Reklama
Reklama
Zde se nacházíte: Úvodní stránka > Novinky
Tipy na výlety a aktuality
Reklama

Full Moon stage na Colours of Ostrava 2021: od unikátního dialogu akustických ky
01.01. 2021
Festival Colours of Ostrava odtajňuje další dávku jmen ze svého programu pro rok 2021, tentokrát půjde o kompletní sestavu alternativněji zaměřené Full Moon Stage. Tuto scénu již osmým rokem kurátoruje tým kolem magazínu Full Moon, jejich výběr spojuje snaha osvěžovat tradiční struktury a pohlížet na ně v jiných kontextech. Pestrý program je žánrově rozpřažený od unikátního dialogu akustických kytar přes hutné noiseové běsnění až k taneční elektronice.
„Z programu pro rok 2021 máme velkou radost i z toho důvodu, že se většinu zahraničních interpretů podařilo domluvit znovu, přes roční pauzu způsobenou pandemií koronaviru,“ říká Michal Pařízek, šéfredaktor magazínu Full Moon a doplňuje: „Program scény tvoříme jako barevnou, zajímavou a koherentní mozaiku, v níž se vhodně doplňují zajímavá zahraniční jména s interprety domácí scény, kteří tvoří základ programu. Jde o velice pestrou sestavu, jejíž každý dílek má v dramaturgii své nedílné místo.“
Na Full Moon Stage v roce 2021 vystoupí
Ve festivalovém e-shopu jsou k zakoupení čtyřdenní a jednodenní vstupenky na Colours of Ostrava 2021. Více informací na www.colours.cz.

Masopust v České Skalici bude až 7. února 2021
01.01. 2021
MASOPUST v areálu Barunčiny školy

Cestovatelský tip HoppyGo: Kam vyrazit na běžky
27.12. 2020
Pomalu přichází sezona zimních sportů a my vám představíme řadu skvělých tras pro běžkaře - jak ty vyhlášené, tak i ty méně známé, které ale přesto stojí za poznání. A abyste nejezdili nikam nadarmo, na závěr si ukážeme, jak zjistit stav sněhových podmínek a běžeckých tratí v reálném čase.
Brdy
Tato základní varianta má 23 kilometrů. Pokud byste raději vyrazili na delší okruh, bývalý vojenský prostor disponuje nově 75 kilometry udržovaných běžkařských tras. Nedávné rozhodnutí o nesolení těchto komunikací v zimě otevírá tuto oblast všem, kteří se tu chtějí projet.
Mapy nových běžeckých tras po Brdech najdete v tomto odkazu.
Česká Sibiř
Slyšeli jste někdy o České Sibiři? Tato oblast je na půl cesty mezi Benešovem a Táborem a vysloužila si své jméno díky místnímu mikroklimatu, které je vždy o něco chladnější než nejbližší okolí.Kromě ideálních podmínek jsou pro běžkaře také bonusem perfektně udržované a mírně zvlněné trasy v délce 65 až 80 kilometrů. Kopce typicky nepřekonávají větší převýšení než 50 metrů najednou, region je tedy ideální pro ty, kteří se chtějí hlavně kochat krásnou zimní krajinou a necítí se na velké krpály.
Do stopy můžete vyrazit z několik nástupních bodů (Borotín, Libenice, Cunkov – před Hospodou U Bizona, Jistebnice a Veletín) a vydat se na jednu z tras v okolí – mapu okruhů najdete zde. Mějte na paměti že trasy jsou frézovány jen během víkendu.
Šumava
Posuneme se dále na jih. Opomenout největší národní park v České republice by jistě byla chyba, neboť nabízí totiž neuvěřitelné množství skvělých tras pro běžkaře všech úrovní. Park je doslova pokrytý stopami – od Železné Rudy až po Lipno.Máme jeden konkrétní a osvědčený tip! Naším favoritem je cesta kolem Prášilského jezera, které je schováno u paty kopce Poledník. Na rozdíl od České Sibiře nečekejte mírné zvlněný terén, ale náročné převýšení. Odměnou jsou za dobré viditelnosti nádherné výhledy na Velký Javor v sousedním Německu.
