Partner portálu

Reklama

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Tipy na výlety a aktuality

Reklama

<< 1  2  3  4  ...  362  [363]  364  365  366  367  >>

Masopust na Hlinecku do UNESCO


09.02. 2007

Laufr, Ženuška a Turci(Hamry u Hlinska, 7. 2. 2007) Masopustní obchůzka v Čechách i na Moravě patří k tradičním zimním venkovským obyčejům. Ne všude se však dochovala v původní podobě. Tradiční podobu si Masopustní obchůzka udržela na Hlinecku v obcích Hamry, Studnice a Vortová. Již delší dobu je organizátory zpracováván projekt pro zapsání masopustní obchůzky na Hlinecku do UNESCA.

Laufr, též Strakatý nebo Běhoun

Pozná se podle bílých kalhot a haleny, pošitými barevnými kousky látek. Na hlavě má vysokou, špičatou čepici s dlouhými barevnými pentlemi. Bičem pohání ostatní masky k řazení do průvodu. Laufr tvoří dvojici se Ženuškou. Oba kráčí v čele a žádají starostu o povolení, a během obchůzky pak jednotlivé hospodáře o návštěvu domu.

Ženuška

V ženském oblečení, které vychází z lidového oděvu přelomu 19. a 20. století, se skrývá muž. Na hlavě má pánský klobouk nebo buřinku a do košíčku vybírá od jednotlivých hospodářů peněžité dary.

Turci

Maškary mají povinnost obejít každý dům ve vesnici, u každého musí zahrát, zazpívat a zatancovat. Před domy tancují především Turci. Modří a červení Turci tancují před každým domem, aby se vyvedla úroda. Za Turky mohou jít pouze svobodní mladíci.

Slaměný

Slaměný je maškara obalená slámou s rohem zavěšeným přes rameno, kterým oznamuje zahájení obchůzky. Dále je vybavena velkým kravským zvoncem, zavěšeným vzadu na sukni, a býkovcem ze slámy. Slaměných je v průvodu několik.

Porážení Kobyly

Náročná celodenní bujará obchůzka končí porážením masky zvané Kobylka za účasti Rasa a Žida. Ras nakonec oživí kobylu řádným douškem kořalky.

Masopust v Hamrech u Hlinska se koná 10. února 2007 od 7.30 hodin

EXPEDICE BROUMOVY '06


07.02. 2007

Broumov (CZ) - Braúna (Brazílie) - Nueva Braunau (Chile)

Náměstí v Broumově V listopadu loňského roku se vydali Jan Neumann, Pavel Trojan a Miroslav Netík do Jižní Ameriky, aby pátrali po stopách předků, kteří se odstěhovali z Broumovska před více než 130 lety a založili na jihoamerickém kontinentě Nové Broumovy.

Broumov v Brazílii založil v roce 1908 Adolf Hecht, který z našeho Broumova emigroval jako 17letý kluk v roce 1890. Dal mu jméno Braunau (původní jméno našeho města do r. 1945) a v roce 1930 ho Brazilci přejmenovali na Braúna ("ú" s čárkou) - je to druh stromu a v portugalštině se jim to lépe vyslovovalo. Město má dnes 5000 obyvatel. Adolf Hecht byl prvním starostou a je tam také pochován. Braunau leží asi 30 km od okresního města Penapolis, které je spojeno se Sao Paulem kvalitní dálnici.

Broumov v Chile (Nueva Braunau) založilo cca 400 kolonistů z našeho Broumova, kteří tam emigrovali na pozvání chilske vlády v letech 1871 až 1874. Obec má dnes 2500 obyvatel a protože nemá vlastní obecní úřad, je organizačně přičleněna k městu Puerto Varas - cca 20 km od Puerto Montt, kde končí dálnice Pan Americana, ktera vede přes celou Severní (začíná na Aljašce) a Jižní Ameriku. Puerto Varas leží na břehu 70 km dlouhého jezera Llanquihue a je význačným turistickým centrem. Nedaleko jsou vulkány Osorno (naposledy činný začátkem 60-tých let) a Calbuco. Puerto Montt leží cca 1000 km jižně od Santiaga.

