Věděli jste, že Chráněná krajinná oblast Jeseníky je z cca 80 % pokryta lesním porostem a skýtá čtyři národní přírodní rezervace (Praděd, Šerák-Keprník, Rejvíz a Rašeliniště Skřítek), jednu národní přírodní památku – Javorový vrch, osmnáct přírodních rezervací a šest přírodních památek? Obsah obrázku tráva, exteriér, pole, zelená

Popis byl vytvořen automaticky


Nekonečné turistické možnosti

Jeseníky ukrývají i velké množství lázeňských pramenů a odpočívadel. Záleží pouze na časových a fyzických možnostech každého, zda navštíví jen některé z nich, anebo si troufne na více než 16 km dlouhý Velký okruh po pramenech. Zastavit se můžete v Priessnitzových léčebných lázních, nebo si během procházky jen vychutnávat mnohdy dechberoucí výhledy na krásy Jeseníků ze všudypřítomných vyhlídek např. na Zlatém Chlumu nebo Čertových kamenech. Pohled na jedny z nejkrásnějších vodopádů Jeseníků taktéž stojí za výšlap. Rudohorské vodopády jsou ukryty v hluboké přírodě a jde o celou sestavu vodopádů o délce 120 m s celkovou výškou 60 m. V parném létě také potěší možnost ochladit se v některé z jesenických jeskyní. Ta na Špičáku patří dokonce k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Jeskyně Na Pomezí jsou pro změnu největším jeskynním systémem s několika dómy, vzniklým rozpouštěním mramoru. U horské osady Rejvíz, nejvýše položené osady Jeseníků a zároveň vesnické památkové zóny, se nachází největší rašeliniště Moravy a Slezska, které vzniklo před 6–7 tisíci lety. Nepřeberné množství vyhlídek a rozhleden s malebnými panoramaty taktéž stojí za to. Mezi oblíbené přírodní vyhlídky patří mj. skalní útvar Čertovy kameny, který se zároveň nachází na úbočí Zlatého chlumu s jednou z nejznámějších rozhleden Jeseníků, z jejíhož vrcholu se otevírá nádherný výhled na polská jezera i na celý Hrubý Jeseník. Turisticky oblíbená je také přes 130 let stará kamenná Chata Jiřího na Šeráku. Nachází se kousek pod vrcholem hory Šerák a zároveň na počátku hlavní hřebenové trasy, takže skýtá ideální výchozí bod pro další túry, např. na Keprník, Vozku nebo pro zdatnější horské turisty na nejvyšší horu Moravy a Slezska – Praděd. Kromě možností pěší turistiky je v Jeseníkách také hustá síť cyklotras všech věkových i výkonnostních kategorií.

Zábava i pro nejmenší

Pro rodiny s těmi nejmenšími je ideálním výletem Pohádková stezka ke Krtkově studánce, která se dá zvládnout s kočárkem i s odrážedly. Start je nedaleko města Albrechtice a na cestě se nachází jedenáct zastávek s pohádkovými postavičkami vyřezávanými ze dřeva, doplněnými o hry a interaktivitu. Větší děti a vyznavače adrenalinové zábavy v Jeseníkách potěší osmsetmetrová bobová dráha na Petříkově, několik skvělých lokalit pro bouldering (lezení po velkých kamenech bez jištění) nebo místní zábavní parky. Nechybí zde lukostřelba, jízdy na čtyřkolkách, lezení po lanech, projížďky na kánoích nebo bungee trampolína pro děti i dospělé. 


Zajímavosti a kultura

Mezi nejznámější a turisticky nejvyhledávanější lokality Jeseníků patří bezesporu přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně u Loučné nad Desnou, která patří mezi Sedm divů naší země a zároveň se jedná o naši nejvýkonnější vodní elektrárnu. Ani milovníci kultury nepřijdou zkrátka. Nad městem Javorník se tyčí národní kulturní památka, barokní zámek Jánský Vrch, nebo poblíž Šumperka renesanční zámek Velké Losiny. Kraj je bohatý také na muzea, která zpříjemní nejen deštivé dny. V Jeseníku se nachází např. Muzeum Vincenze Priessnitze, Vlastivědné muzeum Jesenicka ve Vodní tvrzi ze 13. století, Muzeum kostek lega pro menší návštěvníky s modelem Sanatoria Priessnitz, nebo v nedaleké Ostružné Muzeum hudebních nástrojů s více než 700 exponáty z různých koutů světa. Příjemnou podívanou představuje také Pivovarské muzeum Hanušovice, které lze navíc propojit s exkurzí do hanušovického Pivovaru Holba, které je proslulé svým ryzím pivem z hor. 


Souznění pivovaru s přírodou

Jedinečný přírodní charakter je právě to, co Pivovar Holbu neodmyslitelně spojuje se zdejší krajinou. Unikátní kolorit místního zlatavého moku totiž spočívá nejen v tradiční receptuře a postupech, ale především v jeho složení. Pivovar používá např. vlastní 61 m hluboký vrt horské pramenité vody, která kvalitou splňuje parametry vody kojenecké, slad z vyhlášených moravských ječmenů, např. tršický, ale i zdejší divoký horský chmel nebo vlastní pivovarské kvasnice. V jeho areálu se nachází také vlastní, původně ledovací, rybníky, jejichž význam je v dnešní době především ekologický a krajinotvorný. Pozitivně ovlivňují přirozenou rovnováhu krajiny a poskytují stanoviště chráněným druhům ptáků, obojživelníků i plazů.  


