Partner portálu

Reklama

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Tipy na výlety a aktuality

Reklama

<< 1  [2]  3  4  ...  361  362  363  364  >>
Full Moon stage na Colours of Ostrava 2021: od unikátního dialogu akustických ky

Full Moon stage na Colours of Ostrava 2021: od unikátního dialogu akustických ky


01.01. 2021

Festival Colours of Ostrava odtajňuje další dávku jmen ze svého programu pro rok 2021, tentokrát půjde o kompletní sestavu alternativněji zaměřené Full Moon Stage. Tuto scénu již osmým rokem kurátoruje tým kolem magazínu Full Moon, jejich výběr spojuje snaha osvěžovat tradiční struktury a pohlížet na ně v jiných kontextech. Pestrý program je žánrově rozpřažený od unikátního dialogu akustických kytar přes hutné noiseové běsnění až k taneční elektronice.
„Z programu pro rok 2021 máme velkou radost i z toho důvodu, že se většinu zahraničních interpretů podařilo domluvit znovu, přes roční pauzu způsobenou pandemií koronaviru,“ říká Michal Pařízek, šéfredaktor magazínu Full Moon a doplňuje: „Program scény tvoříme jako barevnou, zajímavou a koherentní mozaiku, v níž se vhodně doplňují zajímavá zahraniční jména s interprety domácí scény, kteří tvoří základ programu. Jde o velice pestrou sestavu, jejíž každý dílek má v dramaturgii své nedílné místo.“


Nejznámějším jménem celého programu je americká skupina Health z Los Angeles, která již od roku 2005 umně kombinuje drtivé hlukové plochy s popovými elementy. Health si zahráli již několikrát v Praze, předskakovali takovým jménům jako Nine Inch Nails nebo The Neighbourhood a prozatím poslední studiové album Vol. 4 :: Slaves of Fear doplnila v létě letošního roku další kolekce Disco 4:: Part I. „Jednání s Health bylo trochu složitější, ale velice korektní, bylo jasně vidět, že kapela má velký zájem na festivalu (i na scéně Full Moonu) vystoupit. Ostatně ve chvíli, kdy se oznámil přesun festivalu na rok 2021, právě Health potvrdili svou účast téměř okamžitě,“ říká Pařízek, který zároveň potvrzuje, že většina vystupujících přes roční odklad přiveze na ostravský festival úplně nové nahrávky: „Díky přesunu se nám povedlo zabookovat například výjimečnou anglickou skupinu I Like Trains, která v létě roku 2020 vydala po osmileté pauze nejlepší album své kariéry a v Česku ještě nikdy nevystupovala. S novými deskami přijedou také srbští Repetitor, kteří budou program celé scény uzavírat, polští psychedelici Lonker See nebo v Londýně usazený umělecký kolektiv Vanishing Twin, pro který bude vystoupení na Colours také českou premiérou.“

Ze zahraničních skupin je třeba zmínit i britskou postpunkovou legendu The Membranes, kterou vede známý anglický novinář John Robb. Ten se zúčastní také showcase festivalu Czech Music Crossroads. „John Robb je skutečnou legendou hudební žurnalistiky a album What Nature Gives… Nature Takes Away jeho skupiny The Membranes patřilo k nejlépe hodnoceným nahrávkám roku 2018. The Membranes na festivalu vystoupí spolu s místním dívčím sborem,“ dodává k dalšímu jménu Pařízek. Posledním zahraničním účastníkem jsou nizozemští noise rockeři The Sweet Release of Death, Pařízek ale potvrzuje, že páteř programu tvoří zejména zástupci domácí a slovenské scény: „Rozhodně se těšíme na vystoupení FVLCRVMa, které by mělo být unikátní i po vizuální stránce, ze Slovenska ještě přijedou garážoví Genuine Jacks nebo rapper Edúv syn, jehož vystoupení bude pro mnohé návštěvníky jistě překvapením. Z domácích jmen bych rád vypíchl například pražskou psychedelickou formaci Vellocet Roll, která patří mezi nejlepší živé kapely na scéně, postmetalové veterány Five Seconds to Leave nebo dvojici Šimanský & Niesner, kteří předvedou moravskou odnož akustického stylu zvaného americký primitivismus. A je třeba nezapomínat i na pražskou písničkářku Amelii Sibu, která patří k největším objevům letošního roku. Domácí alternativní scéna je ale obecně ve skvělé kondici, doporučit lze každé z českých a slovenských jmen letošního programu.“

Na Full Moon Stage v roce 2021 vystoupí


Amelie Siba, Branko’s Bridge, Edúv syn, Five Seconds to Leave, Fotbal, FVLCRVM, Genuine Jacks, Health (USA), I Like Trains (UK), Leto s Monikou, Lonker See (PL), Margo, Repetitor (RS), Šimanský & Niesner, The Membranes (UK), The Sweet Release of Death (NL), Vanishing Twin (UK), Vellocet Roll, Zabelov Group

19. ročník festivalu Colours of Ostrava proběhne od 14. do 17. července 2021 v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic. K již dříve ohlášeným jménům patří The Killers (USA), Twenty One Pilots (USA), Martin Garrix (Holandsko), The Lumineers (USA), LP (USA), Youssou N´Dour (Senegal), Princess Nokia (USA) a řada dalších. Nebude opět chybět mezinárodní fórum Meltingpot a tradičně bohatý doprovodný program - divadla, workshopy, filmy či výtvarné instalace. Celkově by v areálu Dolních Vítkovice mělo proběhnout přes 450 programových bodů na 24 venkovních i krytých scénách.  

 Ve festivalovém e-shopu jsou k zakoupení čtyřdenní a jednodenní vstupenky na Colours of Ostrava 2021. Více informací na www.colours.cz.

