Partner portálu

Reklama

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Tipy na výlety a aktuality

Reklama

[1]  2  3  4  ...  364  365  366  367  >>
Filmové výlety do přírody

Filmové výlety do přírody


01.03. 2021

Filmoví tvůrci vyhledávají střední Čechy nejen proto, že je to kraj plný zámků, hradů a jiných pamětihodností. Často si region vybírají také proto, že je jeho přírodní bohatství tolik rozmanité a uspokojí všechny jejich náročné požadavky. Pohádky, dramata, historické snímky, díla, která rozesmějí, nebo dojmou – a ne výjimečně se v centru jejich pozornosti nachází středočeská příroda. Středočeská centrála cestovního ruchu má pro vás doporučení na výjimečná místa, kam vyrazit na filmový výlet.


Křivoklátsko

Břehy řeky Berounky v tiché ranní mlze, šepot vysoké trávy na loukách a ševelení listů v korunách stromů – v dětských očích není nic banální a nudné a všednodennost má k nezáživnosti tak daleko. Každý kout země je prostoupený napínavými příběhy, které dokážou vidět právě jen dětské oči… nebo umělci s obří dávkou fantazie. A mezi ně patřili Ota Pavel a Karel Kachyňa, spisovatel a režisér, tvůrce povídek a filmový kouzelník. Ota Pavel miloval Křivoklátsko a svoji lásku a svůj obdiv ke kraji, který byl odpradávna jen málo osídlen a díky tomu zůstal až dodnes pokrytý lesy, podmanivě popsal ve svých textech. Karel Kachyňa dokázal jeho vzpomínky převést do filmového jazyka tak, že vznikly snímky, na něž je možné dívat se znovu a znovu Smrt krásných srnců a Zlatí úhoři. A stejně tak kraj kolem hradu Křivoklát můžete navštěvovat každý rok několikrát a v různých ročních obdobích a pokaždé vás oslní svojí krásou a překvapí různorodostí.Drábské světničky

Věříme, že se ve štábu snímku o medvídkovi Kukym nenajde nikdo, kdo by se rád nevracel zpět na místo činu, do lokality, kde se loutkový film scénáristy a režiséra Jana Svěráka natáčel – do Drábských světniček v Českém ráji. Tato bývalá skalní pevnosti, z níž je úžasný výhled do okolí, na malebné louky a hluboké lesy, zanechá mocný dojem v každém, ať už je vám sedm, nebo o čtyřicet více. Je to oblast, která je jako útočiště, v němž si odpočnete od každodenního shonu a městského hluku, a také je to kraj, který v malých i velkých podněcuje představivost a vyvolává touhu snít.Bubovické vodopády

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Nekompromisně pronášeným moudrům tety Kateřiny v knižní i filmové verzi Saturnina nechceme oponovat, ale na druhou stranu… dovolíme si stručný dovětek. I když se vám po cestě k Bubovickým vodopádům utrhnou všechna ucha všech džbánů a nezůstane vám jediná funkční nádobka, bude výprava k Bubovickému potoku stát za takovou „oběť“. Místo, jež patří k těm nejkrásnějším divům v národní přírodní rezervaci Karlštejn, je jako stvořené nejen na stříbrné plátno, ale také k dlouhým toulkám s přáteli, rodinou nebo jen tak, osamoceně. Bude vám tu nádherně ve společnosti blízkých i ve společnosti vlastních myšlenek.


Do přírody – kolem Pohořelic

Do přírody – kolem Pohořelic


28.02. 2021

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy reaguje na aktuální situaci, kdy je žádoucí upevňovat si zdraví pobytem v přírodě. Dnešním tipem na výlet vás zavedeme do severozápadního okraje Vizovické vrchoviny do okolí Pohořelic.


Pohořelice jsou nevelká obec ve Zlínském kraji, tak trochu schovaná v kopcích, které se zvedají od Otrokovic a Napajedel na severozápadním okraji Vizovické vrchoviny. Z těchto dvou měst vedou do Pohořelic nejvíce využívané přístupové cesty.
Historie Pohořelic je velmi pestrá, svědčí o tom existence zámku, ale také zřícenina středověké tvrze. Zámek aktuálně slouží jako Domov pokojného stáří, pozůstatky tvrze jsou přístupné.