Pivovar Holba je skutečným patriotem Jesenicka, neboť také aktivně spolupracuje např. s CHKO Jeseníky na ochraně a rozvoji zdejší oblasti či s Lesy ČR na zalesňování krajiny. Pozornost si zaslouží také samostatný projekt Holba Jeseníkům, který je zaměřen na omlazování porostů v horách.Obsah obrázku exteriér, tráva, příroda, voda

Popis byl vytvořen automaticky

Zaslouženou odměnou návštěvníkům Jeseníků může být tedy právě vychlazený půllitr piva např. Holba Šerák nebo Holba Keprník, pojmenovaných po vrcholech zdejších hor, které dodají zdejší atmosféře ještě příjemnější „aroma“.


Když nemůže voda k Čechovi, musí Čech za vodou

Když nemůže voda k Čechovi, musí Čech za vodou


25.05. 2020

Bez vody není života ani pořádné léto. Patříme mezi 48 vnitrozemských států na světě a naše touha po moři se každoročně zhmotňuje v kolonách aut směřujících na jih. Dálnice vedoucí k slané vodě však bude letos pustá a prázdná – Češi budou hledat cestu k pramenům vody ve své zemi. A to doslova. Milovníci vody zaplaví břehy řek, obsadí srázy nad přehradami a vytvoří zácpy u Máchova jezera. Kdo ale nemá stádní myšlení, půjde chytře v protisměru, rovnou k pramenům. K pramenům vody, k pramenům zdraví, poznání a přírodní krásy, do západních Čech, do Slavkovského lesa, do Mariánských Lázní. V této lesnaté podhorské krajině na sebe voda bere nejvíce podob – a bez problému zde najdete ubytování v jakékoliv kategorii. Mariánské Lázně jsou městem stvořeným kvůli léčivé vodě. Kolem pramenů vyrostly desítky hotelů, které tuto sezónu čekají právě na domácí hosty. S vodou se zde setkáte nejen ve formě deště nebo léčivé minerálky. Podívejme se podrobně, v jakých dalších fascinujících podobách se hostu Mariánských Lázní voda představuje.


1) Minerálka, a zdarma
V městě i v jeho okolí vyvěrají desítky minerálních pramenů. Můžete se toulat od kolonády ke kolonádě a ochutnávat vodu z Lesního, Křížového, Rudolfova, Ferdinandova a mnoha dalších. Jsou zdarma a jsou léčivé. Toužíte-li po přírodě, je zde síť značených cest, které vás parky a lesy dovedou k dalším chutným pramenům v okolí – k Farské kyselce, k Antoníčkovu prameni nebo k pramenům v nedalekých Lázních Kynžvart.

2) Voda vnější a voda vnitřní
Zdejší léčivá voda se nejen pije, ale využívá ke koupelím a k relaxaci. Mnoho místních hotelů má vlastní balneo a wellness oddělení, kde můžete vyzkoušet např. uhličitou koupel v pravé minerálce. Pokud se ubytujete v hotelu bez balneo provozu, lze si volně zakoupit procedury v některém lázeňském centru – např. v Nových nebo Centrálních Lázních.


3) Voda pro děti
Voda má v Mariánských Lázních i hravou podobu – stačí se projít k Prelátovu prameni, kde najdete dětské hřiště s různými přírodními atrakcemi, jako jsou mlýnky na potoce, malá jezírka a umělé potůčky. Voda zde nahrazuje písek na hraní.  4) Zpívající proudy 

Velmi známou atrakci, která ale nikdy neomrzí, najdete hned vedle monumentální litinové kolonády.
Zpívající fontána se skládá z desítek trysek a chrličů a několikrát za den se voda, hudba a světlo proplétají v jedinečný celek, který musíte vidět a vyslechnout. 


5) Na pláži
Zasteskne-li se vám po odpočinku na písečné pláži u moře, vydejte se do okolí města, které nabízí dostatek příležitostí ke koupání. Blízké lesní koupaliště Lido, do 30 minut jízdy autem jste na pláži rybníka Betlém nedaleko kláštera Teplá nebo u rozlehlé přehradní nádrže Jesenice u Chebu s proslulou prohřátou vodou. 


6) Osamělá voda
Krajina Slavkovského lesa patří k nejméně osídleným územím v republice. Z Mariánských Lázní vycházejí značené cesty vzhůru na náhorní planinu s půvabným dřevěným loveckým zámečkem Kladská, několika zvěřinovými restauracemi a především rozlehlým rybníkem vybudovaným v 16. století.  Z něho vytéká umělý potok Dlouhá stoka, národní technická památka, přivádějící kdysi vodu do úpraven cínové rudy v Horním Slavkově a Krásně. Podél potoka vede pěší stezka, na které pravděpodobně nepotkáte jediného člověka. Také kolem rybníka vede nádherná naučná stezka, s dřevěným chodníkem a mnoha zastaveními, kde se dozvíte vše o koloběhu vody v přírodě.  

7) Ryby ve vodě
Ve zdejším vodnatém kraji se daří rybám. Jsou zde klasické revíry i ty pstruhové. Chytat lze na velkých přehradních nádržích Jesenice a Skalka u Chebu, na nedalekém Knížecím rybníku nebo na lesních rybnících Kladská a Kajetán, stejně jako na Kosím a Hamerském potoce.   


8) Na počátku
Na počátku koloběhu vody je déšť, který napájí prameny a studánky. Asi nikde jinde u nás ale nemá voda tak dramatickou podobu jako zde v západních Čechách. Názvy přírodních rezervací mluví za vše: Smraďoch u Mariánských Lázní, Soos u Františkových Lázní nebo Milhostovské mofety. Voda se zde neodstává na povrch klidně a vychovaně, ale prudce, energicky, za doprovodu vzdechů, pachů nitra Země, bláznivě zbarvená a také slaná, hořká a v nedalekých Karlových Varech pak i horká. Na Mariánskolázeňsku najdete slavná horská rašeliniště, jako je Tajga, nebo Paterák, v nichž voda převládá nad pevnou zemí. 


