Reklama
Reklama
Zde se nacházíte: Úvodní stránka > Novinky
Tipy na výlety a aktuality
Reklama

Mladečské jeskyně: cesta do pravěku na Hané
30.11. 2020




Do přírody – pramen Dřevnice a Maruška
29.11. 2020
Centrála cestovního ruchu Východní Moravy reaguje na aktuální situaci, kdy je žádoucí upevňovat si zdraví v přírodě. Tento výlet mimo město směřujeme do přírody v okolí sedla Troják v Hostýnských vrších.

Novinky na Stezce korunami stromů Krkonoše
29.11. 2020
Stezka korunami stromů Krkonoše se svým návštěvníkům otevře bezprostředně po ukončení platných omezujících opatření. Příznivci Stezky mohou mezitím svým blízkým pořídit dárkový poukaz a Stezku tak podpořit. Po znovuotevření na návštěvníky čeká i novinka v podobě nové adrenalinové atrakce – speciální pavoučí sítě, na které budou moci návštěvníci prověřit svou odvahu. Poslední novinkou je i speciální podpora pracovníkům Integrovaného záchranného systému, kterým Stezka za jejich nekončící nasazení věnuje po celé ČR 100 dárkových poukazů.
Krkonošská Stezka korunami stromů patří mezi nejpopulárnější turistické atrakce Královéhradeckého kraje. Svou popularitu opětovně prokázala nedávným milníkem, kdy jejím vstupním turniketem na konci září prošel miliontý návštěvník. V současné situaci je však, stejně jako ostatní volnočasové a turistické atrakce, uzavřena. Svým fanouškům nabízí prostřednictvím eshopu na webových stránkách www.stezkakrkonose.cz možnost zakoupit si dárkový poukaz. Ten může sloužit jako vhodný dárek blízkým nejen v předvánoční době.
Nyní přichází s možností potěšit i pracovníky Integrovaného záchranného systému.
Stezka ve spolupráci s rádiem Blaník do vánoc věnuje 100 dárkových poukazů pro pracovníky nemocnic po celé ČR. Svým příznivcům nyní nabízí podobnou možnost poděkování konkrétním zdravotníkům, hasičům, policistům, vojákům nebo pracovníkům v sociálních službách formou koupě dárkových poukazů v eshopu za zvýhodněnou cenu a navíc napsat vlastní vzkaz či věnování.
Novinkou je Pavoučí síť
Během uzavření provozovatelé Stezky připravili pro její návštěvníky překvapení v podobě nového adrenalinového prvku. Nová pochozí síť dá během procházky po Stezce návštěvníkům možnost projít se nad volným prostorem ve výšce 23,7 metrů nad zemí. Inspirací pro tento adrenalinový prvek byla první síť na partnerské slovenské Stezce Bachledka, kde se těší velké oblibě. Plocha pavoučí sítě je 20,8m2, na výrobu bylo použito 445 metrů lana a stejně jako celá Stezka má nosnost 500 kg na metr čtvereční. Návštěvníci se tak mohou nově ocitnout přímo nad volným prostorem a zjistit, kam až jejich sebejistota ve výškách sahá. Tato nová atrakce samozřejmě splňuje veškeré bezpečnostní normy a je 100% bezpečná pro všechny návštěvníky Stezky.