Masopust v České Skalici bude až 7. února 2021

Masopust v České Skalici bude až 7. února 2021


01.01. 2021

„Hejsa, páni, dobrý den, jaký kumšty umíte?“, tak se zvesela zeptá Pronobus, hlavní postava českoskalického masopustu. Všechny domácí i přespolní zveme na bohatý program. Masopustní veselí vypukne v Barunčině škole s hudbou a tancem v 9.30 hodin. Obchůzka s průvodem masek po náměstí bude následovat v 10.00 hodin. Zábava pak bude pokračovat v dočasné hospodě v Barunčině škole. Na ochutnání i k prodeji nebudou chybět vybrané tradiční masopustní dobroty – domácí tlačenka, jitrnice, kroupy, ovar, prdelačka, zabíjačkový guláš, chleba se škvarky a čerstvé koblížky za ceny lidové. Pořádá FS BARUNKA a město Česká Skalice ve spolupráci se SVČ Bájo.

7. února 2021 | 9.30–16 hodin
MASOPUST v areálu Barunčiny školy

Cestovatelský tip HoppyGo: Kam vyrazit na běžky

Cestovatelský tip HoppyGo: Kam vyrazit na běžky


27.12. 2020

Pomalu přichází sezona zimních sportů a my vám představíme řadu skvělých tras pro běžkaře - jak ty vyhlášené, tak i ty méně známé, které ale přesto stojí za poznání. A abyste nejezdili nikam nadarmo, na závěr si ukážeme, jak zjistit stav sněhových podmínek a běžeckých tratí v reálném čase.


Vyrazit doporučujeme v současné situaci raději autem a pokud ho nevlastníte, nebo potřebujete větší vůz, kam se vejde celá rodina, můžete si na platformě pro sdílení aut HoppyGo vybrat z široké nabídky přesahující 2 000 aut. Zapůjčení je velice rychlé, jednoduché a bez nutnosti složitého papírování vše vyřešíte z pohodlí domova. Automobil si můžete vyzvednout také zcela bezkontaktně a v ceně každé zápůjčky je zároveň zahrnuto havarijní pojištění, které kryje všechna běžná rizika. A nyní už se pojďme podívat na vybrané tipy.

Brdy

Naši jízdu zahájíme blízko Prahy, konkrétně v Brdech. Zamiřte po D4 na jihozápad a zkuste Středobrdskou magistrálu, udržovanou v zimních měsících lokálním turistickým klubem a spolkem milovníků běžek. Do stopy naskočte v Zaječově. Odtud vás trasa povede přes Orlov, vrchol Velkého Toku až k hájovně Carvánka. Cílovou rovinkou je hornické město Příbram.

Tato základní varianta má 23 kilometrů. Pokud byste raději vyrazili na delší okruh, bývalý vojenský prostor disponuje nově 75 kilometry udržovaných běžkařských tras. Nedávné rozhodnutí o nesolení těchto komunikací v zimě otevírá tuto oblast všem, kteří se tu chtějí projet.
Mapy nových běžeckých tras po Brdech najdete v tomto odkazu.
 

Česká Sibiř

Slyšeli jste někdy o České Sibiři? Tato oblast je na půl cesty mezi Benešovem a Táborem a vysloužila si své jméno díky místnímu mikroklimatu, které je vždy o něco chladnější než nejbližší okolí.

Kromě ideálních podmínek jsou pro běžkaře také bonusem perfektně udržované a mírně zvlněné trasy v délce 65 až 80 kilometrů. Kopce typicky nepřekonávají větší převýšení než 50 metrů najednou, region je tedy ideální pro ty, kteří se chtějí hlavně kochat krásnou zimní krajinou a necítí se na velké krpály.

Do stopy můžete vyrazit z několik nástupních bodů (Borotín, Libenice, Cunkov – před Hospodou U Bizona, Jistebnice a Veletín) a vydat se na jednu z tras v okolí – mapu okruhů najdete zde. Mějte na paměti že trasy jsou frézovány jen během víkendu.

Šumava

Posuneme se dále na jih. Opomenout největší národní park v České republice by jistě byla chyba, neboť nabízí totiž neuvěřitelné množství skvělých tras pro běžkaře všech úrovní. Park je doslova pokrytý stopami – od Železné Rudy až po Lipno.
Máme jeden konkrétní a osvědčený tip! Naším favoritem je cesta kolem Prášilského jezera, které je schováno u paty kopce Poledník. Na rozdíl od České Sibiře nečekejte mírné zvlněný terén, ale náročné převýšení. Odměnou jsou za dobré viditelnosti nádherné výhledy na Velký Javor v sousedním Německu.
Mapy všech běžkařských tras na Šumavě můžete najít tady.

Slavkovský les

Pokud pocházíte z Karlovarska nebo Chebska, určitě vás napadly Krušné Hory jako ideální destinace pro běžkaře. Existují zde ale také alternativy, které stojí za to prozkoumat. Do bílé stopy můžete vyrazit například ve Slavkovském lese. Místní trasy se udržují zejména okolo Březové u Sokolova.

Naše odzkoušená trasa vede kolem Kladských rašelinišť. Udržuje se, měří zhruba 20 kilometrů a vede přes nenáročný terén. Po cestě narazíte na stavby v alpském stylu v osadě Kladská, zamrzlá jezírka a umělý kanál Dlouhá stoka.

Krkonoše

Asi nikoho nepřekvapí, že naše nejvyšší pohoří nabízí spoustu míst, které budou běžkaři zbožňovat. Celkem v místních kopcích najdete na 540 kilometrů upravovaných tratí. Vyšší poloha potom zajišťuje, že sněhové podmínky budou lepší, než v jiných částech republiky.
Pokud hledáte inspiraci na konkrétní trasu, můžeme vám doporučit krásnou Krkonošskou magistrálu. Se svými 71 kilometry není snadná a méně zdatní běžci si mohou naplánovat pouze její část. Jedná se o páteřní cestu přes celé pohoří se začátkem v Harrachově a koncem v Žacléři. Mapu celé trasy najdete tady.
Seznam doporučených tras pro běžkaře v Krkonoších můžete najít zde.