Více informací o cestě na http://www.expedice.broumov.com

Přednáška:
EXPEDICE BROUMOVY ´06
Městské divadlo Broumov
Čtvrtek 8. února 2007 v 18,00 hod

Výstava fotografií - Expedice Broumovy ´06
Výstavní síň Staré radnice Broumov
9.–28. února 2007

Výstava otevřena pondělí – pátek: 9,00 – 12,00 a 13,00 – 16,00 hod.
Vernisáž: čtvrtek 8. února 2007 v 16,00 hod

Lipník očima studentů


05.02. 2007

Jedna ze studií Lipníku(Lipník nad Bečvou 2. 1. 2007) Od pondělí 5. do pátku 15. února 2007 bude ve výstavním sále „Domeček“ Městské knihovny na náměstí TGM k vidění zajímavá výstava s názvem LIPNÍK OČIMA STUDENTŮ.
Výstavu uspořádalo Město ve spolupráci s Městskou knihovnou, p.o., z prací absolventů a studentů převážně stavebních fakult. Vystavující Ing. Bc. Jan Břicháč, Ing. Tomáš Tužín, Ing. Jan Růžička a student Tomáš Konvičný se ve svých pracích zabývají např. urbanistickým řešením různých lokalit, úpravou průtahu silnice I/47 městem, řešením dopravy ve městě atd.
„Cílem mé diplomové práce bylo vnést do města trvale udržitelný nikoliv rozvoj, ale život. Jak se mi dílo podařilo a jaké jsou skutečné potencionální možnosti rozvoje města Lipníku n. B. posuďte sami“, řekl o své práci jeden z vystavujících autorů Ing. Bc. Jan Břicháč.
Součástí výstavy budou i ukázky ze dvou architektonicko-urbanistických studií veřejného prostranství okruhu kolem hradeb historického jádra města. Autory první z nich s názvem Čtyři živly jsou Marián Kroček, Radek Otevřel a Karel Cieslar, autory druhé studie s názvem Neony a zeleň jsou Petr Pospíšil, Jakub Finger a Josef Škůrek. V roce 2004 získala tato studentská práce cenu Petra Parléře.
Svěžím mladým pohledem studentů-techniků na Lipník vznikly tyto zajímavé vize, někdy téměř až na hranici sci-fi. Přijďte se podívat, jak se autorům podařilo skloubit moderní architektonické trendy se specifickou historičností města Lipníku n. B. Výstava bude otevřena ve všední dny od 10.00 do 16.00 hodin a zahájena bude vernisáží v pondělí 5. února 2007 v 16 hodin v Domečku.

Mgr. Blanka Prudilová

WELZLOVÁNÍ 2007


02.02. 2007

Festival cestovatelů, dobrodruhů a recesistů

Příjezd Jana Welzla do Zábřeha roku 1928 Osobu Jana Welzla, guru českých cestovatelů, si již počtvrté připomínají v jeho rodišti Zábřehu. Pro ty, kteří jej neznají, doporučujeme jeho knihu Třicet let na zlatém severu (poslední vydání v roce 1999 ve Chvojkově nakladatelství). Toto strhující a mnohdy humorné vyprávění však museli v roce 1929 pracně uvést v život dva mladí brněnští novináři B. Golombek a E. Valenta. Welzl byl totiž charismatický vypravěč, méně už pak vládl slohem a pravopisem. Tito novináři jeho vyprávění zaznamenávali na stenograf a protože Welzl neustále odbočoval a přeskakoval z příhody na příhodu, museli pak záznam pracně setříhávat a dávat do časového sledu. Kniha se stala bestselerem a to i v zahraničí, vzniklo dokonce podezření, že žádný Welzl neexistuje a tyto „neuvěřitelné“ příhody si vymysleli oba mladíci. Spor se také rozhořel na univerzitní půdě, kdy jeden americký profesor tvrdil, že na Novosibiřských ostrovech žádní eskymáci nežijí. Na rozdíl od Welzla, který tam v dynamitem vystřílené jeskyni leta žil, tam onen profesor nikdy nebyl. Věda nakonec dala Welzlovi za pravdu.