9) Chutná voda

Voda se zde pije jak ve své čisté podobě, tak i přeměněná v lahodný český národní nápoj. V okolí najdete mnoho proslulých pivovarů: například minipivovar Kronl v Mariánských Lázních, sokolovský Permon, pivovar Zajíc v Kynšperku nad Ohří a šperk mezi pivovary – skvěle zachovaný velký pivovar Chodovar s obří restaurací Ve Skále a pivními lázněmi. Češi a Češky se na Mariánskolázeňsku nudit určitě nebudou.   

10) Tajemná voda
Něco přece jenom zdejšímu kraji chybí – podzemní svět ticha a tmy, který vytvořila voda – krasové jeskyně. Fascinující náhradu jeskyním zde ale stvořil člověk. Středověký důl Jeroným, v němž se kdysi těžil cín, se nachází cca 20 km od Mariánských Lázní. S fundovanými průvodci se zanoříte do hlubin země a úzkými vlhkými chodbami zamíříte do skalních komor vytvořených člověkem, jejichž rozlehlost si v ničem nezadá s jeskynními dómy. A úplně dole spatříte skalní jezírka smaragdové barvy.


11) Voda a vítr

Stýská se vám po lodích poháněných větrem?

Nezoufejte. Skvělé podmínky pro jachtaření a windsurfing nabízí šedesátihektarový rybník Regent u Chodové Plané a především přehradní nádrž Jesenice. Můžete také vyrazit na nedalekou řeku Ohři, která je splavná již od Chebu. 


12) Voda a zpěv
Vodu ke svému životu nepotřebují jenom lidé, ryby a rostliny, ale také další vodní živočichové jako ptáci a bobři. Udělejte si jednodenní výlet za pozorováním obyvatel mokřadů, rybníků a potoků. Blízké Anenské rybníky u města Planá u Mariánských Lázní jsou proslulé jako hnízdiště mnoha druhů vodního ptactva, je to skutečný ornitologický ráj. Přestože i ve zdejším kraji žije mnoho kolonií bobra, doporučujeme se vypravit do nedalekého Českého lesa, k vesnici Lesná, kde začíná skvěle udělaná naučná stezka Bobří svět. Zde názorně poznáte, jaký je bobr skvělý vodní inženýr. Okolní krajina vás navíc zaujme svou opuštěností a melancholickým půvabem.

Tip na výlet - výstava Cosmos Discovery

Tip na výlet - výstava Cosmos Discovery


25.05. 2020

Cosmos Discovery je zážitkovou výstavou pro celou rodinu, ale i pro odborníky a fanoušky kosmických letů. Díky spolupráci s NASA se podařilo sestavit jedinečnou výstavu, která provede návštěvníky historií od prvních letů až k současným a budoucím misím. Navíc nabízí i opravdové prožitky kosmonautů ať už v průchozím modulu stanice MIR, kokpitu raketoplánu nebo při výcviku astronautů v Cosmos Campu na konci výstavy. Novinkou jsou večerní prohlídky s dárkem i nová aplikace na mobil, která oživí exponáty výstavy.


"Na návštěvníky čeká výstava v plném rozsahu tak, jak tomu bylo před nucenou přestávkou. Investovali jsme velké finanční prostředky do zajištění hygienických prostředků, které ochrání návštěvníky i náš team," sdělila za výstavu Květa Havelková. 


Výstava byla nově rozšířena o zábavnou aplikaci pro mobilní telefon, ve které exponáty doslova ožívají. Novinkou jsou také večerní prohlídky, na kterých dostanou návštěvníci malý dárek s kosmickou tématikou. Pro děti nechybí dětská naučná stezka, která je provede celou výstavou. Zábavný audioguide – zvukový průvodce v dětské verzi děti nejen zaujme, ale také jim na praktických příkladech vysvětlí mnoho fyzikálních zákonitostí vesmíru.
"Díky tomu, že naše výstava má opravdu velkou plochu a velmi vysoké stropy, můžeme zajistit návštěvníkům dostatek prostoru, který budou mít okolo sebe. Zároveň budeme regulovat počet osob na výstavě tak, abychom splnili všechny hygienické a bezpečnostní požadavky," doplnila Havelková. 


Na výstavě Cosmos Discovery návštěvníci uvidí stovky exponátů, které se vrátily z kosmu. Mezi nejzajímavější patří průchozí modul orbitální stanice MIR, originální část motoru rakety Saturn 5, skafandry legendárních astronautů, lunární vozidlo amerických astronautů, sonda, která pracovala na Marsu-Opportunity, nebo kokpit raketoplánu Columbia. Speciální galerie je také věnována plánům do budoucnosti, ať už se jedná o kosmickou turistiku nebo návrat člověka na Měsíc, či dokonce osídlení Marsu.


Na závěr výstavy si všichni mohou v Cosmos Campu vyzkoušet opravdový výcvik astronautů nebo se díky virtuální realitě projet na kosmické motorce či zažít start rakety z pohledu pilota. 


Vstupenky na výstavu lze kupovat na webu www.cosmos discovery.cz

v předprodejních sítích nebo přímo na místě. 


Vstupenky, které byly již zakoupené v předprodeji na dobu, kdy byla výstava přerušena, jsou nadále v platnosti. Neplatí na večerní prohlídky.