Krušné hory

Ani Chomutovsko a Mostecko netrpí na nedostatek běžkařských tras. Na výběr máte desítky běžeckých stop, o které s láskou pečuje Krušnohorský spolek. Celkově měří bezmála 600 kilometrů a vhodnou kombinace zde mohou vybrat běžkaři všech úrovní.
Nemalá část krásných okruhů začíná na Božím Daru nebo v okolí Klínovce. Z méně známých určitě stojí za návštěvu také střediska Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, okolí přehrady Fláje, Bouřňák a Adolfov.
Tras a možných okruhů je v Krušných horách opravdu bezpočet. Skvělé mapy včetně informací momentálním stavu stop najdete zde.

Orlické hory

V Orlickém Záhoří na Rychnovsku najdete nejdelší osvětlený okruh pro běžkaře v délce 4,5 kilometru. Příjemným bonusem je parkování a vstup zdarma.
Vyhlášené běžecké okruhy na vás čekají i v Koutech nad Desnou. Areál položený v třinácti stech metrech zaručuje perfektní sněhové podmínky. Kromě toho se ještě stihnete pokochat přečerpávací elektrárnou Dlouhé Stráně.
Perfektní mapy běžkařských tras v Orlických horách včetně aktuálních informací o jejich stavu najdete zde.

Rychlebské hory

Co by kamenem dohodil jsou i Rychlebské hory. Tato oblast je velice populární mezi cyklisty v létě, návštěva v zimě ale také stojí za to, neboť na vás čeká parádní běžkařský zážitek. Místní svahy jsou hůře dopravně dostupné, což ale znamená, že budete mít většinu tras sami pro sebe. V oblasti pohoří je řada krásných stop, obzvlášť potom v blízkosti hory Smrk.
Naše doporučení směřuje k Javorníku a trase přes Borůvkovou horu. Po cestě narazíte na několik malebných údolíček, výhledů do kraje a romantických zákoutí. Za dobrého počasí uvidíte i trojici jezer na polské straně.
Pokud byste chtěli mít přehled o dalších místech, kam se dá vyrazit v Rychlebských horách do bílé stopy, mrkněte na tento odkaz.

Jak zjistit aktuální situaci běžeckých stop?

Vybrat si ideální destinaci na běžkařský výlet není jen tak, neboť je třeba trefit kombinaci správné obtížnosti trasy, dopravní dostupnosti a aktuálního stavu. Všichni se chceme vyhnout potenciálnímu zklamání na konci cesty, kdy zjistíme, že trasa není upravená nebo dokonce jsou některé části bez sněhu.

Na pomoc však existuje několik webů. Aktuální sněhové zpravodajství a informace o upravenosti běžeckých tras najdete na Skimapa.cz. Tento portál se pyšní interaktivní mapou, do které mohou uživatelé i upravovatelé tras zaznamenávat informace o trasách. Dalším výborným zdrojem informací je potom portál Kam za sněhem nebo web Bílé stopy, který má dokonce vlastní aplikaci.


HoppyGo nabízí i další cestovatelské tipy a konkrétní aktivity napříč ČR

Pokud si chcete vybrat z širšího výběru, HoppyGo poskytuje i další cestovatelská doporučení a konkrétní aktivity se zaměřením na zimní sezónu. Unikátní výběr na https://dovolenadoma.hoppygo.com/ je sestaven ve spolupráci s cestovatelskými portály Travelking.cz a OutdoorTrip.cz a nabízí více než 500 doporučení, takže si vybere opravdu každý.
Na cestu si pak uživatelé mohou zvolit vůz, který bude nejlépe splňovat požadavky cesty. Platforma pro sdílení aut HoppyGo nabízí více než 2 000 vozidel nejrůznějších značek, a kromě širokého výběru je velkou výhodou HoppyGo rychlost a jednoduchost celého procesu výpůjčky. Není potřeba podepisovat žádné dlouhé smlouvy a zákazníkovi stačí rychlá registrace se snadným ověřením dokladů. V případě dlouhodobých pronájmů na více dní navíc mohou uživatelé využít výhodný slevový program. V ceně zápůjčky je vždy zahrnuto havarijní pojištění, které kryje všechna běžná rizika.

Cestování po betlémech: nejen vánoční záležitost

Cestování po betlémech: nejen vánoční záležitost


23.12. 2020


Za těmi nejkrásnějšími nebo největšími věcmi nemusíme cestovat jen do zahraničí. I v České republice se najde spousta nej. A co se týká betlémů, řadíme se mezi světové velmoci, o čemž svědčí nejeden zápis do Guinessovy knihy rekordů. Nejoblíbenější je putování za betlémy samozřejmě v době adventu. Avšak betlémy vám dokážou vyrazit dech v každém ročním období.

Vybavte se na cestování

Ať už je cíl vaší cesty blízko nebo daleko, vždycky oceníte, když při cestování ušetříte. Portál https://buykers.cz/ nabízí slevové kódy a slevy na nejrůznější zboží, které můžete při cestování upotřebit. Jedná se například o fotoaparáty, oblečení, batohy či tašky – zkrátka na všechno, co potřebujete, zde můžete najít výraznou slevu.

Největší betlém na světě

Věděli jste, že největší betlém na světě se nachází u nás? Tento betlém se nachází v Jiříkově na Rýmařovsku a sochy, které jsou v něm, dosahují životní velikosti. V současné době ho tvoří celkem přes dvě stě soch. Tvoří je řezbář Jiří Halouzka, který figuruje právě v Guinessově knize rekordů. Největší sochou tohoto betlému je slon, který váží neuvěřitelných 1,5 tuny. Betlém najdete jako součást pradědovy galerie a řezbáře Jiřího Halouzku zde můžete vidět přímo u práce.

