Partner portálu

Reklama

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Tipy na výlety a aktuality

Reklama

<< 1  2  3  4  ...  357  [358]  359  360  ...  364  365  366  367  >>

Muzejní noc aneb noc opery a příběhů


11.06. 2007

(Olomouc – Arcidiecézní muzeum, 15. 6. 2007) Zajímavý program připravilo Arcidiecézní muzeum v Olomouci na Muzejní noc v pátek 15. června. Navštěvníci si budou moci prohlédnout zešeřelé kouty Arcidiecézního muzea i jeho rozzářené expozice v neobvyklý čas a po svém. Program začíná v 19 hodin inscenací temné duchařské opery Tomáše Hanzlíka Krvavá pavlač, pro rodiny s dětmi je připravena Muzejní stezka, Antonín Schindler poodkryje Podzemní Olomouc a na závěr budou moci návštěvníci zhlédnout koprodukční dokument České televize a Video Theo o Arcidiecézním muzeu. Více na www.olmuart.cz.

Královské stříbření Kutné Hory


04.06. 2007

Stříbření(Kutná Hora, 23. a 24. 6. 2007) Již pošestnácté se navrátí Kutná Hora po pomyslné časové křivce zpět o celých šest set let do své historie.
Na dva dny, sobotu 23. a neděli 24. června se octne přímo uprostřed událostí a příběhů roku 1407. Pošestnácté se totiž bude konat slavnost, která ve svých počátcích byla nazvána prostým slovem „Stříbření“, napovídajícím slavnou tradici královského horního města. Postupně si získala nejen svou charakteristickou dramaturgii, styl i přímo „královský“ přídomek v názvu, ale hlavně, po celé republice i v zahraničí široký okruh stálých příznivců, učínkujících, nadšených spoluaktérů, vděčných diváků, a to zdaleka nejen z řad dětí. Slavnost je považována za nejvýpravnější a nejvýznamnější historickou slavností v republice.

Program

Hraniční meandry Odry se otevírají veřejnosti


23.05. 2007

BOHUMÍN - Občanské sdružení Hraniční meandry Odry připravuje slavnostní otevření přírodní památky, kterou je bohumínský úsek meandrů Odry. Přírodní památkou byl vyhlášen v listopadu loňského roku. Slavnostní otevření se uskuteční v pátek 25. května ve 13 hodin. „Tato oblast je unikátním středoevropským přírodním fenoménem. Myslím si, že slavnostní otevření si coby přírodní památka určitě zaslouží,“ říká předsedkyně OS Hraniční meandry Odry Vladislava Hamplová. Slavnostní akt se uskuteční přímo v meandrech poblíž průrvy, který vznikla po povodních v roce 1997.

Letní slunovrat v archeoparku


23.05. 2007

Slunovrat(Těšínsko – Archeopark Chotěbuz – Podobora, 23. 6. 2007) Letní slunovrat přivítají v Archeoparku v Chotěbuzi - Podoboře v sobotu 23. června. O oživení hradiště se postarají historické skupiny Tizoni, Slované, Orace Ita, Velkomoravané a CEA, věnující se ranému středověku.
K vidění bude výroba keramiky (figurální a kruhová), textilní práce (tkaní, práce s přeslenem, destičky, karetky, zapjastky), k ochutnání pak středověká kuchyně a pochutiny vyrobené podle původních receptů. Skupiny předvedou ukázky boje a výcviku vojska, středověké hry a oslavu slunovratu.
Vstupné činí 25 Kč za dítě, studenta a důchodce, 50 Kč za dospělého a 100 Kč za rodinu. Ke každé vstupence (osobě) bude připočítán příplatek 20 Kč za doprovodný program. Akce se bude konat v plném rozsahu pouze za příznivého počasí. Změna programu vyhrazena.
Otevřeno od 9 do 17 hodin

Soutěžíme s Výletníkem


18.05. 2007

Ceny do soutěžeVýletník vyhlašuje soutěž pro přispěvatele do diskusí a komentářů. Zajímavou knihu vyhrává každý 100. příspěvěk do diskuse, Výletník také bude hodnotit kvalitu jednotlivých příspěvků - nejkvalitnějším příspěvkům do diskuse udělíme měsíčně 2 speciální ceny. Každý 25. přispěvatel do diskuse získá malý dárek.
A jak se můžete do soutěže zapojit? Připojte svůj smysluplný komentář vztahující se k danému místu nebo diskutovanému tématu pod jakýkoli článek kdekoli na www.vyletnik.cz. Výherci budou obesláni emailem a jejich diskusní příspěvek bude zveřejněn na této stránce. Proto nezapomeňte připojit k příspěvku svůj platný mail. Podmínky soutěže naleznete zde.

Muzea a galerie slaví svátek


16.05. 2007

Již od roku 1977 se po celém světě slaví Mezinárodní den muzeí. I letos, v pátek 18. května, budou muzea a galerie slavit svůj svátek. Mají tak jedinečnou šanci na sebe i na svoji vědeckou a kulturní činnost upozornit. Jak jinak, než bohatým mimořádným programem. Poohlédněte se po muzeích ve vašem okolí, možná budete sváteční nabídkou mile překvapeni. Ve většině našich muzeí budou probíhat muzejní noci nebo speciální programy, na které běžně nenarazíte.