"V Jakutsku, kde jsem si nakoupil zásob na zimu, poznali lidé hned, že jsem cizí. Kdekdo se mě ptal, odkud a kam. Vypravoval jsem odkud jdu a kam mám namířeno. Spráskli ruce a všichni tvrdili, že nedojdu, vždyť prý nemám za sebou ani třetinu cesty. Smál jsem se, řekl jsem, že už jsem toho dost prošel a dost zkusil, že projdu šťastně nejen k pobřeží Arktického oceánu, ale i dál.
Lidé na severu, kteří se vyznali v mapách, konečně pak i moji rodáci doma, pokud sledovali podle mého vypravování mou cestu Sibiří, divili se, jak často jsem si zacházel, jaké nepochopitelné okliky jsem dělal a co času jsem někdy na jednotlivé úseky spotřeboval. To se dobře mluví. Ale pusťte člověka, který nerozumí mapám, kterého vede jenom slunce a odhodlání, pusťte ho v Krasnojarsku a pak řekněte mu, aby došel k Arktickému oceánu! A sledujte pak, usazeni v pohodlných židlích, v teple a uprostřed pohody, jeho křivolakou cestu! Vím dobře, že jsem si zacházel. Ale jel jsem pro vlastní potěšení, chtěl jsem poznat co nejvíc světa, co nejvíce neznámých lidí; byla to vandrácká krev, kterou jsme měli v rodině, která zahnala i mého bratra do nitra Austrálie, kde zmizel, a která mě teď proháněla sibiřskou pevninou, jak bůh dal." (ukázka z knihy Třicet let na zlatém severu)

V Zábřehu se opět běhalo s kufrem

Čerstvě napadaný sníh a ostrý vítr čekal v sobotu 27. ledna na všechny, kdo zamířili na vrch Humenec nad Zábřehem. Příhodnější počasí pro pořádání recesistického závodu Welzlův kufr by si nemohl přát ani sám Jan Eskymo Welzl. Čtvrtý ročník netradičního klání přilákal na místní kopec sedmatřicet závodníků a více než stovku diváků, kteří se sem i přes mrazivé počasí přišli pobavit. O dobrou zábavu totiž při závodu inspirovaném trampotami slavného zábřežského rodáka není nikdy nouze.
Soutěžící musejí v co nejkratším čase uběhnout trasu vytyčenou ve svahu Humence. Nejde přitom jen o rychlost, ale také o nejlepší masku připomínající legendárního světoběžníka. Na trati se to tak hemžilo kožichy, beranicemi, huňatými límci a sněžnicemi. Žádnému soutěžícímu pak nesměl chybět kufr v ruce, případně doutník v ústech. Aby soutěžící náročný terén zvládli bez újmy na zdraví, připravili pro ně pořadatelé tři občerstvovací zastávky. Na nich se mohli recesisté posilnit špekem, slivovicí a olomouckým tvarůžkem. „Nepijte vodu, nebo vás mráz roztrhá,“ nabádal soutěžící těsně před startem pořadatel Pavel Zubík. Svou radu nemusel nikterak zdůrazňovat. Kromě nezletilců po připravené minerálce nesáhl nikdo, dospělí závodníci raději upřednostnili lahodný destilát.
Welzlův kufr je už tradičně spojen také se soutěží o nejlepší slivovici. Letos bylo do hodnocení přihlášeno pět vzorků. Po odborné degustaci přiznali porotci palmu vítězství rok staré pálence z jablek, kterou do soutěže přihlásil Josef Klimek. Celý rok se tak vyhodnocený kalvádos může pyšnit titulem Welzlova cestovatelská slivovice.
Přestože Welzlův kufr se po víkendu uzavřel, festival Welzlování, zaštítěný Welzlovým legendárním výrokem „Prondu, prondu – neprondu, neprondu“, ještě zdaleka nekončí. Na všechny příznivce cestování a dobrodružství čekají přednášky, vernisáž fotografií Neznámý Nepál a mezinárodní soutěžní přehlídka filmů s cestovatelskou tematikou Welzlovo filmobile. V neděli 11. února přijdou ještě jednou ke slovu recesisté. Na Masarykově náměstí se totiž koná další ročník recesistických závodů čtyřspřeží s lidskou posádkou. Přestože do saní se opět zapřáhnou především čtyřčlenné tým, nebude chybět ani vložený závod skutečných psích spřežení.