K plánování výletu v okolí Pohořelic pomáhá lokální turistické značení vycházkových tras, které vzniklo spoluprací města Napajedla a obcí Žlutava, Halenkovice, Spytihněv, Topolná, Komárov, Karlovice, Oldřichovice a Pohořelice. Celý projekt má název Stezky Napajedelských emirátů.  V terénu je vyznačeno 70 km tras, kterými jsou výše uvedené obce propojeny. Značení má podobu barevných kruhů s bílým okrajem, v internetových mapách jsou trasy vyznačeny čárkovaně v barvě značení. Mapka všech tras je umístěna na webových stránkách Turistického informačního centra v NapajedlechZájemcům o vyzkoušení tras doporučujeme okruh propojující Pohořelice, Napajedla a Oldřichovice. Kombinuje modře a zeleně značenou místní trasu. Výchozím a cílovým bodem je zámecký park v Pohořelicích. Odtud vede modře značená trasa kolem kaple Panny Marie v horní části zámeckého parku, po hřebeni směřuje k letišti pro letecké modeláře a krátce klesá k zahrádkářské kolonii v Napajedlech. Zde se kříží se zeleně značenou trasou, po které budete pokračovat polní cestou jižním směrem k Pohořelickému potoku. Všimněte si statku Prusinky, který leží na jižním okraji Napajedel. Na zdejších polích během II. světové války, kdy byla nouze o všechno, pěstovala firma Baťa ve velkém tabák. Okruh krátce pokračuje proti proudu potoka a následně zamíří do lesa zvaného Obora a vystoupá na hřeben vedoucí do Oldřichovic. I v této části trasy se můžete těšit na zajímavé výhledy, navíc chůzi po hřebeni usnadní pozvolna klesající terén. Po průchodu Oldřichovicemi vás zavede polní cesta k vodní nádrži v Pohořelicích, od ní je vyznačen červenými kolečky krátký výstup k bývalé tvrzi Leopoldov a osamělému kostelu sv. Jiljí. Po prohlídce tvrze se vraťte k vodní nádrži a pokračujte po modré značce obcí k zámeckému parku.  Tento okruh má délku cca 12 km i s odbočkou k tvrzi Leopoldov. Vede vesměs po lesních a polních cestách, částečně po místních komunikacích.

Trasa v mapě: mapy.cz/s/lezukuzuhu
Fotografie: Archiv CCRVM/Zdeněk Urbanovský


Česko má první saunový vagón na světě. Nadšenci ho stavěli po víkendech

Česko má první saunový vagón na světě. Nadšenci ho stavěli po víkendech


28.02. 2021

Saunovat se za jízdy v rychlosti až 80 km/h a z oken sledovat ubíhající krajinu? To bude nyní možné díky světovému prototypu saunového vagónu. Ten vznikl za necelé čtyři měsíce pod rukama dobrovolníků kolem projektu VlakFest. Nadšenci, kteří se scházejí každý víkend ve Veselí nad Lužnicí, přestavbě vagónu od listopadu věnovali  přes 3000 hodin lidské práce. Tento světový unikát už prošel testovacím provozem a po opadnutí vládních zákazů se otevře také veřejnosti.

 

Stavbu saunového vagónu má na svědomí vedoucí projektu VlakFest, dobrodruh a podnikatel Albert Fikáček. „Napadá mě spousta blbostí, troubím je do světa a když se někdo chytne, tak je realizujeme,” říká k celému projektu Fikáček.

 

Dodává ale, že projekt by nemohl vzniknout bez party nadšenců v čele s hlavními mozky Zdeňkem Procházkou a Petrem Štěpánkem. „Já vím co a oni vědí jak,“ dodává.

 

Nákresy? Stavba byla improvizace, řezali jsme, kde bylo potřeba

 

Podle vedoucího stavby Zdeňka Procházky byla stavba sauny ve vagónu ze začátku velká neznámá. „Když do Veselí začátkem listopadu dorazil náš vagón, začala jedna velká improvizace. Zapeklité bylo, že jsme všechno dělali bez nákresu a přizpůsobovali rozměry podle toho, jak to zrovna vycházelo. Docela omezující byl čas, do kdy jsme měli saunu dokončit,” popisuje Procházka.

 

Myslet podle něj bylo třeba snad na všechno, od bezpečnosti, pevnosti a funkčnosti, až po nákup veškerého materiálu vždy během týdne, protože o víkendu se, zvláště v období pandemie, některé potřebné součástky a materiál nedaly sehnat. „Naštěstí díky mým předchozím zkušenostem se saunou, velké šikovnosti všech brigádníků a dostupným informacím na internetu nebylo moc složité navrhnout konstrukci, aby sauna fungovala dobře. Teď, když máme za sebou testování, mi to zpětně zas tak složité nepřipadá,” dodává Procházka.

 

Práce, pivo a pizza

 

Motivovat brigádníky, aby se do přestavby zapojili, nebylo obtížné. „Práce je jednou z mála věcí, kterou nám vláda ještě nezakázala, a mnoha lidem se líbí pracovat na něčem zajímavém. Nejde tu ale o peníze, všichni pracují za pizzu a pivo,” vysvětluje Fikáček, jak shání dobrovolníky.