Některé tipy:
Brněnská muzejní noc
Městské muzeum a knihovna Čáslav – muzejní noc
Muzeum Cheb
Chrudimská muzejní noc
Muzejní noc na hradě Špilberku
III. Teplická muzejní noc
Muzeum Těšínska
Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci
Znojemská muzejní noc
Další muzejní akce v kalendáři

11. středověký den na hradě Okoři


14.05. 2007

Zubrnický jarmark(Okoř, 12. 5. 2007) V sobotu 12. 5. zve všechny příznivce kultury, památek a oživlé historie skupina historického šermu RAVEN na svou již tradiční každoroční akci - historický den na hradě Okoř. Letos se uskuteční již 11. ročník.
Raveni pozvali celou řadu účinkujících a tak je pro návštěvníky připraven bohatý celodenní program. Na Okoři bude k vidění mnohé z již dávno zašlé historie jako šermířská vystoupení z různých dob, vystoupení divadelní, hudební, taneční a kaskadérská, pohádka pro děti, ohňová show, cesta lapky z tržiště až na mučidla, výslech čarodějnice v mučírně nebo dobové tržiště s dnes již zapomenutými řemesly. Krom zajímavé podívané mohou diváci zasytit i svůj břich dobovými pochutinami a nápoji. Akce začíná v 10.00 hodin.

Tipy na víkend 12. a 13. 5.


10.05. 2007

Zubrnický jarmark
Zubrnický jarmark(Zubrnice, 12.-13. 5.) O víkendu 12. a 13. 5. se uskuteční již tradiční Zubrnický jarmark ve skanzenu v Zubrnicících, které leží v malebném údolí Lučního potoka v Českém středohoří nedaleko Ústí nad Labem.
Pro návštěvníky je připraveno předvádění tradičních řemesel a prodej výrobků hrnčířů, sklářů, tkalců, dráteníků, kovářů, řezbářů, kovolitců, krajkářek, bylinkářek, výrobců šperků ze dřeva, kovu, korálků, dále jízda na koních a ponících, nebudou chybět ani pravé české pochoutky jako jsou koláče, trdelníky, perníky, jelítka a jitrničky z tradiční české zabijačky, různé placky apod. Své umění budou předvádět divadla, hudebníci a folklorní soubory.
plakát

Kludského ulice 2007
(Jirkov, 12. 5.) V sobotu 12. 5. se uskuteční v Jirkově u Chmutova populární jarní celodenní pouliční zábava v centru města.
Celý den bude plný pořadů pro děti, workshopů, hudebních překvapení. Mezi mnoha hosty programu se představí například zpěvák a hudebník Ivan Hlas nebo pověstné českobudějovické divadlo Kvelb. Program začíná v 10.00 a končí před půlnocí. Chystá se také otevření historického podzemí pro veřejnost.
plakát

Fyzikální cirkus 2007
(Brno – Kraví hora, 12. 5.) V sobotu 12. 5. se brněnská Kraví hora se stane dějištěm prvního ročníku netradiční soutěže pod názvem Fyzikální cirkus. Středoškoláci budou soutěžit ve dvou disciplínách: stavění raket na vodní pohon a krkolomné kousky s cihlovou zdí. Do soutěže, kterou organizuje Masarykova univerzita, Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně a Spolek přírodovědců Masarykovy univerzity, se přihlásilo celkem 15 pětičlenných týmu z 11 středních škol z celé České republiky. Akce se koná od 10:00 do 16:00.
Úkolem soutěžících bude navrhnout a postavit jednoduchou raketu poháněnou stlačenou vodou, která se musí co nejdéle udržet ve vzduchu. Ve druhém případě se družstva pokusí sestavit zeď z cihel tak, aby ve vodorovném směru dosáhla do největší možné vzdálenosti, aniž by se ale dotýkala podlahy. Oba experimenty ohodnotí nezávislá odborná komise. Ve hře bude celá řada zajímavých cen od několika sponzorů.
Součástí happeningu bude i bohatý doprovodný program pro přihlížející veřejnost. Za pěkného počasí slibují organizátoři pozorování Slunce a planety Venuše na denní obloze. V programu je i předpremiéra výstavy o moravských vltavínech, prohlídka umělé oblohy malého planetária, nebo vystoupení Ing. Františka Hrušky z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky, který se podílel na stavbě první československé družice Magion 1.