Mapy všech běžkařských tras na Šumavě můžete najít tady.
Slavkovský les
Naše odzkoušená trasa vede kolem Kladských rašelinišť. Udržuje se, měří zhruba 20 kilometrů a vede přes nenáročný terén. Po cestě narazíte na stavby v alpském stylu v osadě Kladská, zamrzlá jezírka a umělý kanál Dlouhá stoka.
Krkonoše
Asi nikoho nepřekvapí, že naše nejvyšší pohoří nabízí spoustu míst, které budou běžkaři zbožňovat. Celkem v místních kopcích najdete na 540 kilometrů upravovaných tratí. Vyšší poloha potom zajišťuje, že sněhové podmínky budou lepší, než v jiných částech republiky.Pokud hledáte inspiraci na konkrétní trasu, můžeme vám doporučit krásnou Krkonošskou magistrálu. Se svými 71 kilometry není snadná a méně zdatní běžci si mohou naplánovat pouze její část. Jedná se o páteřní cestu přes celé pohoří se začátkem v Harrachově a koncem v Žacléři. Mapu celé trasy najdete tady.
Seznam doporučených tras pro běžkaře v Krkonoších můžete najít zde.
Krušné hory
Nemalá část krásných okruhů začíná na Božím Daru nebo v okolí Klínovce. Z méně známých určitě stojí za návštěvu také střediska Lesná, Klíny, Dlouhá Louka, okolí přehrady Fláje, Bouřňák a Adolfov.
Tras a možných okruhů je v Krušných horách opravdu bezpočet. Skvělé mapy včetně informací momentálním stavu stop najdete zde.
Orlické hory
Vyhlášené běžecké okruhy na vás čekají i v Koutech nad Desnou. Areál položený v třinácti stech metrech zaručuje perfektní sněhové podmínky. Kromě toho se ještě stihnete pokochat přečerpávací elektrárnou Dlouhé Stráně.
Perfektní mapy běžkařských tras v Orlických horách včetně aktuálních informací o jejich stavu najdete zde.
Rychlebské hory
Naše doporučení směřuje k Javorníku a trase přes Borůvkovou horu. Po cestě narazíte na několik malebných údolíček, výhledů do kraje a romantických zákoutí. Za dobrého počasí uvidíte i trojici jezer na polské straně.
Pokud byste chtěli mít přehled o dalších místech, kam se dá vyrazit v Rychlebských horách do bílé stopy, mrkněte na tento odkaz.
Jak zjistit aktuální situaci běžeckých stop?
Na pomoc však existuje několik webů. Aktuální sněhové zpravodajství a informace o upravenosti běžeckých tras najdete na Skimapa.cz. Tento portál se pyšní interaktivní mapou, do které mohou uživatelé i upravovatelé tras zaznamenávat informace o trasách. Dalším výborným zdrojem informací je potom portál Kam za sněhem nebo web Bílé stopy, který má dokonce vlastní aplikaci.
HoppyGo nabízí i další cestovatelské tipy a konkrétní aktivity napříč ČR
Pokud si chcete vybrat z širšího výběru, HoppyGo poskytuje i další cestovatelská doporučení a konkrétní aktivity se zaměřením na zimní sezónu. Unikátní výběr na https://dovolenadoma.hoppygo.com/ je sestaven ve spolupráci s cestovatelskými portály Travelking.cz a OutdoorTrip.cz a nabízí více než 500 doporučení, takže si vybere opravdu každý.Na cestu si pak uživatelé mohou zvolit vůz, který bude nejlépe splňovat požadavky cesty. Platforma pro sdílení aut HoppyGo nabízí více než 2 000 vozidel nejrůznějších značek, a kromě širokého výběru je velkou výhodou HoppyGo rychlost a jednoduchost celého procesu výpůjčky. Není potřeba podepisovat žádné dlouhé smlouvy a zákazníkovi stačí rychlá registrace se snadným ověřením dokladů. V případě dlouhodobých pronájmů na více dní navíc mohou uživatelé využít výhodný slevový program. V ceně zápůjčky je vždy zahrnuto havarijní pojištění, které kryje všechna běžná rizika.