 

Nadšení potvrzují i samotní dobrovolníci. „Sauna ve vagónu? Tak na tuhle blbost jsem zvědav, řekl jsem si a vyrazil jsem na brigádu. Vagón, super lidi okolo, mraky srandy. A než se člověk nadál, je skoro hotovo,” popisuje své zkušenosti Marek Červinka, který ve Veselí letošní zimu strávil spoustu víkendů.

 

Podobně se vyjadřuje další z brigádníků Jana Cermanová. „Stavba saunového vagónu mi přišla tak absurdní, že jsem u toho chtěla být. V průběhu brigád ale bylo vidět, jak se sen proměňuje v parádní záležitost a nadšení všech brigádníků mě úplně pohltilo,” popisuje.

 

Dodává, že sauna na kolejích není poslední přestavba, na které lidé kolem VlakFestu společně pracují. „Určitě se chci zapojit i do dalších projektů, protože to, co vzniká pod našima rukama, je skvělá věc. Naučila jsem se na brigádách spoustu nových dovedností, ale nejvíc si cením lidí a kamarádů, co za tím vším stojí,” dodává nadšenkyně.

 

Na saunovém vagónu nyní ještě chybí dodělat ochlazovací káď. Při testovací jízdě ji cestující nahrazovali sněhem vedle trati a studenou sprchou. Do ostrého provozu sauna vyrazí, až to proticovidová opatření umožní.

 

Přípravy na pojízdný festival

 

Saunový vagón ale není jediný, na kterém dobrovolníci pracují. Kromě něj postupně vzniká koncertní vagón a rekonstruují se 2 lehátkové vozy, které by měly být hotové do léta. Parta VlakFest s nimi chce na začátku července vyrazit na 3. ročník hudebně-cestovatelského festivalu ŽiWELL Express.

 

Přes rok bude saunový i koncertní vůz součástí pražské pojízdné cestovatelské klubovny Sir Fogg. Ta fungovala během loňského léta, kdy se v ní konaly pravidelné hudební jammy a cestovatelské přednášky, a do Prahy se chce vrátit, hned jak to půjde.

 

Protože rekonstrukce vagónů není levná záležitost, uspořádal VlakFest veřejnou sbírku na portálu Donio.cz. Zájemci mohou projekt podpořit například tím, že si koupí píšťalku strojvedoucího, lehátko ve vlaku nebo si předplatí vstup do sauny.

 

Nadšenců, kteří se rozhodli projekt podpořit, už se našla opravdu spousta. Jedním z nich je i Luděk Hrnčíř.

 

„Vlak a sauna, to je tak šílené a zároveň úžasné spojení, že jsem to musel mít. Sehnat partu kamarádů, kteří do toho půjdou se mnou, bylo dílem okamžiku. Už se těšíme na soukromou projížďku Prahou a saunování. Bude to jedinečné zahájení doby pocovidové,” vysvětluje Hrnčíř, co ho oslovilo.

 

 

O projektu VlakFest

VlakFest je skupina nadšenců z Brna, která se dala dohromady kolem dobrodruha a podnikatele Alberta Fikáčka. Pořádají vlakové akce v Česku i zahraničí, mezi nejznámější patří hudebně-cestovatelský festival ŽiWELL Express, jehož 3. ročník se plánuje na 3.–6. července 2021, a pravidelné silvestrovské výpravy na Ukrajinu. Mají v plánu jet vlakem do Bosny, drezínou do Íránu a objet svět trolejbusem.

Pohorky a karimatka nejsou vše. Co vám na cestách nesmí chybět?

Pohorky a karimatka nejsou vše. Co vám na cestách nesmí chybět?


23.02. 2021


Zima se blíží ke konci a vy se už vidíte v přírodě, pod širákem s blízkým člověkem vedle sebe? Než začnete plánovat trasu a balit, podívejte se s námi, co vše byste měli do vaší krosny přihodit. Pohorky, spacák, sirky, náhradní ponožky… tak na co jste zapomněli?


Pokud vyrážíte vlastním autem, zapomenout byste neměli ani na povinnou výbavu, která se oproti minulému roku změnila v několika bodech.

Povinná výbava auta

Pokud cestujete po vlastních kolech, nejprve se podívejte na povinnou výbavu auta 2021, která se oproti minulému roku změnila. Vozit s sebou nemusíte náhradní žárovky ani pojistky. V moderních vozech je ani sami nevyměníte.