Více informací najdete na www.stezkakrkonose.cz
O Stezce
Stezka korunami stromů Krkonoše se nachází na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Jedná se o vyhlídkovou věž, která je vysoká 45 metrů. Na trase v celkové délce 1 511 metrů se vydáte od kořenů až ke korunám stromů. Na rozdíl od běžného výletu do lesa vám Stezka korunami stromů Krkonoše ukáže les z jiné perspektivy a jedinečná podzemní expozice vám nabídne možnost prostudovat mikrosvět půdy. Každý návštěvník se na informačních tabulích dozví o tom, co vlastně půda je a jak se pozná, že je půda živá.Při stoupání do výšky 24 metrů vás čeká 40 skleněných cedulek s kukátky. Pohledem skrze ně se dozvíte zajímavosti o lese kolem vás. Kromě kukátkových cedulek jsou pro vás připraveny tři vyhlídky do lesa, kde zjistíte, jaká je rozdíl mezi „pěkným“ a „nepěkným“ lesem. Dozvíte se ale i o houbách a zvířatech, která zde žijí. Nejen děti, ale i dospělí si mohou vyzkoušet, jaký je to pocit pohybovat se ve výšce 24 metrů a pod sebou mít zdánlivě nebezpečnou propast. Když vystoupáte na vrchol Stezky do výšky 45 metrů, budete si moci vychutnat výhledy do korun stromů smíšeného krkonošského lesa a do celé krajiny kolem. Cestu dolů si pak můžete zkrátit a urychlit tobogánem, jehož tubus o průměru jeden metr je dlouhý 80 metrů. Původně byl tobogán určen dětem, ale hojně jej využívají všichni návštěvníci, včetně seniorů. Zatím nejstaršímu jezdci na tobogánu bylo úctyhodných 85 let. Za pěkného počasí letíte v tobogánu rychlostí 30 km/h, za špatného počasí tobogánem sjet možné není. Rychlost, kterou byste (podpořeni napršenou vodou) jeli, by mohla dosáhnout totiž až 80 km/h.
Stezka je vhodná pro všechny ty, kdo se zajímají o českou přírodu, vyhledávají aktivní odpočinek, dobrodružství a rádi se dozví nové a zajímavé informace. Jelikož je Stezka v celé své délce bezbariérová, mohou ji navštívit i návštěvníci s hendikepem nebo rodiny s dětmi v kočárku.

Retrospektiva Galiny Miklínové promění Villu Pellé v Muzeum Lichožroutů
29.11. 2020
Svých prvních návštěvníků by se výstava mohla dle aktuálního rozvolňování protiepidemických opatření dočkat hned 2. prosince. Pokud se tak nestane, mohou příznivci Lichožroutů do galerie prozatím vyslat své liché ponožky, které se stanou součástí instalace. Dílo Galiny Miklínové plynule přechází z tradiční formy ilustrace do komiksu či animovaného filmu a rozumí si se slovem i hudbou a umožňuje dát důraz na multimediální pojetí výstavy. Dominovat budou pochopitelně Lichožrouti, jejichž příběhy kongeniálně vytvořila spolu s básníkem Pavlem Šrutem. Vesměs sympatičtí pletení rošťáci, kteří se stali nepřehlédnutelným a univerzálním knižním i filmovým i fenoménem, však nechají prostor i pro další povedená dítka své stvořitelky, jako jsou například Cílovníci nebo Strašidýlko Stráša. „Výstava Galiny Miklínové, kterou považujeme za jednu z nejvýraznějších ilustrátorek prvních dvou dekád tohoto století, je logickým pokračováním naší snahy představit špičku této výtvarné oblasti nejen od nás,” říká ředitelka Galerie Villa Pellé Vladana Rýdlová a dodává: „Jsme rádi, že se tak právem přidá po bok takových velikánům, jako byli Jiří Šalamoun, Jiří Šlitr, Daisy Mrázková nebo Jean-Jacques Sempé.“ Muzeum Lichožroutů, do kterého je vstup vítaný, připravili spolu s autorkou kurátor Radim Kopáč, scénograf Jan Tomšů a grafické studio Carton Clan.
Výstavu, která ve Ville Pellé bude otevřena až do 28. března 2021, po znovuotevření galerií budou ohlášeny přesné termíny bohatého doprovodného programu, nabídka tvůrčích dílen a komentovaných prohlídek pro děti a širokou veřejnost stejně jako edukační programy pro školy. Více informací na www.villapelle.cz.