Cestování po betlémech: nejen vánoční záležitost
23.12. 2020
Za těmi nejkrásnějšími nebo největšími věcmi nemusíme cestovat jen do zahraničí. I v České republice se najde spousta nej. A co se týká betlémů, řadíme se mezi světové velmoci, o čemž svědčí nejeden zápis do Guinessovy knihy rekordů. Nejoblíbenější je putování za betlémy samozřejmě v době adventu. Avšak betlémy vám dokážou vyrazit dech v každém ročním období.
Vybavte se na cestování
Ať už je cíl vaší cesty blízko nebo daleko, vždycky oceníte, když při cestování ušetříte. Portál https://buykers.cz/ nabízí slevové kódy a slevy na nejrůznější zboží, které můžete při cestování upotřebit. Jedná se například o fotoaparáty, oblečení, batohy či tašky – zkrátka na všechno, co potřebujete, zde můžete najít výraznou slevu.
Největší betlém na světě
Věděli jste, že největší betlém na světě se nachází u nás? Tento betlém se nachází v Jiříkově na Rýmařovsku a sochy, které jsou v něm, dosahují životní velikosti. V současné době ho tvoří celkem přes dvě stě soch. Tvoří je řezbář Jiří Halouzka, který figuruje právě v Guinessově knize rekordů. Největší sochou tohoto betlému je slon, který váží neuvěřitelných 1,5 tuny. Betlém najdete jako součást pradědovy galerie a řezbáře Jiřího Halouzku zde můžete vidět přímo u práce.
Největší mechanický betlém
Tento betlém je dílem punčochářského mistra Tomáše Krýzy. Ten výrobou betléma strávil podstatnou část svého života – říká se, že mu to trvalo šedesát let. Tento betlém je zajímavý také tím, že je starý již přes sto let (Tomáš Krýza zemřel roku 1918). Nachází se na šedesáti metrech čtverečních v Jindřichově Hradci. Celkem betlém obsahuje téměř 1 400 postav lidí a zvířat, z nichž je 133 pohyblivých. Původně byl betlém „na ruční pohon“ nicméně postupně pohyb betlému řídí elektromotor pomocí nekonečných pásů, ozubených kol a dalšího zařízení. Od roku 1998 je Krýzův betlém zapsán v Guinnesově knize rekordů jako největší mechanický lidový betlém na světě.
Mohelnický betlém
Tento betlém už v žádné knize rekordů nenajdete, i tak je to ale velice zajímavá podívaná. Betlém můžete vidět o vánočních svátcích v mohelnickém kostele svatého Tomáše z Canterbury. Rozkládá se na poměrně velké ploše (6 x 7 metrů) a kromě klasických figurek, které do betléma patří, jsou zde k vidění i věrné kopie hradů Bouzov a Karlštějn. Další přesná kopie stavby je samotný kostel, ve kterém je betlém vytvořen. Zajímavostí je, že autor tohoto betlému – Josef Nedomlel ze Starého Města u Bruntálu – vyobrazil sám sebe jako postavičku chasníčka, který nese pytel mouky (stojí před křížlickým mlýnem).
Proboštův betlém
Tento betlém je u nás asi nejznámější, protože byl v roce 1967 vystaven na Světové výstavě v Montrealu. V současné době jej můžeme najít v Třebechovicích pod Orebem. Tento betlém je dílem celkem tří autorů: Josef Probošt, Josef Kapucián a Josef Friml. Tito pánové pracovali na svém betlému přes 40 let. Vyplatilo se jim to – toto neobyčejné řezbářské dílo, které obsahuje více než 2 000 součástí, bylo v roce 1999 prohlášeno za národní kulturní památku. Celý betlém váží více než 2 tuny.
Jeden z nejmenších betlémů
Nejedná se sice o úplně nejmenší betlémy na světě, i tak jsou ale velice zajímavé. Nacházejí se v karlštejnském Muzeu betlémů, které bylo otevřeno v roce 1995. Jedná se o betlém, který se nachází ve skořápce lískového ořechu, takže je opravdu maličký. Pochází z dílny Jána Chvalníka, který vyrobil betlémy také ve skořápce vlašského nebo kokosového ořechu – i ty můžete najít v karlštejnském muzeu. Muzeum betlémů ale obsahuje spoustu dalších betlémů, takže pokud hledáte místo, kde si můžete prohlédnout zajímavé betlémy, víte, kde hledat.