Ve vozidle jste naopak povinni mít několik věcí, a sice:

?       Výstražný trojúhelník - z povinnosti jsou vyřazena vozidla kategorie L, motorové vozíky, jednonápravové traktory s přívěsem a vše, co je užší než 1 m

?       Autolékárničku – u lékárničky dejte pozor na končící expiraci jednotlivých produktů

?       Reflexní vestu - v autě by jich mělo být ideálně několik, aby si ji v případě potřeby mohl vzít nejen řidič, ale také spolujezdci

?       Rezervní kolo (včetně potřeb pro jeho výměnu) nebo lepicí sadu – to vše byste měli mít v autě v případě, že vaše vozidlo není vybaveno indikací defektu a máte jiné pneumatiky než ty na nouzový dojezd

Stan, spacák a karimatka

Ať už vyrážíte stanovat nebo se chystáte přespat pod širým nebem, připraveni byste měli být na obě varianty. Podcenit byste neměli výběr stanu a spacáku. Karimatka vám zase zpříjemní spaní na tvrdé zemi.

Stan by měl být dostatečně prostorný, abyste se do něj vešli pohodlně i s věcmi. I když je jeho součástí praktická předsíňka, počítejte s variantou, kdy může pršet, a vy budete potřebovat dát všechny věci do prostoru, kde spíte.

Při výběru zvažte také další kritéria jako je propustnost světla. Některé stany jsou vyrobeny z materiálu, který nepropustí světlo a lze se v nich pohodlně vyspat také ve dne. V potaz se hodí vzít i nehořlavost materiálu (tuto variantu oceníte, pokud si potrpíte na táborové ohně).

Spacák vybírejte s ohledem na sezonu a podmínky podnebí v místě, kde se chystáte stanovat. Je lepší zvolit teplejší variantu a případně se odkrýt, než mrznout celou noc. Nepodceňte ani karimatku. I když se může spacák zdát měkký a budete pod sebou mít i dno stanu, věřte, že ucítíte každý drn.

Samostatnou kapitolou je výběr batohu. Do něj by se mělo vejít vše, co plánujete vzít sebou, případně by měl mít dostatečné množství popruhů pro připnutí stanu, spacáku i karimatky.


Stan, spacák a karimatka Praktický přístup k výbavě

Základní výbavu už máme. Teď se ještě podívejme na několik základních kategorií, které byste neměli opomenout.

?       Oblečení - volte pouze praktické a funkční kousky, které lze libovolně kombinovat mezi sebou a které rychle schnou.

?       Kuchyně - pokud jste zvyklí na cestách vařit, nezapomeňte na dostatečně plnou plynovou bombu a lehké outdoorové nádobí, které lze snadno poskládat dohromady a šetřit tak místo. Pečlivě si naplánujte jídlo na jednotlivé dny a spočítejte množství vody, které budete potřebovat, případně si na mapě vyznačte studánky s pitnou vodou.

?       Pro strýčka příhodu - zapomenout byste neměli na věci jako je toaletní papír, papírové kapesníčky, vhodný podpalovač, sirky, případně elektroniku, jako je powerbanka či nabíječka do auta a tak podobně. Hodit se vám bude také kousek provázku a nůž pro přípravu klacíků na opékání.

?       Lékárnička - i když můžete mít lékárničku v autě, nezapomeňte přibalit léky, které užíváte pravidelně a také repelent, tablety proti bolesti a podobné věci, které byste mohli potřebovat.

Teď už jen stačí počkat na vhodné počasí, sbalit se a vyrazit. Přejeme vám krásné zážitky v přírodě!

 

Vezměte slona na výlet, poznejte spolu hrad Lukov

Vezměte slona na výlet, poznejte spolu hrad Lukov


21.02. 2021

Centrála cestovního ruchu Východní Moravy reaguje na aktuální situaci, kdy je žádoucí upevňovat si zdraví v přírodě. Dnešním tipem na výlet vás zavedeme do jihozápadního okraje Hostýnských vrchů a vydáme se na trasu ze ZOO Zlín na hrad Lukov.


Zřícenina hradu Lukova je svou polohou nedaleko krajského města Zlína atraktivním a zajímavým tipem na výlet v kteroukoliv roční dobu. Lukov je například místem, kde byly před 128 lety, v únoru 1893, uspořádány zřejmě první veřejné lyžařské závody na území našeho dnešního státu. Stalo se tak iniciativou tehdejšího majitele Lukovského panství hraběte Františka Seilerna. Závodů se účastnili zaměstnanci lesní správy, ale také šlechta z nedalekého zámku Lešná. Zámek Lešná je nyní součástí areálu ZOO Zlín.

Areál zoo je aktuálně uzavřen v důsledku epidemiologických opatření vlády. Nejvíce navštěvovaný turistický cíl regionu zažívá velmi obtížné období, komunikace s návštěvníky se přesouvá do virtuální roviny. ZOO Zlín nabízí možnost vzít si domů na víkend nějaké zvíře. Pochopitelně virtuálně. Uděláte radost sobě i zvířatům v zoo.