Festival SCULPTURE LINE od června povede sochařskou linku napříč českými městy

Festival SCULPTURE LINE od června povede sochařskou linku napříč českými městy


25.05. 2020

Jeden z mála festivalů, který se letos může konat bez omezení, je Sculpture Line. Sochařský projekt pravidelně proměňuje veřejný prostor v netradiční galerii pod širým nebem v řadě měst po celé České republice. Obyvatelé i jejich návštěvníci se mohou těšit opět na avantgardnější a méně obvyklá díla renomovaných českých umělců. Mezi prvními potvrzenými jmény jsou Jaroslav Róna, Jakub Flejšar, Kurt Gebauer, Alexandra Koláčková, Lukáš Rittstein, Michal Gabriel, Tomáš Medek, Stefan Milkov či zahraniční umělci Andrej Margoč, Liu Ruowang nebo Johannes Pfeiffer. Jejich díla od června do září nalezneme v ulicích, na náměstích či v parcích a jiných veřejných prostranstvích.  

„I v letošním pro všechny tak komplikovaném roce projekt pokračuje. Jeho význam se však zvětšuje, protože pomáhá překonávat sociální a kulturní izolaci, ve které jsme se všichni ocitli, a vysílá zřetelný signál, že přes všechny obtíže se vracíme k normálnímu způsobu života,“ říká kurátor festivalu Martin Dostál. „Jsme společně s našimi umělci nadšeni, že i v situaci, kdy jsou pochopitelnou prioritou zcela jiné věci, než je umění, zůstává ochota a nadšení pro tento festival ve většině městech,“ dodává ředitel festivalu Ondřej Škarka. Letos festival ve svém 6. ročníku povede sochařskou linku vedle Prahy také v Brně, Ostravě, Olomouci, Broumově, Liberci, Pardubicích, Hradci Králové, Plzni, Vratislavicích nad Nisou nebo Dolních Břežanech. Festival startuje se začátkem června 2020 a jednotlivé sochy budou na vybraná místa umisťována postupně. S některými sochami se můžeme potkat již nyní.

Více informací včetně mapy, anotace jednotlivých soch i přehledu autorů budou k dispozici v průběhu května na  www.sculptureline.cz.

Sochařský festival SCULPTURE LINE je nejrozsáhlejší akcí v České republice, která podporuje symbiózu sochařství a veřejného prostoru. Sculpture Line je dlouhodobý umělecký projekt, jenž instalací soch do veřejného prostoru rozšiřuje kulturní a umělecký potenciál dané lokality. Vnáší do ní emoce, dává jí novou tvář a ukazuje nové souvislosti. Jeho základní ideou je přiblížit současné umění všem bez rozdílu a napomoci veřejnosti socializovat veřejný prostor. Umělecká díla napřímo komunikují s kolemjdoucími. Zanechávají v nich estetickou i sociální stopu a přímo tak posouvají kvalitu života obyvatel měst i jejich návštěvníků. Festival se nesoustředí jen na centra a frekventovaná místa. Naopak instalace mimo hlavní tepny umožňují vytvořit nové optické dominanty a oživit i méně známá místa.

První ročník proběhl v Praze v roce 2015 a iniciovali jej sami umělci, kteří cítili přirozenou potřebu svá díla vytrhnout z víceméně sterilního prostředí galerie a nabídnout je širokému publiku. V uplynulých ročnících festivalu zaujala v Praze například pěti metrová socha bronzového opičáka s názvem King Kong Balls francouzského umělce Denise Defrancesca či klíčová socha Jiřího Davida REVOLUCE vytvořená z 80 tisíců klíčů, která byla nainstalovaná v zámeckém parku v Mikulově. Pozornost vzbudili Průzkumníci či obří Chobotnice vznášející se na hladině Vltavy nebo instalace významného současného britského sochaře, držitele Turnerovy ceny, Tonyho Cragga na náměstí Republiky.

KOUZLO SBĚRATELSTVÍ: unikáty ze soukromých sbírek (zbraně, zbroj a jiné skvosty)

KOUZLO SBĚRATELSTVÍ: unikáty ze soukromých sbírek (zbraně, zbroj a jiné skvosty)


18.05. 2020

Výstava představí odborné i laické veřejnosti soukromé sbírky zbraní ve složení a rozsahu, v jakém dosud nebyly nikdy prezentovány a s největší pravděpodobností již nikdy veřejně prezentovány nebudou. Unikátnost tohoto výstavního projektu je dána seskupením několika soukromých sbírek, jejichž cenné kusy či celé kolekce zbraní zůstávají drtivé většině lidí skryty. "Řada exponátů jsou mimořádně vzácné kusy, které nevlastní ani většina sbírkotvorných organizací a památkových objektů. Tato jedinečná kolekce je doplněna o umělecké předměty ze sbírek Jihočeského muzea a dalších partnerských institucí – obrazy, sochy, šperky, ukázky dobové numismatiky a faleristiky. Výstavu provází i bohatý edukační program," přibližuje autor výstavy a konzervátor Jihočeského muzea Jan Török. Výstava je rozdělena na několik částí, které návštěvníkům představí nejzajímavější sbírkové kusy z vybraných lokalit a historických období. 

Gotika a Renesance

Z nejstaršího období jistě patří přední místo v této výstavě skvěle dochovanému vikingskému meči, jehož původ se datuje do rozpětí 8. až 10. století. Dále je zde možnost spatřit další meče ze 13. století a jiné artefakty, jako relikviář, jehož základ pochází ze třináctého a okolní montáž z patnáctého století. Kromě skvostných renesančních zbraní (kdy mimo jiné došlo k rozvoji kordů a rapírů), můžeme vidět i mistrně pojednané zdobení helem typu Morion, či exkluzivní příklad uměleckého průmyslu té doby - pohárku z horského křišťálu v kovové montáži z prostředí rudolfínské Prahy.


