Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Reklama

Havlův perleťový betlém aneb dar přítele Arafata

Hrad Karlštejn je už nějaký ten pátek zavřený a malebná obec Karlštejn je oproštěna od návalu turistů. Nabídka suvenýrů se ztenčila o polovinu a spíš než anglické „Where is the castle?“ konečně zaslechnete také mateřštinu. Zima odsud cestovatele vyhnala jako doutnák lišku z nory. Okolí teď dýchá předvánočním klidem.
V podhradí Karlštejna je ale i v prosinci co dělat – jen se o tom moc neví. Otevřeno má zdejší Muzeum voskových figurín i Muzeum betlémů. První jmenované se může chlubit unikátní expozicí, připomínající něco mezi luxusním domem Madame Tussauds a hrůzostrašným Domem voskových figurín. To druhé je osobitější, domáčtější a útulnější.
Vcházím do budovy někdejší fary, staré víc jak dvě stě let. Vzduch je prosycený sladkou vůní perníku a peprným aroma čerstvého jehličí. Vítá mě starší pán s jiskrou v oku a úsměvem na rtech. Místnostmi se linou dětské hlásky, vyzpěvující tóny koled.
Zkrátka romantika! V muzeu je vystaveno na padesát betlémů: dřevěné, perníkové, cukrové i chlebové. Některé se pohybují, jiné hrají. Nejstarší je z 18. století a zachycuje Ježíška v poměrně kompromitující situaci – při obřízce.
„Jsem ve správný čas na správném místě,“ říkám si, když mě průvodce upozorňuje na raritu výstavy. Na letošní prosinec připravil ex-prezident Václav Havel návštěvníkům karlštejnského betlémového muzea skutečnou podívanou. Nebo spíš (abychom byli přesní): o jedinečný exponát se zasloužil Jásir Arafat, který jej nechal pro Havla zhotovit. Postříbřený betlém, vykládaný perletí, tu bude vystaven do 7. ledna. Kdo by o jeho původu pochyboval, může se přesvědčit pohledem na fotografie ze setkání obou diplomatů.
Mám za sebou prohlídku tří sálů, plných skleněných vitrín zbožného obsahu. Zašla jsem i do sklepa, kde je malá expozice, věnovaná vinařství za Karla IV. Bílé paní, střežící vchod do původního sklepení z 18. století, jsem pro štěstí po schodech poslala padesátník. Perníky mám nakoupeny. Zdá se, že už mě tu nic nedrží.
„Kampak, kampak?“ volá na mě od východu průvodce. „Snad nechcete přijít o to nejkrásnější,“ drmolí a už mě strká ke schodišti na půdu. V podkroví se na ploše 80 m2 se rozkládá největší pohyblivý betlém v Česku. Ježíškovi tam přináší dary Karel IV., sv. Václav i Tomáš Garrigue Masaryk. K velkolepému „vystoupení“ pateticky vyhrává česká hymna a tlumený hlas, vykládající dětem i dospělým Karlštejnskou pohádku, mě nakonec přesvědčí, že se Ježíšek narodil právě tady – v jeskyni pod Karlštejnem.

Perleťový betlém v karlštejnském muzeu
Kde: Muzeum betlémů pod Karlštejnem
Kdy: Havlův betlém je vystaven do 7. ledna 2007. Muzeum otevřeno celoročně: od ledna do března pouze o víkendech, od února do listopadu úterý až neděle a v prosinci denně vždy od 10:00 do 17:00.
Za kolik: dospělí 45 Kč; děti, studenti a důchodci 30 Kč

Zpracovala Michaela „Mysha“ Košťálová


Poslední komentáře - Havlův perleťový betlém aneb dar přítele Arafata

Reklama:

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Muzeum Šumavy Sušice

Muzeum Šumavy Sušice

Sušické muzeum bylo založeno v roce 1880 a dnes sídlí v jednom z nejkrásnějších domů na...

Doporučujeme:

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.