Pro výlet na hrad Lukov doporučujeme slona. Jednak proto, že se umí docela rychle pohybovat, nedělá mu problém chůze na sněhu a bude si dobře pamatovat všechny zajímavosti a příběhy, které se pojí k hradu Lukovu. Třeba ten o sňatku Albrechta z Valdštejna s majitelkou Lukovského panství Lukrecií Nekšovnou. Ta svému nápadníkovi dala podmínku – zasaď stromek a teprve, až se proutek zazelená, bude svatba!  To bylo v listopadu 1608, Albrecht zasadil proutek dubu, na jaře příštího roku se sazenička zazelenala a v květnu 1609 proběhla svatba. Mohutný Valdštejnův dub stojí u hradu dodnes, určitě jej slonovi ukažte. Stejně tak vyzkoušejte, zda tíhu slona vydrží most vedoucí přes hradní příkop do horního hradu.
Trasa výletu i orientace je docela snadná. Od hlavního vstupu do zoo se vydáte po červeně značené turistické značce do Lukova. Je to 5 km, půjdete vesměs po zpevněných cestách, to bude vyhovovat i slonovi. K areálu ZOO Zlín jezdí městská hromadná doprava (linky č. 4 a 5), je zde možnost bezplatného parkování.

Virtuálního parťáka na výlet seženete nejsnáze přes webové stránky ZOO Zlín, kde je uveden návod, jak zvíře na víkend získat: www.zoozlin.eu/mam-zvire-na-vikend . Kromě slona si můžete půjčit lva, lachtana, lenochoda a kiviho, zpravidla do tří pracovních dnů od objednávky k vám zvíře dorazí.

Foto: Archiv ZOO Zlín a Renata Macelová.
Odkaz na mapu výletu: https://mapy.cz/s/magatecovu

Výlet na rozhlednu Máminka

Výlet na rozhlednu Máminka


21.02. 2021

Počasí si s námi v posledních dnech zahrává. Sníh střídá déšť a plánovat tak výlety je poněkud složitější. Pokud se ale nepřízní počasí nenecháte odradit, Středočeská centrála cestovního ruchu má pro vás má tip na výlet, který skrývá i jedno malé překvapení pro děti.

Rozhledna Máminka


Máminka je unikátní rozhledna, ze které si můžete užít úchvatný výhled na celé Berounsko, rozsáhlé křivoklátské lesy a hrad Točník. Leží na vrcholu Krušné hory u Hudlic. Zaparkovat můžete přímo na návsi a alejí Tátovka se vydat po modré. Z hřebenu hory si užijete skvělý výhled na Hudlice, Beroun a z druhé strany rozlehlé křivoklátské lesy a vesničky. Ráz této krajiny je opravdu malebný. Po cestě vám k odpočinku poslouží několik laviček. Navíc k rozhledně je cesta pozvolná do kopce, takže i malý chodci to mohou dát po svých nebo sem můžete vyjet s kočárem.

Po cestě na rozhlednu je odbočka po kamenech do Myšlenkové zahrádky – pěšina s citáty napsanými na dřevěných destičkách. Tady se můžete zastavit a nechat odpočinout nohám. Další případná zastávka potěší právě vaše děti. Na dřevěné cedulce se dozvíte, že se tu ukrývají Hudlinoš a Hudlinoška. Kdo to je a kde je najdete? Mějte oči na stopkách a určitě je objevíte.

Zajímavosti o rozhledně


Na místě dnešní rozhledny Máminka stála v minulosti dřevěná věž, která sloužila k tehdejšímu způsobu zaměřování pozemků zeměměřičských úřadů. Právě tato věž sloužila pro místní jako vyhlídka do kraje. V roce 2006 se v hlavě místních zrodil nápad vytvořit rozhlednu s odkazem právě na tuto původní věž a propojit alej Tátovku s rozhlednou Máminka. Ta má nosnou konstrukci komponovanou do tvaru trojbokého jehlanu. Dřevěný design rozhledny byl navržen architektonickou skupinou Martina Rajniše. Pro turistickou veřejnost byla otevřena poprvé v červnu roce 2015. Rozhledna je vysoká 33m a stojí v nadmořské výšce 609 m n. m.

Na informační tabuli na vrcholu Krušné hory pod rozhlednou stoji: „Na Krušné hoře stála již v minulosti dřevěná věž. Byla součástí velké trigonometrické sítě, budované hlavně v devatenáctém a v první polovině dvacátého století i na území dnešní České republiky. Smyslem budování této soustavy bylo zpřesnění zaměření území pro potřeby armády a státu (dříve tedy monarchie). Geodeti při své práci používali stolky s dalekohledy, navzájem museli na sebe vidět, aby mohli na základě měření následnými výpočty, založenými na vztazích úhlů a stran trojúhelníka (odtud trigonomická síť), „spočítat“ plochy lesů, luk a pastvin, ale i měst a obcí. Památkami na toto měření jsou trigonomické body, rozseté po celé krajině.“

Do přírody – Naučná stezka Petrovicko

Do přírody – Naučná stezka Petrovicko


21.02. 2021

Podle předpovědi počasí to vypadá, že se letošní zima blíží ke konci a nastává doba procházek a výletů. Středočeská centrála cestovního ruchu má pro vás tip, jak si užít první víkend bez sněhové nadílky. Vydejte se poznat Kraj kamenů!