Největší mechanický betlém

Tento betlém je dílem punčochářského mistra Tomáše Krýzy. Ten výrobou betléma strávil podstatnou část svého života – říká se, že mu to trvalo šedesát let. Tento betlém je zajímavý také tím, že je starý již přes sto let (Tomáš Krýza zemřel roku 1918). Nachází se na šedesáti metrech čtverečních v Jindřichově Hradci. Celkem betlém obsahuje téměř 1 400 postav lidí a zvířat, z nichž je 133 pohyblivých. Původně byl betlém „na ruční pohon“ nicméně postupně pohyb betlému řídí elektromotor pomocí nekonečných pásů, ozubených kol a dalšího zařízení. Od roku 1998 je Krýzův betlém zapsán v Guinnesově knize rekordů jako největší mechanický lidový betlém na světě.

Mohelnický betlém

Tento betlém už v žádné knize rekordů nenajdete, i tak je to ale velice zajímavá podívaná. Betlém můžete vidět o vánočních svátcích v mohelnickém kostele svatého Tomáše z Canterbury. Rozkládá se na poměrně velké ploše (6 x 7 metrů) a kromě klasických figurek, které do betléma patří, jsou zde k vidění i věrné kopie hradů Bouzov a Karlštějn. Další přesná kopie stavby je samotný kostel, ve kterém je betlém vytvořen. Zajímavostí je, že autor tohoto betlému – Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu – vyobrazil sám sebe jako postavičku chasníčka, který nese pytel mouky (stojí před křížlickým mlýnem).

Proboštův betlém

Tento betlém je u nás asi nejznámější, protože byl v roce 1967 vystaven na Světové výstavě v Montrealu. V současné době jej můžeme najít v Třebechovicích pod Orebem. Tento betlém je dílem celkem tří autorů: Josef Probošt, Josef Kapucián a Josef Friml. Tito pánové pracovali na svém betlému přes 40 let. Vyplatilo se jim to – toto neobyčejné řezbářské dílo, které obsahuje více než 2 000 součástí, bylo v roce 1999 prohlášeno za národní kulturní památku. Celý betlém váží více než 2 tuny.

Jeden z nejmenších betlémů

Nejedná se sice o úplně nejmenší betlémy na světě, i tak jsou ale velice zajímavé. Nacházejí se v karlštejnském Muzeu betlémů, které bylo otevřeno v roce 1995. Jedná se o betlém, který se nachází ve skořápce lískového ořechu, takže je opravdu maličký. Pochází z dílny Jána Chvalníka, který vyrobil betlémy také ve skořápce vlašského nebo kokosového ořechu – i ty můžete najít v karlštejnském muzeu. Muzeum betlémů ale obsahuje spoustu dalších betlémů, takže pokud hledáte místo, kde si můžete prohlédnout zajímavé betlémy, víte, kde hledat.


Zdroj obrázku: Gina Vescovi / Shutterstock.com


Pestrý svět orchidejí se opět představí ve skleníku Fata Morgana Expozice přiblí

Pestrý svět orchidejí se opět představí ve skleníku Fata Morgana Expozice přiblí


22.12. 2020

Ani v roce 2021 nebude v nabídce programu Botanické zahrady hl. m. Prahy chybět oblíbená přehlídka exotických orchidejí ve skleníku Fata Morgana. Jelikož letošní ročník pořádaný v březnu byl na základě zavedení mimořádných opatření k prevenci šíření onemocnění covid-19 předčasně ukončen, rozhodlo se vedení zahrady téma výstavy zopakovat v příštím roce. Návštěvníci se tak mohou těšit na pestrá aranžmá, která představí exotický svět orchidejí jihoamerického Ekvádoru. Expozice se zároveň zaměří zejména na extrémy v této rostlinné skupině, a to jak na miniatury, tak na druhy dorůstající doslova obřích rozměrů. Orchideje budou ve skleníku k vidění od 26. února do 14. března 2021. Pokud by epidemiologická situace konání výstavy neumožňovala, počítá se s jejím odsunutím na pozdější termín.


Areál Botanické zahrady hl. m. Prahy je v současnosti bohužel opět uzavřený pro veřejnost. Práce v ní se ale nezastavila.

„Na příští rok chystáme pro naše návštěvníky řadu oblíbených akcí a výstav. Těšit se mohou jak na výstavu tropických motýlů, tak na prezentaci bonsají nebo oblíbený Dýňový podzim, chybět nebude ani již tradiční výstava orchidejí ve skleníku
Fata Morgana, kterou v příštím roce budeme pořádat už popatnácté. Vzhledem k tomu, že letos tato výstava běžela pouhý týden, a to již v omezeném provozu, rozhodli jsme se letošní téma zopakovat, aby si jej návštěvníci mohli prohlédnout. Pestrá aranžmá opět připraví přední česká floristka Klára Franc Vavříková a celá expozice ožije množstvím barev. Zájemcům tak alespoň na chvíli zprostředkujeme atmosféru jihoamerckého Ekvádoru, kterému bude výstava tentokrát věnována,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Na skok do Ekvádoru plného kontrastů

V jihoamerickém Ekvádoru je ve volné přírodě možné nalézt více než 4000 druhů orchidejí. Kurátoři Botanické zahrady hl. m. Prahy podnikli právě do této země v roce 2019 expedici
s cílem studovat rostliny na původních stanovištích v přirozeném prostředí. Získané poznatky využívají při pěstování orchidejí a dalších cenných rostlin ve sbírkách zahrady. Množství fotografií zdejší krajiny a rostlin právě z této expedice zpestří i připravovanou výstavu.

