Partner portálu

Reklama

Reklama

Reklama

Úvodní stránka > Novinky

Reklama

Moravské víno na Slovácku

Moravské víno na Slovácku

Slovácko je unikátní oblastí na jihovýchodě Moravy, jež dalo také jméno jedné ze čtyř moravských vinařských podoblastí – Slovácké. Ta se od ostatních v mnohém liší, a to nejen tím, že jako jediná opouští hranice Jihomoravského kraje a částí zasahuje i do sousedního Zlínského. Charakteristická je zde kultura a s ní neodmyslitelně spjatý folklor, ale samozřejmě také vína. Při poznávání krás jižní Moravy byste tento region neměli vynechat, protože půvabně dokresluje obrázek celého našeho vinařství.

Kam se tedy na Slovácku vypravit?


Réva se na Slovácku pěstuje od nepaměti a nesmazatelně se zapsala do rázu krajiny poseté vinohrady i do životů lidí, které zde dobré víno provází ve dny všední i ty sváteční.

Bzenec

Bzenec je jedním z neoficiálních center celého Slovácka. Pro mnohé milovníky vína platí právem za centrum nejznámější a nejdůležitější. Má dlouhou a bohatou vinařskou historii, vzniklo zde např. jedno z prvních vinařských družstev na Moravě. Do povědomí vešlo také známkovým vínem Bzeneckou lipkou, která se vyrábí z Ryzlinku rýnského a údajně voní jako květy tisícileté lípy ze zámeckého parku. Tato lípa je ve městě vidět dodnes a patří mezi nejstarší stromy na Moravě. V Bzenci se nachází mnoho starobylých, ale i modernějších vinných sklepů a během roku se zde konají mnohé slavnosti a akce spojené s vínem. Své sídlo tu má také Zámecké vinařství Bzenec, které je historicky nejúspěšnějším vinařstvím v Salonu vín – národní soutěži vín. Za svá vína získalo již 7 titulů absolutního šampiona této největší a nejprestižnější soutěže vín v České republice.

Blatnice pod Svatým Antonínkem

Na jižní Moravě se vyskytuje mnoho vinařských obcí s charakteristickými sklepními uličkami, které vyloženě vybízejí k návštěvě. Ne jinak tomu je i na Slovácku. Jednou z nejznámějších vinařských obcí je pak Blatnice pod Svatým Antonínkem. Blatnici, jak je zkráceně nazývána, proslavilo známkové víno Blatnický Roháč, pojmenované podle viniční tratě Roháč. Vyrábí se z Ryzlinku rýnského, Rulandského bílého nebo ze Sylvánského zeleného a jako vůbec první víno získalo ocenění na mezinárodní výstavě vín roku 1896 v Paříži. Navštívit zde můžete památkovou rezervaci vinných sklepů Stará hora na viniční trati Plachty, kde prý vlastnil vinice Jan Amos Komenský. Kromě vína je obec také známá jako poutní místo s kaplí sv. Antonína Paduánského na Blatnické hoře. Během roku se zde koná oblíbená akce Blatnické búdy pod hvězdami, tedy otevřené sklepy ve večerních hodinách. Místní vinaři se také mohou pyšnit označením vín originální certifikace, tedy VOC Blatnice.Mutěnice

Největší vinařskou obcí oblasti jsou pak Mutěnice. Raritou této obce jsou pak Búdy (místní označení pro vinné sklepy), areál téměř 500 vinných sklepů pod Zárybnickými vinohrady. Sklepy stojí v několika řadách a jejich průčelí často zdobí pestré slovácké ornamenty. V areálu sklepů se také nachází muzeum vinařství, pálenic a myslivosti. Koná se zde třeba oblíbená folklorní akce zarážení hory, která předchází vinobraní.Dalšími, nejenom vinařskými, ale i kulturními a historickými centry této oblasti jsou třeba Kyjov, Uherské Hradiště nebo Moravská Nová Ves, ale i třeba pro někoho těžko představitelný Zlín. Všechna tato místa skýtají mnoho zážitků pro milovníky vína, ale to své si tu najde určitě skoro každý. Slovácko je malebný kousek Moravy a vlastně i celé České republiky a stojí určitě za návštěvu a za to věnovat mu trochu volného času.

Více informací najdete na www.wineofczechrepublic.cz.


Poslední komentáře - Moravské víno na Slovácku

Reklama:

Reklama

Kalendář akcí

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020)

První návštěvníci po znovuotevření v Zoo Liberec (11.5.2020-31.5.2020) 11.05.2020

Zoo v Liberci se zavřela 13. března a zůstala tak sedm týdnů bez svého h...

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020)

Dole v dole...a nejen v tom Kokořínském! (12.5.2020-21.6.2020) 12.05.2020

Pojedete-li od Mělníka na sever, snadno tento přírodní unikát ujde pozornosti...

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020)

Dům matky a Dům syna – Pomník Jana Palacha (16.1.2016-31.12.2020) 16.01.2016

 Umělecké dílo amerického architekta Johna Hejduka, věnované městu Praze...

Výletník doporučuje

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů

Třebechovické muzeum betlémů je muzeum specializované na betlémy v Třebechovicích pod...
Potštejn

Potštejn

Zámek se nachází v centru obce Potštejn a právem je nazýván barokní perlou Východočeského...
Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

Zrcadlový labyrint Na Rychtě Úvalno

V nenápadném Úvalně na Bruntálsku se nachází nečekaná atrakce proděti i dospělé -...

Doporučujeme pro ubytování:

  • V blízkosti Lednicko-valtického areálu se vám nabízí ubytování Mikulov.
  • Pokud si chcete rezervovat ubytování a pěkné chaty a chalupy k pronájmu, doporučujeme Vám navštívit portál MegaUbytko.cz. Najdete zde vše od luxusních penzionů až po levné ubytování v soukromí. Rezervujte si Vaše ubytování ještě dnes přímo u majitele za nejlepší ceny na trhu.