Zbývající program WELZLOVÁNÍ 2007 – festivalu cestovatelů, dobrodruhů a recesistů

Čt 1. 2., 17,00 hod - Galerie Tunklův dvorec – Putování za vojenskou historií (audiovizuální pořad)
Čt 8. 2., 17,00 hod – galerie a kavárna kina Retro – Karel Kocůrek: Neznámý Nepál (vernisáž výstavy fotografií)
Čt 8. 2., 17,30 hod – sál kina Retro – Neznámý Nepál (audiovizuální pořad s přednáškou a minikoncertem na originální tibetské nástroje)
Ne 11. 2., 14,00 hod – Masarykovo nám. – Závody čtyřspřežení s lidskou posádkou (recesistický závod)
Čt 15. 2., 17,00 hod – Václav Keprt: Ukrajina (audiovizuální pořad)
So 17. 2., kino Retro – Welzlovo filmobile (mezinárodní soutěžní přehlídka filmů s cestovatelskou tematikou)

Slavnostní otevření cyklostezky Lázně Bohdaneč - Živanice


01.02. 2007

Slavnostní „přestřižení pásky“ na nově vybudované cyklostezce z Lázní Bohdanče do Živanic proběhne v pátek 2. 2. 2007 ve 12 hodin na začátku stezky v obci Živanice. Akce se zúčastní zástupci investorů stavby i dodavatele, jmenovitě ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Ing. Pavel Švagr, CSc., starostky obou cyklostezkou spojených obcí Ing. Květoslava Jeníčková a Věra Rálišová a za akciovou společnost Colas CZ ředitel závodu Sever Jiří Skořepa. „Stezka byla hojně využívána ještě před jejím úplným dokončením, největší nápor však může očekávat se zahájením cykloturistické sezóny. Tradiční Cyklopaťák se uskuteční v sobotu 31. 3. 2007 a jsem ráda, že jeho 7. ročník bude pro návštěvníky Lázní Bohdanče a okolí zase o něco bezpečnější,“ uvedla starostka města Květoslava Jeníčková.

Pomník na počest železniční C.K. stanice


30.01. 2007

Pomník C.K. staniceRoku 1910 byl vypracován C.K. dráhami návrh železniční trati, spojující Litomyšl s Poličkou. Trať měla z Litomyšle procházet obcemi Osík, Dolní Újezd, Horní Újezd, Sebranice a Střítež do Poličky. Pro obec Sebranice byla plánována nejbližší zastávka u kapličky sv. Jana Nepomuckého na Kněžství. Z dosud nezjištěných důvodů se výstavba tratě neuskutečnila a mezi městy je bohužel stále jenom silniční spojení. Spolek archaických nadšenců (dále SAN) vytvořil na památku této geniální avšak nikdy neuskutečněné myšlenky pomník, který se rozhodl vztyčit na místě plánované vlakové zastávky SEBRANICE - KAPLIČKA.
Pomník, připomínající tuto téměř 100 let starou (ne)událost, byl vztyčen 20. ledna roku 2007. Akce se zúčastnili všichni členové SAN. Blahopřejeme.

Welzlův kufr – recesistický běh


29.01. 2007

Ze závodu Welzlův kufrJiž počtvrté se koná v Zábřehu WELZLOVÁNÍ 2007 - zábřežský festival cestovatelů, dobrodruhů a recesistů, který je poctou zdejšímu rodákovi a světoznámému dobrodruhovi Eskymo Welzlovi. V rámci tohoto festivalu se v sobotu 27. 1. uskuteční čtvrtý ročník recesistického běhu s kufrem v ruce - Welzlův kufr.
Při netradičním závodu musejí závodníci absolvovat vytyčenou trasu s kufrem v ruce a doutníkem v ústech. Tak totiž zastihlo oko neznámého fotografa Eskymo Welzla po jeho příjezdu do Zábřeha v roce 1928.
Závod odstartuje ve 14 hodin na místním kopci Humenec. Na trase čeká závodící recesisty tradiční občerstvení v podobě olomouckých tvarůžků, špeku a slivovice. Prezentace je v 8,00-13,00 v restauraci Rafanda.