Ačkoliv Ekvádor není co do rozlohy velký, setkáváme se tu s nejvyšší biodiverzitou na světě. Různorodost prostředí se odráží v neskutečné rozmanitosti zdejší přírody. „V Ekvádoru rostou například rody Platystele, Lepanthes či Stelis s nejmenšími květy o velikosti méně než jeden milimetr nebo rod Telipogon tvořící miniaturní rostliny s obřími květy v poměru ke své velikosti. Spatřit zde můžeme i orchideje přímo gigantické, ať už svou výškou,
jako u zástupců rodu Sobralia, nebo velikostí květenství, jako u rodu Cyrtochilum a Oncidium, či jen jednotlivých květů, jaké mají rody Cattleya, Phragmipedium nebo Brassia,“ říká Romana Rybková, kurátorka sbírky orchidejí Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Aranžmá pro výstavu i tentokrát navrhla a realizuje jedna z nejlepších českých floristek Klára Franc Vavříková. Na podobě přehlídky orchidejí v Botanické zahradě hl. m. Prahy se podílí již potřetí v řadě. Inspirací jí byl jihoamerický Ekvádor a jeho pestrá škála barev. Návštěvník  se tak během procházky skleníkem setká s mnoha typickými symboly této země, navštíví květinové tržiště, zahlédne pestrobarevného kolibříka a doslova na dosah ruky bude mít aktivní sopku. To vše originálně zpracované s využitím různorodých materiálů a doplněné různobarevnými květy živých orchidejí a dalších rostlin.

Vánoční pohodu i pravdu hledejte ve vínu z botanické zahrady

Potěšte své blízké vínem z vinice sv. Kláry, zakoupit jej můžete až do 23. 12. 2020 ve výdejovém okénku Vinotéky sv. Kláry na adrese Trojská 148/186. A které z vín z místní nabídky se hodí jako doplněk svátečního menu? „Naší stálicí, která si skvěle rozumí s klasickým štědrovečerním menu, je Ryzlink rýnský ročník 2019. Svěží citrusová aromatika a říznější kyselina výborně vyváží smaženého kapra i všechny ty ‚jediné správné‘ recepty na bramborový salát,“ radí Eliška Muchnová, vedoucí Vinotéky sv. Kláry. Plné a výrazné Rulandské modré ročník 2016, které si pobylo dva roky v dubovém sudu, podávejte k pomalu pečené štěpánské kachně s jablky a sušenými švestkami. Chuť švestkových povidel a sušených třešní, typická pro Rulandské modré, navádí k párování s pokrmem s podobnými chuťovými tóny. Mimochodem pro líné vánoční dny ho vyzkoušejte
v kombinaci s perníčky s hořkou čokoládou a mandlí.

Perlivá varianta vína Modrý Portugal rosé 2018 je příjemně lehký a svěží nápoj, který vám zpříjemní proplouvání vánočními přípravami. Osvědčil se při plánování rodinných návštěv, balení dárků, mytí oken, slepování lineckého, obírání kapří hlavy na polévku i zdobení stromečku. A je to samozřejmě i skvělý aperitiv před štědrovečerní večeří.

Dárky na poslední chvíli

Inspiraci na další dárky na poslední chvíli najdete na webu Botanické zahrady hl. m. Prahy www.botanicka.cz. Vybírat můžete z nabídky knih, dárkových předmětů s rostlinnými motivy a nechybějí ani vstupenky, dekorační věnce z přírodních materiálů či jedinečný parfém. Určitě si nezapomeňte pořídit nástěnný kalendář botanické zahrady pro rok 2021 věnovaný jedovatým rostlinám. Nabízené zboží můžete objednat e-mailem na [email protected], vše zasíláme poštou nebo po dohodě nabízíme osobní převzetí u výdejního okénka na adrese Trojská 148/186.

Darujte výlet do jeskyní. Startují elektronické poukazy na vstupy do podzemí

Darujte výlet do jeskyní. Startují elektronické poukazy na vstupy do podzemí


21.12. 2020

V této nelehké době je potřeba se na něco těšit. A vize zajímavého výletu možná potěší řadu lidí. S blížícími se Vánoci rozjíždí Správa jeskyní České republiky (SJ ČR) jako novinku možnost pohodlně přes internet obdarovat své blízké zážitkem, bez nutnosti chodit kamkoli ven, do obchodu či na poštu. Elektronické dárkové poukazy na vstup do některého z celkem 14 zpřístupněných přírodních krasových podzemí v Čechách či na Moravě. A to včetně každoročně nejnavštěvovanějších jeskyní Punkevních v Moravském krasu, Koněpruských u Berouna a Bozkovských dolomitových v Podkrkonoší. Uplatnit poukazy lze i na oblíbenou zážitkovou trasu Po stopách Nagela ve Sloupsko-šošůvských jeskyních a od nové sezony také na připravované „Baterkové výšlapy kolem krytu“ či Dětské prohlídky v trochu jiné jeskyni Výpustek v Moravském krasu.


Více informací o jednotlivých jeskyních i rozcestník nákupu elektronických dárkových poukazů zájemci naleznou na webu administration.caves.cz/darkove-poukazy. Stačí si vybrat, do které ze 14 jeskyní v ČR své blízké za cestovatelským poznávacím zážitkem nasměrovat a zda jim na to „poslat“ 200, 300, 500 či 1000 korun, v případě Sloupsko-šošůvských jeskyní se zážitkovou trasou Po stopách Nagela za 700 Kč kupon i v této ceně. Po zaplacení kartou následně do e-mailu dorazí dárkový poukaz, který je možné vytisknout a dopsat na něj například věnování. Poukaz, ale není nutné tisknout, uplatnit jej lze i elektronickou formou.


Obdarovaný pak může poukaz využít buď při on-line nákupu eVstupenek do dané jeskyně (opsáním kódu), nebo předložit při platbě přímo v místě v pokladně jeskyně (vytištěný, nebo na displeji mobilu). Poukaz platí na vstupné, neplatí na nákup zboží. Při nižší ceně vstupenek se rozdíl nevrací, při vyšší je třeba rozdíl doplatit.


Do přírody – za výhledy na vrch Pardus

Do přírody – za výhledy na vrch Pardus


20.12. 2020

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy reaguje na aktuální situaci, kdy je žádoucí upevňovat si zdraví v přírodě. Tento výlet mimo město směřujeme do přírodního parku Hostýnské vrchy, konkrétně do okolí malebné obce Rusavy.

