Partner portálu

Reklama

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Tipy na výlety a aktuality

Reklama

<< 1  2  3  4  ...  363  [364]  365  366  367  >>

On-line sněhové zpravodajství


23.01. 2007

Jak nasněžilo na horách i jinde můžete na výletníku sledovat on-line sněhovém zpravodajství v rubrice počasí. Sněhové zpravodajství přinášíme rozdělené podle jednotlivých regionů a oblastí.

Zima na Děčínském Sněžníku


11.01. 2007

SněžníkRozhledna na Děčínském Sněžníku zažila ke konci právě uplynulého roku nebývalý zájem turistů a výletníků. I když se labské údolí cudně halilo do mlhavého závoje, pod naší nevyšší stolovou horou (723 m n. m.) vládlo na Štědrý den i druhý vánoční svátek jasné a slunečné počasí. Větve stromů pokrývala ledová námraza a i přes absenci sněhu zde panovala zimní a vánoční atmosféra. Česká strana tonula pod mlhavou dekou, z které vystupoval výrazný vrchol Růžovského vrchu, na saské straně bylo možné sledovat tok Labe zakrytý mlhavým pásem, v rovině vystupovaly další stolové hory národního parku Saské Švýcarsko - Lilienstein, oba Zschirnsteiny a další. Ani kiosek pod rozhlednou, ve kterém lze klíče od rozhledny zapůjčit, neměl o svátcích o návštěvníky nouzi. Pokud se ocitnete v zimním období v dosahu Děčínského Sněžníku za jasného nebo inverzního počasí určitě si nenechte nenáročný výstup ujít. Otevřeno je totiž denně (s ohledem na klimatické podmínky) ve dnech pondělí - pátek od 11.00 do 17.00 hod, soboty, neděle, svátky od 10.00 do 17.00 hod. Provozovatelem je město Jílové u Děčína, tel.: 412 557 711.

Něco z historie

Ještě před postavením rozhledny lákal Vysoký Sněžník (Hoher Schneeberg), který je nejvyšším vrcholem Děčínských stěn, mnoho turistů a výletníků. Stal se oblíbeným místem mnoha známých malířů, jako byli například E. G. Doerell, Ludwig Richter a další, kteří z tohoto nejvyššího místa v okolí zvěčnili nenapodobitelnou krásu zdejší krajiny. Zdejší kamennou rozhlednu nechal v letech 1863-1864 postavit majitel děčínského panství osvícený hrabě František Antonín Thun-Hohenstein a jeho erb vítá početné turisty a výletníky nad vstupem do rozhledny. Na místě starého hostince postaveného v roce 1865 a zbořeného v polovině 80. let 20. století vystavěli majitelé Rádia Děčín novou elegantní restauraci. Po výstupu na rozhlednu se turitsté mohou posilnit i v malém občerstvení zřízeném pod ochozem věže.

Havlův perleťový betlém aneb dar přítele Arafata


05.01. 2007

Hrad Karlštejn je už nějaký ten pátek zavřený a malebná obec Karlštejn je oproštěna od návalu turistů. Nabídka suvenýrů se ztenčila o polovinu a spíš než anglické „Where is the castle?“ konečně zaslechnete také mateřštinu. Zima odsud cestovatele vyhnala jako doutnák lišku z nory. Okolí teď dýchá předvánočním klidem.
V podhradí Karlštejna je ale i v prosinci co dělat – jen se o tom moc neví. Otevřeno má zdejší Muzeum voskových figurín i Muzeum betlémů. První jmenované se může chlubit unikátní expozicí, připomínající něco mezi luxusním domem Madame Tussauds a hrůzostrašným Domem voskových figurín. To druhé je osobitější, domáčtější a útulnější.
Vcházím do budovy někdejší fary, staré víc jak dvě stě let. Vzduch je prosycený sladkou vůní perníku a peprným aroma čerstvého jehličí. Vítá mě starší pán s jiskrou v oku a úsměvem na rtech. Místnostmi se linou dětské hlásky, vyzpěvující tóny koled.
Zkrátka romantika! V muzeu je vystaveno na padesát betlémů: dřevěné, perníkové, cukrové i chlebové. Některé se pohybují, jiné hrají. Nejstarší je z 18. století a zachycuje Ježíška v poměrně kompromitující situaci – při obřízce.
„Jsem ve správný čas na správném místě,“ říkám si, když mě průvodce upozorňuje na raritu výstavy. Na letošní prosinec připravil ex-prezident Václav Havel návštěvníkům karlštejnského betlémového muzea skutečnou podívanou. Nebo spíš (abychom byli přesní): o jedinečný exponát se zasloužil Jásir Arafat, který jej nechal pro Havla zhotovit. Postříbřený betlém, vykládaný perletí, tu bude vystaven do 7. ledna. Kdo by o jeho původu pochyboval, může se přesvědčit pohledem na fotografie ze setkání obou diplomatů.
Mám za sebou prohlídku tří sálů, plných skleněných vitrín zbožného obsahu. Zašla jsem i do sklepa, kde je malá expozice, věnovaná vinařství za Karla IV. Bílé paní, střežící vchod do původního sklepení z 18. století, jsem pro štěstí po schodech poslala padesátník. Perníky mám nakoupeny. Zdá se, že už mě tu nic nedrží.
„Kampak, kampak?“ volá na mě od východu průvodce. „Snad nechcete přijít o to nejkrásnější,“ drmolí a už mě strká ke schodišti na půdu. V podkroví se na ploše 80 m2 se rozkládá největší pohyblivý betlém v Česku. Ježíškovi tam přináší dary Karel IV., sv. Václav i Tomáš Garrigue Masaryk. K velkolepému „vystoupení“ pateticky vyhrává česká hymna a tlumený hlas, vykládající dětem i dospělým Karlštejnskou pohádku, mě nakonec přesvědčí, že se Ježíšek narodil právě tady – v jeskyni pod Karlštejnem.