Zdroj obrázku: Gina Vescovi / Shutterstock.com

Pestrý svět orchidejí se opět představí ve skleníku Fata Morgana Expozice přiblí
22.12. 2020
Ani v roce 2021 nebude v nabídce programu Botanické zahrady hl. m. Prahy chybět oblíbená přehlídka exotických orchidejí ve skleníku Fata Morgana. Jelikož letošní ročník pořádaný v březnu byl na základě zavedení mimořádných opatření k prevenci šíření onemocnění covid-19 předčasně ukončen, rozhodlo se vedení zahrady téma výstavy zopakovat v příštím roce. Návštěvníci se tak mohou těšit na pestrá aranžmá, která představí exotický svět orchidejí jihoamerického Ekvádoru. Expozice se zároveň zaměří zejména na extrémy v této rostlinné skupině, a to jak na miniatury, tak na druhy dorůstající doslova obřích rozměrů. Orchideje budou ve skleníku k vidění od 26. února do 14. března 2021. Pokud by epidemiologická situace konání výstavy neumožňovala, počítá se s jejím odsunutím na pozdější termín.
Na skok do Ekvádoru plného kontrastů
V jihoamerickém Ekvádoru je ve volné přírodě možné nalézt více než 4000 druhů orchidejí. Kurátoři Botanické zahrady hl. m. Prahy podnikli právě do této země v roce 2019 expedicis cílem studovat rostliny na původních stanovištích v přirozeném prostředí. Získané poznatky využívají při pěstování orchidejí a dalších cenných rostlin ve sbírkách zahrady. Množství fotografií zdejší krajiny a rostlin právě z této expedice zpestří i připravovanou výstavu.
Vánoční pohodu i pravdu hledejte ve vínu z botanické zahrady
Potěšte své blízké vínem z vinice sv. Kláry, zakoupit jej můžete až do 23. 12. 2020 ve výdejovém okénku Vinotéky sv. Kláry na adrese Trojská 148/186. A které z vín z místní nabídky se hodí jako doplněk svátečního menu? „Naší stálicí, která si skvěle rozumí s klasickým štědrovečerním menu, je Ryzlink rýnský ročník 2019. Svěží citrusová aromatika a říznější kyselina výborně vyváží smaženého kapra i všechny ty ‚jediné správné‘ recepty na bramborový salát,“ radí Eliška Muchnová, vedoucí Vinotéky sv. Kláry. Plné a výrazné Rulandské modré ročník 2016, které si pobylo dva roky v dubovém sudu, podávejte k pomalu pečené štěpánské kachně s jablky a sušenými švestkami. Chuť švestkových povidel a sušených třešní, typická pro Rulandské modré, navádí k párování s pokrmem s podobnými chuťovými tóny. Mimochodem pro líné vánoční dny ho vyzkoušejtev kombinaci s perníčky s hořkou čokoládou a mandlí.
Dárky na poslední chvíli
Inspiraci na další dárky na poslední chvíli najdete na webu Botanické zahrady hl. m. Prahy www.botanicka.cz. Vybírat můžete z nabídky knih, dárkových předmětů s rostlinnými motivy a nechybějí ani vstupenky, dekorační věnce z přírodních materiálů či jedinečný parfém. Určitě si nezapomeňte pořídit nástěnný kalendář botanické zahrady pro rok 2021 věnovaný jedovatým rostlinám. Nabízené zboží můžete objednat e-mailem na [email protected], vše zasíláme poštou nebo po dohodě nabízíme osobní převzetí u výdejního okénka na adrese Trojská 148/186.