Výběr z výstavy:

·        Bronzová zlacená bodcová ostruha rytířského Dračího řádu (Ordo equestris Draconis Hungariae), 1. polovina 15. století, nález Ostrov nad Ohří

·        Vikingský meč, 8.–10. století

·        Sklenička na destilát z horského křišťálu, Čechy (Praha?), 17. století, sbírka Jihočeského muzea

 

Třicetiletá válka

Zde nacházíme zbraně, které byly přítomny jednomu z určujících období evropských dějin. Za zmínku zde stojí soubor jezdeckých mečů, pistolí s kolečkovým zámkem a dalších ukázek uměleckého průmyslu. Pozoruhodná je například mušketa s kombinovaným zámkem, opatřená ještě původním doutnákem.


Výběr z výstavy:

·        Vojenská mušketa s kombinovaným zámkem a zátkovým bajonetem, ráže 15 mm, počátek 17. století

 

Tereziánské období

Toto období je pestré na uniformní, výstrojní a výzbrojní vybavení bojových jednotek. Výstava "Kouzlo sběratelství" se může pochlubit téměř kompletní produkcí jezdeckých palašů,  doplněna o soubor předmětů uměleckého průmyslu ze sbírky Jihočeského muzea.


Výběr z výstavy:

·        Palaš pro důstojníky rakouské těžké jízdy, 3. čtvrtina 18. století


Napoleonské období

Zde jsou předností velice vzácná sbírka helem a čepic, jež jsou vzácné nejen proto, že se jedná o materiál snadno podléhající zkáze, ale i pro svou pestrost. Za pozornost stojí i velice cenná kompletní uniforma.


Výběr z výstavy:

·        Uniforma rakouského subalterního důstojníka husarů, 1820

·        Rakouská přilba pro důstojníky kyrysníků, dragounů a švališérů M 1811

 

 

 

Prusko - Rakouské války

Tento soubor je unikátní svou celistvostí v rámci jednoho soukromého sběratele vůbec, navíc v kontextu k jisté nedostupnosti těchto předmětů, včetně zbraně z majetku předka sběratele, jež se konfliktu osobně účastnil. Návštěvník také bude mít možnost spatřit proslulou pruskou pušku, tzv. jehlovku, které se částečně připisuje podíl na pruském vítězství.


Výběr z výstavy:

·        Bitva u České Skalice 28. června 1866, dobový kolorovaný tisk

 

Japonsko

Japonská část výstavy zahrnuje několik výjimečných exponátů japonské nejvyšší muzeální kvality. Jedná se především o soubor předmětů z přímé držby japonské císařské rodiny, meč itomaki no tači s čepelí z konce 13.století zhotovenou Rai Kunitošim, semiformální cestovní pokrývka hlavy  džingasa s masivním zlatým kováním, náležící císaři Kómei tennó (1831 - 1867) či ceremoniální dvorský meč kazaridači. Lze důvodně předpokládat, že meč od Rai Magotaró Kunitošiho představuje vůbec nejhodnotnější exponát výstavy a patrně se jedná o nejhodnotnější artefakt japonského umění na našem území. Tato část výstavy koreluje se sto lety  navázání diplomatických vztahů mezi Japonskem a Československou republikou a klade si za cíl prostřednictvím umění a kultury přispět k prohlubování vzájemného poznání a rozšiřování pozitivních vztahů mezi oběma zeměmi - Japonskem i Českou republikou. To dokládá i fakt, že výstava Kouzlo sběratelství oficiálně získala čestnou záštitu Velvyslanectví Japonska v České republice.


Výběr z výstavy:

·        Meč našidži gošiči no kiri koširae tači z držby císařské rodiny, signováno Rai Kunitoši, čepel konec 13. století, příslušenství 19. století

·        Dvorský ceremoniální meč kazaridači z přímé držby císařské rodiny, signováno Kimi banzai Tomonari, 2. polovina 19. století

·        Osobní džingasa (semiformální klobouk) 121. císaře Kómei (1831–1867), lakovaná kůže se zlatým kováním

 

USA

Soubor vystavených revolverů a karabin je unikátní přehlídkou nejrůznějších konstrukčních modelů té doby.


Výběr z výstavy:

·        Colt Holster Model Paterson No. 5, 1838, ráže 36 (vyrobeno pouze 1000 kusů)

·        Colt Dragoon revolver 1851  - 1860 III. model ráže 44

 

OTEVÍRACÍ DOBA

·        úterý - neděle + svátky (9:00 - 17:30 hodin)


VSTUPNÉ (kompletní ceník na www.muzeumcb.cz):

·        základní: 50 Kč

·        snížené: 30 Kč

·        rodinné: 110 Kč


ODKAZY

·        Článek na webu Jihočeského muzea: https://www.muzeumcb.cz/program/vystavy/kouzlo-sberatelstvi-unikaty-ze-soukromych-sbirek-zbrane-zbroj-a-jine-skvosty.html

 

·        Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1137210896612933/Pojistěte si svou dovolenou v Čechách

Pojistěte si svou dovolenou v Čechách


18.05. 2020

Dovolená v ČR rozhodně není za pakatel. Pokud tedy letos plánujete tuzemskou dovolenou a ubytování si sjednáváte dopředu, nezapomeňte na pojištění storna cesty.