Perleťový betlém v karlštejnském muzeu
Kde: Muzeum betlémů pod Karlštejnem
Kdy: Havlův betlém je vystaven do 7. ledna 2007. Muzeum otevřeno celoročně: od ledna do března pouze o víkendech, od února do listopadu úterý až neděle a v prosinci denně vždy od 10:00 do 17:00.
Za kolik: dospělí 45 Kč; děti, studenti a důchodci 30 Kč

Zpracovala Michaela „Mysha“ Košťálová

Šťastný nový rok!


31.12. 2006

Přejeme všem výletníkům úspěšné vykročení do roku 2007 a v jeho průběhu mnoho úspěchů, zdraví a vitality. Vyletnik.cz

Hledáme programátora


19.12. 2006

Hledáme externího spolupracovníka pro vývoj tohoto portálu. Požadujeme znalost HTML,XTML, CSS, PHP+MySQL, Javascript. Pokud se chcete podílet na vývoji našeho portálu kontaktujte nás na našem emailu.

Kulturní akce

Zima jak v Lednici aneb zimní vyhlídkové plavby se svařákem


18.12. 2006

Největší turistickou atraktivitou Lednicko-valtického areálu je bezesporu Lednice. Majestátný zámek, do kterého kdysi na léto odjížděli páni z Lichtenštejna, navštíví dnes v sezóně statisíce návštěvníků. Málokoho napadne vydat se sem v zimě. Prosinec jako víno! Lehká jinovatka křoupe pod nohama, pastelově modrou oblohu prosvěcuje rozzářený kotouč studeného slunce, v mrazivém vánku se třepotá horký dech. Je mi zima na ruce, uši i nos a neodolám podotknout, že už je mi jasné, jak získala Lednice své jméno. „Nesmějte se, dámo,“ potutelně se na mě ušklíbne mladík, podávající v bufetu před zámkem svařené víno, palačinky a speciality z grilu. „Lednice, ostatně stejně jako skoro celý areál, má skutečně chladnější podnebí než okolí. Leží v jakési prohlubině, tak dochází k inverzi a drží se tu chladný vzduch. K tomuto jevu ještě přispívá vodní charakter místa, v oblasti je síť říčních kanálů a několik rybníků.“ Koukám na toho vzdělaného muže tak zaraženě, že se smíchem výklad končí: „Pěkné svátky a šťastnou plavbu,“ kývá na rozloučenou. Do lodi, na níž mám strávit následujících čtyřicet minut, vstupuji s nejistotou – není to tak dávno, co se mi konečně podařilo volně dýchat bez mentolových bonbónů a kapek do nosu. Plynová kamínka jsou nejhezčí překvapení. Usedám u okénka uzavřeného plavidla, popíjím svařák a nechávám se unášet proudem královské Dyje i výkladem zasvěceného kapitána. Chvíli povídá o historii, pak z paměti vyloví, jak se tu Vánoce slavili před sto lety, následuje pár odpovědí zvědavým dětem a krátký exkurz do podvodního světa řeky. Krajina se pozvolna mění. Upravený zámecký park přechází v lužní les. Nejpozoruhodnější stavbou celého areálu je Minaret. Podle pověsti tu chtěl nejprve velký mecenáš umění Alois Josef I. vybudovat kostel, jenže se nějak nepohodl s poddanými na místě stavby. Rozzuřen k nepříčetnosti nechal namísto křesťanského svatostánku vztyčit v Lednici islámský symbol. Zahřátá kamínky i vínem vystupuji u rozhledny a vydávám se k zámku pěšky. Ve třpytivé hladině, pokryté krůpějemi ledu, se odráží tmavé siluety lysých stromů. Z keřů na mě pokřikují havrani. Vzduch je prosycen mrazivým příslibem slunečných dní. Ticho, klid. A jediné, co k dokonalosti zimní idylky chybí, je sníh. Plavby po Dyji nejsou to jediné, co se dá o zimním víkendu v Lednici podniknout. Otevřeno má zámecký skleník, v němž je až neuvěřitelně teplo a voňavo. Návštěvu palmového ráje lze doporučit všem, kterým se nepovedlo našetřit na zimní dovolenou v Keni a hledají levnější náhradu. Neméně exotická je expozice Akvária Malawi. Za sklem se prohánějí nebezpečné pirani, tajemné murény i pestrobarevní klauni. Člověku se skoro nechce věřit, že je venku zima, stromy bez listí a co nevidět přijdou Vánoce. Kde: zámecký park Lednice, vyplouvá se z přístaviště pod zámkem Kdy: každou sobotu a neděli v 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 Za kolik: dospělí 80 Kč, děti 40 Kč (v ceně pohárek svařeného vína pro dospělé a sladkost pro děti) Zpracovala Michaela „Mysha“ Košťálová.