Darujte výlet do jeskyní. Startují elektronické poukazy na vstupy do podzemí
21.12. 2020
V této nelehké době je potřeba se na něco těšit. A vize zajímavého výletu možná potěší řadu lidí. S blížícími se Vánoci rozjíždí Správa jeskyní České republiky (SJ ČR) jako novinku možnost pohodlně přes internet obdarovat své blízké zážitkem, bez nutnosti chodit kamkoli ven, do obchodu či na poštu. Elektronické dárkové poukazy na vstup do některého z celkem 14 zpřístupněných přírodních krasových podzemí v Čechách či na Moravě. A to včetně každoročně nejnavštěvovanějších jeskyní Punkevních v Moravském krasu, Koněpruských u Berouna a Bozkovských dolomitových v Podkrkonoší. Uplatnit poukazy lze i na oblíbenou zážitkovou trasu Po stopách Nagela ve Sloupsko-šošůvských jeskyních a od nové sezony také na připravované „Baterkové výšlapy kolem krytu“ či Dětské prohlídky v trochu jiné jeskyni Výpustek v Moravském krasu.
Více informací o jednotlivých jeskyních i rozcestník nákupu elektronických dárkových poukazů zájemci naleznou na webu administration.caves.cz/darkove-poukazy. Stačí si vybrat, do které ze 14 jeskyní v ČR své blízké za cestovatelským poznávacím zážitkem nasměrovat a zda jim na to „poslat“ 200, 300, 500 či 1000 korun, v případě Sloupsko-šošůvských jeskyní se zážitkovou trasou Po stopách Nagela za 700 Kč kupon i v této ceně. Po zaplacení kartou následně do e-mailu dorazí dárkový poukaz, který je možné vytisknout a dopsat na něj například věnování. Poukaz, ale není nutné tisknout, uplatnit jej lze i elektronickou formou.
Obdarovaný pak může poukaz využít buď při on-line nákupu eVstupenek do dané jeskyně (opsáním kódu), nebo předložit při platbě přímo v místě v pokladně jeskyně (vytištěný, nebo na displeji mobilu). Poukaz platí na vstupné, neplatí na nákup zboží. Při nižší ceně vstupenek se rozdíl nevrací, při vyšší je třeba rozdíl doplatit.

Do přírody – za výhledy na vrch Pardus
20.12. 2020
Centrála cestovního ruchu Východní Moravy reaguje na aktuální situaci, kdy je žádoucí upevňovat si zdraví v přírodě. Tento výlet mimo město směřujeme do přírodního parku Hostýnské vrchy, konkrétně do okolí malebné obce Rusavy.
Foto: Zdeněk Urbanovský.

ČLOBRDĚNÍ S HURVÍNKEM aneb pomozte nám zachránit Máničku
20.12. 2020
Nejprve úvodní slovo Hurvínka, jednoho z hlavních detektivů:
Milá děťulata,
Tentokrát pro vás poprvé nemůžeme během vánočních svátků hrát. Když nemůžete vy k nám, půjdeme my za vámi! Budu potřebovat vaši pomoc, protože musíme zachránit Máničku! Nepotřebujete žádné aplikace, jen vaše chytré hlavičky!
Váš Hurvínek
Outdoorová hra „Člobrdění s Hurvínkem“ je určena primárně pro děti předškolního věku a žákům prvního stupně základních škol za doprovodu rodičů nebo prarodičů. Avšak účastníky hry můžou být všichni ti, kdo si rádi hrají a mají zvídavou mysl bez rozdílu věku. Účastníci hry se hravou formou dozvědí něco zajímavého o historii Dejvic. Tedy čtvrti, kde sídlí domovská scéna Divadla S+H, která stejně jako pan Spejbl oslavila 100. narozeniny.
Hra je určena pro děti v doprovodu rodičů (či plnoletých osob), kteří za děti v průběhu hry zodpovídají.
Termíny
úterý 29. 12. od 10:30 hodin
středa 30. 12. od 10:30 hodin
sobota 09. 01. od 10:30 hodin
sobota 30. 01. od 10:30 hodin
neděle 07. 02. od 10:30 hodin
sobota 13. 02. od 10:30 hodin
neděle 14. 02. od 10:30 hodin
sobota 20. 02. od 10:30 hodin
neděle 21. 02. od 10:30 hodin
sobota 27. 02. od 10:30 hodin
neděle 28. 02. od 10:30 hodin
POZOR!!!