Proč si pojištění storna sjednat?

Rezervace ubytování se většinou neobejdete minimálně bez úhrady zálohy na platbu. V rámci storno podmínek mají pak ubytovací zařízení obvykle nastaveno, že v případě zrušení pobytu chvíli před termínem, uhrazené peníze zpět nevrací. Jak se účinně bránit? Jakmile provedete rezervaci a platbu ubytování, sjednejte si i pojištění storna cesty.


K čemu je pojištění storna?

Pojištění se vztahuje na předem uhrazené náklady spojené s cestovní službou – ubytování, jízdenky apod. Můžete si jej sjednat jednoduše online jako připojištění k cestovnímu pojištění do ČR. Bude se vám hodit v případě, že na poslední chvíli nebudete moci na dovolenou odjet, třeba z důvodu nemoci vaší nebo člena rodiny, úmrtí v rodině nebo nečekané výpovědi v zaměstnání. O své finance tak nepřijdete.

Sjednání cestovního pojištění online

Sjednání cestovního pojištění do několika minut z pohodlí svého domova. U Top-Pojištění.cz najdete nejpřehlednější porovnání na trhu, rychlé a jednoduché sjednání online včetně platby kartou.

 

Pamatujte, štěstí přeje připraveným!

Orlické hory jako skvělý tip na výlet s dětmi

Orlické hory jako skvělý tip na výlet s dětmi


18.05. 2020

Váháte, kam vyrazit na výlet s dětmi? Chcete jim dopřát zážitky z přírody i venkova, užít si s nimi procházky a výhledy nejen z rozhleden? Vydejte se do Orlických hor a nebudete litovat.Orlické hory nejsou jen skiareál

U hranic s polskem v severovýchodních Čechách je pohoří Orlické hory s nejvyšším vrcholem Velká Deštná (1115 metrů). Hory mají i své podhůří s názvem Podorlicko a to je plné krásných údolí, hradů a zámků. Zapomeňte na zimu a běžky a vydejte se sem v letním počasí, ubytování v Orlických horách v chatkách u vody ocení jistě i vaše děti.

Trasy jako dělané pro zvídavé děti

Orlické hory jsou protkané nespočtem tras a stezek, které lákají malé i velké, milovníky cykloturistiky nebo pohových jednodenních vycházek. S dětmi se můžete vydat například prozkoumat výhledy z rozhleden nebo zkusit i krátkou procházku na "Šerlich":

 

-       Trasa plná rozhleden  – cesta se hodí pro dětské kolektivy a nebo rodinné výlety s dětmi a trvá 4 dny. Během ní si užijete výhledy z místních rozhleden (Suchý vrch, kopec Klepý, Val, Červená voda)

 

-       Procházka od Šerlišského Mlýnu na Šerlich a zpět – Kratší trasa o délce 8 kilometrů je vhodná na pohodovou procházku s dětmi. Začíná i končí u Šerlišského Mlýna a cestou můžete navštívit zbrusu novou rozhlednu na Velké Deštné z roku 2019.


Venkov na horách plný zážitků

Vybavujete si, jak jste byly na prázdninách u babičky a dědy na vesnici? V Orlických horách si to můžete připomenout a zažít znovu a pro děti to bude možná něco úplně nového. Dvorek plný domácích zvířat, hospodářské práce nebo jízda na koni jsou zážitky, které nabízí malé rodinné farmy, na které se můžete také podívat. A jistě neodejdete bez ochutnávky domácích produktů.

 

Venkov tu však sálá i z lidové architektury, kterou na procházkách jistě neminete. Pro Orlické hory byly typické roubené domy se stodolou s vysokou střechou a také sroubek v zemi na skladování potravin. U řek se pak dochovaly dodnes stojící mlýny a v celém podhůří ještě narazíte na několik zvoniček.

Pohádková hra zabaví děti

Děti a pohádky patří neodmyslitelně k sobě, a pokud chcete potěšit je a i sebe (však dětská duše může dřímat i v dospělém), zakupte Vandrovní knížku (k dostání v infostřediskách) a vydejte se na hru “Putování po Kačenčině pohádkové říši”, která spočívá ve sbírání razítek z horských obcí a kolků z muzeí, restaurací apod. Za nejméně 18 razítek získáte jak pohádkový list, tak i hezké odměny jako je hrníček nebo průvodce.

 

Rozhledny, celá pohádková říše nebo zvířátka na dvorku už se nemůžou dočkat, až se do Orlických hor vydáte!

 

Historické město roku 2019

Historické město roku 2019


18.05. 2020

U příležitosti vyhodnocení krajských kol soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za rok 2019 spojené s titulem Historické město roku 2019

* Akt předání cen se uskuteční ve čtvrtek 18. června 2020 ve 14 hodin na Ministerstvu kultury (Maltézské náměstí 1), svolávaného ministrem kultury a ministryní pro místní rozvoj, předsedou SHS ČMS a prezidentem Českého národního komitétu ICOMOS.

* Tiskové konference se zúčastní zástupci 14 měst, která zvítězila v krajských kolech, zástupci Ministerstva kultury ČR, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

REGISTRACE
- registrace nutná vzhledem k omezenému počtu osob


Krajští vítězové soutěže o titul Historické město roku 2019

Jihočeský kraj - Soběslav

Jihomoravský kraj - Ivančice

Karlovarský kraj - Karlovy Vary

Kraj Vysočina - Jemnice

Královéhradecký kraj - Hradec Králové MPZ

Liberecký kraj - Nový Bor

Moravskoslezský kraj - Štramberk

Olomoucký kraj - Šternberk

Pardubický kraj - Jevíčko

Praha - MČ Praha 1

Plzeňský kraj - Klatovy

Středočeský kraj - Kolín

Ústecký kraj - Žatec

Zlínský kraj - Uherské Hradiště

Všechny informace na www.historickasidla.cz


Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZNa základě usnesení vlády České republiky č. 209/1992 dne 2. listopadu 1994 byla podepsána zřizovací listina Ceny za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace MPR a MPZ. Signatáři tohoto dokumentu jsou reprezentanti subjektů garantujících Cenu - ministr kultury, ministr pro místní rozvoj a předseda SHS ČMS.