Nechte se provést naučnou stezkou, na které poznáte plno zvláštních balvanů různých tvarů i velikostí, omračující přírodu plnou vzácných živočichů, ale i rostlin, a dokonce i jeskyně. Stezka vás provede po krásách jižní části Sedlčanska, romantickou pahorkatinu na Petrovicku, u které se ujal výstižný název Kraj kamenů. Petrovicko je nejen krajem kamenů, ale také potůčků, mlýnů, jeskyní a dalších zajímavostí, které stezka propojuje. Začíná a končí v Petrovicích. Její trasa měří téměř 27 km a během cesty vás na všechny zajímavosti upozorní 20 informačních tabulí. Projít můžete jen její část, případně vyrazit ke konkrétním vybraným lokalitám.

Určitě nesmíte minout rozhlednu Kuníček, která stojí kousek pod vrcholem kopce Hodětín, ze které budete mít celou oblast jako na dlani. Přímo pod rozhlednou jsou vesničky s půvabnými názvy Kuní, Kuníček a Rybníček, které spojuje netradiční křížová cesta. Místo klasických křížů či kapliček ji tvoří kameny s vytesanými reliéfy. Nedaleko ní jsou Týnčany, obklopené přírodou plnou vzácných druhů rostlin i zvířat a řadou jeskynních útvarů. Největší je Divišova jeskyně, u které se nachází speleologická základna. Na petrovické stezce je i vápencový lom ve Skoupém, památkově chráněný viklan Vrškámen (největší volně položený kámen ve středních Čechách) nebo viklan Husova kazatelna, kde podle pověsti kázal Mistr Jan Hus. Opodál je rozpůlený Čertův kámen a další mechem porostlí "obři". Obděnický kostel přitahuje tajuplnou minulostí, spojenou s Jakubem Krčínem. V samotných Petrovicích pak najdete mimo jiné ubytování, útulné restaurace či cukrárnu. Stezka je určena hlavně pěším turistům, ale její část je přístupná také cyklistům.

 

 

Zapomenutý příběh. Móda zimních sportů

Zapomenutý příběh. Móda zimních sportů


21.02. 2021

Máte již na zimní sportování lyžařský oblek v barvě covercoatové ? V roce 1932 to byla vedle hnědé, drapové, zelené a tmavočervené nejoblíbenější barva, protože na ní bylo prý nejméně vidět zašpinění.

Zimní sporty začaly být populární až počátkem 20. století. Dříve bylo naprosto nepřípustné, aby ženy bruslily, dávaly se galantními pány vozit po ledě na sáňkách, na konci 19. století již patří bruslení k dobrému společenskému tónu. Oblíbenou zábavou bylo bruslení na řekách, rybnících a městských kluzištích, sáňkařské dráhy a později se přidalo i lyžování. Změny ve společnosti souvisely i s větším zájmem mužů a žen o své zdraví a tělesnou zdatnost.

U většiny zimních sportů se nejprve používal běžný módní oděv, přizpůsobený náročnému pohybu. Dámy i dívky bruslily ve zkrácených honzíkových nebo secesních šatech, první lyžařky ještě počátkem 20. století lyžovaly v dlouhé sukni a s kloboučkem na hlavě. Pro vyjádření své nezávislosti a emancipovanosti dámy rády používaly prvky mužské módy jako tvrdé límce a kravaty či pánské pokrývky hlavy. I pánové nosili při zimních sportech často běžné vycházkové oblečení včetně tvrdých klobouků. Jak se ale  stávaly zimní sporty stále populárnější, přichází na řadu také razantní změny v šatníku. Nezbytným oděvem sportovní výbavy žen se staly kalhoty.