VŽDY JE NUTNÁ PŘEDCHOZÍ REZERVACE v pokladně Divadla Spejbla a Hurvínka!
POČET ÚČASTNÍKŮ JE LIMITOVANÝ!
Startuje se po 15. minutách v maximálně šestičlenných skupinách, kterou vždy tvoří jedna rodina, nebo blízcí přátelé. Maximální počet skupin v jedné hře je 6!
CENA VSTUPENKY - 70,- Kč na osobu (děti i dospělí stejně)
DOBA PRO ZDOLÁNÍ TRASY cca 90 minut.
Setkejte se naživo s našimi hrdiny a pomozte zachránit uvězněnou Máničku. Chachááá!!!

Za pivem i za historií aneb Objevte zámecké pivovary
20.12. 2020
Česká republika se pyšní bohatou historií, o čemž v nemalé míře svědčí hrady a zámky rozeseté ve všech krajích. Ty samozřejmě neunikají pozornosti českým ani zahraničním turistům. Mezi Čechy lze nalézt spoustu cestovatelů, kteří pravidelně vyrážejí za objevováním tuzemských historických skvostů.
Co dělat, když se dostanete do mrtvého bodu? Podle čeho si naplánovat další výlet? Současná doba spoustě z nás překazila plány, a tak ve chvílích, kdy to zrovna lze, hledáme možnosti, jak z výletů vytěžit co nejvíce. Pro milovníky historie máme tip – spojte své vášně a vyražte za zámky spojenými s pivem. V České republice totiž není o zámecké pivovary nouze.
Známé značky i místní rarity
V poslední době se jako houby po dešti začaly po celé republice objevovat minipivovary. Ty rychle získávají na oblíbenosti, protože často nabízejí neobvyklé kombinace a chutě, kterými chtějí najít své místo na výsluní.
U zámeckých pivovarů však díky dlouholeté tradici naleznete často klasické, léty osvědčené receptury, které si nejeden Čech s radostí vychutná. S nadsázkou lze říci, že patří k našemu národnímu bohatství a je třeba si je hýčkat. Kam za nimi tedy vyrazit? Projděte Pepco leták, vyberte si termo nádobu, která udrží vaše pivo v ideální teplotě i na cestách, a vyražte.
Za domovinou Svijanského mázu
Směřují-li vaše zájmy spíše na sever Čech, pak stojí za návštěvu zámek Svijany, jehož pivo je poměrně známé napříč celou republikou. Návštěvu si můžete naplánovat cestou do Českého ráje, na jehož okraji Svijany leží. Vznik pivovaru i stavba zámku spadají do druhé poloviny 16. století.
Absolvovat můžete jak prohlídku renesančního zámku, tak i samotného pivovaru, který samozřejmě funguje i dnes. Pivo se zde vaří dvourmutově a kvasí v otevřených kádích na spilkách. A degustátoři mají z čeho vybírat - od desítek a jedenáctek přes dvanáctky a tmavé i světlé třináctky až po nefiltry, ochucená piva a časově omezené speciály.
S láskou k pivu
V Královéhradeckém kraji se nachází Dětenice s barokním zámkem a přilehlým pivovarem, jehož původní budova byla přestavěna na středověkou krčmu. Zámek je spojen s pověstí o knížeti Oldřichovi, který zde údajně v 11. století při projížďce zachránil dva chlapce.
V sezóně je možné navštívit historické akce a také ochutnat místní pivo lásky které navazuje na pověst o loupežníkovi Arturovi a jeho speciálním receptu na tento magický nápoj. O pivu se zde můžete poučit během prohlídky pivovaru i návštěvou muzea piva.
Zlatavý Prokop ze žateckého chmele
Pokud vyrazíte na západ, navštívit můžete zámek Chýně, který byl ve 12. století původně vystavěn jako gotický hrad a později přestavěn na renesanční a barokní zámek.
Nyní se pyšní stylem anglické gotiky a spolu s přilehlým pivovarem, který byl po 74 letech znovu otevřen, nabízí návštěvníkům zajímavý zážitek. Ochutnat zde můžete přírodní nepasterizované pivo Prokop, které se vaří ze žateckého chmele a moravských sladů.