Na běžky do Prostějova


26.01. 2007

Sněžný skůtr MěÚ ProstějovPomocí sněžného skútru projeli ve středu večer (24. 1.) pracovníci města Prostějova první běžkařské stopy v okolí města.
„Teď je možné na běžkách vyrazit od bistra Cavalo v lesoparku Hloučela, podél Hloučely, přes Tichou až do Mostkovic a zpět,“ říká místostarosta Prostějova Vlastimil Uchytil. „K dispozici jsou tak dvě stopy vedle sebe. Věřím, že běžkařům poslouží k jejich spokojenosti a zároveň bych chtěl požádat pěší turisty, aby tyto stopy neponičili a nerozšlapali,“ pokračuje Uchytil. Tato trasa však nebude jediná, která se bude pomocí skútru ošetřovat. „Dnes večer projedeme další trasu, konkrétně od ulice Určická, směrem na Domamyslice a Alojzov. Stopa bude připravena na nadcházející víkend. Věřím, že počasí vydrží a vyznavači běžek si sportu v sobotu a v neděli dosytnosti užijí,“ uzavřel místostarosta Vlastimil Uchytil.
Sněžný skútr zakoupilo město Prostějov v závěru loňského roku za částku 350 tisíc korun s cílem nabídnout občanům v rámci Projektu Zdravé město dostupné lyžování. Vzhledem k tomu, že v blízkém okolí nejsou žádné vysoké hory, je právě běžkování významnou alternativou pro vyznavače zimních sportů ve městě Prostějov.

Informace o aktuálním stavu stop poskytuje informační středisko na telefonních číslech: 582 329 728 (722, 723, 727), informace jsou též aktualizovány na www.mestopv.cz

Foto: Jana Gáborová, Městský úřad v Prostějově

Unikátní kluziště s bruslařskou dráhou v Centrálním parku v Plzni - Lochotíně


24.01. 2007

Chcete bruslit uprostřed léta? V Plzni – Lochotíně se již od října uplynulého roku těší pozornosti nový sportovní areál ICE PARK. Plocha "kluziště" je vytvořena ze speciálních polymerových oboustranných desek SUPER GLITE. Tyto panely jsou díky svým vlastnostem alternativou klasické ledové plochy. Celková rozloha plochy na bruslení je 1100 m2 s kapacitou až 200 osob. Venkovní nezastřešený areál je možné využívat celoročně.
Skládá z centrální plochy o velikosti 20 x 30 m a okruhem o šířce 2,5 m a délce 500 m. Kolem centrální plochy jsou mantinely o výšce 1,2 m. Areál tak umožňuje souběžnou hru hokeje a bruslení po oválu, a to bez nebezpečí úrazu pukem nebo omezení hokeje. Součástí areálu je tribuna pro 50 diváků. Nasvícení areálu umožňuje noční provoz a noční bruslení. Je zde také budova se sociálním zázemím.
Bruslení je zdarma, základní školy, mateřské školy a další organizace mohou využít kluziště v dopoledních hodinách. Po předchozí objednávce je zájemcům o hokej nabízeno kluziště zatím také zdarma, k dispozici jsou hokejové branky. Provádí se zde broušení bruslí a k dispozici je také půjčovna.
Bližší informace poskytne sekretariát ÚMO Plzeň 1 (tel.: 378 036 001) nebo pan František Hlad (602 358 198).

icepark

Informace pro města a obce


23.01. 2007

Pokud máte zájem prezentovat svoje město nebo obec na těchto stránkách, doporučujeme využít komerčního profilu.
Objednávku profilu města nebo obce si můžete stáhnout zde.

<< 1  2  3  4  ...  362  [363]  364  365  366  367  >>
Reklama:
Reklama:

Přihlášení

Přihlásit se Nová registrace

Reklama

Booking.com

Předpověď počasí

Pondělí
Sněhové přeháňky
4 °C
Úterý
Oblačno
3 °C
Středa
Oblačno
5 °C

In-počasí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Muzeum Šumavy Sušice

Muzeum Šumavy Sušice

Sušické muzeum bylo založeno v roce 1880 a dnes sídlí v jednom z nejkrásnějších domů na...

Doporučujeme:

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.