Rusava je rozložena mezi kopci v členitém údolí stejnojmenné říčky, tedy Rusavy. Její voda bývá díky složení a zbarvení půdy při deštích načervenalá – rusá – a zde tedy můžeme hledat původ jména řeky i obce.

Rusava byla založena v polovině 17. století majitelem holešovského panství hrabětem Janem z Rottalu, který organizoval přesídlení odbojných Valachů ze Vsetínska na své panství. Valaši se s novým prostředím dokonale vyrovnali. Přinesli s sebou nejen své schopnosti a dovednosti, ale také tradice, které se zachovaly do dnešních dnů. Díky tomu je Rusava valašskou obcí a považuje se za nejzápadnější výběžek Valašska.

Cílem výletu je vrch Pardus, který se vypíná nad Rusavou do výšky 672 m n. m.  Na úbočí Pardusu se již v 15. století rozkládala ves Jestřebí, ta ale již dávno zanikla. Také se udává, že zde vyvěrá jeden z pramenů řeky Rusavy. Vrchol je odlesněný, leží trochu stranou od hlavního hřebene a nabízí takřka kruhový výhled do okolní krajiny. Pardus je nejen skvělým vyhlídkovým místem, ale také zajímavou ukázkou, jak naši předkové, v tomto případě Valaši, utvářeli kulturní krajinu. Pro úbočí Pardusu jsou typické terasovitě upravené svahy s četnými loukami, hojným výskytem jalovce, bříz a dalších dřevin, které zde vytvářejí romantická zákoutí. Na některých loukách, dodnes využívaných jako pastviny, se nacházejí zbytky starých hospodářských stavení, která dokládají hospodaření a pastevectví.

Na Pardus se vydejte z Rusavy po červeně značené turistické trase, na vrchol dorazíte po 4 km chůze. Trasa dále pokračuje do širokého sedla Klapinov. Zde jste v polovině výletu. Pokračovat budete západním směrem po hřebeni, kudy vede zeleně značená stezka na vrch Skalný. Ta je součástí Cyrilometodějské stezky spojující Svatý Hostýn s Velehradem. V okolí vrcholu si můžete prohlédnout skalní útvary, které jsou zde rozesety, dokonce zde kdysi stával hrad, ale stopy po něm jsou jen nepatrné. Ze Skalného pak zbývá sestoupit cca 3,5 km po modře značené trase do Rusavy. I cestou zpět na turisty čekají místa se zajímavými výhledy do krajiny.

Celý okruh má délku kolem 10 km, vede po značených turistických trasách Klubu českých turistů. Výchozí a cílový bod trasy je u zastávky autobusu Rusava – kino, spoje sem jezdí z Holešova a z Bystřice pod Hostýnem. Parkování pro motoristy je v centru obce. Trasa na mapě:  https://mapy.cz/s/gacekatoha

Foto: Zdeněk Urbanovský.

ČLOBRDĚNÍ S HURVÍNKEM aneb pomozte nám zachránit Máničku

ČLOBRDĚNÍ S HURVÍNKEM aneb pomozte nám zachránit Máničku


20.12. 2020

PÁTRACÍ HRA ULICEMI DEJVIC. Aktuální novinka pro děti v Divadle Spejbla a Hurvínka!


Nejprve úvodní slovo Hurvínka, jednoho z hlavních detektivů:


Milá děťulata,
Tentokrát pro vás poprvé nemůžeme během vánočních svátků hrát. Když nemůžete vy k nám, půjdeme my za vámi! Budu potřebovat vaši pomoc, protože musíme zachránit Máničku! Nepotřebujete žádné aplikace, jen vaše chytré hlavičky!

Váš Hurvínek


 Outdoorová hra „Člobrdění s Hurvínkem“ je určena primárně pro děti předškolního věku a žákům prvního stupně základních škol za doprovodu rodičů nebo prarodičů. Avšak účastníky hry můžou být všichni ti, kdo si rádi hrají a mají zvídavou mysl bez rozdílu věku. Účastníci hry se hravou formou dozvědí něco zajímavého o historii Dejvic. Tedy čtvrti, kde sídlí domovská scéna Divadla S+H, která stejně jako pan Spejbl oslavila 100. narozeniny.


Hra je určena pro děti v doprovodu rodičů (či plnoletých osob), kteří za děti v průběhu hry zodpovídají.


Termíny


úterý      29. 12. od 10:30 hodin
středa    30. 12. od 10:30 hodin


sobota    09. 01. od 10:30 hodin
sobota    30. 01. od 10:30 hodin


neděle    07. 02. od 10:30 hodin
sobota    13. 02. od 10:30 hodin
neděle    14. 02. od 10:30 hodin
sobota    20. 02. od 10:30 hodin
neděle    21. 02. od 10:30 hodin
sobota    27. 02. od 10:30 hodin
neděle    28. 02. od 10:30 hodin


POZOR!!!
VŽDY JE NUTNÁ PŘEDCHOZÍ REZERVACE v pokladně Divadla Spejbla a Hurvínka!
POČET ÚČASTNÍKŮ JE LIMITOVANÝ!
Startuje se po 15. minutách v maximálně šestičlenných skupinách, kterou vždy tvoří jedna rodina, nebo blízcí přátelé. Maximální počet skupin v jedné hře je 6!


CENA VSTUPENKY - 70,- Kč na osobu (děti i dospělí stejně)
DOBA PRO ZDOLÁNÍ TRASY cca 90 minut.


Setkejte se naživo s našimi hrdiny a pomozte zachránit uvězněnou Máničku. Chachááá!!!


www.spejbl-hurvinek.cz
Za pivem i za historií aneb Objevte zámecké pivovary

Za pivem i za historií aneb Objevte zámecké pivovary


20.12. 2020

Česká republika se pyšní bohatou historií, o čemž v nemalé míře svědčí hrady a zámky rozeseté ve všech krajích. Ty samozřejmě neunikají pozornosti českým ani zahraničním turistům. Mezi Čechy lze nalézt spoustu cestovatelů, kteří pravidelně vyrážejí za objevováním tuzemských historických skvostů.