Pivní koupel s Pikardem v ruce
V případě, že nemíříte do Čech, i na východě na vás čeká zámecký pivovar. V srdci Moravy jej nehledejte, zamiřte více na sever, do Moravskoslezského kraje. Najdete jej v Ostravě v Zábřehu. Samotný Zámeček sice prohlídky nenabízí, za to poskytuje příjemné stylové ubytování s pivními a vinnými koupelemi.
Ochutnat zde můžete pivo Pikard, jehož výroba byla po dlouhé době obnovena 28. září 2007. S odkazem na toto znovuotevření se zde pravidelně na svatého Václava konají pivní slavnosti, během kterých je možno ochutnat spoustu místních piv. Samotný Pikard je nefiltrované, nepasterizované pivo s mírným obsahem kvasnic. Kromě klasických jedenáctek je možné vyzkoušet také různé speciály.
Nezapomeňte docenit krásu měst
Města, ve kterých se zámky nacházejí, se i mimo sezónu pyšní zajímavými budovami a turistickými atrakcemi. Abyste se nemuseli vzdávat zážitku z piva, můžete si jej nechat načepovat s sebou. Vydat se pak můžete na celoročně otevřené rozhledny nebo do rozlehlých parků.
Pro milovníky koupelí jsou ideální wellness pobyty, kterým historická města dodávají na nevšednosti.

Jak vybrat to nejlepší elektrokolo za rozumné peníze
15.12. 2020
Velké popularitě se v poslední době těší elektrokola. Vypadá jako klasické kolo, ale disponuje možností využít dopomoci, kterou zajistí elektromotor. Na elektrokole musíte šlapat, jako na klasickém kole, ale do určité míry to nemusí být pouze s vaším vlastním přičiněním. Umožňuje vám to si odpočinout při jízdě. Pořízení elektrokola není úplně nejlevnější, jsou tady samozřejmě modely za desítky tisíc korun. Ne každý si však může dovolit tolik peněz obětovat, a tak se našem článku podíváme na to, co je při výběru elektrokola vlastně nejdůležitější, abyste si mohli pořídit stroj v rozumné cenové relaci.
Aktuální výběr na trhu
Pokud chcete elektrokolo za rozumné peníze, můžete vybírat už v cenové hladině do 20 000 Kč. Zejména pokud se budete pohybovat blíže této částce, můžete pořídit už opravdu velmi slušné elektrokolo. Pokud však hledáte vysloveně horské elektrokolo, je dobré ještě něco málo připlatit a posunout se nad tuto cenovou hranici. Když už hovoříme o konkrétních typech elektrokol, tak aktuálně si můžete na trhu vybírat:
· Elektrokola horská
· Elektrokola krosová a trekingová
· Elektrokola městská a skládací
Každá z těchto kategorií má svá určitá specifika, a také dobré elektrokolo v každé kategorii koupíte v různých cenových relacích. Pojďme se v další části našeho textu tedy nejprve podívat na to, jaké jsou mezi těmito elektrokoly rozdíly.
Čím se jednotlivé typy elektrokol liší?
Uvedené typy elektrokol samozřejmě mají určité odlišnosti. Naprosto zásadní je vědět, k jakému účelu vlastně chcete elektrokolo použít, protože v opačném případě se na něm budete zbytečně trápit. Zjednodušeně řečeno, městské elektrokolo není pochopitelně určeno na jízdu v terénu. Stejně tak horské elektrokolo není úplně ideální na jízdu po asfaltu. S výběrem konkrétního typu elektrokola vám může velmi dobře poradit test elektrokol, kde se dozvíte veškeré podrobnosti související s výběrem. Obecně se však na rozdíly mezi jednotlivými typy podíváme v rámci našeho článku.