Sláva nazdar výletu!


12.12. 2006

Výletník.cz ® je vyvíjen s cílem stát se nejobsáhlejším internetovým portálem, zaměřeným na turistiku a místopis České republiky. Českou republiku rozděluje na 10 regionů, které jsou dále členěny a podrobně popisovány v celkem 70 oblastech. Každá oblast má podrobný místopisný rejstřík, který je srdcem celého portálu. Položky rejstříku jsou dále provázány s informacemi o službách a otevíracích dobách. V popisu jednotlivých oblastí naleznete nejen tipy na výlety, turistické cíle a zajímavosti, ale i historii a vlastivědu. Výletník.cz ® vychází z portálu www.ceskaturistika.cz a navazuje na jeho aktivity. Od října 2006 přináší více užitečných informací všem výletníkům v nové grafické podobě, s vylepšeným uživatelským rozhraním a s novým názvem a provozovatelem. Cílem výletníku je přinášet návštěvníkům kvalitní a kompletní informace o turistice v České republice. Na plnění portálu s námi spolupracuje více než 80 dopisovatelů z celé republiky, kteří mapují jednotlivé regiony a oblasti. Tyto informace dále doplňujeme a vzájemně propojujeme s dalšími úzce souvisejícími tématy. Na Výletník.cz ® nalezne každý návštěvník kvalitní informace o jednotlivých turistických oblastech, tipech na výlety, hradech a zámcích, rozhlednách a dalších tématech, v létě jistě zaujmou místa vhodná ke koupání. Všechna turisticky zajímavá místa v České republice postupně zařazujeme do místopisného rejstříku, a dále k nim vážeme praktické informace o ubytování, restauracích a provozních dobách. V současné době připravujeme prostředí pro další rozšiřující informace z oblasti turistiky, tak aby si zde každý přišel na své. Nebudou tak chybět plně funkční digitální mapy s mnoha parametry a znázorněním všech položek našeho rejstříku. Přibudou online služby pro vkládání vlastních katalogových záznamů, připravujeme také zajímavé zpracování cyklotras a turistických tras, informace o počasí nebo sněhové zpravodajství v jednotlivých regionech. Věříme, že portál přispěje nejen ke kvalitní informovanosti o krásách naší země, ale i ke konkrétnímu plánování Vašich výletů a víkendových pobytů. Za veškeré náměty a připomínky předem děkujeme všem kdo nám je zašlou na email [email protected] Igor Léska, executive director

Kulturní akce

Chcete na výletníku prezentovat svůj penzion nebo hotel?


01.12. 2006

Od 1.12.2007 je možné registrovat si komerční odkaz do katalogu Služby. (ubytování, stravování, sportovní areály, půjčovny, doprava atd.) Objednávku naleznete zde na našich stránkách POZOR využijte 30% slevy na registraci komerčních odkazů! Časově omezená nabídka!

Děkujeme za každý námět


28.11. 2006

Velmi si vážíme Vašich příspěvků do diskusí i připomínek, které nám zasíláte na [email protected] Budeme rádi, za každou Vaší další kritiku i námět, který nám zašlete. Postupně zpracováváme další a další oblasti a některé úplně nové rubriky na sebe nenechají dlouho čekat. Děkujeme všem návštěvníkům za přízeň.

Denně aktualizujeme sněhové zpravodajství


15.11. 2006

V sekci "Počasí" naleznete aktuální zpravodajství a stav sněhové pokrývky na našich horách. Data aktualizujeme denně kolem 9 hodiny ranní. Věříme, že Vám to pomůže s plánováním výletů za sportovními radovánkami.

<< 1  2  3  4  ...  363  [364]  365  366  367  >>
Reklama:
Reklama:

Přihlášení

Přihlásit se Nová registrace

Reklama

Booking.com

Předpověď počasí

Pondělí
Sněhové přeháňky
4 °C
Úterý
Oblačno
4 °C
Středa
Sněhové přeháňky
4 °C

In-počasí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Muzeum Šumavy Sušice

Muzeum Šumavy Sušice

Sušické muzeum bylo založeno v roce 1880 a dnes sídlí v jednom z nejkrásnějších domů na...

Doporučujeme:

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.