Galina Miklínová (*1970 v Ostravě) vystudovala SUPŠ v Uherském Hradišti (užitá grafika) a VŠUP v Praze (ateliér filmové a televizní grafiky; M. Jágr a J. Barta). Absolvovala stáž na Humberside University ve Velké Británii, obor animovaný film. Je zřejmě nejznámější česká ilustrátorka knih pro děti a mládež po roce 2000, proslavená hlavně spoluprací s básníkem Pavlem Šrutem (1940–2018), zejména jejich románovou trilogií Lichožrouti (Kniha desetiletí v soutěži Magnesia Litera, Nejkrásnější kniha 2008, cca. 150.000 prodaných výtisků v češtině, překlady do cca 17 jazyků, filmová verze 2016), ale i s dalšími autory, jako Eva Papoušková (Cílovníci, Vombat Jirka, Kosprd a Telecí), Petr Stančík (série H2O) nebo Alena Mornštajnová (Strašidýlko Stráša). Je také filmovou scenáristkou, výtvarnicí a režisérkou, kromě Lichožroutů vytvořila například tři řady úspěšných večerníčků O Kanafáskovi pro Českou televizi.

Krásy podzimních Litoměřic můžete obdivovat kdykoli
28.11. 2020
Trasa číslo 1 – Po stopách Karla Hynka Máchy
Osud mu moc nepřál a jeho život mu ukrátil na pouhých 25 let. Přesto za sebou zanechal skvělou literární tvorbu. Máchovy schody zkrášlující historické hradby, odlitek Myslbekovy sochy K. H. Máchy na úpatí Mostné hory a řadu dalších míst spojených se slavným českým básníkem můžete sami prozkoumat.
Trasa číslo 2 – Litoměřice a baroko
Sled historických událostí odstartoval v 17. století architektonickou obnovu města, na níž se podílelo mnoho významných stavitelů. Jen málo tvůrcům se ale podařilo poznamenat svým uměním město v takovém rozsahu jako Giuliu a Octaviu Broggiovi. Projděte si trasu svým tempem a vychutnejte si barokní skvosty Litoměřic. Jde o pohledy, které každé oko potěší.
Trasa číslo 3 – Kdo se to na nás dívá
Litoměřice se mohou pyšnit řadou soch od slavných autorů, stejně jako pamětních desek. Jen na náměstí jich na vás čeká hned několik, kopie nejstarší exteriérové plastiky ve městě v podobě sochy Rolanda, barokní sousoší, busta José Rizala a mnoho dalších. Vydejte se na procházku, v průběhu které se seznámíte s těmi nejvýznamnějšími díly.

Cestovatelský tip HoppyGo: Výlety s dětmi během vládních opatření
28.11. 2020
Kvůli bezpečnosti, kombinaci vládních opatření a nastupujících zimních teplot není snadné vymyslet zábavný program pro naše malé ratolesti. Pro inspiraci vám představíme několik aktivit, které si vaše děti opravdu užijí a jsou přístupné i teď. A pokud potřebujete pro vaši rodinu velké auto, nebo chcete vyrazit v novém, platforma pro sdílení aut HoppyGo nabízí levný a jednoduchý způsob zápůjčky, kde v nabídce naleznete více než 2 000 modelů nejrůznějších značek. Zvolit můžete např. komfortní SUV nebo kombík s nízkou spotřebou a dostatkem místa pro všechny členy vaší rodiny, případně jakýkoliv jiný vůz splňující vaše potřeby. A nyní už se pojďme podívat na vybrané možnosti.
Pohádkové výlety
V Česku je celá řada tematických stezek, které kombinují výlet do přírody se zastávkami, které nabízí zábavné a vědomostní hry a připomínají známé pohádky. Ukážeme vám, kam za stezkami vyrazit.
Pohádková stezka Malé Úpy v Krkonoších
Naše tipy na výlety začneme v Krkonoších, konkrétně ve východní části tohoto pohoří, nedaleko obce Malá Úpa. Místní hory nabízí neuvěřitelné množství krásných túr, dnes se ale zaměříme na Pohádkovou stezku Malé Úpy.