Pokud se jedná o horská elektrokola, tak ta mají širší plášť, to znamená, že jsou lépe uzpůsobena na jízdu v těžším terénu. Pro většinu lidí je takové elektrokolo často zbytečné, protože střídají jízdu v lehčím terénu nebo cyklostezky, případně silnici, a hlavně na asfaltu má horské kolo řadu nevýhod. Jednak bojujete s větším odporem, ale také bude mít menší výdrž na baterii. Také platí, že horská elektrokola jsou dražší. Přesto řada lidí chce právě horské elektrokolo, protože zkrátka vypadá dobře. Z racionálního hlediska ale zvažte, zda jej skutečně potřebujete a využijete.
Pokud jste se rozhodli, že nevyužijete potenciál horského kola v terénu, můžete zkusit krosové či trekingové kolo, které se vyznačuje tím, že plášť kola je o něco užší. Tím pádem má lepší vlastnosti při jízdě na asfaltu, ale zároveň není zcela nepoužitelné v terénu. Takové elektrokolo vyhoví drtivé většině zákazníků, protože je jakýmsi nejuniverzálnějším typem. Zvládá lehčí terén, takže je fajn třeba na výlety za město a zároveň se na něm nebudete příliš trápit ani na asfaltu. Takové elektrokolo je také levnější, než elektrokolo horské.
Pokud naopak vyhledáváte elektrokolo, se kterým budete jezdit výhradně po silnicích, potom zvolte městské, ideálně také skládací elektrokolo. Tato kola jsou přímo určena pro jízdu po asfaltu, mají úzký plášť kola, a tak kladou při jízdě nejmenší odpor. Do terénu vhodná nejsou. Na druhou stranu mohou mít tyto modely i menší kola, tím pádem jsou skladnější. A pokud zvolíte již zmiňovanou skládací variantu, můžete takové elektrokolo velice snadno složit třeba pro přepravu v prostředku MHD.
Kde budete jezdit?
Jak je z předchozího textu patrné, výběr vhodného typu elektrokola je hodně o tom, za jakým účelem si jej vlastně kupujete. Pokud víte, že rádi jezdíte v extrémním terénu, určitě zvolte horské elektrokolo. Pokud jste spíše typ na výlety, ideální je krosové nebo trekingové elektrokolo. Do města je to potom samozřejmě městské, v případě potřeby skládací elektrokolo.
Jaké vlastnosti by mělo elektrokolo splňovat?
Při výběru elektrokola je velmi důležité soustředit se na určitá kritéria, které nám pomohou vybrat to nejrozumnější elektrokolo pro vaše použití. Pokud už máte vybráno typ elektrokola, který nejlépe splní vaše potřeby, soustřeďte se také na skutečnosti jako je:
· Velikost rámu a kvalita materiálu
· Umístění pohonu
Doporučujeme každé elektrokolo si vyzkoušet. Existují pánská elektrokola klasickým ránem a dámská elektrokola se sníženým rámem, přičemž dámy mohou ale samozřejmě jezdit i na pánském elektrokole. Existují také rámy v různých velikostech, od XS po XL, což volte dle vaší postavy. Kvalitní elektrokolo je vyrobeno zpravidla ze slitiny hliníku, někdy označované také jako dural. Ta nejdražší kola pak jsou karbonová.
Nezapomínejte ani na elektromotor, kdy některá kola jej mají umístěna ve středu umožňující plynulé dávkování výkonu, což je důležité zejména u horských elektrokol. Na zadním kole mají nejčastěji elektromotor stroje spíše na rekreační jízdu, jsou to kola méně náročná na vaši fyzičku a jsou úspornější i levnější. Nakonec je zde pohon na předním kole, což se nejčastěji využívá u městských elektrokol.
Co s sebou přibalit na cesty
Pokud jste si vybrali ideální elektrokolo, třeba na základě testu, rozhodně nezapomínejte ani na výbavu, kterou si s sebou vezmete na cesty. Taková výbava může být různého charakteru. Určitě byste neměli zapomínat na:
· Náhradní duše
· Lepící sadu
· Klíče na kolo
To vše dnes lze umístit do praktické tašky na kolo. V mnoha případech dnes už cyklisté myslí také na cestovní lékárničku. Ačkoliv tu běžně máme hlavně v autě nebo na motorce, také na kole nám rozhodně nemůže přijít vhod.
Přihlášení
Reklama
Reklama
Kalendář akcí
První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020
Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...
Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020
Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...
Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016
Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...