Cena sestává z monumentálního uměleckého díla z českého křišťálu symbolizujícího historická sídla (je majetkem Sdružení a na volnou plochu tohoto uměleckého díla jsou připisováni vítězové Ceny); replika Ceny je předávána vítěznému městu. K ocenění dále náleží pamětní grafický list a finanční částka 1 000 000,- Kč.

Ocenění získávají také jednotliví krajští vítězové - obdrží pamětní grafický list od Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a finanční částku 100 000,- Kč od Ministerstva kultury. Dvě města obdrží Cenu ministryně pro místní rozvoj - grafický list a finanční příspěvek 100 000,- Kč.


Krajští vítězové soutěže za rok 2019

PRAHA 1 – MPR, Hlavní město Praha                           

1 264 KP na území MPR (866 ha)

Městská část Praha 1 provedla revitalizaci řady veřejných prostorů, probíhá anebo byla dokončena obnova mnoha památkově hodnotných objektů. Provozuje vlastní fond na ochranu kulturního dědictví. V roce 2019 obdržela městská část Praha 1 v rámci programu 2 100 000,- Kč na obnovu 2 kulturních památek.

SOBĚSLAV – MPZ, Jihočeský kraj                        

27 KP na území MPR (38 ha)

Město je příkladem dlouhodobého a systematického přístupu k obnově objektů v MPZ, tento přinesl řadu hodnotných výsledků např. v oceněném spojení obnovy historické a moderní architektury při obnově hradu a vestavbě knihovny. Revitalizováno bylo hlavní náměstí. V roce 2019 obdrželo město v programu 1 615 000,- Kč, které byly využity na obnovu 2 kulturních památek.

IVANČICE – MPZ, Jihomoravský kraj              

22 KP na území MPZ (16,70 ha)

MPZ je ve velmi dobré kondici, centrum města nabízí dostatek obchodů, služeb i občanské vybavenosti, revitalizací prošel prostor před kostelem Nanebevzetí Panny Marie a nově je zpřístupněna jeho věž. V roce 2019 proběhla v rámci programu obnova 2 kulturních památek s dotací ve výši 440 000,- Kč.

KARLOVY VARY – MPR, Karlovarský kraj

116 KP na území MPR (232 ha)

Město je největším lázeňským centrem v České republice. Od roku 2014 naplňuje cíle Programu regenerace a provozuje vlastní fond na obnovu památkových i nepamátkových objektů. V roce 2019 město obdrželo v rámci programu 50 000,- Kč, které byly využity na obnovu 1 kulturní památky.

HRADEC KRÁLOVÉ – MPZ, Královéhradecký kraj
46 KP na území MPZ (152,70 ha)

MPZ tvoří prstenec okolo MPR s velkým plošným zastoupením sadových a parkových ploch, jejichž údržbě a revitalizaci je věnována velká pozornost. Probíhá obnova nábřeží a náplavek v MPZ. Město spravuje vlastní fond na obnovu památek a nepamátkových objektů a na publikační činnost. V programu byla provedena obnova 1 kulturní památky s výší příspěvku 500 000,- Kč.

NOVÝ BOR – MPZ, Liberecký kraj                              

50 KP na území MPZ (35 ha)

Město žije sklářskou tradicí. Byla dokončena rekonstrukce náměstí a navazující komunikace. Město spravuje vlastní program na opravu nepamátkových objektů na území MPZ. V roce 2019 v rámci programu byla provedena obnova 4 kulturních památek s celkovou dotací MK ve výši 1 470 000,- Kč.

ŠTRAMBERK – MPR, Moravskoslezský kraj

98 KP na území MPR (28,80 ha)

Regenerace MPR probíhá systematicky a dlouhodobě. Do opravených dřevěnic se vracejí lidé, čímž se daří zlepšovat demografickou skladbu občanů. V minulých letech byla obnovena Jaroňkova útulna a kostel sv. Jana Nepomuckého. V roce 2019 byla v rámci programu provedena obnova 3 kulturních památek s výší finanční podpory MK 2 185 000,- Kč. Město spravuje vlastní fond na obnovu nepamátkových objektů v MPR. 

ŠTERNBERK – MPZ, Olomoucký kraj     

67 KP na území MPR (78 ha)

Město je držitelem titulu Historické město roku 2008, systematicky zvelebuje nejcennější části města a navrací společenský život do historického centra. Město se stalo turisticky atraktivní, areál hradu a kláštera jsou hojně využívány k pořádání kulturních akcí. V roce 2019 byly v rámci programu obnoveny 3 kulturní památky s výší dotace 745 000,- Kč.

JEVÍČKO – MPZ, Pardubický kraj             

16 KP na území MPR (20 ha)

MPZ je obnovována systematicky a plánovaně již od pol. 90. let. Město provozuje vlastní fond na obnovu památek a opravu nepamátkových objektů na území MPZ. V roce 2019 v rámci programu byla provedena obnova 8 kulturních památek s výší státní podpory 1 569 000,- Kč.