Tato trasa měří zhruba 17 kilometrů. Jedná se o bezkonkurenčně nejdelší výlet z celého seznamu, takže není problém ujít jen část, pokud máte malé děti. Cílem stezky je návštěvníky seznámit s krásnou přírodou a výhledy, které krkonošské kopce nabízí a současně představit pohádky spisovatelky Marie Kubátové.
Stezka vede přes 10 zastávek, kde malí (a i velcí) návštěvníci mohou do předem zakoupené brožury obkreslit ornamenty, které se vztahují k pohádkám. Ti, kteří úspěšně splní celou trasu, obdrží maloúpský groš.
Brožurku získáte na informačním centru nebo v hotelu Pomezní Bouda. Mají ji také k dispozici chaty Moravanka, Sněženka, Permoník a Rusalka. Na těchto místech také získáte zmíněný groš po předložení vyplněných úkolů.
Pohádková stezka u Albrechtic
Z Krkonoš se přesuneme na severní Moravu, konkrétně na Bruntálsko, kousek od města Albrechtice. Zde se totiž nachází další stezka, která vás provede kolem 11 postav ze známých pohádek.
Několik z postav také děti seznamuje s „často kladenými dotazy“ kolem pohádek, které nám a jistě i vám nedávají v noci spát! Například u tůňky s žabím princem zjistíte, co se vlastně stane poté, co ho políbíte. Stane se on princem nebo z vás žába? Některé postavy se zaobírají místní faunou a flórou. Třeba u postavy skřítka Mecháčka poznáte nejčastěji rostoucí mechy v okolí. Cílem trasy je Krtečkova studánka, která se pyšní malou vodní kaskádou.
Trasa je 2 kilometry dlouhá jedním směrem. Celá vede lesem a bez problému se dá projet i s kočárkem. Mapu stezky a zastávek najdete zde.
Putování malého človíčete na Vysočině
Stezku „Putování malého človíčete“ najdete kousek od města Jemnice na Vysočině, v osadě Panenská. I zde je možné plnit nejrůznější úkoly a získat tak nové vědomosti o přírodě. Všechny podklady včetně mapy a brožury na plnění úkolů najdete tady.
Trasa je dlouhá 4 kilometry. Když vám zbude čas a energie, mrkněte také na Hastrmanovu ekostezku, který je jen o malý kousíček dál.
Šumavská pohádková země Brčálník
Říše pohádek a fantazie se nevyhnula ani Šumavě. Pohádková země Brčálník v Železné Rudě nabízí také tematickou stezku. Ta měří 3 kilometry a má celkově 11 zastávek. Více se dozvíte v tomto odkazu.
Stezka skřítka Hrobčíka na Mostecku
Jestli jste z Mostecka a okolí, tak zbystřete. Dva kilometry dlouhá naučná stezka skřítka Hrobčíka v obci Hrobčice bude jistým zdrojem zábavy pro vaše ratolesti alespoň na jedno odpoledne. Je to jen 15 minut autem z Mostu nebo Teplic. Více detailů najdete zde.
Pohádková stezka u Hradce
Jako poslední v tomto obsáhlém seznamu zmíníme pohádkovou stezku v městských lesích Hradce Králové. Trasa se vine 2,5 kilometru od Mazurovy chalupy až po rybník Výskyt. Místní postavičky a zastávky jsou z pohádek výtvarnice a spisovatelky Mary Pohnerové.
Rybolov pro děti
Možná pohádkové stezky nejsou vaše oblíbená disciplína nebo z nich už vaše děti vyrostly. Co takhle chytání ryb? Shodou okolností je za momentální situace povolen i rybolov a existují místa, která umí tuto kratochvíli spojit s mladšími ročníky.