 Pokud dámám nesluší kalhoty, doporučuje se kalhotová sukně, která však předpokládá, že je opravdu dobrá lyžařka, která se neocitne tak často ve sněhu vzhůru nohama a která umí dokonale vstávat, když už se ten malér stane. Nejosvědčenějším kusem lyžařské garderoby jsou tak norské kalhoty, nebo krátké fešácké knicker-bockers, kde můžeme předvést pěkné punčochy a kamaše. Elegance každého lyžařského úboru spočívá v jeho opravdové účelnosti. Ušetřit nelze na látce, z které oblek pořizujeme. Jsme lidé smrtelní a neumělí a proto není vyloučeno, že budeme často na zemi, že pojedeme, místo po lyžích, po kalhotách, anebo že nám sáňky ujedou a posadíme se do kyprého sněhu. Tedy látku vždy co nejlepší. Kalhoty uzavřené do bot a převinuty pestrobarevnými vlněnými ovinkami, aby se sníh nenahrnul do bot

Čepice, rukavice a šála jsou už jen doplňky, které lze nejsnadněji pořídit podle zásad harmonie barev a vtisknouti jimi celému dresu podstatný ráz, chceme-li veselý, distinguovaný, koketní či prostě lyžařsko-bouřlivý.

Takto popisují zimní výbavu módní časopisy, které vedle obvyklých rubrik běžně nošených šatů zařazují čím dál častěji i tematiku sportovních rób. Obleky pro zimní sporty řeší například Eva: časopis moderní ženy, Nové pařížské mody List paní a dívek českých nebo Pestrý týden.

U nás v České Lípě bylo několik možností, kde nakoupit módní oděvy ke sportování. Byla tu konfekční firma Franze Wölfla. Obchodů s konfekcí bylo v České Lípě několik. Jeden například v nároží dnešní ulice Prokopa Holého na Jindřicha z Lipé. O kousek dál v domě s výlohou v malém podloubí byl obchodní dům Popper a hned nad ním další obchodní dům, věhlasný GEC Warenhaus s pestrým sortimentem a obrovskou výlohou v přízemí i v prvním patře.

U mostu císařovny Alžběty provozoval Josef Schulz Dammen und Herren Mode salon,

Mohli jste zajít také na náměstí do obchodu Otty Malka. Sportovními potřebami se začal zabývat ve třicátých letech. Do té doby doplňoval svou bilanci hlavně galanterií. Šlo o prodej rukavic a sportovních obleků.
Po válce převzal podnik pan Svoboda, otec pozdějšího ředitele muzea (1984 - 1993). Provozoval ho pod názvem "Svoboda - Sport". Zavedl v České Lípě skutečný velký obchod se sportovními potřebami. Uměl skvěle vyplétat tenisové rakety.

Ve třicátých letech tu byl také obchod s módním zbožím Eduarda Hübnera, nabízející rozličné textilní výrobky a pletené sportovní zboží.

A kam zajít pro boty? V průběhu 20. let přišel do České Lípy se svými botami pro celý svět Tomáš Baťa. Jeho první obchod se usadil na náměstí čp. 136 ve vyklenutém nároží do Tržní ulice. Nápadný byl svými nálepkami, zdobícími, spíše nevkusně, celý obchodní prostor. Firma si ve 30. letech zakoupila nárožní patrový dům na rozmezí ulic Berkova a Jindřicha z Lipé a zahájila stavbu moderního nárožního okachličkovaného paláce.

Jaroslava Vondrová a Ladislav Smejkal

Novinky z vinice sv. Kláry: Což takhle dát si bylinný vermut?

Novinky z vinice sv. Kláry: Což takhle dát si bylinný vermut?


21.02. 2021

Uplynulý rok přinesl z důvodu probíhající pandemie nemoci covid-19 řadu negativ a zrušených akcí, a to včetně oblíbeného Vinobraní sv. Kláry. Hrozny, jež se vloni nemohly proměnit v jedinečný místní burčák, ale nazmar nepřišly. Naopak. Vinaři využili příležitosti a z přebytku vinného moštu se rozhodli vytvořit novinku, která od podzimu letošního roku obohatí nabídku Vinotéky sv. Kláry. Ve spolupráci s lihovarem LANDCRAFT totiž vznikne kořenitý vermut, na jehož přípravu byly využity také místní byliny.


Ačkoliv na Botanickou zahradu hl. m. Prahy doléhá pandemie v mnoha ohledech negativně, jsou oblasti, kam situace přinesla nečekané příležitosti. „Hrozny, které jsme v roce 2020 nezpracovali na burčák, jsme využili jako základ pro výrobu kořenitého vermutu. Pravděpodobně od září letošního roku se tak nabídka naší vinotéky opět rozšíří o další zajímavý produkt,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Není to poprvé, kdy sortiment odrůdových vín a cuvée z památkově chráněné vinice sv. Kláry obohatí atraktivní novinka. V předchozích letech mohli zájemci ochutnat například nealkoholický mošt, slámové víno, perlivé frizzante či odrůdové vinné pálenky. Tentokrát našly využití nejen hrozny, ale také byliny pěstované ve venkovních expozicích botanické zahrady, na jejichž výběru se podílely kurátorky Botanické zahrady hl. m. Prahy Klára Lorencová
a Jarmila Skružná. „Při přípravě receptury jsme navázali na tradici klášterních zahrad. Vinice sv. Kláry ve 13. století náležela pražskému klášteru sv. Jiří, který byl sídlem benediktinek. Tehdejší klášterní medicína byla založená na špičkové znalosti léčivých účinků bylin.