KLATOVY – MPZ, Plzeňský kraj                        

70 KP na území MPZ (34 ha)

Dlouhodobý a systematický přístup k obnově objektů v MPZ přinesl řadu hodnotných a příkladných výsledků i nové využití památkových areálů. Město se soustavně věnuje revitalizaci městských parků a provozuje vlastní program na proplacení rozdílů ceny při obnově kulturních památek. V roce 2019 byla z programu realizována obnova 2 kulturních památek s dotací ve výši 400 000,- Kč.

KOLÍN – MPR, Středočeský kraj                                                                                       

63 KP na území MPR (11 ha)

Město v posledních letech zaznamenává nárůst zájmu ze strany vlastníků kulturních památek o jejich obnovu. Obnova areálu zámku (vlastnictví města) probíhá již několik let. Z programu v roce 2019 poskytlo MK dotaci ve výši 3 320 000,- Kč na obnovu 4 kulturních památek.

ŽATEC – MPR, Ústecký kraj                        

132 KP na území MPR (17,5 ha)

Město postupně provádí opravy kulturních památek, ostatních budov v MPR, ale také chodníků, komunikací nebo veřejného osvětlení, v souladu s historickým rázem města. Spravuje vlastní Fond regenerace Města Žatec. Finančně podporuje pořádání kulturních akcí spojených s udržováním regionálních chmelařských tradic. Do programu byla v roce 2019 zařazena obnova 5 akcí obnovy s výší dotace 769 000,- Kč.

JEMNICE – MPZ, Kraj Vysočina                                                                   

35 KP na území MPZ (39 ha)

Město provádí po etapách obnovu hlavní budovy zámku, zdevastované armádou. V minulých letech bylo  revitalizováno Arboretum, postupně je prováděna obnova městského opevnění. V loňském roce byla z programu realizována obnova 2 kulturních památek s dotací ve výši 755 000,- Kč.

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – MPZ, Zlínský kraj    

36 KP na území MPZ (37 ha)

Město je držitelem titulu Historické město roku 2011, dlouhodobě a koncepčně se zapojuje do péče o památky, provozuje vlastní Fond obnovy historické architektury a nepamátkových objektů. V roce 2019 byla v rámci programu provedena obnova 2 kulturních památek s výší dotace 1 800 000,- Kč.


O sdružení:

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) vzniklo v roce 1990 z iniciativy starostů historických měst, kteří si po změně režimu uvědomili, nakolik je naše republika bohatá na kulturní bohatství a nakolik právě toto bohatství minulými poměry utrpělo. Za dobu své existence se Sdružení stalo významným činitelem na poli propagace kulturního dědictví a péče o ně. Sdružení je partnerem významných institucí, mezi nimiž v prvé řadě můžeme jmenovat Ministerstvo kultury a Ministerstvo pro místní rozvoj. Sdružení je také členem významné evropské organizace na poli péče a propagace

kulturního dědictví Europa Nostra a aktivně se připojilo k tvorbě několika právních norem, které se dotýkaly péče o nemovité památky a specifických problémů historických sídel.

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (dále Sdružení) je zájmové sdružení právnických osob. Účelem a cílem této dobrovolné, zájmové, nestranické a nevládní organizace je aktivně přispívat k vytváření podmínek a účinných nástrojů pro zachování kulturního dědictví, zejména pak pro regeneraci území historických sídel včetně zlepšování stavu životního prostředí, dále pro jeho propagaci a pro jeho trvale udržitelné využívání.

Základní poslání a cíle Sdružení:

- popularizace a propagace významu a souvislostí kulturního dědictví především historických sídel

- uplatňování specifických problémů historických sídel při úpravě stávajících i navrhování nových právních norem, a to i těch, které ovlivňují ekonomické a právní postavení obcí a jejich hospodaření

- hledání a posléze uplatňování účinnějších nástrojů k posílení vztahu obcí a jejich orgánů k péči o kulturní dědictví tak, aby obce v následujícím období obstály v naplňování role, kterou jim v systému péče o kulturní dědictví svěřila reforma veřejné správy jak v oblasti samostatné, tak v oblasti přenesené působnosti

- spolupráce s organizacemi a institucemi s posláním shodným s cíli Sdružení, které působí v ČR i v zahraničí

- popularizace účelu Sdružení a jeho činnosti, jakož i činnosti svých členů, i prostřednictvím veřejně přístupných informačních a datových sítí

- vytváření a upevňování vztahů obyvatel ke kulturnímu dědictví měst, kde žijí a tím přispívat k vytváření identity a sounáležitosti občanů.

<< 1  2  3  4  5  [6]  7  8  ...  353  354  355  356  >>
Reklama:
Reklama:

Přihlášení

Přihlásit se Nová registrace

Reklama

Booking.com

Předpověď počasí

Sobota
Přeháňky, bouřky
25 °C
Neděle
Polojasno
27 °C
Pondělí
Přeháňky, bouřky
29 °C

In-počasí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

PENZION U NÁMOŘNÍKA

PENZION U NÁMOŘNÍKA

Rodinný penzion s přímořskou atmosférou Už vás nebaví ubytovací stereotyp? Penzion u...
Ostrov

Ostrov

Město Ostrov leží na úpatí zalesněného hřebenu Krušných hor mezi lázeňskými městy –...
Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad Vildštejn ve Skalné u Chebu

Hrad Vildštejn (Wildstein) se nachází severně od Chebu na západní straně stejnojmenného...
Hořovice

Hořovice

Hořovice – Český Betlém V příjemné vzdálenosti od Prahy, malebně rozloženo na...
Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou - město v srdci Trojzemí Na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi se...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.