V areálu Lázní Bohdaneč nedaleko Pardubic je soukromý revír, který se hemží jenom rybami. Krásou je, že kdokoliv může přijít a zkusit si zachytat. Nemusíte být rozený rybář, a dokonce ani nepotřebujete rybářský lístek nebo vlastní vybavení. Ryby se po chycení vrací vždy zpět do vody (čímž se vyhnete traumatům mladších ročníků).
Areál je vyloženě dělaný pro děti. Kromě dostupného rybolovu pro všechny věkové kategorie je jeho součástí také hřiště s prolézačkami a skluzavkami, vše obklopeno krásnou přírodou.
Kvůli současné situaci se mírně upravil chod tohoto zařízení. Je třeba předem zavolat na 777 788 161 a ohlásit návštěvu. Při vstupu zaplatíte 150 Kč do připraveného boxu. V rámci vstupu obdržíte povolenku na „chyť a pusť“. Provozovatelka vám také vysvětlí, kde a jak je možné si půjčit vybavení, pokud nemáte vlastní.
Sochy v Kokořínském pískovci
Hluboko v kokořínských hvozdech se ukrývají umělecká díla, která byste tam jistě nehledali. Když sochař Václav Levý poprvé spatřil místní pískovcové skály, uvědomil si, že právě zde vytvoří své životní dílo. Výsledkem je skvostná přírodní galerii pod širým nebem, přístupná všem, kteří mají chuť na procházku. O co více, tato lokalita není příliš známá ani frekventovaná.
Levý měl během svého života zajímavou kariéru sochaře, bezpochyby jeho nejzajímavější díla jsou právě na skalních útvarech Kokořínska. Mimo zmíněné skály Levý proměnil do uměleckých skvostů i další místa. Například také zde vyhloubil jeskyni Klácelka a její portál patřičně vyzdobil. Všechny jeho práce se nachází kousek od sebe.
Jeho díla vyobrazují řadu postav i situací. Najdete tu zásadní osobnosti české historie jako jsou Jan Žižka nebo Prokop Holý. I spící blaničtí rytíři jsou tu zpodobeni. Tím ale výčet nekončí.
Tato „výstava“ leží pár kilometrů severně od Liběchova a je přístupná pouze pěšky. Celá okružní trasa měří podle volby 11 až 14 kilometrů, hodí se tedy spíše pro starší děti. Je přístupná s terénním kočárkem za sucha. Pokud vás toto ukryté umění na Kokořínsku zaujalo, mrkněte na tento odkaz.
HoppyGo nabízí i další cestovatelské tipy napříč ČR
Pokud vás tipy nezaujaly, nebo si chcete vybrat z širšího výběru, HoppyGo poskytuje i další doporučení na nejlepší destinace a zážitky spojené s cestováním v České republice. Unikátní výběr na https://dovolenadoma.hoppygo.com/ je sestaven ve spolupráci s cestovatelským portálem Travelking.cz a nabízí více než 400 doporučení, takže si vybere opravdu každý.
Na cestu si pak každý uživatel může zvolit vůz, který bude nejlépe splňovat požadavky cesty. Platforma pro sdílení aut HoppyGo nabízí více než 2 000 vozidel nejrůznějších značek, a kromě širokého výběru je velkou výhodou HoppyGo rychlost a jednoduchost celého procesu výpůjčky. Není potřeba podepisovat žádné dlouhé smlouvy a zákazníkovi stačí rychlá registrace se snadným ověřením dokladů. V případě dlouhodobých pronájmů na více dní navíc mohou uživatelé využít výhodný slevový program. V ceně zápůjčky je vždy zahrnuto havarijní pojištění, které kryje všechna běžná rizika.

Navštivte Schlosshotel v Mariánských Lázní
28.11. 2020
Na co se můžete těšit
Těšíme se, že si při objevování krás západočeských lázní vyberete právě náš hotel.


Zručský podzimní park plný spadaného listí láká k návštěvě
22.11. 2020
Přijeďte se zdarma projít do malých Průhonic, tedy do zámeckém parku ve Zruči nad Sázavou (sjezd na 56km na D1).