Co dělat, když se dostanete do mrtvého bodu? Podle čeho si naplánovat další výlet? Současná doba spoustě z nás překazila plány, a tak ve chvílích, kdy to zrovna lze, hledáme možnosti, jak z výletů vytěžit co nejvíce. Pro milovníky historie máme tip – spojte své vášně a vyražte za zámky spojenými s pivem. V České republice totiž není o zámecké pivovary nouze.

Známé značky i místní rarity

V poslední době se jako houby po dešti začaly po celé republice objevovat minipivovary. Ty rychle získávají na oblíbenosti, protože často nabízejí neobvyklé kombinace a chutě, kterými chtějí najít své místo na výsluní.

U zámeckých pivovarů však díky dlouholeté tradici naleznete často klasické, léty osvědčené receptury, které si nejeden Čech s radostí vychutná. S nadsázkou lze říci, že patří k našemu národnímu bohatství a je třeba si je hýčkat. Kam za nimi tedy vyrazit? Projděte Pepco leták, vyberte si termo nádobu, která udrží vaše pivo v ideální teplotě i na cestách, a vyražte.

Za domovinou Svijanského mázu

Směřují-li vaše zájmy spíše na sever Čech, pak stojí za návštěvu zámek Svijany, jehož pivo je poměrně známé napříč celou republikou. Návštěvu si můžete naplánovat cestou do Českého ráje, na jehož okraji Svijany leží. Vznik pivovaru i stavba zámku spadají do druhé poloviny 16. století.

Absolvovat můžete jak prohlídku renesančního zámku, tak i samotného pivovaru, který samozřejmě funguje i dnes. Pivo se zde vaří dvourmutově a kvasí v otevřených kádích na spilkách. A degustátoři mají z čeho vybírat - od desítek a jedenáctek přes dvanáctky a tmavé i světlé třináctky až po nefiltry, ochucená piva a časově omezené speciály.

S láskou k pivu

V Královéhradeckém kraji se nachází Dětenice s barokním zámkem a přilehlým pivovarem, jehož původní budova byla přestavěna na středověkou krčmu. Zámek je spojen s pověstí o knížeti Oldřichovi, který zde údajně v 11. století při projížďce zachránil dva chlapce.

V sezóně je možné navštívit historické akce a také ochutnat místní pivo lásky které navazuje na pověst o loupežníkovi Arturovi a jeho speciálním receptu na tento magický nápoj. O pivu se zde můžete poučit během prohlídky pivovaru i návštěvou muzea piva.

Zlatavý Prokop ze žateckého chmele

Pokud vyrazíte na západ, navštívit můžete zámek Chýně, který byl ve 12. století původně vystavěn jako gotický hrad a později přestavěn na renesanční a barokní zámek.

Nyní se pyšní stylem anglické gotiky a spolu s přilehlým pivovarem, který byl po 74 letech znovu otevřen, nabízí návštěvníkům zajímavý zážitek. Ochutnat zde můžete přírodní nepasterizované pivo Prokop, které se vaří ze žateckého chmele a moravských sladů.

Pivní koupel s Pikardem v ruce

V případě, že nemíříte do Čech, i na východě na vás čeká zámecký pivovar. V srdci Moravy jej nehledejte, zamiřte více na sever, do Moravskoslezského kraje. Najdete jej v Ostravě v Zábřehu. Samotný Zámeček sice prohlídky nenabízí, za to poskytuje příjemné stylové ubytování s pivními a vinnými koupelemi.

Ochutnat zde můžete pivo Pikard, jehož výroba byla po dlouhé době obnovena 28. září 2007. S odkazem na toto znovuotevření se zde pravidelně na svatého Václava konají pivní slavnosti, během kterých je možno ochutnat spoustu místních piv. Samotný Pikard je nefiltrované, nepasterizované pivo s mírným obsahem kvasnic. Kromě klasických jedenáctek je možné vyzkoušet také různé speciály.

Nezapomeňte docenit krásu měst

Města, ve kterých se zámky nacházejí, se i mimo sezónu pyšní zajímavými budovami a turistickými atrakcemi. Abyste se nemuseli vzdávat zážitku z piva, můžete si jej nechat načepovat s sebou. Vydat se pak můžete na celoročně otevřené rozhledny nebo do rozlehlých parků.

Pro milovníky koupelí jsou ideální wellness pobyty, kterým historická města dodávají na nevšednosti.

Jak vybrat to nejlepší elektrokolo za rozumné peníze

Jak vybrat to nejlepší elektrokolo za rozumné peníze


15.12. 2020

Velké popularitě se v poslední době těší elektrokola. Vypadá jako klasické kolo, ale disponuje možností využít dopomoci, kterou zajistí elektromotor. Na elektrokole musíte šlapat, jako na klasickém kole, ale do určité míry to nemusí být pouze s vaším vlastním přičiněním. Umožňuje vám to si odpočinout při jízdě. Pořízení elektrokola není úplně nejlevnější, jsou tady samozřejmě modely za desítky tisíc korun. Ne každý si však může dovolit tolik peněz obětovat, a tak se našem článku podíváme na to, co je při výběru elektrokola vlastně nejdůležitější, abyste si mohli pořídit stroj v rozumné cenové relaci.

Aktuální výběr na trhu

Pokud chcete elektrokolo za rozumné peníze, můžete vybírat už v cenové hladině do 20 000 Kč. Zejména pokud se budete pohybovat blíže této částce, můžete pořídit už opravdu velmi slušné elektrokolo. Pokud však hledáte vysloveně horské elektrokolo, je dobré ještě něco málo připlatit a posunout se nad tuto cenovou hranici. Když už hovoříme o konkrétních typech elektrokol, tak aktuálně si můžete na trhu vybírat:


·       Elektrokola horská

·       Elektrokola krosová a trekingová

·       Elektrokola městská a skládací


Každá z těchto kategorií má svá určitá specifika, a také dobré elektrokolo v každé kategorii koupíte v různých cenových relacích. Pojďme se v další části našeho textu tedy nejprve podívat na to, jaké jsou mezi těmito elektrokoly rozdíly.