Další akce v kalendáři

Střepy kosmických katastrof


10.05. 2007

Střepy kosmických katastrofZajímavé akce a doprovodný program průběžně pořádá Hvězdárna a planetárium Mikoláše Koperníka v Brně. Od pondělí 14. do soboty 19. května bude ve foyer planetária k vidění výstava šesti desítek nejrůznějších vltavínů, především z moravských nalezišť.
Vltavíny patří mezi tzv. tektity - přírodní skla vzniklá při dopadu obřích meteoritů na zemský povrch. Můžeme je tedy považovat za střepy kosmických katastrof, jež v dávné minulosti postihly naši planetu. Součástí výstavy je krátký film věnovaný vzniku těchto střepů kosmických katastrof, stejně jako fotografie největších pozemských kráterů. Film je dostupný i na webových stránkách hvězdárny.
V případě vltavínů je mateřským kráterem zhruba pětadvacetikilometrový Ries, jehož stáří 15 milionů roků se shoduje se stářím vltavínů. Meteorit o průměru asi jednoho kilometru dopadl na území dnešního jižního Německa. Při dopadu došlo k extrémnímu stlačení povrchových hornin, jejichž roztavené kusy byly vymrštěny až na území dnešních Čech a Moravy. Stříkance roztavené hmoty při svém letu atmosférou zesklovatěly ve vltavíny, které jako skleněný déšť pokropily oblasti ve vzdálenosti až několik stovek kilometrů. Vltavíny ale dnes neleží na místech, kam původně dopadly. Do současných nalezišť, která jsou v centru pozornosti sběratelů, je soustředily vodní toky.
I přes množství nově objevených tektitů v různých částech světa zůstávají vltavíny v této skupině skel nejkrásnější. Obzvlášť působivý je členitý povrch vltavínů, který vzniká díky dlouhodobé chemické korozi. Na výstavě si tak mohou návštěvníci prohlédnout neobyčejné tvary a barvy unikátních vltavínů z moravských polí a z Čech. Mimořádná výstava bude přístupná od pondělí 14. května do soboty 19. května vždy od 9 do 13 a od 16 do 20 hodin.
K výstavě také vznikly speciální www stránky http://vltaviny.hvezdarna.cz, na kterých mj. najdete krátký pořad věnovaný právě moravským vltavínům. Vstup na výstavu je volný.

Muzeum stavebnice MERKUR slaví 1. narozeniny


09.05. 2007

Ocelové město(Police nad Metují, 7. 5. 2007) Dne 7. 5. 2007 tomu bude právě rok, co bylo otevřeno Muzeum stavebnice MERKUR v Polici nad Metují a tak Muzeum slaví své první narozeniny.
A jaký byl první rok? Za rok Muzeum navštívilo skoro 14 000 návštěvníků. Většina návštěvníků přijela z Královehradeckého kraje, Středočeského kraje a hlavního města Prahy, 23 % návštěvníků pak bylo ze zahraničí především z Nizozemí, Polska a Německa. Muzeum navštívili také turisté ze zámoří, především z USA, Kanady, Mexika a Nového Zélandu. Muzeum stavebnice MERKUR bylo dokonce zvolené jako šesté nejzajímavější místo v Královehradeckém kraji.
V Muzeu je možné spatřit rozšířené celoživotní dílo pana Jiřího Mládka, stavbu „Ocelové Město“, inspirované stejnojmenným románem J. Verna. Stavba „Ocelové Město“ je podle dostupných informací největší stavbou postavenou z MERKURu a pan Mládek na ní pracoval 7 let a pořád pracuje, neboť neustále probíhá její vylepšování a zdokonalování. Pro příznivce modelové železnice jsou v muzeu připravené velké klasické kolejiště MERKUR a sbírka historických i současných vláčků MERKUR. Dále jsou v Muzeu umístěny zajímavé modely a historické rekvizity související s historií stavebnic. Mezi nejzajímavější jistě patří historické stavebnice Inventor a nejstarší stavebnice MERKUR. Součástí výstavy je nyní nová expozice věnovaná parním strojům, těm skutečným i modelovým. Část exponátů parních strojů zapůjčilo také Národní technické muzeum v Praze.
Pro všechny návštěvníky začala velká hra o stavebnice MERKUR. Každý návštěvník Muzea může odevzdat slosovatelný ústřižek a vyhrát. Do slosování budou zahrnuty všechny kupóny ze vstupenek zakoupených do 30. 11. 2007. Muzeum je otevřeno denně mimo pondělí od 9:00–12:00 a 13:00-17:00.
Mimořádně otevřeno bude také v pondělí dne 7. 5. 2007, kdy Muzeum slaví 1. narozeniny. Každý návštěvník dostane zdarma pravý polický koláček z Kvíčerovské pekárny. V sobotu dne 19. 5. 2007 je u příležitosti polického vandru otevřeno od 7:00 a každý návštěvník Muzea stavebnice MERKUR obdrží zdarma mapu Kladského pomezí.

<< 1  2  3  4  ...  357  [358]  359  360  ...  364  365  366  367  >>
Reklama:
Reklama:

Přihlášení

Přihlásit se Nová registrace

Reklama

Booking.com

Předpověď počasí

Středa
Skoro jasno
11 °C
Čtvrtek
Dešťové přeháňky
12 °C
Pátek
Sněhové přeháňky
3 °C

In-počasí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Muzeum Šumavy Sušice

Muzeum Šumavy Sušice

Sušické muzeum bylo založeno v roce 1880 a dnes sídlí v jednom z nejkrásnějších domů na...

Doporučujeme:

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.