Dominantu parku tvoří půvabné jezírko s altánkem. Pokud byste se chtěli o parku i přilehlém zámeckém areálu dozvědět víc, projděte si 2 kilometrovou naučnou stezku se 14ti zastaveními, která začíná i končí přímo u zámku u vstupu do parku.

Advent u Pražského Jezulátka
22.11. 2020
Adventní doba je dobou očekávání, příprav. Příprava na letošní Advent a Vánoce je ale těžkou zkouškou pro organizátory tradičních akcí jako jsou koncerty, divadla nebo výstavy. V době nejasných podmínek pro setkávání a organizaci akcí nabízí Klášter Pražského Jezulátka kontakt prostřednictvím online setkávání a aktivit, které se dají absolvovat s minimálním rizikem.
Od 7. 12. 2020 si můžete v kostele prohlédnout betlém, který doplní venkovní barevný betlém ve vchodu do kostela a živá zvířata u hlavního schodiště. Kostel je za aktuálních hygienických opatření možné volně navštěvovat. Fotografie ze stavby betléma budeme také průběžně zveřejňovat na našich stránkách a facebookovém profilu.
Tradiční obchod se suvenýry, který u kostela Pražského Jezulátka již roky nabízí množství zboží, můžete v bezkontaktní době navštívit i virtuálně a zboží si nechat poslat až domu pomocí našeho e-shopu. V nabídce je také několik variant vánočních betlémů.
Projekt SpiritualPoints nabízí množství podnětů k zamyšlení a zastavení v nelehké době. Můžete ho využívat opakovaně kdekoli zrovna jste. Nebýt sám a připojit se ke skupinové meditaci můžete v pravidelných časech přenosů z Kláštera Pražského Jezulátka i z kláštera Fortna.
Pro školní skupiny nejmenších dětí nabízíme předvánoční programy v prostorách kostela i kláštera. Samoobslužná varianta, kdy je pro třídu připraven materiál a skupinu si po kostele po jednotlivých místech provází sám učitel, je využitelná i v současném složitém stavu. Informace a aktuality najdete na stránce programů.
Jsme připraveni reagovat pružně na všechny změny v možnostech setkávání a pořádání akcí a proto sledujte naše webové stránky i facebookový profil kostela.

Do zoo nemůžu, ale rád pomůžu podruhé
22.11. 2020
Kromě útulku a záchranné stanice (ARCHA), centra environmentální výchovy a vzdělávání (DIVIZNA) a restaurace (FORMANKA) provozuje zoo také kulturní a společenské centrum (LIDOVÉ SADY). Lidové sady jsou historický objekt se zázemím pro konání velkých i malých akcí, plesů, koncertů, divadel, besed, projekcí, školení a zájmových kroužků. Všechny své prostory musely Lidové sady pro veřejnost uzavřít. Ke „slovu“ se tedy dostal internet a FB v mnohem větší míře, než bylo donedávna obvyklé. A tak kromě široké nabídky reklamních předmětů a plyšáků na e-shopu zoo mohou zájemci sledovat i koncerty a besedy z dočasně uzavřených prostor Lidových sadů. Streamové vysílání začíná vždy v 19 hodin a konkrétní program lze i finančně podpořit. Z Lidových sadů se již odvysílal například koncert skupiny The Cubes nebo Jarret, představení O slepičce a kohoutkovi nebo beseda na téma Český ráj. Do konce listopadu jsou v plánu ještě koncerty skupiny Modrotisk (24. 11.) a Tcheichan (26. 11.) nebo beseda s názvem Archeologie v našem kraji (23. 11.). Všechny tituly streamového vysílání z Experimentálního studia Lidových sadů v rámci aktivity „Éčko live“ najdete na www.lidovesadyliberec.cz
Přihlášení
Reklama
Reklama
Kalendář akcí
První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020
Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...
Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020
Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...
Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016
Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...