Čím se jednotlivé typy elektrokol liší?

Uvedené typy elektrokol samozřejmě mají určité odlišnosti. Naprosto zásadní je vědět, k jakému účelu vlastně chcete elektrokolo použít, protože v opačném případě se na něm budete zbytečně trápit. Zjednodušeně řečeno, městské elektrokolo není pochopitelně určeno na jízdu v terénu. Stejně tak horské elektrokolo není úplně ideální na jízdu po asfaltu. S výběrem konkrétního typu elektrokola vám může velmi dobře poradit test elektrokol, kde se dozvíte veškeré podrobnosti související s výběrem. Obecně se však na rozdíly mezi jednotlivými typy podíváme v rámci našeho článku.


Pokud se jedná o horská elektrokola, tak ta mají širší plášť, to znamená, že jsou lépe uzpůsobena na jízdu v těžším terénu. Pro většinu lidí je takové elektrokolo často zbytečné, protože střídají jízdu v lehčím terénu nebo cyklostezky, případně silnici, a hlavně na asfaltu má horské kolo řadu nevýhod. Jednak bojujete s větším odporem, ale také bude mít menší výdrž na baterii. Také platí, že horská elektrokola jsou dražší. Přesto řada lidí chce právě horské elektrokolo, protože zkrátka vypadá dobře. Z racionálního hlediska ale zvažte, zda jej skutečně potřebujete a využijete.


Pokud jste se rozhodli, že nevyužijete potenciál horského kola v terénu, můžete zkusit krosové či trekingové kolo, které se vyznačuje tím, že plášť kola je o něco užší. Tím pádem má lepší vlastnosti při jízdě na asfaltu, ale zároveň není zcela nepoužitelné v terénu. Takové elektrokolo vyhoví drtivé většině zákazníků, protože je jakýmsi nejuniverzálnějším typem. Zvládá lehčí terén, takže je fajn třeba na výlety za město a zároveň se na něm nebudete příliš trápit ani na asfaltu. Takové elektrokolo je také levnější, než elektrokolo horské.


Pokud naopak vyhledáváte elektrokolo, se kterým budete jezdit výhradně po silnicích, potom zvolte městské, ideálně také skládací elektrokolo. Tato kola jsou přímo určena pro jízdu po asfaltu, mají úzký plášť kola, a tak kladou při jízdě nejmenší odpor. Do terénu vhodná nejsou. Na druhou stranu mohou mít tyto modely i menší kola, tím pádem jsou skladnější. A pokud zvolíte již zmiňovanou skládací variantu, můžete takové elektrokolo velice snadno složit třeba pro přepravu v prostředku MHD.


Kde budete jezdit?

Jak je z předchozího textu patrné, výběr vhodného typu elektrokola je hodně o tom, za jakým účelem si jej vlastně kupujete. Pokud víte, že rádi jezdíte v extrémním terénu, určitě zvolte horské elektrokolo. Pokud jste spíše typ na výlety, ideální je krosové nebo trekingové elektrokolo. Do města je to potom samozřejmě městské, v případě potřeby skládací elektrokolo.
Jaké vlastnosti by mělo elektrokolo splňovat?

Při výběru elektrokola je velmi důležité soustředit se na určitá kritéria, které nám pomohou vybrat to nejrozumnější elektrokolo pro vaše použití. Pokud už máte vybráno typ elektrokola, který nejlépe splní vaše potřeby, soustřeďte se také na skutečnosti jako je:


·       Velikost rámu a kvalita materiálu

·       Umístění pohonu


Doporučujeme každé elektrokolo si vyzkoušet. Existují pánská elektrokola klasickým ránem a dámská elektrokola se sníženým rámem, přičemž dámy mohou ale samozřejmě jezdit i na pánském elektrokole. Existují také rámy v různých velikostech, od XS po XL, což volte dle vaší postavy. Kvalitní elektrokolo je vyrobeno zpravidla ze slitiny hliníku, někdy označované také jako dural. Ta nejdražší kola pak jsou karbonová.


Nezapomínejte ani na elektromotor, kdy některá kola jej mají umístěna ve středu umožňující plynulé dávkování výkonu, což je důležité zejména u horských elektrokol. Na zadním kole mají nejčastěji elektromotor stroje spíše na rekreační jízdu, jsou to kola méně náročná na vaši fyzičku a jsou úspornější i levnější. Nakonec je zde pohon na předním kole, což se nejčastěji využívá u městských elektrokol.


Co s sebou přibalit na cesty

Pokud jste si vybrali ideální elektrokolo, třeba na základě testu, rozhodně nezapomínejte ani na výbavu, kterou si s sebou vezmete na cesty. Taková výbava může být různého charakteru. Určitě byste neměli zapomínat na:


·       Náhradní duše

·       Lepící sadu

·       Klíče na kolo


To vše dnes lze umístit do praktické tašky na kolo. V mnoha případech dnes už cyklisté myslí také na cestovní lékárničku. Ačkoliv tu běžně máme hlavně v autě nebo na motorce, také na kole nám rozhodně nemůže přijít vhod.

 

<< 1  [2]  3  4  ...  361  362  363  364  >>
Reklama:
Reklama:

Přihlášení

Přihlásit se Nová registrace

Reklama

Booking.com

Předpověď počasí

Neděle
Oblačno
-5 °C
Pondělí
Sněžení
-4 °C
Úterý
Sníh s deštěm
1 °C

In-počasí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou

Hrádek nad Nisou - město v srdci Trojzemí Na okraji Lužických hor v Žitavské pánvi se...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.