Ne náhodou zde vznikaly také receptury mnoha bylinných likérů. Proto jsme se rozhodli využít našich zdrojů a spolu s lihovarem LANDCRAFT vytvořit novinku – bylinný vermut z vinice sv. Kláry,“ vysvětluje Eliška Muchnová, vedoucí Vinotéky sv. Kláry.

Základem byly hrozny z ukázkové části vinice, kde je prezentováno zhruba sto různých odrůd. Vinný mošt byl ihned po sklizni dolihovaný vinnou pálenkou a společně s prvními bylinnými extrakty uložen v dubovém sudu v lihovaru, kde bude zrát po dobu přibližně jednoho roku. Zájemci budou moci tuto novinku poprvé ochutnat v průběhu letošního září.

Vinice sv. Kláry na konci února nabídne výběr lahví ze svého archivu Poslední únorovou sobotu má být veškerá pozornost milovníků vín věnována oněm speciálním lahvím, které si šetříme pro „zvláštní příležitost“. Celosvětová akce nazvaná „Open that Bottle Night“ nabádá, abychom nejlepší vína neschovávali napotom, ale užili si je právě teď.

Je to příležitost jednou do roka otevřít archiv a vychutnat si právě „tu“ lahev. Nejinak je tomu i na vinici sv. Kláry. Také v místním sklepě je oddíl, kam se ukládá pár lahví z každého ročníku. Vinaři z vinice sv. Kláry jej otevírají pouze jednou za rok, aby zjistili, jak archivace místním vínům svědčí.

Vzhledem k okolnostem v tomto roce nemohou ve Vinotéce sv. Kláry proběhnout oblíbené řízené degustace vzorků archivních vín, jak tomu bylo v předchozích letech. Nicméně vybraná archivní vína si zájemci budou moci zakoupit, a to právě v týdnu od 22. do 27. února vždy od 15 do 19 hodin v dočasném výdejním okénku Vinotéky sv. Kláry na adrese Trojská 148/186. Seznam vín je k nahlédnutí na webu Botanické zahrady hl. m. Prahy. Jelikož se jedná o limitovanou nabídku, je možná rezervace vybraných lahví po předchozí domluvě na e-mailu [email protected]Vína z vinice sv. Kláry v prodeji ve výdejovém okénku


Udělejte radost sobě nebo svým blízkým jedinečným vínem z vinice sv. Kláry. Lahve můžete jej zakoupit každý všední den od 15.00 do 19.00 hodin ve výdejovém okénku Vinotéky sv. Kláry na adrese Trojská 148/186.  Pro větší objednávky a jiné zboží vinotéku kontaktujte předem na [email protected]

Tip na výlet s dětmi. S Centrem kultury po Píseckých horách

Tip na výlet s dětmi. S Centrem kultury po Píseckých horách


15.02. 2021

Udělejte si procházku po Píseckých horách, na jednotlivých stanovištích vás čekají otázky, na které stačí odpovědět, nakreslit obrázek nebo vyfotit to, co vás cestou nejvíce zaujalo a vše přinést na pokladny Centra kultury města Písek (do Kulturního domu či Senior Pointu) nebo poslat na mailovou adresu [email protected]

Na vaše odpovědi a obrázky nebo fotografie počkáme do konce března, potom vybereme tři výherce, kteří od nás obdrží věcné ceny a peněžní poukázku s výběrem na libovolné představení, koncert nebo filmovou projekci. Všechny došlé obrázky vystavíme, proto je posílejte na formátu A4.

Projděte si zajímavá zákoutí Píseckých hor, mapu společně s kartičkou na odpovědi najdete na www.centrumkultury.cz nebo si vše můžete vyzvednout na našich pokladnách. Začátek trasy je U Vodáka, vyjděte směrem k oboře s daňky a muflony. Procházka trvá přibližně 2 hodiny.


Centrum kultury města Písek
nábřeží 1. máje 1605
397 01 Písek


[1]  2  3  4  ...  364  365  366  367  >>
Reklama:
Reklama:

Přihlášení

Přihlásit se Nová registrace

Reklama

Booking.com

Předpověď počasí

Pondělí
Sněhové přeháňky
4 °C
Úterý
Oblačno
4 °C
Středa
Sněhové přeháňky
4 °C

In-počasí

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Muzeum Šumavy Sušice

Muzeum Šumavy Sušice

Sušické muzeum bylo založeno v roce 1880 a dnes sídlí v jednom z nejkrásnějších domů na...

Doporučujeme:

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.